Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ingeri la volan
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
Edi45845
Eu prefer spray-ul paralizant. biggrin.gif
geeoo30
Nu stiu de ce va complicati a aparut unul din cei 80% soferi care sunt in strada, noi restul suntem prostii care ne enervam cand unul face pe :boxing: smecherul, nu vedeti cum se circula in strada de va mai mira edy, el e constient dupa mine, restul sunt problema blink.gif
catalin51707
salut....nu am mai intrat pe forum de aproape o luna...concediul a fost de vina:)...ca a venit vorba despre acest subiect...am fost in mamaia ....deci bucuresti constanta si retur plus "miscare" spre costinesti si saturn (pt liberty parade) ideea este ca....din totalul celor pe care i am intalnit pe drum....mai mult de jumatate incalcau flagrant regulile clasice de circulatie...depasiri aiurea, viteza, nu isi tineau banda, nu dadeau prioritatea la sensul giratoriu( ma refer in constanta si mamaia), mergeau cu faza lunga noaptea...etc. Asa ca mi se pare derizoriu sa mai blamam pe unul sau pe altul...cand din experienta proprie va spun...eu unul am reusit sa raman cu gura cascata de cum au ajuns unii din pacate sa circule pe soselele patriei....
Edi45845
Stai linistit ca eu am fost ieri in Bucuresti si nu mi-e rusine nici cu voi. blush.gif Mi-am tocit rotile de la frana pt. o luna intraga. :evil:
Toti cand vedeau aca am nr. de VS credeau ca-s fraier si vroiau sa arate ce smecheri sunt. :argue: Asa ca nu va mai luati de altii si uitati-va la voi in curte.
catalin51707
Prietene se vede ca esti complexat....altfel nu imi explic reactia ta....iar eu unul nu m am luat de nimeni...soferi prosti sunt peste tot in toata tara asta...ci doar am am argumentat modul in care se circula ....pe sosele si in locurile prin care am trecut....In nici un caz nu era ideea ca daca sunt din Buc sunt mai tare sau mai smecher...si ca ce bine se circula aici....daca asta ai inteles sa fi sanatos....nu esti primul si nici ultimul care pt faptul ca nu este din orasul asta are tendinta de a reactiona si interpreta asa....pacat daca asta ai inteles....
adi45619
QUOTE(Edi45845)
Toti cand vedeau aca am nr. de VS credeau ca-s fraier si vroiau sa arate ce smecheri sunt. :argue:


Nu e chiar asa. De cate ori am fost prin Bucuresti aproape toti ma lasau sa 'ma bag', sa schimb banda, nu se suparau cand intoarceam pe linia continua a vreunui bulevard mare. Asta se intampla destul de des. biggrin.gif Cred ca vedeau numerele de MH si se gandeau sa ma lase in pace pt ca nu sunt din B si nu stiu orasul bine. Per total am 'luat fatza' si am incalcat mai multe reguli in B decat acasa dar nu s-a suparat nimeni. Ba chiar pastrau distantza fatza de mine, presimtzeau ca urmeaza ceva neprevazut. biggrin.gif
Edi45845
Stai linistit ca si eu m-am descurcat foarte bine si m-am "acomodat" biggrin.gif .
Insa fara tupeu si un pic de dementa nu te descurci acolo.Aropo eu chiar nu aveam habar pe unde trebuie sa merg (noroc de copilot biggrin.gif ) asa ca schimbam si 3 benzi odata.
Edi45845
Apropo de nr. :politistii au tendinta sa opreasca mai mult masini cu nr. de alte judete decat cel in care esti. blush.gif
Watcher
QUOTE(Edi45845)
Insa fara tupeu si un pic de dementa nu te descurci acolo.Aropo eu chiar nu aveam habar pe unde trebuie sa merg (noroc de copilot biggrin.gif ) asa ca schimbam si 3 benzi odata.


Adica soferii din Bucuresti sunt tupeisti si un pic dementi, nu? Cool smile.gif
Fiindca toti schimba cate trei benzi odata si toti intorc peste linii continue, etc.

