Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina tinereasca cu posibilitate de tuning
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Pages: 1, 2
Sarpe51262
buna:)
ce masina a-mi iau in ideea k vreau totusi s-o tunez cat d cat...
c3 sau smart forfour?
am 21 de ani,sunt blondutza,1,64 si f crazy copilaroasa asa...(m-am descris deoarece consider k tre sa-ti alegi masina si-n functie de aspect si personalitate)...
am vb cu cineva la c&c si m-ar fi costat pt o ibiza(c aveam d gand sa-m iau inainte) vreo 1500-2000euro tuning-ul...
aaa si in caz k imi rasp imi puteti spune c anume sa-mi pun la masina?
merci mult
G e o r g e
tuning exterior sa inteleg . adica preferi look over performance .

da sau nu ?
madalina
Nici C3, nici Smart forFour si nici tuning la C&C...

Cati bani esti dispusa sa dai pe masina, ce motorizare te intereseaza, ce fel de tuning,...?
G e o r g e
din pacate nici c3 si nici for four nu au performante decente sad.gif
la vreo 13 000 cip sa inteleg ca sunt optiunile astea .

clio 2.0 sport . e 14 500 ? crezi ca te poti intinde pana acolo ?
cosmin45741
QUOTE(Sarpe51262)
buna:)
am 21 de ani,sunt blondutza,1,64 si f crazy copilaroasa asa...(m-am descris deoarece consider k tre sa-ti alegi masina si-n functie de aspect si personalitate)...


george, chiar crezi ca s-ar potrivi cu un clio tunat???
sunt convins ca nu prea o intereseaza performantele ci designul exterior, mai ales la ce optiuni a spus...
ia smartul e mai chic si mai exclusivist sau eventual un mini, dar cred ca e mai scump
G e o r g e
pai , eu sunt ala care vrea performante ! si look mai la urma.

asa ca ii spun si eu ce poate sa ia cu look si performante smile.gif

un clio se preteaza super bine la tuning .

in plus are o tona de dotari !
cosmin45741
de acord, dar un clio tunat e o masina masculina...
dupa mine i s-ar potrivi mai bine una chic ....
G e o r g e
pai da o optiune si tu pe lista. ce sa fie din partea ta ?
HalbaSus
Stiu ca trece de pretul la care te gandeai tu dar nu mai ai nevoie de tuning: Hyundai Coupe... aproximativ 16.000 CIP... dar are jante de 17", sistem audio Infinity, tapiterie de piele, trapa, evacuare sport (ma rog... arata ca unul sport) + ca masina arata super bine. Performantele nu sunt uluitoare dar oricum mai bine decat C3 sau smart.
Daca aveai de gand sa dai 2.000 de euro pe tuningul exterior (presupun ca e vorba doar de body-kit in banii astia) + niste jante de 17 (aproximativ 1000 de euro dar poate si mai mult in functie de model/marca) + sistem audio decent (inca cateva sute) + evacuare (100-200E) + tapiterie de piele (eventual scaune sport) ajungi la un pret asemanator... Si putine masini modificate arata la fel de bine ca un Hyundai Coupe stock... partea nasoala e ca e Hyundai... dar nici C3-ul sau smart-ul nu beneficiaza de o imagine foarte buna.

Te-ai gandit eventual la un Citroen Pluriel Cabrio ? e decapotabila smile.gif... eventual tigra twintop ? (George, dupa cum chiar tu ai remarcat se doreste o masina cu exterior frumos, nu una care sa rupa soselele).

