Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CM 2006
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2
CCI
Dupa cursa de azi, Schumi devine o amenintare pentru Alonso. L-a cam facut azi smile.gif Sa vedem ce face la Barcelona, daca Alonso nu castiga o sa fie cam prost cu moralul, iar Schumi incepe a aiba sanse mari la titlu.

Oricum, Renault trebuie sa traga tare, se pare ca Ferrari sunt in forma maxima.
gabriel cretu
Cred ca totusi ferarri au ceva de recuperat.....s-a vazut asta pe liniile drepte unde Alonso il pierdea pur si simplu pe drum pe Schumi.......o comportare meritorie pt Massa care e intotdeauna in spatele campionului (eu il consider inca.....)
Cu toate ca sunt subiectiv ,febletea mea ramane Schumi ,orice s-ar intampla,nu cred in sansa lor anul acesta,si sincer nici in anii urmatori.....
Totusi merite de necontestat pentru Alonso , va fi un mare campion,mai ales ca nu are deocamdata cine stie ce concurenta,dar nu se stie........ biggrin.gif
Leone
QUOTE(gabriel cretu)
Cred ca totusi ferarri au ceva de recuperat.....s-a vazut asta pe liniile drepte unde Alonso il pierdea pur si simplu pe drum pe Schumi..

...asta e probabil si din cauza unor setari diferite ale masinilor foarte probabil....

anyway, gg Schumi...a fost ca de obicei super (desi cursa nu mi s-a parut cine stie ce)....iar pt carcotasii si anti-schumacheri convinsi: comentarii, sugestii??
radu66490
m am bucurat de victoria ferrari dar......fata lui alonso a facut toti banii
a schimonosit un zambet la un moment dat,era turbat dracul
oricum valorile sunt f apropiate renaultul merge bine tare si se pare ca si ferrari a trecut peste probleme....o sa fie campionat frumos anul asta
speram ca si revine si mclaren sa vedem un pic de spectacol
go schumi!!!!!!!!!!!!!
Impulse
Ferrari revine!
Pe parcursul cursei am urmarit cu mare atentie timpii obtinuti de fiecare(Resp. Alonso & Schumi).
Desi Schumi este renumit la viteza, in momentul urmaririi lui Alonso timpii variau intre 0.4 sec si 0.7 sec. Ferrari si-au setat masina in asemenea maniera (?) sau ce se intampla pentru ca eram obisnuit ca Schumi sa castige la fiecare cursa cate ceva si sa se apropie vertiginos.
Renault are un motor mai performant? Ori Alonso era disperat si o calca la limita?
De-abia astept cursa urmatoare. Daca o sa si ploua... biggrin.gif

Go Schumi!
James Kilowatt
Cred ca schumi n-a mai fortat dupa a doua schimbare. Cele 6 secunde au fost indeajuns. Iar Alonso nu a reusit sa-i bata recordul de cel mai rapid pe care l-a scos exact in momentul psihiatric, cand avea nevoie sa castige timp ca sa iasa in fata lui de la a doua alimentare. Si n-a reusit nici sa se distanteze de Massa. Nu cred deci ca Reno a mers mai tare.
marius68582
Subscriu si eu...GO SCHUMI!
Nu de alta dar toata lumea il ingropase deja,acum el e outsiderul,underdogul ce trebuie sustinut!
Leone
QUOTE(Impulse)
De-abia astept cursa urmatoare. Daca o sa si ploua... biggrin.gif

Go Schumi!


putin probabil ca la barcelona sa ploua....dar daca e asa, sincer schumi va fi imbatabil...doar daca astia de la "reno" ii taie cauciucurile! biggrin.gif
Impulse
Nu uitati maine pe circuitul din Catalunia o noua cursa. Alonso alearga la el acasa deci va fi presiune mare asupra celor din top.
Schumi are 31 de puncte iar Alonso 44.

