Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cuplu maxim la hyundai tucson
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
Dan55893
Salut tuturor fanilor auto !

Fiind mai putin priceput in ale masinilor, apelez la voi pentru a lamuri un lucru care ma intriga. Conduc de 2 luni un Hyundai Tucson CRDI (112 CP, cuplu maxin de 245 Nm disponibil intre 1800 si 2500 rpm).
Insa de fiecare data cand incerc sa testez disponibilitatea cuplului maxim de la 1800 rpm, nu reusesc. Asta deoarece atunci cand ma aflu la 1800 rpm, orice acceleratie, oricad de usoara ar fi, face ca turatia sa sara brusc la 2500 rpm. Asta dupa ce se simte un recul brusc in ceea ce priveste cuplul disponibil la 1800 rpm. Parca motorul ar pierde brusc puterea, dupa care sare brusc la 2500 iar cuplu maxim incepe sa se simte foarte bine.
Am mai condus si un Passat 1.9 TDI de 105 CP insa la el nu am observat un comportament similar.
Care ar fi explicatia ?
G e o r g e
in timp ce turatia creste "brusc" de la 1800 la 2500 (chiar asa , fix 1800 ? blink.gif) face si masina sa plece ? sau doar sare si masina nu prea pleaca ?

si cuplul nu se testeaza asa smile.gif

defineste asta : "se simte un recul brusc in ceea ce priveste cuplul disponibil la 1800 rpm" blink.gif
Zetics40545
Am o vaga impresie ca amicul nostru a facut incercarile in gol... biggrin.gif
G e o r g e
eu am o vaga impresie ca ii patineaza ambreiajul smile.gif
Dan55893
Scuze pentru informatiile insuficiente.
Masina are transmisie automata, iar acest comportament il are si pentru transmisie automata si pentru transmisia manuala.
Nu stiu daca e vorba de 1800 fix. Sa spunem ca e pe acolo, cu o abatere de +/- 100 rpm. Iar masina nu pleaca deloc la 1800 rpm. Din contra, parca se ineaca, apoi turatia sare la 2500 si brusc pleaca.
Si sigur nu am facut incercarea in gol :evil:
Zetics40545
QUOTE(Dan55893)
...
Si sigur nu am facut incercarea in gol :evil:


Arati fain cind te enervezi... :angel:

Glumeam. Scuze, nici prin cap nu mi-a trecut ca e vorba ce automata.

Si fiind aproape bîta la astfel de cutii, intreb si eu: sa inteleg ca esti in miscare, astfel incit ai cca 1800 rpm, apoi îi dai talpa mai usoara ca sa sara in rotatii? Moment in care "da in bot" mai intîi, apoi "prinde" putere si accelereaza?
Am inteles bine?
Andrei Suzuki
QUOTE(Zetics40545)
Moment in care "da in bot" mai intîi, apoi "prinde" putere si accelereaza?
Am inteles bine?


Ala-i kick-down=>adica schimba in treapta inferioara pt mai multa putere.
Dan55893
Exact. "Da in bot" mai intîi, apoi "prinde" putere si accelereaza.
Stiu de kick down-ul de la automata insa nu e cazul deoarece se intampla pentru transmisia manuala si nu se coboara o treapta de viteza.
G e o r g e
ala e exact ce zice andrei , adica retrogradare smile.gif

este normal !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.