Cred ca tigra s-ar preta mai bine unei modificari exterioare decat Pluriel-ul.
G e o r g e
tigra sau GTC ?
Sarpe51262
merci mult pt rasp smile.gif
da,ati ghicit tuning-ul exterior ma intereseaza...
mom mi-a zis 10 000 e pretz cip sa fie max...second hand nu vrea k as fi vrut un a-klasse sau un mini one la mana a 2a...
c3pluriel era vreo 14000 dar consuma 9 in oras...cam mult...oricum asta e prima mea masina si zicea mom k daca e la anu mi-o skimba...ea zicea k daca face rost d bani ar vrea sa-mi iau smart roadster dar cred k mai mult mi-ar placea un pluriel sau un tt adus(daca o conving spre o masina second hand)
d c nu c&c?
tigra e belea dar varianta cabrio e prea scumpa momentan...
G e o r g e
te rog frumos NU MAI FOLOSI SCRIS TIP MIRC . renunta la k , sh , tz sau ce mai folosesti . nu folosi j in loc de ª samd .

daca vrei neaparat poti sa folosesti caractere romanesti . forumul le stie prea bine !

multumesc .

mie unuia imi irita pupila , si in plus e si impotriva regulamentului .

despre masina , cu greu ti-am citit mesajul de mai sus blink.gif a dracu limba romana !

C & C sunt niste magari plini de ei , cu fite si ifose, care lucreaza urat , si daca nu bagi vreo 10 000 in masina la ei nu se uita nici cu fundu' la ce iese din masina ta . nu ii intereseaza . punct !
exista alte firme care lucreaza mai bine si mai ieftin . de preferat ar fi inainte sa te hotaresti la o masina .

in nici un caz nu poti lua o masina decenta la 10 000 cip , care sa fie fitoasa , sa consume putin si sa atraga priviri !
Sarpe51262
scuze,promit ca o sa ma abtin sa mai scriu mirc style...obisnuinta,deh...
stiu si eu chestia asta dar asta e,momentan de atatia bani dispun...la anu' alta va fi situatia...
mai e o firma,zeno,ce zici de ea?
oricum intre c3 si forfour nimic,nu?mai mult n-m de unde sa scot...
e o firma din bv care aduce golfuri 4 cu vreo 9000 ce ziceti?
G e o r g e
eu zic masina noua , si tuning nu merita daca o ti doar 1 an smile.gif
Sarpe51262
ok,bun asa...atunci imi iau un c3 ca si-asa e la oferta si la anu pe la vreo 20-25000 asa ori un pluriel ori un tt second ori un mini cabrio si atunci vad care-i treaba,merci mult...
dar in caz ca o tin mai mult de un an,se ivesc alte chestii etc,c3 arata bine tunat?
mike.omega
Se redenumeste topicul ca sa stim si noi despre ce vb :peacefingers:
G e o r g e
eu nu te-as sfatui c3. iar 1.1 ala nu e motor !
mike.omega
Lancia Ypsilon cu motor de 1.2 60CP e 10000CIP biggrin.gif
G e o r g e
ba ma lasi !

blink.gif

sa fie un raport cp / greutate decent !
Sarpe51262
e sexoasa ypsilon...dar parca era 11 000 cip varianta in 3 usi unsure.gif
e misto ea asa in 2 culori,si in plus nu vezi la tot orasul,c3 sunt o groaza...
G e o r g e
ypsilon 3 usi
PERFORMANTE
Viteza maxima (km/h) 153
Acceleratie 0-100 km/h (s) 16,8
CONSUM CARBURANT (l/100 KM)
Urban 7,7
Extraurban 5,0
Combinat 6,0

16.8 bicycle.gif belea ... te fac si berlinele bicycle.gif
cosmin45741
de ce nu un c2, merge mai bine la tunat..
ia uite
cosmin45741
biggrin.gif
cosmin45741
biggrin.gif
G e o r g e
fusta aia fata nu se potriveste de nici o culoare .
cosmin45741
sau: nissan micra
mitsubishi colt
ford fiesta ghia
seat ibiza, merge iarasi f bine tunata
Lucas
Goerge. hmm...motorul de 1.1 nu e motor? aici ma simt cu al meu 0.8 :evil: Vin eu in Bucuresti si o sa iti arat biggrin.gif Hai ca glumeam. Oricum dupa un timp te obisnuiesti cu acceleratria de 17 sec pana la 100 Km/h si cu depasirile luuungi. asta e. C3-ul e frumusel pentru femei. In fond asta a vrut. O masina dragalasa. Nu o bestie.
Atmosfer
:help: zile Luciano, tico aia masina de oras smile.gif
Liviu51258
lancia ypsilon mi se pare cea mai frumoasa masina din clasa mica existenta acum pe piata. e superba. mi-as lua si eu una... dar prefer sa astept clio III sa vad mai exact ce e cu el.
f1anatic
QUOTE(Sarpe51262)
am 21 de ani,sunt blondutza,1,64 si f crazy...


