Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Audi A4 second hand sau Skoda Oct 2
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
AlexTM
Da, nu sint doar la nivelul finisajelor, sint si la nivelul imaginii.
Marketingul rulez!

In Germania nu se vinde (bine) Skoda, pentru simplul motiv ca e Skoda. Nu are importanta ca Audi e cu citeva mii mai scump, oricum neamtul o ia in rate si nu-l afecteaza. Important e ca nu se face de rusine in sat smile.gif
Cristi2
crezi ca pe nemti ii intereseaza ce zice vecinu sau vecina ??
era o poanta care zicea ca nici nu-i cunoaste.
desigur, situatia nu e chiar asa, dar e clar ca Audi este varful in VAG.
P A U L
care ar fi alegerea optima?
diferenta de pret nu conteaza

Nu cred ca mai e de actualitate vre-un sfat dar oricum indiferent care ar fi parerea multora de aici, eu spun ca o masina noua este totusi o masina noua. Ce conteaza ca ai un Audi de 3-4 ani in care vei incepe sa bagi bani cand poti avea o masina noua (facuta in aceiasi curte), ce-i drept nu de clasa premium, dar noua cu garantie si toate cele. :wave:
Dan52141
QUOTE("Paul51061")
care ar fi alegerea optima?
diferenta de pret nu conteaza Nu cred ca mai e de actualitate vre-un sfat dar oricum indiferent care ar fi parerea multora de aici, eu spun ca o masina noua este totusi o masina noua. Ce conteaza ca ai un Audi de 3-4 ani in care vei incepe sa bagi bani cand poti avea o masina noua (facuta in aceiasi curte), ce-i drept nu de clasa premium, dar noua cu garantie si toate cele. :wave:


---
Subscriu la ce a spus Paul, eu cred ca se exagereaza cu abordari de genul "cele doua masini nu sufera comparatie" ambele masini isi fac treaba cum trebuie, dupa parerea mea nu exista termen de comparatie din punct de vedere al fiabilitatii intre un Audi de 3-4 ani si o skoda octavia noua, as merge pe skoda fara sa clipesc. Si hai sa fim seriosi diferenta de calitate nu este exagerat de mare, daca ai face comparatie la calitate materiale Audi vs Trabant as intelege sa spui ca diferenta este ca de la cer la pamant dar in cazul nostru ma indoiesc. Daca mergi din militari pana la gara de nord sau pana in centru la unirii cred ca in ambele masini te simti bine. Cine are bani sa plateasca pentru imaginea Audi no comment, este dreptul fiecaruia. Nu neg ca Audi este alta clasa dar cred ca se exagereaza prea mult cu diferentele.

Asta imi aduce aminte de o prietena care a vazut intr-un magazin niste pantofi dar nu i-a luat pentru ca erau prea ieftini .... replica vanzatorului: "daca vreti vii dau mai scump" cred ca este sugestiva si pentru cazul nostru smile.gif

Toate cele bune ... si mergi pe skoda ca este o alegere mai inteleapta
alin81796
[quote="Cristi2"]crezi ca pe nemti ii intereseaza ce zice vecinu sau vecina ??
era o poanta care zicea ca nici nu-i cunoaste.
desigur, situatia nu e chiar asa, dar e clar ca Audi este varful in VAG.[/quo
te]
poi ii intereseaza pt ca ei la un passat nou de ex la 29000 euro ei dau 25% avans platesc 221,45 euro /luna timp de 3 ani si la sfarsit 50%valoare reziduala iar ei in 2 ani isi duc frumusel masina si o lasa avans pt una noua si tot asa iar la ei salariul minim pe economie mai trebuie specificat ?
deci nu-si poate lua neamtzu o dacie chiar daca ar fi la fel ca un audi la motorizari si echipare doar pt ce e la juma de pret pt ca ne vasile vecinu o sa-l intrebe daca foloseste hartie igienica soft sau d-aia care zgarie blink.gif
AlexTM
Am citit o data mesajul ... n-am inteles mai nimic.
Am mai citit o data, am progresat ceva, dar tot n-am prins tot.
A treia oara am obosit, m-am lasat pagubas...
DORU
Site-urile germane au f. multe Skoda de vanzare. As zice ca neamtul alege o marfa buna cu bani mai putini decat sa arunce banii pe o sigla mai scumpa...S-au mai schimbat mentalitatile.
air_wolf
QUOTE(GhitaTM)
Da, nu sint doar la nivelul finisajelor, sint si la nivelul imaginii.
Marketingul rulez!

