Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Audi A4 second hand sau Skoda Oct 2
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
nigrini54880
care alegere este mai corecta un audi A4 2.0 tdi din germania an de fabricatie 2003 full option cu 70 000 km max la un pret de aprox 12 000 euro
sau o skoda octavia 2 2.0 tdi 140cp elegance noua
problema se pune la patru capitole : acceleratie, viteza, manevrabilitate durabilitate,
de precizat ca masina nu va fi condusa cu nici un fel de rezerve
acceleratia nu difera cu mult, in privinta vitezei skoda oct atinge 250kmh la aprox 4000rotmin
ma intereseaza daca la audi cutia de viteze este la fel de bine sau chiar mai bine etajata si daca poate sa sustina o viteza de 200kmh la un consum acceptabil si la o turatie de aprox 3000rotmin
nu am fost intr-un audi dar am fost cu o skoda oct care m-a impresionat parcurgand craiova-bucuresti in 1h40min cu o viteza de peste 200kmh pe autostrada, la un consum de 7,2l

care ar fi alegerea optima?
diferenta de pret nu conteaza
DAN CONSTANTIN27583
Recomand autoturismul nou. Cu atât mai mult că va fi condus fără rezerve.
cosmin45741
skoda cu 250 la ora??? doar in cadere libera!!! biggrin.gif biggrin.gif
a4 e peste skoda din toate punctele de vedere...
VECTOR
nu stiam ca au terminat autostrada bucuresti craiova.
si eu recomand tot audi.chiar daca nu este nou...totusi 2003 nu e chiar asa departe. doar sa ai grija de la cine il iei.
oricum daca ai de gand sa mergi constant cu 250km/h iti recomand un elicopter.
robert
Nu gasesti tu A4 2003 full 70.000 km la banii aia.Spun sigur asta, ca am luat si io una.Dar daca e sa alegi intre cele doua masini, nici nu suporta comparatie Audi A4 cu Skoda Octavia.E ca si cum ai compara Logan cu Megane 2.A4 e super masina.Cine are sau a avut stie.
Andrei55037
Din cate stiu eu A4 din 2003 nu avea motor 2.0 TDI ci doar 1.9 TDI de 130CP. Daca vei merge fara menajamente ia o masina noua care are garantie. Stiu ca multi viz ca un Audi din 2003 e mai bun decat o Octavia2 noua dar nu este asa. Daca te uiti pe piesele diferitelor modele/marci VAG cu atentie o sa observi ca 90% din ele sunt identice, fie ele pe A8 sau Fabia. Comparatia cu Logan-Megane 2 este mai mult decat deplasata.
Otto73
QUOTE(nigrini54880)
nu am fost intr-un audi dar am fost cu o skoda oct care m-a impresionat parcurgand craiova-bucuresti in 1h40min cu o viteza de peste 200kmh pe autostrada, la un consum de 7,2l
asta nu o mai cred . Maine cineva o sa spuna ca a mers cu 300/h si dupa 200km are si 20l in plus in rezervor fata de cand a plecat (deci motorul nu-i consuma ci produce combustibilul)
stefan_ieu
250km/h pare cam mult, dar O II cu motor TDI de 2.0l poate ajunge la peste 200km/h lejer.
A4 este clar peste O II si daca esti priceput sau ai pe cineva priceput care sa studieze atent masina pentru a fi sigur ca nu are probleme majore eu zic sa mergi pe Audi. Cu diferenta de bani mai faci si eventuale reparatii. Totusi pretul pare cam mic. Fii atent la ce vrei sa iei.
Flav
Am avut un Audi A6 1.9TDi... masina era din 2002 si mergea impecabil. Octavia 2 n-am condus dar... am condus o octavia din primele modele. Intr-adevar nu zic ca skodele nu sunt bune dar totusi.... un audi din 2003 cu 70 000 km... (asta daca este adevarat) e mult mai superior... parerea mea. Cat despre 250 km la ora.... cu skoda.... smile.gif n-as prea crede...
In alta ordine de idei.... la audi A6 1.9 TDi consumul este in jurul a 8 litri maxim in oras ( dar cred ca se scoate si mai putin) iar la drum ... un 6 - 6.5 l/100km. In locul tau as opta pt un audi. Bafta
Radu-266
E destul de interesanta comparatie dar total nedreapta. Am condus ambele masini si acuma depinde de tine ce vrei.