Niiiiiiiiice ! In another time, in another world fetele de virsta si calitatzile tale ar conduce:

VW Beetle New
Hyundai Tiburon
Mitsubishi Eclipse
Scion xB (Toyota)

Dar ai dreptate...in general fiecare conduce masini pe masura personalitatzii (la categoria de bani care si-o permite). Cred ca sint anumitzi baietzi aici care ar putea da sugestii mai bune daca ai pune o poza de-a ta... biggrin.gif
Atmosfer
fete care au masini ca pasiune vreau sa cunosc, mai ales daca sunt si frumoase smile.gif
madalina
Nu stiu cu ce se ocupa "mom" si de cati bani dispune, dar este extrem de pagubos sa cumperi o masina noua si sa o tii numai un an. Cea mai mare devalorizare a unei masini se produce in primul an de "viata".

Asa ca eu as alege o masina sh, cat mai ieftina, daca tot o tin numai un an. Iar banii bagati in tuning pentru o masina pe care o tii numai un an sunt bani aruncati pe fereastra. La C&C dureaza minim o luna sa iti aduce ce comanzi. In plus, preturile sunt aberante la ei.
Sarpe51262
stiu si eu asta madalina...doar ca ea nu accepta ideea sa cumpere ceva la mana a 2a,masina ,telefon,mobila etc...
un an in cel mai bun caz,daca ii ies ei pasentele dar stiti cum e cu socoteala de acasa...
oricum cred ca peste 2 sapt imi fac comanda la c3,momentan e singura masinuta care si-mi place mult si pe care mi-o pot permite...
daca n-o schimb la anu' o tunez...
bine ca mi-ati zis de c&c,eu ma gandeam la ei ca am vazut toata fitzimea orasului cu masini tunate de ei...
hehehe,merci guys,ador masinile,visul meu e sa am un h2(cred ca de abia la menopauza la pensie ceva de gen imi voi permite),un maserati spyder si un cls...repet,e doar un vis... blush.gif
si pt cruiser e hot in draci smile.gif pare din perioada prohibitiei asa
HalbaSus
uf uf... masina de 10.000 care sa o tii un an si sa bagi tuning in ea = pierdere financiara destul de serioasa pt ca 1. masinile se devalorizeaza imens in momentul in care le scoti din showroom, 2. tuning-ul bagat in ele nu se recupereaza la revanzare, indiferent cati bani ai bagat in ea nu o sa scoti niciodata cat ai bagat. Deci daca iei o masina la 10.000 cip + tuning (minim 2000) + TVA = aproximativ 15.000 DDP + Tuning dupa un an vinzi masina in cel mai bun caz cu 10.000... defapt greu de crezut ca o vinzi cu atat dar asta in CEL MAI BUN CAZ... deci ai pierdut 5.000 de euro...

Daca tot te gandesti la masina care sa o tii un an de ce nu te gandesti direct la una sh (da am inteles, mom nu e de acord, am trecut si eu prin asta) fiindca devalorizarea la o masina sh nu e la fel de mare ca la una noua. In plus majoritatea producatorilor sunt destul de restrictivi in momentul in care incepi sa faci modificari masinii (= pierzi garantia) teoretic nu ar trebui sa se lege de modificarile aduse caroseriei ci doar de modificarile la motor (filtru de aer sport, ciptuning, etc...) dar niciodata nu stii ce tantalau nimeresti la dealer.

