Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fujitsu siemens
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Pages: 1, 2
sergiutruta
QUOTE(Fishbone)
Si contrar cu cateva pareri de pe aici, IBM este printre primele locuri intre laptopuri. Problema e ca este vorba de laptopurile destinate segmentului business, ala cu care nu prea aveti de-aface foarte mult . As indrazni chiar sa spun ca constructia acestora e echivalentul BMW-urilor in materie de masini. Inca o firma pe care o respect este Panasonic, cu ale lor Toughbooks.

De unde sti tu ca avem sau nu de'a face cu sectorul business....adica in romania sunt numai parliti sau ce? Poate ca unii chiar avem de-a face cu sectorul business.
Cat despre upgrade, legenda cu "desktop se poate upgrada mult mai usor ca si un laptop" nu mai este intru totul adevarata. Este adevarata doar pe termen scurt, adica iti schimbi placa video odata, de doua ori....dar dupa 2-3 ani, trebuie sa schimbi placa de baza, ram, procesor, placa video, deci cele mai importante componente.
Crriss
La modul general, nu exista cea mai buna firma producatoare de laptopuri. As putea spune ca fiecare firma, chiar si cele necunoscute pe piata romaneasca, produce 2 tipuri de laptopuri: ieftine (de consum) si scumpe(clasa business). Din experienta, as nota citeva detalii despre principalii producatori de laptopuri:

1. Fujitsu-Siemens = divizie de laptopuri aparuta prin fuziune si mostenitoare in principal a liniei hardware Siemens-Nixdorf si design Fujitsu. Aceste laptopuri prezinta cam 2 clase:
- clasa amilo, cea ieftina cu virfurile amilo pro, construite in ultima vreme in majoritatea cazurilor in firme noname din china, singapore la fel ca si medion, ipc, trust etc., care se incalzesc, performante slabe la nivelul bus-urilor placii etc.;
- clasa lifebook, cea scumpa din care as recomanda doar virfurile de serie (a se vedea situl Fujitsu-Siemens);

2. Sony, producator ale caror vinzari si serii de produse difera foarte mult pentru USA/EU si care exceleaza doar prin parte video (display) dar ca ansamblu, sunt laptopuri care de departe nu isi merita pretul si nu prezinta performante deosebite. Totusi, clasa business corporate, exprimata prin seriile de dimensiuni reduse (sxx, txx) sunt destul de fiabile si performante, dar pretul sare mult peste ceea ce isi permite un utilizator normal;

3. IBM, preluat de catre chinezi, este o firma care a fabricat laptopuri stabile ca functionare, f bune ca si securizare a accesului, dupa Sony cele mai scumpe, dar prezinta un design neatractiv, sobru, uneori mai din barda. Se recomanda seria T, X pentru cei care pot sa isi permita.

4. Toshiba, o firma care a fost printre primele aparute si specializate pe piata laptopurilor, este pe ansamblu o firma destul de scumpa, cu clasele ieftine satellite, satellite pro si cele scumpe tecra, portege, libretto.
Problemele care apar la modelele noi sunt legate fie de un comportament aleator al biosului (vezi situl Toshiba pt modele Satellite A60) in privinta incalzirii, fie probleme legate de partea de alimentare fiind subdimensionata si de aici tot lantul...

5. Dell este o firma care este orientata cu deosebire spre vinzari, de aici modelele accesibile ca pret, dar fara pretentii la performante. Exista modele deosebite, orientate spre multimedia, seria XPS, foarte scumpe dar care merita tot banul.

6. HP/Compaq de asemenea firma orientata spre vinzari de sisteme accesibile, fara mari pretentii, si ale caror modele scumpe (seriile ZV, ZD8xxx) sunt supradimensionate si pot fi privite ca desktop replacement.