2006 Season Review

Bahrain 12/03/2006 Fernando Alonso Renault 57 1:29:46.205

Malaysian 19/03/2006 Giancarlo Fisichella Renault 56 1:30:40.529

Australian 02/04/2006 Fernando Alonso Renault 57 1:34:27.870

San Marino 23/04/2006 Michael Schumacher Ferrari 62 1:31:06.486

European 07/05/2006 Michael Schumacher Ferrari 60 1:35:58.765


Situatia actuala:

Driver:

1 Fernando Alonso - Renault 44
2 Michael Schumacher - Ferrari 31
3 Kimi Räikkönen - McLaren-Mercedes 23
4 Giancarlo Fisichella - Renault 18
5 Felipe Massa - Ferrari 15
5= Juan Pablo Montoya - McLaren-Mercedes 15
7 Jenson Button - Honda 13
8 Ralf Schumacher - Toyota 7
9 Rubens Barrichello - Honda 6
9= Mark Webber - Williams-Cosworth 6
9= Jacques Villeneuve - Sauber-BMW 6
12 Nick Heidfeld - Sauber-BMW 5
13 Nico Rosberg - Williams-Cosworth 4
14 David Coulthard - RBR-Ferrari 1
14= Christian Klien - RBR-Ferrari 1


Constructori:

1 Renault 62
2 Ferrari 46
3 McLaren-Mercedes 38
4 Honda 19
5 Sauber-BMW 11
6 Williams-Cosworth 10
7 Toyota 7
8 RBR-Ferrari 2

Go Schumi, Go!! :1:
Leone
de data asta schumi are mai mult de munca fiinca ii are pe ambii piloti renault in fata....si ceva imi zice ca fisichella n-o sa se dea la o parte...

anyway, vom vedea maine ce va fi!!

gg schumi!!!!!
radu66490
problema cea mai mare e fisichela cred ca o sa fie mai incet decat ms dar si greu de depasit...hmmmm
am emotii
marius68582
aveti rezultate oameni buni?


later edit in timp ce dadeam click pt a trimite mesajul am auzit la radio:alonso pe primul loc urmat de schumi
Leone
1.Alonso
2.M Schumacher
3.Fisichella
4.Massa
5.Raikkonen
6.Barichello
7.Button
8.Heidfeld

felicitari lui alonso...astazi a fost imbatabil...sa vedem ce va fi la monaco!
Maff
Am vazut mare parte din cursa si cred ca marea greseala a echipei Ferrari a fost ca Schumi avea prea multa benzina in rezervor si asta l-a intarziat foarte mult, masina fiind mai grea.S-a vazut clar in primele tururi cum Alonso a luat un avans semnificativ.Oricum cele 2 motoare sunt destul de apropiate ca performante.
Leone
avea mai multa benzina pt ca vroia sa stea mai mult pe pista si sa faca tururi rapide dupa intrarea lui fisichella la boxe ca apoi sa-i ia locul; daca ar fi plecat cu mai putina benzina ar fi fost mai rapid dar exista riscul sa nu poata sa-l depaseasca pe fisichella...si atunci ar fi terminat pe locul 3.
radu66490
alonso a fost imbatabil cursa asta
nu putea ms sa faca nimic
locul 2,asta este
mai vedem cursele urmatoare
gabriel cretu
Da...una peste alta a fost o cursa frumoasa,cu rezultat oarecum asteptat sau chiar mai bun decat m-as fi asteptat fiindca Schumi a venit pe 2........
Surpriza frumoasa vine insa de la Massa care se tine "scai" de Schumi si aduce puncte bune la Ferarri.......cred ca este ceva mai bun decat Barrichelo , nu stiu , asta asa dupa ultimile rezultate, cu toate ca Barri a fost una din cele mai simpatice figuri (in opinia mea) din formula 1,nu stiu daca va aduceti aminte de o cursa ,cred tot prin Germania cand a inceput ploaia si nebunul a mers pe slick-uri pana la sfarsit castigand cursa si cred Culhard era pe 2 dar pe podium a fost o adevarata fiesta chiar si cel de pe locul doi l-a imbratisat si admirat sincer nu doar de complezenta pe Barrichello........a fost super frumos atunci.......
Despre Massa am fost surprins cand cei de la Ferarri l-au luat pt ceva curse cu catva timp in urma ,daca va amintiti,bine e clar ca fiind si pilotul lor de teste.........dar oricum,se pare ca se descurca onorabil,ve fi interesant de vazut daca dupa plecarea lui Schumi va fi nr 1 sau Ferarri va aduce pe altcineva.....
In ceea ce priveste campionatul acesta cred ca e jucat in favoarea lui Alonso.......oricat de optimisti am fi Ferarri e mai slaba si daca Alonso nu abandoneaza macar 2 curse,campionatul e jucat,cred..........
mihai58026
ceeeeee? schumi pleaca?!
nu cred pana nu vad!! schumi la Ferarri e ca Gica Petrescu la noi!!
smile.gif) ar fi cazul sa se retraga.. sa lase locul si altora mai tineri...bani a acumulat suficient, inima nu-l mai trage ca la inceput....a depasit suficiente recorduri.. sa teraca in stafful tehnic, daca tine neaparat... sau sa infiinteze ferarri o competitie monomarca pt el. parerea mea sincera este ca spectacolul in F1 se v aimbunatati mult dupa plecarea lui
Leone
QUOTE(mihai58026)
ceeeeee? schumi pleaca?!
nu cred pana nu vad!! schumi la Ferarri e ca Gica Petrescu la noi!!
smile.gif) ar fi cazul sa se retraga.. sa lase locul si altora mai tineri...bani a acumulat suficient, inima nu-l mai trage ca la inceput....a depasit suficiente recorduri.. sa teraca in stafful tehnic, daca tine neaparat... sau sa infiinteze ferarri o competitie monomarca pt el. parerea mea sincera este ca spectacolul in F1 se v aimbunatati mult dupa plecarea lui