Skoda Octavia II este o masina buna bine inchegata dar nu o masina careia sa ii dai talpa frecvent, chiar daca motorul tine nu are un sasiu construit de asemenea maniera, si din cite imi dau seama tu vrei sa mergi cu masina calumea iar ea pe curbe la viteze mari nu sta foarte bine.
Pe mine nu ma impresioneaza motorizarile pe motorina de la VAG vorbesc de cele pina 2500cmc pentru ca tehnologia folosita este una invechita si chiar nu ii inteleg de ce dracu nu au pus si ei un common rail de generatie noua.
Din punct de vedere al finisajelor amindoua sunt bine facute, dar Audi este superior din toate punctele de vedere. Iar la condus diferenta e clar in favoare Audiului, este mult peste Octavia II.
Multi zic sa iti cumperi o masina noua, dar tine cont ca masinile de la noi sunt facute pentru Europa de Est, si difere calitatea pieselor. Punctul forte la Skoda este service-ul. Ai de unde alege si existing competivitate ai de cistigat la pret si calitate. Porche Romania unde iti poti face service-ul la Audi este o mizerie infecta.

Daca tu gasesti Audi din 2003 la 70.000 km neatinsa cu kilomertajul ok, motorul de 2.0 TDI la 12.000 inseamna ca te poti considera mai fericit ca un cistigator la loterie. Am cautat in Germania si Olanda si Belgia si chiar Norvegia si Danemarca (mai nou acolo sunt si mai ieftine decit in Belgia, Olanda) dar sub 16.000 nu am gasit nimic si asta cheala.
bogdan61677
nu cred ca exista in 2003 a4 cu motor de 2 litri.si daca exista, la 70.000 km si full option nu ti-o da nimeni la 12.000.s-ar putea sa fie manarita la km.oricum ,pune la socoteala drumul pana acolo, vama, taxele de autostrazi si mai te costa in plus vreo 2.000.
tot dilema asta am avut-o si eu in vara, audi vs octavia 2.am ales audi a6, 1.9 tdi, 136.000km, full fara piele si am dat pe ea, in tara, 16.500 euro cu tot cu factura.pot sa-ti spun ca este o mare diferenta intre audi si skoda din toate pct de vedere, bineinteles in favoarea lui audi.cat despre consum eu nu pot sa scot in bucuresti mai jos de 9,5l/100km si afara din oras mai putin de 7,5.si masina are 6 viteze..
V l a d
se muta la versus
f1anatic
Parerea mea - care sint innebunit dupa masinile germane - ia Skoda Octavia noua ca cei nou in mina nu-i minciuna. Si eventual ai posibilitatea sa alegi exact ce vrei pe Skoda aia...daca nu te tenteaza...stiu eu...scaune incalzite de piele...mai bine dai banii aia sa alegi in-dash CD changer sau xenoane sau mai stiu eu ce. Put it this way...masina aia...AUDI sau OZN...la 70,000 km este masina uzata...fizic...moral. Va avea 3 ani cind o vei cumpara. Pe cind Skoda va fi masina ta noua. Una peste alta...nu cred ca dai gres cu nici una...amindoua fiind enorm peste Subaru, oricit de uzat ar fi AUDI.

Sa repte...go with Skoda.