Pentru utilizatorul obisnuit, care doreste sa achizitioneze un laptop, sunt valabile urmatoarele sugestii:
1. Evitati supermarket-urile ca Selgros, Metro etc. datorita modalitatii de rezolvare a garantiilor, apoi datorita politicii de marketing a acestor firme, care trebuie sa prezinte "cele mai bune preturi", de aici provenienta (locul fabricatiei), modul de ansamblare etc. dubitative;
2. Chiar daca aveti nevoie doar de minimul necesar pentru un laptop, daca ar fi sa alegeti ca pret, la cel mai jos pret pe care il gasiti pe piata adaugati un 20-30% fata de acesta si de aici incolo puteti achizitiona un laptop in care sa aveti incredere;
3. Atentie la conditiile de garantie pe care le veti semna;
4. Daca achizitionati laptopuri de ocazie, luati cu voi un singur sfatuitor (nu mai multi) in care va bazati, faceti toate testele posibile local, in momentul cumpararii si daca puteti, cereti garantie, chiar si morala.
fishbone
QUOTE(sergiutruta)
De unde sti tu ca avem sau nu de'a face cu sectorul business....adica in romania sunt numai parliti sau ce? Poate ca unii chiar avem de-a face cu sectorul business.

Nu sarii la concluzii din simplul motiv ca la locatia mea scrie altceva decat Romania. Cand am spus ce-am spus mai sus ma refeream la faptul ca noi de aici majoritatea suntem end-useri din categoria home-user. IBM-urile sunt destinate pentru sectorul business si productivitate. Cati de-aici ar da banii aceia multi ca sa aiba un sistem entertainment? Niciunul, pentru ca pur si simplu nu sunt facute pentru asa ceva.

Comparati structura unui IBM X30 cu ce Dell, Toshiba sau Sony vreti voi si spuneti-mi ca sunt folosite materiale, dizain si asamblare inferioara.
Stiati ca:
-laptopurile IBM stiu cand sunt scapate? In acel moment parcheaza capetele de citire a hard disk-ului pentru a evita daunele
-au incluse chipuri de securitate, care sunt imposibil de spart software, ele necesitand o dezasamblare
-sunt oferite modele cu metode de autentificare bazate pe biometrics
-au sisteme de back-up/restore care, efectiv necesita apasarea unui singur buton si raspunderea la 3 intrebari

QUOTE
Cat despre upgrade, legenda cu "desktop se poate upgrada mult mai usor ca si un laptop" nu mai este intru totul adevarata. Este adevarata doar pe termen scurt, adica iti schimbi placa video odata, de doua ori....dar dupa 2-3 ani, trebuie sa schimbi placa de baza, ram, procesor, placa video, deci cele mai importante componente.

Ba este adevarata si va fi adevarata inca multi ani de acum. Eu cred ca nu intelegi ce vreau sa spun. Un laptop nu va fi veci pururi la fel de flexibil ca si un desktop cand e vorba de upgrade-uri. Eu nu ma refer la faptul ca e simplu sa schimbi componentele dintr-un desktop, ca daca te ocupi cu impinsul vagoanelor in gara si nu ai nici o tangenta cu IT-ul, normal ca nu o sa ai habar ce sa faci. Ma refeream la posibilitati. Daca tu vrei sa-ti faci un upgrade de placa video la laptop, asta inseamna efectiv un laptop nou.
Ce faci cu un laptop daca vrei:
-un alt procesor care nu e suportat de placa de baza
-o alta placa video
-o alta solutie de racire activa
-un hard disk SATA cand placa de baza e ATA
Raspunsul? Cumperi un laptop nou.
Pentru un laptop, placa de baza, placa video si celelalte componente precum modem, wireless, LAN sunt facute special pentru anumite modele oferite la client. Ceea ce inseamna rigiditate.

Daca ti se strica o componenta la laptop, in functie de varsta acestuia asta poate insemna un laptop nou. Daca un laptop nou a fost $600 de dolari atunci afla ca daca ti se arde lampa de la ecran si trebuie inlocuit, toata operatiunea asta de costa aproape $350. O placa de baza noua si ea costa de la $100 in sus. Viteza la care se depreciaza aceste sisteme portabile este mult mai rapid decat ti-ar vine sa crezi. Poate ca in Romania se mentin in pretz deoarece ofertele nu sunt variate, dar aici, un laptop cumparat azi peste 3 luni a cazut in pretz 30%.
AZAZEL
m-a cam dezumflat cacatul de fujitsu siemens. sau poate e vina carpaciului care mi l-a instalat. voi reveni cu amanunte!!!
G e o r g e
si eu ti-am spus IBM smile.gif