Apropos de treaba cu opritul 'strainilor' se datoreaza urmatorul;ui rationament: "fiind departe de casa nu are cui sa dea telefon ca sa scape, asa ca ii ramane sa dea spaga wink.gif"
Lucas
Hai ca ma faceti sa rad (Bucurestenii). E ceva normal sa fie cei mai multi "tupeisti si putin dementi" acolo. Persoane din astea sunt peste tot in tara dar in B sunt cei mai multi. De ce? Fiindca e cel mai mare oras din Ro. Ceva normal sa fie mai multi "temperamentali" in B decat in orice oras.
Circulatie putina =>putini jmecheri (logic. nici nu am de unde sa apara daca nu e lume multa. De unde nu e nici Dumnezeu nu cere smile.gif )
circulatie multa => mai multi smecheri.
Deci faza e logica.
Parerea mea.
P.S. Nu condamn pe nimeni pt. ca sunt multi smecheri in B. Chiar mi-a placut sa conduc in Cluj. Se bagau si te bagai. Dar ce am observat eu la Cj-eni este ca lasa mai mult loc daca esti din alt judet si e chiar cool.
I love Cluj (si in special orasele cu trafic mare). smile.gif
Edi45845
QUOTE
love Cluj (si in special orasele cu trafic mare).

Why? blink.gif
Apropo vino in VS.Aici adormi la volan. biggrin.gif
Zetics40545
Parerea mea ca bucurestenii se iau in trafic de provinciali doar daca sint mototoli, nu si daca se baga aiurea. Eu conduc de 7 ani cu nr de C-ta aici, dar nici macar o singura data nu am avut sentimentul ca s-au luat de mine pentru ca as fi din provincie. S-au luat ei de altele...

Iar Bucurestiul e un umil oras in ceea ce priveste nr de jmekeri pe km patrat.
Va invit prin Botosani sa vedeti, si presupun ca sint si multe alte orasele la fel ca el.

In Bucuresti, daca vreti sa ii vedeti mergeti pe linga Herastrau serile de weekend... :evil:
Edi45845
Pentru cei mai dobitoci pietoni din tara vizitati Barladul. biggrin.gif Acuma serios mi-au confirmat-o si soferi care au facut sute de mii de km la volan in and out.
Oamenii stau se asigura si cand vad ca vine masina trec. :evil: Va spun eu merg mai atent pe trotuar decat merg aia pe zebra.
Plus ca nu se uita pe unde e zebra.La ei opeste tot e trotuar. :bash:
Si stai ca nu-s mototol deloc cand conduc, ba din contra. biggrin.gif
CCI
QUOTE(Lucian42192)
Chiar mi-a placut sa conduc in Cluj. Se bagau si te bagai. Dar ce am observat eu la Cj-eni este ca lasa mai mult loc daca esti din alt judet si e chiar cool.
I love Cluj (si in special orasele cu trafic mare). smile.gif

Apoi eu sunt din Cluj si conduc pe aici de vreo 8 ani buni.. si nu prea mi se pare ca in Cluj se circula bine. Asta comparativ cu acum cativa ani. Pe langa faptul ca strazile sunt inguste, ocupate cu masini parcate aiurea (nu ca ar fi locuri de parcare oricum), multi participanti la trafic au devenit din ce in ce mai nesimtiti. Parca sunt pe circuitul propriu.. si majoriatea masini de firma, cu numere .... fara suparare .... de Bucuresti (stiu, firme de leasing, deci nu neaparat soferii sunt de acolo smile.gif ).