(si eu m-am dat cu o Skoda Octavia citeva sute de km asta vara...cind am fost in Scandinavia...1.8 T...mie mi-a placut masina)
AZAZEL
QUOTE(nigrini54880)
acceleratia nu difera cu mult, in privinta vitezei skoda oct atinge 250kmh la aprox 4000rotmin
ma intereseaza daca la audi cutia de viteze este la fel de bine sau chiar mai bine etajata si daca poate sa sustina o viteza de 200kmh la un consum acceptabil si la o turatie de aprox 3000rotmin
nu am fost intr-un audi dar am fost cu o skoda oct care m-a impresionat parcurgand craiova-bucuresti in 1h40min cu o viteza de peste 200kmh pe autostrada, la un consum de 7,2l


SEFULE, de cand conduceti masini, v-ati uitat vreodata pe turometrul unei masini, si sa faceti vreo paralela cu viteza pe care o are masina si ulterior sa va puneti mintea la contributie?

skoda cu motor de 2.0tdi si 140 cp are viteza maxima constructica de vreo 210km/h si aceasta viteza este atinsa undeva la peste 4500 ture poate chiar aproape de 5000. ideea este ca in momentul in care masina are 210km/ h reali indicatorul de pe bord arata vreo 230km/h. gata !! acolo moare!!! deci la 230km/ h pe bord tu ai aproape 5000 ture cu skoda octavia.

ca un audi sa aiba 200 km/h si turatia sa zaca la vreo 3000 ture, probabil acea masina ar trebui sa aiba 300 cp. pt ca la 4000 ture, acel motor ar impinge masina cu 250km/h iar la 4500 cu vreo 270km/h

oricum audi-ul tau din 2003, are motor de 1.9 si 130cp sau 2.5 si 155cp.

motorul de 140 cp s-a montat pe A4 incepand cu generatia actuala de audi A4, care a inceput sa se fabrice in decembrie anul trecut.
daca ai certitudinea ca acel audi nu are vreo hiba, ia audi cu inima deschisa. iti spun din prisma unei persoane care a birjarit pt cativa km un A4 cu 2.0tdi si 140 cp
apropo : masina avea la 2000 ture in treapta a 6-a 105 km/h
geeoo30
omul vorbea de avioane si voi nu intelegeti...4000rot-250km/h??????
buc-craiova... 1h/40min???
Mai stiu eu pe cineva care facea 18min pe Buc-Pitesti cu opel calibra din 94 mot de 2000 cm...
Avem si noi pescarii si vanatorii nostri.
Paul62970
partea cu autostrazile patriei, km/h demni de DTM si turatii de benzinari este poate mai interesanta pentru Isaac Asimov. Dupa umila mea parere, "bataia" este intre un audi a4 second si o ocatavia noua noutza! 2003 nu e rau ca an iar 70 si ceva de mii de km pentru un diesel este aproape nimic. Daca fostul (fostii) proprietar al audi-ului este tot un pasionat de DTM prin gropi... atunci e clar... nou! daca a4-le este intr-adevar intr-o stare foarte buna... eu as merge pe a4... este altceva... chestia cu nou tine 2, 3 luni dupa care dupa cateva nevete de craiova bucuresti si retur pe "autostrada" cu turatii la maxim si 250 de km pe ora, ora jumate... o sa fie "doamne fereste"...

eu as merge pe audi a4... si l-as conduce omeneste... autorului topicului i-as recomanda un TAB militar... cu doua motoare de 747. smile.gif
florin55503
ca sa mergi din buc spre craiova cu 200 la ora iti trebuie detector de carute sau magarusi, pt ca altfel nu se poate. in fine dupa cum a spus cineva daca masina e ok atunci audi (desi la pretul asta ma cam indoiesc) daca deescoperi cea mai mica problema octavia. si eu am unele indoieli in ceea ce priveste calitatea masinilor pt europa de est. dar in ceea ce priveste octavia singurele mele probleme care stiu ca au mai aparut (foarte rar ) a fost la injectie. dar daca ma gandesc bine e o problema a intregului grup VAG. in rest sunt masini foarte fiabile chiar daca nu spectaculoase
HalbaSus
chiar ca e nedreapta comparatia... A4 este cu mult peste un passat... comparatia cu octavia e de-a dreptul ridicola... chiar si un A4 1.9 TDI de 130 cp din 2003 este preferabil unei skode noi fie ea si cu motorul 2.0 TDI (care nu e tocmai un motor atat de reusit ca vechiul 1.9... nu inteleg exact de ce dar e mai zgomotos si consuma mai mult decat vechiul TDI, ce-i drept e si un pic mai puternic.

