Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Un alt motiv pentru care Infinity G 35 este premium
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
Dan65436
Difuzoarele de Bass sunt sub scaunele din fata si sunt doua.
Deci 7 medii, 4 tweetere si 2 de basi amplasate sub scaunele fata.
Noua achizitie este un 530Xi. Poze nu mai pun pentru ca am ajuns la concluzia ca este mai bine asa. De fapt, am avut ceva poze postate si a fost pusa si o poza cu mine si jucaria la care tin enorm dar mi-am dat seama ca nu ma simt bine cu poza acolo si am retras-o.
Skywalker
Ai mei, o lom' pe miriste, aici se vobeste despre masini, audio nu va bagati ca nu le aveti. Tot ce se declara de anumiti producatori printre care si ceide "top" sun pure minciuni. Auzi Suround ????
Ce cunostinte aveti dvs in sisteme de sonorizare, as vrea macar sa-mi dati cateva exemple de cunostinte in acest domeniu: parametri TS? pentru bose si harman kardon pls!!
Iulian HondaFan
QUOTE(Dan65436)
Noua achizitie este un 530Xi. Poze nu mai pun pentru ca am ajuns la concluzia ca este mai bine asa. De fapt, am avut ceva poze postate si a fost pusa si o poza cu mine si jucaria la care tin enorm dar mi-am dat seama ca nu ma simt bine cu poza acolo si am retras-o.


felicitari.

desi cred ca stii ca ai facut o mare greseala. Un M45 ar fi fost o alegere mai buna biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif . check-out C&D and Road & Track. Ya' know I gave you the links a while back biggrin.gif biggrin.gif
Dan65436
Skywalker, este interesant cum de ti-ai dat asa de repede seama ca nu ne pricepem dar daca tu zici ca suntem pe langa asa o fi. blush.gif
Consider insa ca te cam pripesti in concluzii.

revenind la BMW:

Logic7 Surround Sound anti-theft AM/FM stereo CD/MP35 player audio system with 13 upgraded speakers (including 2 subwoofers), Digital Sound Processing (DSP), Radio Data System (RDS), Auto-Store and 3-channel FM diversity antenna; displays MP3 song title and artistde aici :
http://www.bmwusa.com/vehicles/3/2006330isedan/features

Eu stiu cum trebuie sa sune un surround iar BMW, Lexus s.a. nu isi permit sa pretinda ca au 7 Surround Sound daca nu exista. Masinile au DVD playere in ele si efectele din timpul filmului rulat in masina sunt cat se poate de reusite. Nu se pot compara cu cele de acasa insa sunt uimitoare.

Alte linkuri:
http://www.bmwworld.com/audio/surround_sound.htm
http://www.bmwworld.com/audio/logic7.htm
HalbaSus
QUOTE
felicitari.

desi cred ca stii ca ai facut o mare greseala. Un M45 ar fi fost o alegere mai buna biggrin biggrin biggrin . check-out C&D and Road & Track. Ya' know I gave you the links a while back biggrin biggrin


Si cum ramane cu alegerea masinii in functie de personalitate ? Seria 5 este cel mai conrtroversat beemer lansat de bavarezi... cand a aparut jumatate din fanii marcii au zis ca e urat cu spume, jumtatate au zis ca sistemul i-drive e o porcarie, si totusi se vinde in draci... e un fel de larry flint al bmw-urilor biggrin.gif mie mi se pare o alegere care se potriveste cu personalitatea lui Impuls.
Skywalker
Dane, lucrez in domeniul sonorizarilor profesionale de mare putere, aici intra si auto. In sonorizarea profesionala Bose este la limita inferioara a clasamentului, daca tot vreti sa va "incordati" cu "scule" adevarate comparati BOSE cu McIntosh pe hifi si BOSE + Harman Kardon cu Turbosound + Eminence pe putere. Apropo cu ce cabluri sunt facute legaturile intre echipamente (dif, statie, cross, amp) or fi ele le la Cordial, Oelbach modelele unisens?! Are G35 sau BMW mai o baterie ? Pe unde doame iarta-ma au cablat aia masina? Surround in muzica?? Ba ai mei va mint aia oricine va spune ca aveti surround in masina pentru muzica VA MINTE!! pentru filme cu un dvd DA atunci este dar muzica surround ???!! Hai sa fim seriosi!
Singul album refacut in totalitate surround 7.1 este Tubular Bells a lui Mike Oldfiels

Hi FI pe masina inseamna aplificator pe tub de vaccum care costa de mai ia dracu' .....o kila de bani.