In Germania nu se vinde (bine) Skoda, pentru simplul motiv ca e Skoda. Nu are importanta ca Audi e cu citeva mii mai scump, oricum neamtul o ia in rate si nu-l afecteaza. Important e ca nu se face de rusine in sat smile.gif


asta e o parere gresita 100%. afacerile acolo nu depind de masina pe care o ai, asa cum depind in romania, de exemplu. aia sint oameni care au cap si respect pentru banii si munca lor.
asa ca intre un audi obosit si o skoda noua, eu as merge pe skoda noua. iar daca vrei sa rupi gura tirgului nu-ti iei o astfel de masina ci te orientezi spre masini "exotice": lancer evo, impreza sti, m-uri si altele.
AlexTM
Eu (chiar eu) cunosc nemti care, in alegerea masinii, nu se uita la Ford sau Opel. Doar Audi, BMW sau Mercedes.
Si e vorba de oameni maturi, nici pomeneala de fitze sau "rupt gura tirgului" alte copilarii prostesti.
E vorba de confortul lor. Pur si simplu nu-si bat capul sa studieze la nesfirsit nu stiu ce oferte. Ca sint ceva mai ieftine? Si?
air_wolf
QUOTE(GhitaTM)
Eu (chiar eu) cunosc nemti care, in alegerea masinii, nu se uita la Ford sau Opel. Doar Audi, BMW sau Mercedes.
Si e vorba de oameni maturi, nici pomeneala de fitze sau "rupt gura tirgului" alte copilarii prostesti.
E vorba de confortul lor. Pur si simplu nu-si bat capul sa studieze la nesfirsit nu stiu ce oferte. Ca sint ceva mai ieftine? Si?


da, dar neamtul intre o masina sh si una noua va alege una nou in loc de una veche de 5 ani doar pentru ca scrie audi pe ea. el vrea confort si garantie (si la ei chiar si particularii sint obligati sa dea garantie - desi nu multi cumparatori stiu asta) pentru banii dati. asa ca daca are de ales probabil ca va alege tot skoda noua.
AlexTM
Of course.
Textul meu anterior era doar pentru a explica popularitatea slaba a marcii Skoda in Germania. Pentru ca, intr-adevar, se vad putine pe strada. MULT mai putine decit in Romania (procentual, evident)

Neamtul e atras de textul deja devenit stereotip:
"O masina noua e o masina noua" ceea ce e FOARTE bine, caci putem sa luam second-handuri bune la preturi mici biggrin.gif biggrin.gif
StefanVVTi
In primul rand nu stiu daca gasesti A4 la 12.000(asta fara taxe banuiesc), iar daca te gandesti, iei o masina din 2003, care este deja uzata moral, chiar daca este Audi, si a fost condus in Germania. Tot respectul pentru Audi si posesorii de Audi, este o masina extraordinara, dar as zice, putin cam scump de intretinur, cel putin asa spune un prieten care are A6.
Si totusi masina noua, este altceva. Peste 3 ani, a ta o sa fie o masina relativ noua, iar acel Audi ar avea 6~!
Azi am vazut o Octavia 2 in oras, si din profil, pana sa o vad bine ziceam ca e Superb. Imi place mult mai mult decat Tour si modelele precedente. Si-a schimbat "look-ul" in bine!
Succes si decizia e ta!
f1anatic
Nu stiu ce Skoda era...cred ca 2 ...dar eu anul trecut am petrecut ceva vreme intr-o Skoda Octavia model 2004 cu motorizare de 1.8 T, FWD si mi-a placut si mi-a lasat impresia unei masini fiabile, placute la aspect, dotata, puternica...(Scandinavia)