Spunea cineva ca 90% din piese sunt identice de la A8 la fabia... poate... dar acel 10% face diferenta maaare... diferentele dintre un audi si un vw sunt MARI... iar diferentele dintre un audi si o skoda sunt si mai mari... de la cum e amplasata scrumiera pana la etajarea cutiei de viteze, totul e mai bine facut la audi... nu pt ca VW sau skoda nu ar putea ci pt ca VAG nu VREA sa faca o skoda la nivelul unui audi si la jumatate din pret, ar fi sinucidere curata.

Un A4 e o masina mai buna, mai frumoasa, mai desteapta, mai comoda, mai sigura, mai eleganta si mai rafinata decat a fost vre-odata o Skoda. Eu sunt subiectiv, sunt fan audi si daca ar trebui sa aleg intre skoda si audi as alege audi fara indoiala... Pe de alta parte skoda ofera garantie si chiar si la masinile noi skoda e mai sus in sondajele de fiabilitate decat audi... deci daca te intereseaza MULT cat o sa coste intretinerea si cat de fiabila va fi masina alege skoda... daca iti permiti ca in interval de 3 ani sa mai bagi 2-3 mii de euro in masina (o eventuala turbina schimbata, o pompa de apa, chestii care se mai intampla) atunci nu mai ezita si cumpara un Audi... nu la pretul care l-ai zis tu ca e cam nerealist, poate atat sa te coste in germania si tot e putin... dar oricum, probabil din pretul unei O2 poti cumpara un A4 din 2003.
AlexTM
Tu esti subiectiv pentru ca ai Audi. Eu sint subiectiv pentru ca am Skoda wink.gif ...
si spun ca da, e mai bun Audi, DAR nu merita diferenta de bani. Si nu e CHIAR atit de bun incit sa faca ridicola o comparatie.
Deci intre un Audi A4 second si o O2 noua, eu recomand o ... O2 second smile.gif
Nu recomand o masina noua, din cauza pretului prea mare si a devalorizarii puternice. Platesti foarte mult pentru lait-motivul "o masina noua e o masina noua" pe care-l repeta dealer-ii si fanii masinilor noi la nesfirsit.
Mihai63349
Un A4 TDI 1,9 130 cp cu destule optiuni (nu inteleg care e limita pt. a zice "full options"), il iei cu 13500-14000 euroi exw., la un rulaj de 70-90 tkm. Cu tot cu cheltuielile pana la Buc., ajungi la 14500-15000 euroi, la care se adauga taxele.
Deci, la pret, se compara cu Octavia II 2,0 TDI 140 cp. Comparatia se opreste aici.
Daca vrei masina noua, iti iei Octavia. Nu toti care isi iau masina noua sunt fraieri, cu toata devalorizarea. Daca n-ar fi ei, n-ai gasi masini sh biggrin.gif .
Daca vrei o masina muuult mai buna, mai comoda, mai antifonata, mai placuta inauntru si sa se numeasca AUDI si nu skoditza, dar nu te deranjeaza ca e uzata moral si tehnic, iti iei AUDI.
Oricum, daca vrei sa faci o ora jumate Craiova-Bucuresti, ia-ti ceva mai ieftin si de diferenta, fa-ti o asigurare de viata babana...
DORU
De acord cu tine Ghita, cu o singura mentiune: O2 SH doar de afara, nu din RO. Daca e sa fie SH din RO, mai bine noua. arigato.gif
AlexTM
Aaa, pai nici nu m-am gindit din Ro.
Cu 10-11000 EU gasesti o Octavia 2 pina in 50000 km. Adica ... noua.
la care mai tre' sa adaugi taxele
DORU
La SH din Germania va avea o singura problema reala: sa se incadreze in bani, ca masinile sunt bune in general, chair si la peste 100-125.000km.
florin55503
cum a spus si halba mai un timp in urma la aceisi bani sh-ul va suna intatodeauna mai frumos decat masina noua la aceiasi bani. e o chestiune de optiune si de prevedere a costurilor ulterioare achizitionarii. si de ce nu e si o chestiune de imagine. audi e pana la urma premium. alegerea trebuie sa tina si de nevoile tale personale
gabi63320
Am auzit si eu pe unii care merg cu 250 la ora si tot nu le ajunge. Ba altul care are golf IV tdi de 100 cp (V trepte) ca i-a dat 240 si mai mergea. Ce bancuri pescaresti. Sincer si eu am mers cu un Superb de 2,5 V6 TDI de 155 cp cu 240 pe bord, dar sigur nu e viteza reala. Multi nu inteleg ca eroarea vitezometrului la viteze mari e substantiala. E mult mai veridica viteza maxima constructiva care e masurata cu "roata de bicicleta". Si Cielo executive prinde 200 la ora daca e drumul destul de drept pe o distanta mare, dar asta nu inseamna ca asta-i viteza reala - cred ca la 200 defapt atinge viteza constructiva maxima de 180. Sa fim mai realisti cu Skodita la 250 la ora! parol

