Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Care sunt nemultumirile si multumirile voastre in viata?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2
madalina
Ce numesti tu civilizatie, este nivelul de trai! Citeste raportul UNDP asupra dezvoltarii umane si vezi pe unde ne aflam!

Educatia face parte din civilizatie!

Nu despre muzica data tare ocazional la petreceri - desi si atunci trebuie respectate niste reguli de minim bun simt - ci de situatii de genul uneia intalnita asta-seara in fata blocului meu, in centrul Bucurestiului: dintr-un taxi se auzea foarte tare Pavarotti, dintr-un BMW parcat se auzea la fel de tare nu stiu care "geniu" al manelelor, dintr-o Skoda auzeam o formatie pop romaneasca.
geeoo30
Educatia primeaza, romanii nu sunt saraci, dar aici te simti sarac. NU avem respect, ne bucuram cand moare capra vecinului, nu intretinem ce mostenim, nu gandim pozitiv.
Mergem ani de zile prin aceleasi gropi si asteptam ca cineva de sus sa le repare. Eu as propune ca toti cei care avem masini sa luam pozitie si sa incetam sa mai platim taxe pana nu avem drumuri, autostrazi. Hai sa nu mai vorbim sa facem ceva, sa ne facem auziti-simtiti.
James Kilowatt
O noua revolutie a gospodinelor?

Hm. Ar fi o idee. Numai ca nu poate sa tina, cred io. Urmatoare rascoala va fi cea a drumarilor, care vor cere un 0 in plus la salarii. Si vom ajunge de unde am plecat.

Eu cred ca trebuie ceva mult mai generalizat, trebuie dat jos un guvern de kko cu totul, si pus unul care sa raspunda pentru fiecare leu vechi sau nou cheltuit. Cu capul!

Mai degraba s-ar strange semnaturi pentru o lege mai drastica a raspunderii ministeriale, si infiintarea unei institutii de control cu adevarat independenta, poate chiar straina. Asa cum in divizia A la derby vin arbitri straini ca ai nostri sunt supusi presiunilor, asa ar trebui sa fie controlati ministii ce fac cu bugetul tot de catre un organism strain, singurul care ar putea fi independent in Romania, deocamdata...... Hai sa strangem semnaturi smile.gif
C Z R
Hai ca revin, ce ma nemultumeste este stomacul, dar rezolvandu-l ma nemultumesc inca un miliard de chestii, ce pot face sa ma complac asa stiind ca nu pot sa fac nimic(?), sa ma lupt cu sistemul - ajung la cosul de gunoi(!), pot fi eu doar cu mine sau trebuie sa ma impart in fiecare clipa cu o sumedenie de indivizi, situatii, fenomene, conflicte, cu istoria mea pe care o scriu cu voia mea proprie? raspunsul era de asteptat : DA, eu sunt instrumentul unic si rational al fericirii mele proprii, eu nu pot trai decat prin Dumnezeu ca sa ma pot autodefini, parcursul meu in aceasta lume mica si urata si chiar trista cu multa durere si rautate este unul de asteptat referindu-ma doar la o lipsa a intelegerii mele , caci per total orice om intelege ca situatia lui ingrata poate fi una inlaturata cand inlauntrul tau te regasesti in intregul tau spiritual nedivizionat dar intrand in indiviziunea precara a cotidienei vieti, ce pot sa-mi raspund cand mereu nu ma regasesc intr-un miliard de situatii prin care m-am gandit ca o sa am dezonoarea sa trec, care nu-mi pretuiesc fiinta, nu-mi arata bunatatea, nu-mi rezolva caracterul format, nu ma aduc in starea de a fi EU? toate ma fac sa fiu sculptat pur si simplu ca un OM sa fiu MEDIOCRU in atitudine, in gandire, discernamantul meu este slabit de cursul nefiresc la care sunt obligat sa iau parte, dar de care ma dezic in fiecare clipa! Doamne ce paradox, asta este absurdul meu, suprarealismul vietii, situatiile complexe, conjucturile (ne)favorabile ma umilesc si ma intaresc sa fiu acelasi om dar cu valente psihice contradictorii pe tot parcursul vietii! este omul contemporan un alienat? da este este schizofrenic fara voia lui, este ca si impus intr-o lume unde nu-ti alegi ci esti o parte a ei, cine nu joaca risca sa nu mai joace niciodata, caci locul este luat mereu de cineva ... meritul tau de a fi om este cea mai realizare si cea mai pretioasa dinainte si dupa lumea asta! este oare un experiment reusit al iubirii idiomatice? eu zic, ca din perspectiva crearii unui arhetip total accesorizat cu discernamantul, ratiunea de a fi si iubirea cognoscibila la nivelul psihicului uman este pe de parte cea mai mare realizare si nu poate fi depasita cai ... hai ca ma intind: o sa inchei absolut platitudinal: viata e frumoasa si trebuie traita indiferent cum ar fi caci ea ne-a fost data chiar in acest scop: de a trai!
James Kilowatt
De curiozitate, fa un mic exercitiu. Inlocuieste "Dumnezeu" cu "marijuana" in discursul tau, si vei fi surprins ca suna aproape identic, cu foarte mici diferente. Sper sa nu-ti sune a blasfemie ideea. Si marijuana, ca si credinta habotnica uneori, actioneaza asupra centrilor motivationali din bila si efectul este renuntarea la confruntarea cu problemele.

Eu am mari dubii ca, presupunand existenta unui Dumnezeu asa cum e el definit in biblie, scopul existentei noastre pe Pamant e retragerea intr-o stare meditativa (vezi vegetativa), si refuzul confruntarii cu lumea reala, pacatoasa si alienata. Daca voia asta de la noi, nu-l mai izgonea pe Adam din rai. Si nu-i mai lasa la indemana nici marul ala smile.gif

Urmatorul pas dupa renuntarea la infruntarea cu lumea este donarea tuturor averilor lumesti (si prin urmare inutile, pacatoase si alienate) in scopul propavaduirii cuvantului Domnului, singurul in stare sa ne fereasca de focul Gheenei.....
guerilla
hai sa ma "aberez" si eu.
ma nemultumeste faptul ca barilul e umflat de nevoia unora de a crea dependenta. ma irita faptul ca unii nu sunt in stare decat sa copie legi si reglementari luate de aiurea numai din dorinta de a-si satisface nevoile lor - sa crestem acciza la tigari, alcool, norme de poluare, cum sa tai porcu si cum sa mulgi vaca.
ma nemultumeste ca pe basarabia au decopertat soseaua buna si au pus un asfalt de kko.
ma nemultumeste pomul din fata geamului pe care nu-l taie nimeni ca oricum nu face nimic bun pentru nimeni.
ma enerveaza la culme ca de 2 saptamani unii se chinuie sa faca o bordura si eu trebuie sa fac pe Solberg si sa ocolesc masini pe trotuar ca sa pot parca.
ma nemultumeste ca mai am inca doua saptamani pana la concediu - nu mai am rabdare.
ma nemultumeste ca ploua si ca e frig afara.
si parca cel mai mult ma nemultumeste ca azi e LUNI :bash:
CRG
LOL !!!


acuma sa revin: chiar nu te multumeste nimic?
guerilla
ba da, cum sa nu.
- ca ploua afara si nu mai fumez atat de mult.
- ca mai am doar 2 saptamani pana la concediu.
- ca se apropie week-end-ul

laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.