Io ma atac la maxim cand vad cum unii producatori duc oamenii in eroare sau nu le explica exact ce au in masini pe linie audio profi si plus de asta le mai si umfla preturile alea aiurea.
Iulian HondaFan
exista discuri DVD audio care sunt suround 5:1. CD-urile stereo sunt facute surround insa din amplificator, desi nu e true surround. anyhow, cum am spus zgomotul de fond in masini este inca prea mare ca sa se poata sesiza diferenta de fidelitate de la un punct in sus. desi exista si noise compensation disponibila pe majoritatea sistemelor high-end ( noise cancellation).

Bose face sistemele audio high-end si pentru mercedes, audi, honda/acura si nissan/infiniti.

Lexus lucreaza cu Mark Levinson.

http://www.marklevinsonlexus.com/index.asp
Skywalker
Iuliane nu poti avea un DVD surround atat timp cat melodiile respective nu au fost inregistrate in acest sistem, taote sunt in mod stereo, in muzica stereo este sfant si va ramane pentru totdeauna.
Iulian HondaFan
din cate stiu exista muzica inregistrata pe 5+1 (3/2.1) canale in sistem DVD audio. aceste DVD sunt recreate folosind inregistrarile originale care se fac in mod profesionist in mai multe canale de zeci de ani ( se puneau microfoane langa/in fiecare instrument si vocalist iar discurile/casetele erau recreate in mod stereo). acum acele track-uri originale sunt recreate in 5+1.

http://www.highfidelityreview.com/index.asp
Skywalker
Iulian, nu se poate crea dupa inregistrarile originale. In surround 5.1variante se poate inregistra doar in studio cu formatia dupa cum precizezi si tu cu amplasarea microfoanelor dar iti trebuie formatia nu inregistrarea pe piste a originalului dupa care sa faci 5.1/variante ale acestui sistem.
Iulian HondaFan
pe linkul pe care ti l-am dat sunt de ex. albume cu Queens de ex in format 5+1. bag seama ca au fost remastered folosind track-urile originale ca baitii nu mai canta acuma. freddie mercury oricum nu mai poate...

si revenind la oile noastre iata ce cumpara si canadienii in segmentul mid-luxury (primele 10 luni din 2005:

1) BMW serie 3 -7327buc.

2) Acura TL - 4405 buc.

3) Infiniti G35 - 4173

4) Audi A4 - 3852

5) Cadillac CTS - 3345

6) Mercedes C klasse - 2790

7) Volvo 60 series - 1947

8) Saab 9-3 - 954

9) Lincoln LS (un model RWD cu un V8 de 3.9l si 280CP) - 652

10) Jaguar X-type - 489 (atat in USA cat si in Canada X-type vine numai AWD si cu motorul V6 Ford-Mazda de 3.0l si 227CP)

11) Lexus IS - 340 (IS-ul nou abia a fost lansat, vom vedea cat va convinge noul propulsor de 305CP si noua suspensie/platforma).

iata ca pusi in fata unor preturi similare si chiar daca benzina e o idee mai scumpa in medie canadienii au cam aceeasi impresie despre masinile din acest segment. singura diferenta notabila este ca A4 este ceva mai popular decat la americani. insa TL si G35 sunt principalii competitori in segment dupa serie3.
Dan65436
Luke,