Audi pana intr-o 100.000 km - ok!
cosmin45741
cele 2 masini nu prea au legatura: audi e marca top a concernului, iar skoda e cenusareasa... e fiabila (pt. ca e simpla), are cam aceleasi motoare (dar nu sunt chiar la fel, nu suna la fel) dar totusi, fratilor, nu se compara...
AlexTM
Da?
De ce nu se compara?
Pentru ca la Audi bricheta se roteste elegant ca sa dispara intre scaunele din fata?
cosmin45741
pt. ca tehnologia vine de la audi la skoda si nu invers, pt. ca audi costa de 2 ori cat skoda la acelasi producator si nu e numai sigla si motivele pot continua...
daca e asa greu de inteles, eu am ramas fara cuvinte...
DORU
Ghita, nu te supara pe Cosmin, fiecare cu gusturile lui. arigato.gif

Ce vreau sa adaug este ca exista modele de Skoda de fabrica ce se apropie de 250 km/h viteza max cum sunt versiunile RS sau modelul Superb V6 193 CP...
Dupa o operatie de chiptuning si un filtru admisie directa ajungi cu astfel de modele la 250 km/h sigur.

Exista si modele tunate (in Germania sunt deja 2 pe site-uri) unde se folosesc turbine KKK modificate si atingi chiar 273 km/h reali, masinile fiind omologate pt strada.

Si inca ceva: din 2004, consider ca cenusareasa a devenit Seat. Mai studiati! biggrin.gif
AlexTM
Tu ai ce ai cu viteza maxima si puterea masinii wink.gif
Eu cred ca tocmai aici se aseamana mai mult, fiind aceleasi motoare.
Difera la calitatea fabricatiei, deci pretul. Dar asta nu inseamna ca nu se pot compara.

"pt. ca tehnologia vine de la audi la skoda si nu invers" - am trait sa o aud si pe asta. (nu zic ca nu e adevarat, dar asta e un motiv pentru care cele 2 nu se pot compara?!? blink.gif e un motiv CA SA le compari)

Eu mi-am luat Skoda TOCMAI pentru ca le-am comparat pe cele doua (+Passat). Nu pentru ca nu mi-as fi permis un Audi ci pentru ca, in urma comparatiei a rezultat ca NU MERITA sa dau mai multi bani pentru diferenta de calitate + sigla.

