Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Circulatie (intrebare )
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Pages: 1, 2
Baby Blues
o sa iau un miel , nu am ce face. il accept si admir faptul ca putem avea o discutie cu "beri" beer.gif . E clar- nici unul nu suntem sfinti. Mai incalcam si noi regulile. Eu recunosc. E adevarat ca totusi exista niste reguli care trebuie respectate si daca ne facem ca nu exista sau mai grav le facem pe ale noastre dam in altceva. Anarhie. biggrin.gif
Mandula
Am avut timp sa citesc si Codul si revin citand art. 31:

"Ordinea de prioritate între diferitele tipuri de mijloace de semnalizare rutiera si semnalele agentilor de circulatie este urmatoarea:
a)semnalele speciale de avertizare, luminoase si/sau sonore;
b)semnalele si indicatiile agentului de politie rutiera;
c)semnalizarea temporara care modifica regimul normal de desfasurare a circulatiei;
d)semnalele luminoase - aici intra si lumina verde intermitenta;
e)indicatoarele;
f)marcajele."


Cu alte cuvinte, obligatia respectarii semnalului luminos e prioritara fata de obligatia respectarii marcajului, in caz de contradictie intre ele.
alcris01
Absolut corect. De asta ar fi necesare cat mai multe camere video in intersectii si cum ai gresit intentionat sa primesti sanctiunea in plic! Exact ca in cazul depasirilor anapoda sau al blocarii intersectiilor.
Ionut85037
QUOTE(stefan_adrian)
o sa iau un miel , nu am ce face. il accept si admir faptul ca putem avea o discutie cu "beri" beer.gif . E clar- nici unul nu suntem sfinti. Mai incalcam si noi regulile. Eu recunosc. E adevarat ca totusi exista niste reguli care trebuie respectate si daca ne facem ca nu exista sau mai grav le facem pe ale noastre dam in altceva. Anarhie. biggrin.gif


E bine sa recunosti chiar si-n al 12-lea ceas arigato.gif , totusi, data viitoare poate te gandesti daca sa arunci sau nu primul cu piatra....
P.S. Anarhie e mult spus... e mult mai grav sa circuli in intersectii pe linii de tramvai, sa treci pe rosu sa nu opresti la stop, etc decat sa stationezi pe banda 1....hai sa fim seriosi si sa nu dramatizam chiar asa de mult.
mike.omega
Vezi ca Tico te face la consum si te alerg prin toate intersectiile laugh.gif
Caz patit in seara asta: Intersectia de la spital, pe banda I era sageata pt inainte si la dreapta, m-am bagat si eu pt inainte. A venit in spatele meu o domnsoara cun seria 3 nou si cand credeam eu ca urmeaza 50 de sec de chin si flashuri observ ca tipa nu zice nimic blink.gif
Cand inca ma mai miram se strecoara unu cu o motocicleta pana in centrul intersectiei pe rosu blink.gif
Ionut85037
cred ca tipa avea aceleasi intentii ca tine, sa mearga inainte, te-ai gandit? biggrin.gif

P.S. Iti multumesc ptr grija pe care o porti buzunarului meu, totusi cu un full ajung pana-n Maramures, asa ca nop
:wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.