Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Europene sau Japoneze
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
Obuzel
Ce masina a-ti cumpara.

Nu doresc sa facem comparatii sau polemici.
Incercati sa raspundeti sincer ce masina a-ti cumpara la masina urmatoare.

Atat
G e o r g e
urmatoarea masina : subaru ! blush.gif
cosmin45741
da, alta masina mai buna nu exista pe lume....
depinde cum o iei, cash sau leasing si depinde de ce-ti doresti
bogdan47077
urmatoare masina: cea de care am bani si imi place, fie ea alfa, bmw, subaru, vw..etc! biggrin.gif
bogdan47077
cum aflam rezultatul votului?
f1anatic
QUOTE(Obuzel)
Ce masina a-ti cumpara.

Nu doresc sa facem comparatii sau polemici.
Incercati sa raspundeti sincer ce masina a-ti cumpara la masina urmatoare.

Atat


Pai sa itzi spun si parerea mea. Nu sint sclavul unei marci. Voi tzine cont de raportul pretz-calitate-performantza-valoare si daca in citziva ani exista vreun LamboLogan sau vreun Daciarrari care sa imi satisfaca exigentzele, atunci il voi considera.

In Anno Domini 2005, Subaru Legacy GT m-a satisfacut aprrox. complet si cel putzin pina acum sint complet multzumit de ea si ce ofera. Daca in citziva ani voi fi la fel de multzumit de ea (si am toata increderea ca voi fi), e sigur sa spun de pe acum ca voi lua in considerare firma Subaru si o voi pune in capul listei cind va fi sa imi cumpar un nou sedan.

Pina atunci insa am un minivan care trebuie inlocuit. Nu anticip cind si nici ce...Subaru nu face minivanuri...Tribeca mi se pare ultima uritzenie si deci incerc sa ma tzin la curent cu piatza. Poate un Honda Oddysey sau un Toyota Sienna cu AWD. Daca facea BMW un minivan...e clar ca il cumparam pe ala :biggrin: Mertz face dar nu pt. State. Sincer am nevoie de AWD si spatziu...Un SUV nu are atit de mult spatziu ca un minivan dar am nevoie de AWD (eu mai calatoresc mult, merg la vinatoare - nu o iau direct pe cimp...dar pe drumuri de carutza mai merg)...asa ca astept sugestii.
Maff
Urmatoarea un Laguna sau C5.
cosmin45741
ce inseamna pt tine minivan, ceva gen camioneta cum e mazda b 2500? sau ceva gen "bus" cum se spune pe la noi??
f1anatic
Subaru se gindeste sa faca un minivan !!! Holly Cow !

http://www.autoweek.com/news.cms?newsId=102622

Ce inseamna pt mine minivan ? Taman asta ! Nu m-ar deranja nici un model Venture 2004-2005 cu Versatrak AWD dar vreau o japoneza ! Uite asta este masina mea...model 1999.




Sint exceptzionale pt excursii. Am numai 4 scaune inauntru...loc cit o pestera...consum de 25 mpg la drum intins pe autostrada (cam 10 L%) autonomie de cam 800-1000 de km (25 galoane rezervor ... 25 de mile la un galon x 25 galoane = 625 mile adica un pic peste 1000 km). Cu AWD ma pot duce fara probleme pe drumuri de munte neintretzinute sau neasfaltate (atita vreme cit este drum cit de cit). Eu pe a mea nu am decit FWD dar si asa sint multzumit.
HalbaSus
Urmatoarea masina va fi pt nevasta... deci nu imi aduceti argumente ca sunt proaste/urate si feminine... optiunile ei ar fi:
- hyundai coupe
- peugeot 307 cc
- Alfa Romeo... cam orice model...
eventual un golf...