Asa ca intre ceva la mina a doua din aceeasi familie...orict de AUDI ar fi ...si o Skoda Octi 2...as alege Skoda IMEDIAT
DORU
Ce ai condus tu era Skoda Octavia 1 1.8T 20v FWD, fosta mea masina!
Ma bucur ca ti-a placut, de altfel nici nu avea cum sa nu-ti placa, 150CP la 1280kg, adica acc 0-100 in 8,3 sec din fabrica !
gabi67272
Am fost si eu chitit luni bune pe un A4,am cautat ,tot cautat prin targuri, parcuri samd si pana la urma mi-am luat.........Skoda Octavia 2,2.0 tdi,asa ce cauti si ce alegi pana la urma!!!!!!!!Inclin balanta net pt octavia,dupa ce am condus A4!!!
AlexTM
Ti-ai luat noua?
Sergiu75148
QUOTE(air_wolf)
da, dar neamtul intre o masina sh si una noua va alege una nou in loc de una veche de 5 ani doar pentru ca scrie audi pe ea. el vrea confort si garantie (si la ei chiar si particularii sint obligati sa dea garantie - desi nu multi cumparatori stiu asta) pentru banii dati. asa ca daca are de ales probabil ca va alege tot skoda noua.


Daca are de ales, neamtul va alege Audi NOU sau VW NOU si (aproape) niciodata Skoda, oricat de noua !
Daca te urci si intr-o Skoda si intr-un Audi vezi diferenta. Care e MARE.
Si daca mergi de la Gara pana-n Centru, tot mai bine si mult mai placut, mergi cu Audi decat cu Skoda.
gabi67272
skoda o2,2.0 tdi ,2005,rulaj 39.000km si am testat multe a4 inainte,nu se compara la nimic,O2 este peste fosta generatie de a4!!!!!!!!!!
Mihai63349
Dar intre VW si Skoda, parca nu-i nici o diferenta. Pe bune.
*****81107
Nu stiu cind vor intelege romanii ca Skoda e o masina foarte buna.

Ca e o diferenta foarte mare intre Skoda de pe vremuri si Skoda de azi.

Danezii au inteles lucrul asta de mult.

Cumnatul meu e director la o firma de IT aici in DK. A avut multe masini in special SAAB si Volvo( vecinii suedezi). Ce masina credeti ca are acum? Octavia.
Cumnata a avut VW Polo. A vindut-o si si-a cumparat Fabia Combi.

Celalalt cumnat lucreaza la o firma de pensii. Se ocupa cu plasamente (investeste banii din fondul de pensii in actiuni si obligatiuni).
Ce masina credeti ca are? Octavia.

Oamenii astia au un salariu lunar brut de ca. 50.000 coroane daneze.= 6700 euro pe luna. Si isi cumpara Skoda Octavia.
Pai daca Skoda era o masina proasta isi cumparau Skoda?
Skoda are o imagine foarte buna in Danemarca.

Si romanii nici nu vor sa auda de Skoda.
Impulse
Exista o diferenta mare intre Skoda si Audi. Amandoua sunt fabricate de acelasi producator iar respectivul nu intentioneaza sa isi sape groapa singur.
Cum insa este vorba de o Skoda noua sau un Audi second hand probabil ca si eu as alege Skoda. Depinde in ce stare este respectivul Audi...
Victor Andrei101375
QUOTE(V71147)
Zi-mi mie de unde iau Audi-ul ala cu 12 mii si i-atzi tu Octavia ca ii mai buna si prinde si 250km/h



Chiar peste si faci mai putin de 1h 30 min pana la iasi....da unde ai gasit a4-le ala?
Vlad95335
tipu' care a inceput topicul vad ca nu s-a mai obosit sa raspunda (probabil ca i-a ramas mintea in loc la 250km/h la 4000rpm in octavia 2) dar in schimb a creat agitatie mare aici,mai ales intre posesorii celor doua marci tongue.gif dupa parerea mea,cel mai complet raspuns l-a dat halba,pe prima pagina. si cred ca cei care vor sa mai adauge ceva aici,ar trebui sa citeasca mai intai postul lui. (cu o singura completare: a4 nou nu mai e peste passatul nou) biggrin.gif
HalbaSus
Se inchide... Acum ma duc sa ma dau cu audi-ul cu 270 la 3000 de rpm tongue.gif biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.