De 10,000 CIP nu gasesti masina noua care sa merite banii (sincer) iar modificarea unei asemenea masini e pierdere de timpi si bani ( sincer)... Eu zic sa mai astepti sau sa cumperi o masina care sa nu o tunezi... ci doar sa fie un mijloc de transport din A in B pt o perioada de un an.
Sarpe51262
aha,merci mult halbasus..by the way nice vectran smile.gif nu stiu cum se face de toti prietenii mei aveau intr-un timp numai vectre si cielos si de atunci am considrat ca oamenii ce au masinile astea sunt niste oameni nice si de treaba smile.gif
o masina sh e buna s-o revinzi,poti face niste speculatii super...am o colega la facult care acu isi vinde twingo-ul pe care l-a folosit 1 sau 2 ani cu 5500e desi a dat pe el initial 4000e si mai stiu cazuri care si-au scos macar 1000e la astfel de tranzactii...
mie nu-mi place sa fac planuri aiurea si in principiu c3 il schimbam daca ii mergeau mamei smenurile bine,daca nu raman cu el toata facultatea smile.gif si atunci chiar il tunez ca am oroare sa am lucrurile la fel cu restul tarii tongue.gif
are careva poze cu c3 tunat?
Andrei Suzuki
Cipri nu suntem la matrimoniale aici. laugh.gif laugh.gif
Desi sunt de acord cu f1anatic.O poza ar fi buna.
Liviu51258
http://www.tuningfever.com/thumbnails.php?album=11

parerea mea: bleah, nu merge n-ai ce sa-i faci.

citroen C2 e mai potrivit tuningului si mult mai sportiv. pacat ca nu se vinde la noi varianta VTS sad.gif
Atmosfer
Andrei: ce era de matrimoniale din ce am zis eu? scuze da nu vad legatura.
Andrei Suzuki
QUOTE(Cipri51245)
fete care au masini ca pasiune vreau sa cunosc, mai ales daca sunt si frumoase smile.gif


Iete na!
Si oricum era o gluma.Calm..calm... tongue.gif
Atmosfer
Era ceva legat de pasiune nu de matrimoniale blush.gif orcum am luato ca pe o gluma. :wave:
Sarpe51262
hai mey ca-i cute rau c3 tunat smile.gif) e tzuca:)
oricum vreau s-o fac roz neaparat,asa la panarama...
inainte de lujerului pe virtutii am vazut un fiat vechi roz,tare haios era.am vazut apoi ca e al unui nene.ma asteptam sa fie al unei gagici
cam cat e vopsitul unei masini?la c&c in aia 1500-2000 intra si schimbarea culorii
f1anatic
QUOTE(Andrei Suzuki)
Desi sunt de acord cu f1anatic.O poza ar fi buna.


Zau asa...pentru un sfat cit mai calificat...trebuie pusa o poza ! Si apoi, sa punem problema si altfel...baietzii astia te ajuta cu sfaturile... - deci sint pe post de "advisor"; "counselor". Remuneratzia - plata - este o poza cu tine...Uite si cum...fa o poza cu tine la plaja (esti doar din Constantza) linga o masina care itzi place tzie muuult...In felul asta putem spune si daca intr-adevar tzi se potriveste masina...

Cum o dai...pui o poza...ai multe avantaje !
mike.omega
Unii membri din CT au chiar si aparat foto :angel:

La un ford Ka sh te-ai gandit? biggrin.gif
Sarpe51262
acum pe 24 e ziua mea,daca-mi ia tel nou fac poze de la party si iti dau pe mp...ca poze recente chiar n-am...cat despre plaja si o masina mi-e tarsa (as vrea langa un h2 dar mai greu de gasit)...lasa daca e sa va trimit va trimit de la party smile.gif)
ford ka era my dream car in liceu...mi-au promis-o daca intru la facult dar mi-au tras teapa...
are consumul cam mult 8,6 in oras si 6,8 extraurban smile.gif
si am inteles ca e in topul celor mai nesigure masini
HalbaSus
Sunt putin off-topic dar apropo de H2 (ca tot visa fata la asa ceva) am vorbit ieri cu cineva care are o spalatorie si zicea ca in H2 ploua pe langa luneta... fiindca are un singur cheder pe care vine fixata luneta fara alt cheder exterior... deci... supernova nu ar trebui sa se jeneze cu cele cateva picaturi care o penetreaza
madalina
QUOTE(f1anatic)
QUOTE(Andrei Suzuki)

Desi sunt de acord cu f1anatic.O poza ar fi buna.