Am fost de curand in Budapesta. Si ala e un oras mare, si totusi, e cu totul alta poveste legata de circulatie. Exemplu: doua benzi pline, cozi imense, dar linia de tramvai - GOALA. La noi.... smile.gif
HalbaSus
Clujul e un oras cu trafic destul de nasol... dar daca vreti sa faceti vre-o criza de nervi veniti zilele astea prin oradea... noi aveam pe vremuri jumatatea strazilor importante cu 2 benzi si jumatate stradute inguste cu sens unic... Acum ? Au spart toate bulevardele cu 2 benzi si au ramas cele inguste cu sens unic si masini parcate pe margine... Suuupeeeeer... mai ales daca prinzi o masina de adunat gunoiu in fata ta :puke:
CCI
Oooo, am fost in Ungaria in Iulie... si evident am trecut prin Oradea. Condoleantele mele pentro soferii de acolo, a fost un adevart cosmar centrul si iesirea aceea spre Bors. Si mai interesant a fost la intoarcere, pe strada aceea cu sens unic care iese langa McDonalds, statea masinile pe 2 benzi, evident numai pe una se putea iesi de pe strada, am vazut o mare cantitate de nesimtiti la acea ora cat am stat blocati acolo... Ca sa nu mai vorbesc ca unii inventivi au luat-o pe o alee prin parc :bash: Chiar ca numai la noi se putea asa ceva smile.gif
adi45619
Din categoria 'road legends': am aflat de la taximetristii din Craiova ca in topul celor mai mototoli soferi din Oltenia sunt cei din judetul Olt. biggrin.gif Nu stiu cat e de adevarat dar printre taximetristi e unanimitate in privinta asta.
In Banat, mi-a spus cineva ca primii in topul 'worst driver' sunt cei din Caras-Severin. Iarasi, nu am idee cat e de adevarat.
Teodor53113
* Mda ... stiati ca eu sunt politist ... sa-mi dati adresele sa vin sa va iau permisele biggrin.gif
* Bucurestenii se iau de orice provincial doar pentru ca dupa ce suntem multi pe strazi mai vin si ei pe capul nostru.
* Soferii se iau de soferite pentru ca e o mare diferenta intre ei "Soferii sofeaza, iar soferitele soferesc."




* Paragrafele bifate cu steluta sunt doar glume.

* Multumesc pentru atentie.
Mariustom
Ultimele două paragrafe sunt adevărate?
În cazul ăsta, și paragraful penultim este o glumă, care spune că este o glumă, așadar negarea negației, iar de ultimul, ce să mai zic? :naughty:
Vă salut :wave:
Alex-F1
Yooo, salutare maxima tuturor..... :wave: Asa cum mai zicea cineva, am venit si io din luuuungul concediu.....uffff, nu-mi vine sa cred ca s-a terminat :ewpu: si am bagat ochiu' sa mai vad ce mai zic fratii mei de la masini.ro team biggrin.gif Pai aici topicul asta e tare de tot, prea tare....io ce sa zic?....trebuie sa recunosc ca nu-s nici io inger la volan (desi am si io lipit sticker-ul cu "follow the rules" - dar asta e valabil pt. ceilalti soferi blush.gif), dar circul INTOTDEAUNA prudent, atent la tot ce misca in jurul meu si cu viteze potrivite astfel incat sa pot evita pe cat posibil un eveniment neplacut! :angel: In rest, da, ca orice sofer de altfel, din cand in cand si io mai tai linia continua, mai depasesc 50 in oras, mai schimb banda fara semnalizare (dar nu si fara asigurare, bineinteles), mai fortez galbenul la semafor.....centura nu o port in oras, doar afara....desi ar trebui sa ma obisnuiesc s-o port si-n oras! :angel:
In rest....ce sa mai zic, ca s-au zis destule....fiecare si-a format stilul propriu, bun sau mai putin bun de comportament in trafic, asa cum s-a obisnuit asa conduce si sunt slabe sanse sa si-l schimbe vreodata (poate doar cu varsta)! Io zic ca nu se poate face o generalizare a comportamentului soferilor de pe tot cuprinsul tarii, in fiecare localitate existand soferi de toate soiurile: de la f. prosti la f. buni! Asa cum spunea cineva, e logic ca si in capitala sa existe toate tipurile de soferi, fiind orasul cel mai populat al tarii, nu? Partial e adevarat ca in Bucuresti se circula intr-un ritm mai alert (ca sa nu zic mai haotic) decat in alte orase mari din Romania, asa cum tot partial e adevarata si faza cu provincialii care circula prin capitala si sunt "pusi la respect" de soferii bucuresteni! Toata treaba e relativa, nu e o regula generala....io de exemplu cu masina de TM in Bucuresti am intalnit atat soferi care "isi incordau muschii" la vederea numarului de Timis, cat si soferi cat se poate de amabili, asa ca e destul de greu sa se faca o clasificare corecta! Si-n Timisoara la fel, "avem di tati": si buni si rai! Deci, nu ne ramane decat sa circulam fiecare in continuare cu stilul propriu, dar macar atentia la volan sa fie marita pt. cei care stiu ca au un stil mai "ciumeg" de condus....vezi stilul "Edi" :bash: Hai ca mai vorbim!