Nu pun la indoiala experienta ta ci chiar ma bucur ca mai putem apela la cineva care este in domeniu toata ziua. Si mie imi place, am o experienta vasta in electronica dar din pacate am cam pierdut contactul si am ramas in urma.
Eu insa, cred ca faci o mare greseala. Tu refuzi existenta lui dolby digital ai al lui surround in masina. Sound Surround au si DVD playerele normale care impreuna cu 5+1 boxe au destinatia de a constitui in camera ta un mic cinema. Exista un procesor care imparte sunetul in functie de cum este citit de laser si care il distribuie in Dolby, Super sound, 5.1, 7.1 etc. Depinde de cat de tare este "scula".
Si dupa inregistrarile originale se pot face discuri 5.1 pentru ca sunt laboratoare audio care rescriu discurile. Marea majoritate a filmelor si a discurilor de colectie DVD Audio sunt peste 5.1 daca nu in 7.1 Eu am Tubular Bells, sunt fan inrait Mike Oldfield si am tot ce a produs el. De asemenea am Isao Tomita si al sau Black Jack pus pe DVD Audio 7.1. De asemenea playerul meu este un Cyrus din Anglia care are functia Super Audio CD capabil sa redea tot ceea ce exista pe piata. Stiu cum se imparte sunetul in cinema-ul meu si prin urmare stiu cam cum ar trebui sa se auda si in BMW. Culmea este ca sunetul asa si vine exceptand basii puternici care vin de sub scaunul meu.
Deci exista surround in BMW.
Pe aici prin Canada si US lumea are home-theatre propriu in basementul casei si cam stim cate ceva. Si aici nu vorbim de un DVD player cu 5 mici difuzoare si un mic sub, ci vorbim de cinema adevarat. Ai o poza jos.
Eu am un sistem alcatuit din HarmanKardon, Cyrus si Anthem daca ai auzit de ei, iar sistemul audio este compus din difuzoare Visonik Germany. Cablurile sunt DNM si au mufe Eichmann Bullet Plugs.
De asemenea din stadiul de proiectare casele sunt construite cu sisteme audio inca inainte de a fi terminati peretii, amplasandu-se un sistem de comanda digital si difuzoare in pereti sau tavan (dupa dorinta proprietarului) in toate camerele, avand posibilitatea de a selecta muzica diferita la un volum diferit in camere diferite. Prin urmare cam toti care isi cumpara o casa noua trebuie sa treaca si pe la un magazin specializat in instalari profesionale de cinema si sound. Canada este un mare producator de sisteme de cinema. Vezi cazurile Anthem si Paradigm.
deci cam am o idee despre cam cum ar trebui sa sune.
Mojito
Intru si eu in vorba ca m-ati inebunit cu sitemele audi -audio.

Eu indiferent ca as trai in Europa Occidentala sau peste Ocean -(deocamdata traiesc in Romania) cind imi aleg masina, sistemul audio ( tipul sau producatorul) sincer va spun ca este printre ultimile care m-ar interesa.
Daca dealer-ul imi vorbeste mai mult despre sistemul audio al masinii decit de motor sau cutie de viteze sau frine sau suspensie plec .

Sunt sigur ca in SUA sau Canada cind intre sevici si casa faci 1,5 ore poate fi necesar un sistem audio sofisticat.
Dar in Romania Bucuresti sau Constanta cind mergi prin toate sparturile si masina geme numai Tubular Bels am in cap biggrin.gif.

Acum sigur ca fiecare piata isi are propriile particularitati

Pentru Europa de Est in care disciplina la volan este ceva ce momentan lipseste ,in care majoritatea drumurilor interioare sunt pe doua sensuri cred ca sistemele de siguranta active si pasive precum si raspunsul in depasiri la in zona 80-120 km/h este mai important.

Cum sta Infinity din acest punct de vedere fata de concuranta directa europeana ? Mercedes Benz , BMW si Audi (in aceasta ordine)
Iulian HondaFan
gandeste: 298CP si 352Nm (80-120 trebuie sa se intample violent de rapid si intr-a 6-a). la acelasi numar de cai germanele sunt mult mai scumpe. franele sunt similare serie3. manevrabilitatea ( viteza maxima in testul cu popice si testul de evitare) e o idee sub serie 3 dar peste A4 quattro.

adaug prezenta diferentialului autoblocabil mecanic pe spate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.