Zau asa...pentru un sfat cit mai calificat...trebuie pusa o poza ! Si apoi, sa punem problema si altfel...baietzii astia te ajuta cu sfaturile... - deci sint pe post de "advisor"; "counselor". Remuneratzia - plata - este o poza cu tine...Uite si cum...fa o poza cu tine la plaja (esti doar din Constantza) linga o masina care itzi place tzie muuult...In felul asta putem spune si daca intr-adevar tzi se potriveste masina...

Cum o dai...pui o poza...ai multe avantaje !


Baieti, putina seriozitate, va rog!
Andrei Suzuki
OK,scuze Mada.Dar si eu si F1 vorbeam serios.Pe bune,unor persoane pur si simplu nu le sta bine intr-un anumit gen de masini.Tocmai din cauza asta am zis ca F1 are dreptate.
G a B o S
pentru un an de zile ai putea sa iti iei logan. ar fi foarte "dragalash" sa vezi pe strada un logan roz. ar da pe spate toti manelistii cu bmw uri d alea negre. si mai ales ca varianta diesel nu iti consuma mult. si ai si loc in portbagaj pt un C3 sau un ford K.

dupa parerea mea, de la categoria mica lui c3 castigatorul este in mod cert clio, nu neaparat clio sport, oricare dintre celelalte variante, tinanad cont ca e si o masina usor de intretinut si nu ii bagi banu in buzunar lu tariceanu (principalu actionar la firma importatoare de citroen in romania dar asta e offtopic si nu e neaparat un motiv de luat in seama).

in alta ordine de idei nu prea ar fi de ales c3 ul care desi pare ca are niste finisaje frumoase, sa zicem ca potzi sa le demontezi foarte usor (cu mana goala, fara surubelnita).
asa ca ar trebui, daca l ai comandat deja pe c3, sa incerci un pic sa tragi de cutia displayului de bord si nu te sfii ca oricum daca o scoti ii dai un capac si o fixezi la loc. iar la panoul usii se face cam la fel numai ca asta e prins macar din bun simt in 3 suruburi dar care nu au fost puse si ele cu logica.
un alt lucru la care nu ar fi recomandat sa umblii ar fi cutiuta de jos din fata schimbatorului pt ca functioneaza pe acelasi sistem.
dar in rest e o masina buna.
orice ai alege ai din partea mea un gand bun : s o stapanesti sanatoasa. biggrin.gif
G a B o S
Un clio dupa dorintele tale : http://www.tuningfever.com/displayimage.ph...=18&pos=149 si http://www.tuningfever.com/displayimage.ph...=18&pos=148. Sper sa iti placa. smile.gif)
Alex-F1
Clio (chiar si tunat) e pistol cu apa pe langa C3 in materie de look, de personalitate, asa ca io zic ca alegerea ei cu C3-ul e de departe cea mai buna....chiar e bestiala masinuta, dragalasa, perfecta pt. o fata ca ea, iar o vopsea roz si niste elemente de tuning exterior nu prea scumpe (jenti, folie, praguri, eleron, terminal toba inox, ceva stickere haioase) cu siguranta ar intoarce multe gaturi pe oriunde va merge :punk:

....Logan "dragalash"? :wtf: Ce Dumnezeu, nu ne mai intelegem? De cand ar putea trece un Logan drept o masina dragalasa, chiar si roz? blink.gif Daca un Logan s-ar portivi cu fata noastra, atunci io nu mai am ce sa mai zic..... :death:

Vorbeamos
ALEX
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.