problema e ca financiar ne-am permite ori un hyundai coupe in leasing, ori un 307 cc/alfa sh...
guerilla
si la mine urmatoarea este pt sotie.
pana acum sunt doua modele (alese de ea):
ford ka sau street ka
peugeot 206cc

vom vedea ce va iesi.
cosmin45741
QUOTE(HalbaSus)
Urmatoarea masina va fi pt nevasta... deci nu imi aduceti argumente ca sunt proaste/urate si feminine... optiunile ei ar fi:
- hyundai coupe
- peugeot 307 cc
- Alfa Romeo... cam orice model...
eventual un golf...

problema e ca financiar ne-am permite ori un hyundai coupe in leasing, ori un 307 cc/alfa sh...


mai intereseaza-te de preturi la 307cc, mie mi s-a parut aberant de scumpa acu vreun an biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE(cosmin45741)
QUOTE(HalbaSus)
Urmatoarea masina va fi pt nevasta... deci nu imi aduceti argumente ca sunt proaste/urate si feminine... optiunile ei ar fi:
- hyundai coupe
- peugeot 307 cc
- Alfa Romeo... cam orice model...
eventual un golf...

problema e ca financiar ne-am permite ori un hyundai coupe in leasing, ori un 307 cc/alfa sh...


mai intereseaza-te de preturi la 307cc, mie mi s-a parut aberant de scumpa acu vreun an biggrin.gif


este in continuare sad.gif
Iulian HondaFan
eu sunt incapabil sa raspund la intrebarea din capu' paginii asteia... imi plac japonezele dar imi plac si unele europene si poate chiar unele americane.

eu chiar sunt in dilema mare de tot pt. ceva in jur de 30k USD fie in toamna asta, fie, daca nu ma hotarasc ori se intrevad aparitii noi interesante, pe la anu'.

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p=51826#51826

asa ca lucrurile sunt complicate si raspunsul f. greu de dat...
Marius43590
Eu aleg Corolla, deoarece 80% din timp va fi in Bucuresti, si consumul conteaza mult.

Visez la WRX, dar cine stie poate o sa castig la LOTO band.gif

Oricum ar fi, Japoneza - chiar si facuta in europa :argue: .
Edi45845
Viitoarea mea masina cred ca va fi o Octavia 2 sau un Passat model nou TDI.
Cat despre masini europene vs. masini japoneze: mai baieti voi glumiti?Masinile germane sunt cele mai bune din lume.Nu sunt de moda veche ci doar spun un adevar universal stiut.Cei care spun altfel nu isi permit masini germane asa ca se amagesc singuri ca masinile lor sunt mai bune.Ce ma luati pe mine cu de astea: japoneze si subaru?Stiti cine conduce masini japoneze in america?Saracii.De ce oare?De asta is si cele mai bine vandute.Mare branza subaru.Pai ia 30 la suta mai tata.Oricine poate sa faca motoare puternice daca nu se uita la consum.Atata ii bun la ele ca merg repede.Daca incerci sa iei o curba adio tataie.V-ati ucat vreodata intr-un bmw sa vede-ti cum e?Voi crede-ti ca degeaba mercedesu e regina masinilor?Masinile germane nu sunt scumpe ci pur si simplu atata costa masinile.Daca Loganul(saracu de el.toata lumea se ia de viata lui) e eftin asta nu inseamna ca e super ci ca e facuta pt. oameni saraci.

Pt f1anatic: minivanul de la chrisler.E 4x4 si imi place la nebunie cum arata.


Ps: nu sunt fan al masilor germane dar imi place sa recunosc adevarul:Renault-ul meu e cea mai buna masina din lume si totate celelalte is fraiere si dai banii degeaba pe ele.Pai de asta nici nu se vand atat de multe Maybachuri-ca-s rele tata.Saracu de Becali tre sa se plimbe in jafu ala pe cand eu ma lafai in Clio meu. biggrin.gif

Si mai ps: nu va suparati pe mine dar hai bai baieti(si fete), fiti seriosi! :angel:
madalina
QUOTE(Edi45845)
Masinile germane sunt cele mai bune din lume.Nu sunt de moda veche ci doar spun un adevar universal stiut.:angel:


Sa introducem o noua axioma!