Repet, e clar ca Audi e mai bun, dar de aici pina la a spune ca nu merita sa stea una linga alta mai e cale lunga...

Later edit: Am incercat configuratoarele de masini de pe site-urile Audi si Skoda. La aprox aceeasi dotare (1.6 75 kw):
Audi 20700, Skoda 15000 EU. Deci nu mai e chiar atit de ieftina Skoda...

PS: pe site-ul Audi ei folosesc termenul AIRBEG biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ca pe un afis din tirg.
Destinctie, mincati-as. Mai ramine sa spuna si DIZEL.
Mihai63349
Audi A4 se poate compara doar cu BMW 3-serie si cu Mercedes C-Klasse. Atat. In rest, se pot compara toate automobilele daca au 4 roti si volan.
Golf, Octavia, Leon, Toledo sunt masini aproape identice. A3 are aceeasi platforma. Nu-s-ce se-ntampla, dar, cand te urci in A3, parca-i altceva.
La fel si A4-Passat.
Personal, nu-s de acord cu politica asta a platformelor comune, pentru ca distrug identitatea marcilor consacrate. Rezultatul: din ce in ce mai multi considera ca Skoda e Audi, mai nou ca Opel e Saab, Ford e Jaguar, etc.
Mai ramane sa scoata vreun Bugatti ieftin, si atunci sa te tii...
DORU
Se pare ca marketingul si buzunarele largi au castigat cursa in fata traditiei marcilor. Asa ca acum avem o gramada de masini foarte apropiate ca nivel tehnologic si subansamble folosite si o mana de masini scumpe cat un stadion. Acum platesti unicitatea cu adevarat. Daca ti-o permiti...
AlexTM
QUOTE(Mihai63349)
Audi A4 se poate compara doar cu BMW 3-serie si cu Mercedes C-Klasse. Atat. In rest, se pot compara toate automobilele daca au 4 roti si volan.
Golf, Octavia, Leon, Toledo sunt masini aproape identice. A3 are aceeasi platforma. Nu-s-ce se-ntampla, dar, cand te urci in A3, parca-i altceva.
La fel si A4-Passat.
Personal, nu-s de acord cu politica asta a platformelor comune, pentru ca distrug identitatea marcilor consacrate. Rezultatul: din ce in ce mai multi considera ca Skoda e Audi, mai nou ca Opel e Saab, Ford e Jaguar, etc.
Mai ramane sa scoata vreun Bugatti ieftin, si atunci sa te tii...

arigato.gif Eu va las aici arigato.gif
CRG
QUOTE(Ghita53976)
PS: pe site-ul Audi ei folosesc termenul AIRBEG biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ca pe un afis din tirg.
Destinctie, mincati-as. Mai ramine sa spuna si DIZEL.


LOL

Touche! de fapt, chiar scrie "disel" la configuratorul de pe site-ul lor oficial..
HalbaSus
parerea mea cred ca o stiti... chiar si trecand peste subiectivism diferentele audi-skoda sunt MARI... poate vorbind strict de raportul pret/calitate sa fie skoda in fata... dar diferentele la masini nu se fac "la duzina"... si dacia logan si S-class au 4 roti, 5 locuri, un portbagaj, motorul in fata, un parbriz, o luneta, niste geamuri laterale... sunt identice ?

Se pot compara... nu prea... stiti de ce ? pt ca marketingul VAG lucreaza destul de bine... se poate compara A3 cu Octavia... A3 e mai "funky" iar Octavia are cel mai mare portbagaj known to men biggrin.gif... nu prea tinesc aceasi clasa de cumparatori... la clasa medie skoda nu are nimic decat o octavie care tinde spre clasa medie (fiind defapt o compacta) si un superb care e un "premium mai mic" fiind defapt un A6 "mititel"... desigur ca poti sa compari A4 si cu octavia si cu superb... dar e greu... fiecare va avea avantaje si dezavantaje din plin... VAG-ul intentionat a creat discrepante intre marci pt a nu se concura reciproc...
Mihai63349
Mie mi se pare ca marketingul de la VAG a luat-o pe o cale gresita.
Dovada... discutia asta wink.gif
giurgea66931
A4 din 2003(1.9 tdi 131 cp!!!) cu max 70.000 la 12000 e o utopie.nu exista asa ceva.adica exista pentru ca la vw/audi cu mufa obd II schimbarea km e o problema de minute!!!masina asta o gasesti la 16-18.000 adusa aici chiar mai mult.