Hai pa
ALEX
HalbaSus
QUOTE(CCI)
Oooo, am fost in Ungaria in Iulie... si evident am trecut prin Oradea. Condoleantele mele pentro soferii de acolo, a fost un adevart cosmar centrul si iesirea aceea spre Bors. Si mai interesant a fost la intoarcere, pe strada aceea cu sens unic care iese langa McDonalds, statea masinile pe 2 benzi, evident numai pe una se putea iesi de pe strada, am vazut o mare cantitate de nesimtiti la acea ora cat am stat blocati acolo... Ca sa nu mai vorbesc ca unii inventivi au luat-o pe o alee prin parc :bash: Chiar ca numai la noi se putea asa ceva smile.gif


Merci pt condoleante, e intradevar infiorator traficul... eu promit ca la alegerile urmatoare o sa votez primarul care promite solemn sa nu sparga nici o sosea, drum, bulevard, etc... In fiecare an o artera principala e distrusa , drept urmare aglomeratie pe celelalte devine insuportabila... iar dupa reparatii (capitale) calitatea drumului nu e cu mult mai buna (in unele cazuri e chiar mai proasta)... Stiu intersectia de care vorbesti (de langa McDonalds... intradevar e nasoala circulatia acolo... dar exista si zone mai proaste daca te consoleaza cu ceva smile.gif)...
eddie
M-am amuzat copios de tot topicul asta de la un cap la altul,cred ca titlul e complet gresit,ori trebuia sa se numeasca ,,Draci la volan",ori sunteti toti offtopic !! biggrin.gif beer.gif
Skywalker
QUOTE(adi45619)
In Banat, mi-a spus cineva ca primii in topul 'worst driver' sunt cei din Caras-Severin. Iarasi, nu am idee cat e de adevarat.


Este foarte adevarat, Carasenii cum ii numim noi nu prea stiu semnele de circulatie.
Edi45845
QUOTE
Carasenii cum ii numim noi nu prea stiu semnele de circulatie.

Pur si simplu soferii romani nu sunt superstitiosi-nu cred in semne (de circulatie biggrin.gif ).
Radu56364
QUOTE(Edi45845)
Sunt sigur ca toata lumea a trebuit sa citeasca regulamentul macar atunci cand a dat de permis.Cel putin asa sper. :pray:
Intrebarea mea este urmatoarea: exista cineva care sa nu-l fi incalcat vreoadata?Si nu ma refer la abateri grave ci o nepurtare de centura,un 60 in localitate,o parcare neregulamentara etc.Eu zic ca nu exista un asemenea sofer dar poate ma insel eu.Apropo chiar creeti ca in realitate pot fi respectate toate regurile? bicycle.gif
Si mai am o intrebare:cat de des incalcati vreo regula de circulatie si care e asta?
Oricum eu nu sunt un inger la volan ci mai degraba inversul. devil.gif
Cel mai des merg repede,nu port centura,nu semnalizez,parchez aiurea si nu port actele la mine. biggrin.gif

Deci presupun ca nu avem nici un inger la volan, ci doar:
beer.gif :cheers: devil.gif drunk.gif :1:


bineinteles ca e greu sa fi perfect, dar eu unul incerc. si ma lovesc de indivizi ca tine care se mai si lauda ca ii incurca pe ceilalti. daca nu ai ajuns inca, iti doresc sa ajungi in germania, sa vezi cum se circula civilizat. cum nu esti injurat in secunda urmatoare, daca nu ai plecat de la semafor. ca nu esti injurat cand opresti la trecerea de pietoni. cand nu esti injurat ca lasi o intersectie libera pentru cei fara prioritate, mai ales ca fluxul tau este blocat la 10 metri mai in fata, cand nu esti injurat pentru ca din diverse motive (ca si cele de mai sus) il faci pe unul ca tine, sa intarzie 3,5,10 minute pe te miri unde.stiu ca lauda de sine miroase a... ceva. pune tu continuarea si fa-o sinonim cu numele tau. mai vrei?
catalin48786
La mine toata treaba tine si de cat de mult ma grabesc sau cat de relaxat si de miserupist sunt in acea zi.. IN general merg cu trasura cu 40 - 50 km/h si chiar ajung sa enervez unii mai grabiti din spate. Daca urc un deal si chiar in varful lui am prioritate inainte... si taie unul calea repede... il las ca e grabit.. ( asta in zilele cand sunt calm.. )
Cand sunt agitat si grabit... ma bag in el si franez la juma de metru de el ( binenteles ca si piciorul lui ii ingheata pe frana si se caca pe el... ) Apoi galant si zambind ii fac semn si ii zic... Hai treci ca oricum te-ai bagat de acuma ce importanta mai are..
Adica pot fi si sadic si nesimtit, si relazat si amabil... depinde cum sunt in acea zi si cat de mult ma streseaza nevasta-mea cu telefoanele.....
Asa ca, ca orice om, nu ma simt ca as apartine vreunei categorii de soferi prosti sau buni.. si de aceea cred ca va mai trece multa apa pe Bahlui ( a se citi fff multe amenzi.. ) pana se va civiliza soferul roman... ( adica si eu.. )
Pt ca SA FIM SERIOSI... pe aia de dincolo amenzile i-au civilizat si punctele de pe carnet ( care se transforma in bani mai multi de asigurare in anul urmator si nu vorbim doar de asigurarea obligatorie ci si de asig de sanatate. etc) nu cei 7 ani de acasa sau instructorul din scoala. Pana cand la noi nu vor fi destule parcari si strazi bune, si politisti amabili si amenzi din orice pozitie la orice ora.... NU VOM AVEA UN TRAFIC MULTUMITOR...
so, see you over 20 years...
guerilla
QUOTE(Radu56364)
lauda de sine miroase a... ceva. pune tu continuarea si fa-o sinonim cu numele tau. mai vrei?


Radu56364 ai un avertisment pentru atac la persoana.
la urmatoarea abatere stai 2 saptamani in vacanta.
Ai dreptate cu teribilistii, dar modul in care te-ai exprimat.... :bash:
Radu56364
"atac la persoana"???!!! interesant. sincer sa fiu regret ca-mi spun parerea, mai ales ca sunt constient ca o simpla parere nu va schimba lumea, asa cum un amarat de client nu schimba cifra de afaceri a unei companii, fie ea companie de asigurari, service sau dealer auto.
si pentru ca sunt asa cum sunt, cred eu corect, sunt f multumit ca nu stau "in vacanta" de la 1-3 luni, if you know what i mean. cu alte cuvinte probabil ca nici eu nu merit un ciocan in cap de la dvs domnule administrator. si pt ca protestul meu sa mearga pana la capat, stau de buna voie "in vacanta" pt 2 saptamani sau cat decideti dvs. ca doar nu conteaza nu-i asa?
petre 1
QUOTE(Edi45845)
QUOTE
Cat despre tine, Edi, sigur nu te poti numi sofer! Sofer este cel ce reuseste sa ajunga la destinatie, intr-un timp rezonabil sau chiar rapid, fara a-i incomoda pe ceilalti!

Pai si eu ajung la destinatie intotdeauna.Si apropo in trafic sunt 2 situatii:ori poti sa fii sresat si sa te enervezi din cauza celor care care conduc aiurea,ori sa fiii cel care conduce aiurea si sa mergi relaxat.Prefer a doua varianta.Asa eu n-am probleme cu nervii.

QUOTE
m-am uitat pe pozele utilizatorilor dar tot nu imi dau seama cati ani ai!!!

tot nu mi-ai spus de cat timp ai permis!!!!


apropo, si eu sunt la origine vasluian!! ai mei stau pe langa podul ala de care spui tu ca se ating masinile mai inalte.



offtopic.gif
Off topic da rau de tot. :evil:
N-ai decat sa deschizi un topic special destinat mie daca tot te preocupa atata persoana mea. :argue:



offtopic.gif


Edi poti sa ne spui si noua mai exact cum faci tu o depasire ???? cu toate etapele semnalizare ,asigurare etc ?
Drive safe biggrin.gif
guerilla
QUOTE(Radu56364)
"atac la persoana"???!!! interesant. sincer sa fiu regret ca-mi spun parerea [...]


poti sa-ti exprimi parerea si in alt mod decat cel de a jigni. ti-am si semnalat partea in care ai gresit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.