Vreau si eu sa fiu saraca intr-un Lexus sau Acura!


PS: inainte de a scrie, conjuga si tu un verb! "Voi crede-ti.."
G e o r g e
uuuuuu si eu si eu uuuuuu macar intr-un lexus ....

sau acura nsx blush.gif
Edi45845
uuuuuuuuuuuu,uuuuuuuuu,uuuuuuuuu si eu intr-un mertedes.
Am spus sa nu va suparati si imi cer scuze daca v-am ofensat.Dar chiar preferati un lexus over a mercedes?
G e o r g e
ORICAND !
Andrei Suzuki
Eu chiar prefer un LExus.Mercedesuri prea vezi peste tot..pline de colorati.LExus e la fel de luxoasa,la fel de frumoasa,la fel de puternica. wink.gif
madalina
Comparand masini din aceeasi clasa, da.

Cunosc tipa cu foarte multi bani. Are 6 masini. Toate deosebite, fiecare peste 50.000 de euro, nici-un BMW sau Mercedes.
Edi45845
Mai am cateva intrebari.Safety-car-u de la F1 ce marca e?Papa mobilu ce marca e?Masinile oficialitatilor si sefilor de stat ce masini sunt?
Voi ati citit romanu Ion (ca cineva spunea ca nu stiu sa conjug verbele si sa ma iau de mana cu Vanghelie)?Desi a ales-o pe Ana pt ca se gandea la bani,Ion nu a fost multumit pana nu a avut-o pe Florica care era mai frumoasa si mai buna.Asa sunteti voi-v-a roadeti unghiile cand vedeti o masina germana dar nu recunoasteti.Eu am Clio si recunosc ca e o masina naspa.Daca n-au fost bani asta e,dar nu ma laud la toata lumea ca e cea mai rentabila masina si ca pe celelalte dai banii doar pe nume.Stiu ca nu e bine sa-ti faci inima rea si sa fii multumit cu ce ai dar daca nu visezi nu au cum sa se implineasca visele.
Va doresc sa fiti multumiti cu masinile voaste.
Pt Madalina: de care esti mai multumita de Corsa sau de Yaris?
guerilla
QUOTE(Edi45845)
Masinile germane sunt cele mai bune din lume.Nu sunt de moda veche ci doar spun un adevar universal stiut.Cei care spun altfel nu isi permit masini germane asa ca se amagesc singuri ca masinile lor sunt mai bune.


am ramas paf.
blink.gif
G e o r g e
mda ... eu de fraier am luat 2 subaru smile.gif

ps am si un vectra c smile.gif
Edi45845
Imi retrag toate vorbele de mai sus.Masinile europene nu se merita:costa mult si nici nu sunt de calitate.Masinile japoneze sunt cele mai fiabile si mai bune investitii.Cand am scris topicurile celelate eram baut si nu gandeam logic asa ca va rog iertati-ma. :wave:


Ps: tipa cu masinile e casatorita?Poata ma bagi si pe mine pe felie. biggrin.gif
guerilla
QUOTE(Edi45845)
Mai am cateva intrebari.Safety-car-u de la F1 ce marca e?Papa mobilu ce marca e?Masinile oficialitatilor si sefilor de stat ce masini sunt?


saga continua
blink.gif blink.gif blink.gif


scuza-ma... dar te-ai trezit prost dispus? :angel:
G e o r g e
noua "ne place" aceste idei smile.gif

mai baga ...

ia sa vedem cu seat si skoda sun masini nemtesti , nu-i asa ?
G e o r g e
[quote="guerilla"][quote=Edi45845]Mai am cateva intrebari.Safety-car-u de la F1 ce marca e?Papa mobilu ce marca e?Masinile oficialitatilor si sefilor de stat ce masini sunt?[/quote]

pai : in franta sun renault uri , in marea britanie rolls royce ....
Edi45845
Da,dar am rectificat pe urma cele spuse. biggrin.gif
Andrei Suzuki
QUOTE(guerilla)
QUOTE(Edi45845)
Masinile germane sunt cele mai bune din lume.Nu sunt de moda veche ci doar spun un adevar universal stiut.Cei care spun altfel nu isi permit masini germane asa ca se amagesc singuri ca masinile lor sunt mai bune.