skoda oct 2 cu 250 km/h!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! biggrin.gif
am a6 3.0tdi quattro si de-abia merge cu 245!!!!!!!!!!!!!!!
poate nu stii ce inseamna o viteza medie de 200km/h!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! blink.gif

parerea mea ca audi e mai bun cu toate ca daca vrei sa stii aproximativ 68% din componentele tehnice vw/audi/seat/skoda sint la fel!
Atar
QUOTE(Andrei55037)
Daca vei merge fara menajamente ia o masina noua care are garantie. Stiu ca multi viz ca un Audi din 2003 e mai bun decat o Octavia2 noua dar nu este asa. Daca te uiti pe piesele diferitelor modele/marci VAG cu atentie o sa observi ca 90% din ele sunt identice, fie ele pe A8 sau Fabia. Comparatia cu Logan-Megane 2 este mai mult decat deplasata.


Andrei........
cum poti sa spui asa ceva???
de unde pana unde pise identice de la una la alta?
A8 sau Fabia? pai ce are una cu cealalta?
Iar Audi nu are piese identice deloc cu Skoda sau VW. In primul rand pentru ca au furnizori diferiti de subansamble(Incepand cu furnizorii de suruburi, saibe si piulite si terminand cu cei de anvelope) - cu exceptii - si terminand cu elementele de caroserie. Chestia cu subansamble si piese comune e valabila doar pentru motoare si cutii.
Singurele lucruri comune sunt Grupul VAG, platformele tehnice si importatorul. (pardon, si motoarele).
Imi poate spune si mie cineva ce fel de suspensii are Skoda Superb?
Cei de la Skoda spun ca e pe platforma comuna cu A6. Asta inseamna ca Superbul are suspensii pe paralelogram? - asta ca o curiozitate personala
Mihai63349
Skoda Superb are platforma Passat-ului (cu ampatament marit), nu a A6.
Cat despre baietii de vanzari din showroom-uri....
Velicu42034
skoda cu motor de 2.0tdi si 140 cp are viteza maxima constructica de vreo 210km/h si aceasta viteza este atinsa undeva la peste 4500 ture poate chiar aproape de 5000. ideea este ca in momentul in care masina are 210km/ h reali indicatorul de pe bord arata vreo 230km/h. gata !! acolo moare!!! deci la 230km/ h pe bord tu ai aproape 5000 ture cu skoda octavia.


SEFULE,te inseli amarnic,pai sa-ti spun eu(nu sustin ca OC 2 prinde 250Km/h)cu a 6-a la 3000ture ai 160km/h,la 200km/h ai aproape 3700ture,putin peste adica cam 3750ture ai 205km/h,totul testat de mine si sa ma sustina detinatorii de OC ii cu 2.0TDI,chiar matale ai sustinut ca ai mers cu audi A4 2.0TDI si la 2000ture cu a 6 -a aveai 100 si ceva de km/h pai...
Mihai63349
Viteze maxime de peste 200 km/h se ating doar cu rezerve de putere mult mai mari decat pana la acest prag, in cazul masinilor "normale" dpdv al aerodinamicitatii. Eu am avut un Hyundai Sonata cu motor V6 de 2,5 l, 160 CP, care avea vit. max. 205 km/h. Asa ca la o Skoda de 140 CP, 210 km/h este o valoare f. buna.
AZAZEL
QUOTE(Velicu42034)
skoda cu motor de 2.0tdi si 140 cp are viteza maxima constructica de vreo 210km/h si aceasta viteza este atinsa undeva la peste 4500 ture poate chiar aproape de 5000. ideea este ca in momentul in care masina are 210km/ h reali indicatorul de pe bord arata vreo 230km/h. gata !! acolo moare!!! deci la 230km/ h pe bord tu ai aproape 5000 ture cu skoda octavia.