exista si acest zvon cum ca ar pleca, dar nimic oficial...

cat despre pareta cu spectacolul in f1...pai cum sa-ti zic, faptul ca exista MS in f1 si ca inca e un pilot ff competitiv este poate singurul lucru care face campionatul de anu asta mai palpitant...pt ca dc nu alonso ar castiga detasat toate cursele si noi ne-am plictisi de moarte!
Alex-F1
QUOTE(gabriel cretu)
Da...una peste alta a fost o cursa frumoasa


....aia numesti tu cursa frumoasa? Fara depasiri, batalii, nimic? Pai atunci la cursele anilor '90 cred ca aveai cateva orgasmuri in timpul unei curse!!! biggrin.gif Ca un mare fan, bineinteles ca m-am uitat la toata cursa (ca intotdeauna), desi mai nou sunt intrebat tot mai des: "la ce dreak te mai uiti, daca nu mai e nimic spectaculos, depasiri, batalii roata la roata, nimic?"....iar eu raspund: "e adevarat asta, dar pe mine ma multumeste si daca vad masinile invartindu-se acolo pe circuit" - that's the pure passion for wheels....forever....till death do us part! arigato.gif
James Kilowatt
Pai asta e "competitivitatea sporita" adusa de ideile lui Bernie Ecclestone, ca sa uniformizeze masinile, sa scada vitezele si sa sporeasca siguranta. Cum naiba sa te depasesti cand diferenta intre cea mai buna si cea mai proasta masina poate fi de maxim 17% si toate circuitele sunt redesenate ca sa nu se mai ajunga la viteze prea mari.
mihai58026
viteza ca viteza....bataliile nu tin numai de viteza..
vrem sa vedem dueluri, faranari cat mai tarzii , roata la roata ca s avedem cine intra primul in curba, etc...
Leone
QUOTE(mihai58026)
viteza ca viteza....bataliile nu tin numai de viteza..
vrem sa vedem dueluri, faranari cat mai tarzii , roata la roata ca s avedem cine intra primul in curba, etc...


mai intervine si factorul echipa...in momentul in care 2 piloti chiar ajung sa se dueleze cel care vrea sa depaseasca nu face chiar totul pt a-i reusi manevra...ci are o oarecare doza de conservatorism pt ca stie ca dc depasirea nu-i reuseste si pe deasupra mai si iese in decor o sa fie apostrofat la boxe pt ca nu a adus si acele puncte care i se cuveneau locului...ca sa nu mai vorbim ca in zilele noastre echipele nu mai admit duleurile intre cei doi piloti ai sai...pai sa va aduc aminte de duelurile "fratricide" dintre senna si prost? de multe ori s-au incheiat cu unul dintre ei iesind in decor dar nici un membru al echipei de atunci (Mclaren dc imi aduc bine aminte, dc nu rog sa fiu corectat) nu i-a apostrofat pe nici unu pt asa ceva...
James Kilowatt
Pai trebuie stimulati, ca la fotbal. La fotbal introducerea celor 3 puncte pentru victorie a fost o idee buna. Hai sa-i dam un mail lui Bernie sa-i spunem sa mareasca decalajul de puncte intre locuri.... 30 puncte primul, 20 al doilea, 15 ar treilea, 11 al patrulea etc, 8 - 5, incat lumea sa fie motivata sa traga cat mai tare. Si sa extinda punctele la mai multe locuri, ca sa se intample chestii interesante si in plutonul codas.