am ramas paf.
blink.gif


Asa-ti trebuie daca nu ti-ai luat masina germana. laugh.gif laugh.gif
Edi45845
Ho ca am zis ca imi retag cuvintelele.Dar n-am cei face sunt inconjurat de masini germane la mine la bloc:audi a6 quattro,golf 5,passat,audi a4,logan.Eu ce sa fac.M-au corupt si pe mine.Skoda si Seat nu-s masini germane,da ia zi fordu care-i facut la nemti ce-i german sau american?
madalina
QUOTE(Edi45845)
Pt Madalina: de care esti mai multumita de Corsa sau de Yaris?


Corsa imi place mai mult la condus (e ceva mai sportiva decat Yaris-ul), dar per total Yarisul este vizibil mai buna. Alte materiale, alt comportamnet in timp.

La Corsa am schimbat in 50.000 de km: caseta de directie, timoneria (de 2 ori), o bieleta, o planetara, ceasurile de bord, ...

La Yaris - nu am schimbat nimic, nu am avut nici-o problema.

OT: Tipa nu este casatorita si nici nu va face greseala.
guerilla
QUOTE(Edi45845)
Ho ca am zis ca imi retag cuvintelele.Dar n-am cei face sunt inconjurat de masini germane la mine la bloc:audi a6 quattro,golf 5,passat,audi a4,logan.Eu ce sa fac.M-au corupt si pe mine.Skoda si Seat nu-s masini germane,da ia zi fordu care-i facut la nemti ce-i german sau american?



eu zic sa citesti topicul cu berile si berariile. stii si tu.. cui pe cui scoate biggrin.gif
nu ca nu ar fi comic ce scrii tu beer.gif
Edi45845
Stai linistit ca o sa-mi iau masina germana chiar daca iau teapa. :wave: Macar o sa dorm linistit noaptea.Si vi se pare corect sa sariti atatia pe unu? :boxing:
guerilla
dar cu o japoneza in parcare, ce te faci sa crezi ca nu poti dormi noaptea linistit?
Edi45845
Am lasat-o mai moale cu berea ca poate imi dau astia sapte ani de inchisoare.
Pt Madalina:si chiar se chinuie saracuta sa conduca singura atatea masini?
G e o r g e
ups
Edi45845
Prefer totusi o germana in parcare si o romanca in pat. biggrin.gif
guerilla
si mancare japoneza... nu? laugh.gif
Andrei Suzuki
Edi mi se pare mie sau te dai la sora Madalinei? laugh.gif laugh.gif
G e o r g e
sau viceversa ? japoneza in parcare si mancare romaneasca ?
guerilla
s-a dus draq si topicul asta.
sa-l curete maine un moderator.
pana una alta ne mai destindem si noi laugh.gif

si cine la cine se da pana la urma?
Edi45845
Pt George:Da,da trebuie s-o ajute cineva si pe prietena ei. biggrin.gif

Eu ma culc,sa nu scrieti prostii despre mine doar pt ca n-am drept la replica pana maine.Vise frumoase si somn usor. :wave:
guerilla
pai cum poti dormi? ca nu ai germana in parcare!!!
Andrei Suzuki
Edi vii pana in Buc sa o ajuti pe sora Madalinei sa conduca masinile? biggrin.gif
A,te-a luat somnu..ok. Noapte buna
G e o r g e
era vorba de tipa aia cu 6 masini non germane biggrin.gif
Andrei Suzuki
Ahh,da.Ce bou sunt. biggrin.gif
madalina
Cum a aparut sora-mea in discutie? blink.gif blink.gif blink.gif

Ca m-ati pierdut...
guerilla
a adus-o Andrei biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.