SEFULE,te inseli amarnic,pai sa-ti spun eu(nu sustin ca OC 2 prinde 250Km/h)cu a 6-a la 3000ture ai 160km/h,la 200km/h ai aproape 3700ture,putin peste adica cam 3750ture ai 205km/h,totul testat de mine si sa ma sustina detinatorii de OC ii cu 2.0TDI,chiar matale ai sustinut ca ai mers cu audi A4 2.0TDI si la 2000ture cu a 6 -a aveai 100 si ceva de km/h pai...


s-ar putea sa ai dreptate:
la 2000 ture aveam 105km/h. la 3000 ture cu acelasi motor dar pus pe O2 ar fi 160km/h. daca mai punem 1000 ture si ajungem la 4000, ar trebui sa mai punem inca 55km/h si ajungem la 215km/h la 4000 ture.

asta ar fi viteza indicata de ceas.

eu cred ca pe ceas nu merge peste 230km/h
Ovidiu67601
Gandeste putin: Audi este un produs premium, pe cand Skoda este un produs value for money (atat dai,atat face)
Ovidiu67601
in cel mai rau caz compara skoda cu VW
DORU
Partial adevarat, Ovidiu. La motorizari, marcile VAG sunt cam la fel. DOar la finisari si design stau diferit. Asa incat platesti confortul si imaginea la Audi si doar masina la Seat, Skoda sau VW.
V71147
Zi-mi mie de unde iau Audi-ul ala cu 12 mii si i-atzi tu Octavia ca ii mai buna si prinde si 250km/h
Liviu-Paul75647
E de domeniul fantasticului ca o Skoda Octavia sa prinda 250 km/h.Poate daca e trasa de un Ferrari (dar si atunci isi ia zboru) De exemplu un Audi A4 de .19 Tdi cu 131 Cp are viteza constructiva de 204 km/h (asta cam la 4000 ture) dar imagineazati daca-i dai pana la 4.500 oare cat prinzi ??
Deci decat sa dau banii pe o Skoda noua mai bine imi iau un Audi de 5 ani.
HalbaSus
QUOTE("DORU")
Partial adevarat, Ovidiu. La motorizari, marcile VAG sunt cam la fel. DOar la finisari si design stau diferit. Asa incat platesti confortul si imaginea la Audi si doar masina la Seat, Skoda sau VW.


Mai sunt diferente la cutia de viteze, suspensii, izolare fonica, etc... Defapt daca stam sa ne gandim ca aceasi companie face 2 masini la preturi foarte diferite ne putem da seama ca nu e vorba doar de imagine... daca skoda ar fi la fel de bun ca un audi, doar un pic mai prost finisat atunci ar insemna sa-si traga singuri un glont in talpa... Desigur ca se plateste si imaginea audi... dar cele 2 masini sunt extrem de diferite, chiar daca au aceasi motorizare.
a3des
Stau si ma intreb ce costuri de productie are un A4 raportat la Octavia 2?
HalbaSus
Costurile de productie sunt o necunoscuta la toate masinile... oricum pretul masinii trebuie sa acopere mult mai multe chestii: cercetarea, marketingul, testarile, proiectarea/construirea liniei de productie, etc... E clar ca raportul pret/calitate e mai bun la o skoda (si in general o masina mai ieftina are un raport pret calitate mai bun)... dar eu ziceam ca diferentele nu sunt doar la nivelul finisajelor, pt ca atunci prea putini ar cumpara audi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.