Eu nici nu mai stiu cu cine sa tin... cred ca o sa tin cu MS.
Alonso e ofticat si prea "curat"
De Kimi m-am plictisit de cand il astept sa castige. Deocamdata in afara de gargara, nu a confirmat. E si ghinionist, e drept, insa doar asta nu explica. Ar trebui sa se mai duca pe la biserica biggrin.gif
Montoya e idiot (bila alba) insa totusi nu cred ca e atat de talentat pe cat se considera.
Buton e alt gargaragiu bun la scuze, slab la rezultate.
Massa si Fisichella imi sunt simpatici, insa ambele echipe umbla cu "strategii".

Sunt curios ce s-ar intampla daca un debutant gen Rosberg ar pune mana pe o masina buna.
Leone
Pai bernie a facut exact opusul la ceea ce zici in urma cu 3 ani: pana atunci castigatorul lua 10p, locul 2- 6p, etc si punctle se opreau la locul 6. acum locul 2 ia 8p, locul 3-6p, etc si se ajunge pana la locul 8; astfel, chiar dc nu ai o masina prea buna si nici nu esti un pilot prea rapid, dar te clasezi in locurile 5-8 in majoritatea curselor poti sa ajungi la sfarsitul campionatului pe un loc frumusel...chiar in fata; sa nu mai vorbim de punctele care se aduna in campionatul constructorilor...puncte la care echipele tin tare mult...mult prea mult as putea zice. de fapt pt o echipa e mai "rentabil" sa ai pilotii pe locurile 2 si 3 (total 14p) decat sa ai un singur pilot care castiga cursa (10p);iar asta e din punctul meu de vedere un alt facor care "omoara" spectacolul in f1

despre piloti fara experienta pe o masina performanta....hmmm, pai un exemplu ar fi massa...care momentan se descurca binisor, e destul de aproape in calificari de MS (pe alocuri l-a si depasit) iar in curse e destul de constant; ramane de vazut dc va confirma.

despre montoya ce sa mai zic....cand a intrat in f1 chiar m-a impresionat, ma gandeam ca va deveni campion mondial in scurt timp...acum cred ca f1 e ceva mult prea mare pt capu lui mult prea mic! aceeasi chestie si pt fisichella si button....mari dezamagiri

despre raikkonen....sincer eu inca astept sa aiba o masina atat performanta cat si dinamica...tipu a aratat ca "stie meserie"...dar ramane de vazut!
Cristi2
QUOTE(maryuskkk)
CCI sunt 100% de aceeasi parere.

MS a avut noroc ca s-a calificat in fata lui Alonso.


asta nu am inteles-o...
CCI
Inca una bucata victorie in dreptul lui Alonso si Renault. Pacat de Kimi, avea sanse la locul 2 (dupa faza cu safety car, orice strategie de a-l depasi pe Fernando la boxe a fost spulberata, iar pe circuit - ma cam indoiesc).

MS a aratat ca poate, si ca mai bine ar fi facut ieri o treaba cinstita. Asa a stat jumate de cursa in spatele unor piloti foarte lenti.

Fisico - ca de obicei, departe de Alonso. Pacat de masina.
radu66490
de ce drac nu opresc astia cursa din monaco....cel mai stupid circuit de formula 1
chiar asa numai pentru bani sa tina in viata un asa rateu de circuit???
nu i sigura nu i rapida nu i spectaculoasa e....PLICTICOASA....
asteptam sa vedem ceva si tot ce ne poate oferi aceasta cursa sunt cateva abandonuri si un sc...
nu se depaseste,nu se intampla nimic
aloooooooooo,bernie.............renunta frate la rahatul ala de circuit,mai uita si tu de bani pentru noi aia multi tare care ne uitam la f1
petre 1
intradevar este destul de monoton dar cred ca formula fara Monte Carlo nu se poate ...e prea reprezentativ,istoric.
marius68582
Mie personal chiar mi-a facut placere sa urmarec cursa de azi,poate interesul a fost sporit si datorita faptului ca asteptam sa vad daca Schumi isi va spala pacatele.Si chiar au fost depasiri.
Cursa asta are ceva aparte,la fel ca si Ferrari face parte din ADN-ul Formulei 1,fara ea nu ar mai fi acelasi lucru.
Leone
nu cred ca se va renunta vreodata la cursa de la monaco...e ceva legat de istorie, traditie....si bani....foarte multi bani, care conteaza mult!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.