@fishbone : da , stiam smile.gif
pretorian
uuuuuu incepe razbelu' biggrin.gif sa vedem care pleaca pe targa :stretcher:

p.s. scuze pentru off dar nu m-am putut abtine cand vad cu ce inversunare se razboiesc baietii astia in declaratii. biggrin.gif
sergiutruta
eu n-o sa continui razboiu...dosr mi-am spus parerea care e clar ca nu-i un adevar absolut biggrin.gif
fishbone
Nu e vorba de nici un razboi, de ce se numeste "razboi" o simpla discutie in care opiniile se intampla sa fie diferite? Ba mai mult, toata lumea este calma si ne intelegem omeneste.
sergiutruta iti dau dreptate insa apropos de upgrade-uri la o anumita chestie. Ca un end-user average ca sa spun asa, care nu este neaparat un entuziast si care gandeste ca odata la 3 ani sa zicem isi cumpara un sistem, intr-adevar un laptop nu prezinta la fel de multe piedici cate am adus eu in discutie. Depinde cat de departe mergi cu argumentul.
ncristi
QUOTE
maine dupaamiaza la 5 dau 46 milioane pe un laptop fujitsu siemens. ce ati auzit de aceasta marca?? ma cam sperie lumea spun ca ar fi cam proaste. am ales fujitsu pt ca la aceeasi configuratie a laptopului, are pretul cu 2- 3 milioane mai mic decat concurenta!!!


Imi pare rau ca revin cu acest subiect de rau dar aceste laptopuri sunt niste porcari. Primul meu laptop a fost "fujitu-zimans" si a fost o varza totala. S-a stricat dupa vro 3 h de functionare, ecran mediocru, se incingea de nu puteai folosi tastatura proprie...jale mare.

Era un P4 la 2.4Gh seri amilo... :bash:

Intre timp am mai avut assus si vro 2 Hp. HP sunt super adevarate si le recomand. Sunt net superioare "fujitului-zimans".
guerilla
exact cum ai avut tu experiente proaste cu FSC asa am avut eu cu HP.
ultima problema: nc6xxx caruia dupa 3 zile i s-a ars placa de baza? smile.gif
da, ultimele generatii care utilizeaza patentul de design cumparat de la IBM arata foarte bine, dar eu tot nu mi-as cumpara HP.
el_ovy
si io am un fujitsu-siemens din seria amilo AMD64 3400+ 2,2GHz! N-am avut nici o probl cu el. Bine... da il am de 3 luni biggrin.gif
AZAZEL
QUOTE(maryuskkk)
m-a cam dezumflat cacatul de fujitsu siemens. sau poate e vina carpaciului care mi l-a instalat. voi reveni cu amanunte!!!


ehehe!!!!

nu laptopul era vinovat, ci carpaciul care mi l-a instlat.

l-am dus la administratorul de retea de la firma noastra, problema cu pad-ul care nu functiona era de la drivere, iar faptul ca se misca execrabil, era tot din vina instalarii. acum laptopul merge mai tare decat BMW-ul lui Impuls.
nu il las nici o secunda sa se gandeasca din momentul in care il deschid si s-a incarcat windows-ul. il pun imediat sa faca ceva si percuteaza imdiat. deocamdata sunt extrem de incantat. dar si configuratia este super.


QUOTE(maryuskkk)
este o serie limitata a lui M1437G:

procesor intel mobile centrino: 1,86. FSB 533. 2Mb Cache
hard 100 gb la 5400 rotatii
memorie 512
placa video 128 de sine statatoare -nu este memorie seruita cu memoria principala
dvd writer
display 15,4 inch wide
tv out
wireless
telecomanda
cititor de carduri
4 sloturi USB
multe altele


ce nu imi prea place este ca se cam infierbanta, iar acumulatorul tine vreo 2 ore. daca ma iut la un film si bateria este pe terminate(sub 40%) imaginile se misca cu intrerpere.

stie cineva cum as putea sa-i fac un test 3D Mark?
sergiutruta
hehe....deci pana la urma nu e chiar asa de kko fujitsu cum spuneau altii biggrin.gif....ma bucur ca ti-ai rezolvat problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.