Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Europene sau Japoneze
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
Andrei Suzuki
Eu,eu,eu.E vina mea.
Edi se referea la prietena ta care are 6 masini misto..si eu credeam ca...offf...chiar ca-s bou. blush.gif

P.S: da curatati topicu asta maine,nu? smile.gif
guerilla
daca o avea cineva timp.
G e o r g e
doar daca mai recunosti o data biggrin.gif
Andrei Suzuki
Who,me? :boxing:
f1anatic
QUOTE(Edi45845)
Masinile germane sunt cele mai bune din lume.Nu sunt de moda veche ci doar spun un adevar universal stiut.Cei care spun altfel nu isi permit masini germane asa ca se amagesc singuri ca masinile lor sunt mai bune. Stiti cine conduce masini japoneze in america?Saracii.De ce oare?De asta is si cele mai bine vandute.

Pt f1anatic: minivanul de la chrisler.E 4x4 si imi place la nebunie cum arata.


Dupa afirmatziile proprii, pentru ca ai recunoscut ca esti in stare de ebrietate, te iert. Asa imi doresc si eu...sa traiesc sarac si cinstit cu Lexus-uri si Acure in curte. Si un Infinitiuri si Subaruri pt. gradinari si altzi rindasi.

Apoi Chrysler Voyager (Town & Country, Dodge Caravan) NU e nici japoneza si nici nemtzeasca. Sa itzi fie rusine ca marturisesti ca itzi plac masinile americane.

Ok...iar acum care-i treaba cu gagica nemtzeasca (daca e Cora schumacher face banii) gatind mincare romaneasca si conducind masina japoneza in pat ca nu m-am prins ?
HalbaSus
Bai nu va mai prostiti ca eu am condus numa' masini germane si o dacie care acum o conduce unchiu-mio... deci nemtzeogen ist die beste... groaznic ce germana pot sa produc... oribiiiiiil...

Acum serios... fara sa fiu partinitor lasati-o moale cu lexus > mercedes... daca mercedesul ar avea 100 cp si ar consuma 20 la suta si s-ar strica lunar tot mercedesul ar fi over lexus... stiti de ce ? mercedesul e un simbol al statutului... poate ca o masina cu 10.000 de euro mai ieftina putea face aceleasi lucruri... dar pe de alta parte masini d-alea au si aia care lucreaza pe salar... eu care iau dividente cum dracu ma diferentiez ? si ce primesc in schimb pt banii aia ? primesc anumite optionale care la alte marci nu le gasesti (gen scaune inteligente, proiectare date pe parbriz, etc...) primesti semnul mercedes si oareshce performante si calitate... Cu lexus-ul... mhm... reallly... "let's not forget about perl harbour" biggrin.gif si chiar daca e mai fiabil/performant/frumos/etc... nu o sa fie over mertz... de ce ? pt ca toate astea nu conteaza cand vine vorba de masini de lux... TVR-ul nu are ABS si nici airbag-uri... si totusi costa mai mult decat un volvo s80... exclusvism? (sau macar ceva de genu: "AM AVUT 70 de mii de parai sa cumpar masina asta") - nu e exclusivism autentic pt ca atunci am discuta de rolls-uri si vanquish-uri... dar e vorba de apartenenta la o clasa sociala... putem compara subaru cu audi, putem compara chiar si subaru cu bmw la anumite clase, putem compara opel, vw, audi, peugeot cu diferite japoneze... dar mercedes si bmw sunt mai mult decat masini, sunt simboluri, intreaba tu in general cati oameni isi doresc sa cumpere mertz/bmw si cati isi doresc un avensis ? defapt ei isi doresc standardul de viata al posesorului de mertz/bmw... si simpla achizitionare a acelui autoturism iti creaza senzatia placebo ca esti "acolo sus"... hai ca tre' sa merg la pat ca ma cheama nevasta ...
Iulian HondaFan
adevar graiesti, Halba...

BMW si Mercedes sunt "status symbols"... asta e adevarat si in Japonia.

INSA, si Lexus e status symbol in America si nu cred ca nici in Europa daca te dai jos dintr-un Lexus GS ( echivalentul E klasse) in fata la Hilton nu vei fi privit cu respectul cuvenit... similar si cu Infiniti sau Acura in America.

Ca romanul viseaza BMW/Mercedes/Audi e de inteles... dar e f. probabil ca va visa si la Lexus treptat-treptat. fiecare marca de lux are un anumit stil... cred ca toate vor avea o audienta. tipi mai neconformisti ar alege poate Lexus decat Mercedes sau Audi pur si simplu pentru ca nu ar vrea sa fie ca toti ceilalti din aceeasi plaja de venituri.

asta daca banii nu ar conta... cum conteaza revenim la comparatii intre masini de acelasi pret. aici in general japonezele ofera mai multa calitate pentru bani (adevar absolut in America si cateodata si in Europa).
Nazareno Gabrielli
Lexus si Accura sunt fff putin cunoscute in Romania, si in Europa in general. In SUA e cu totul altceva. De aici, si diferentele de opinie.....

Romanul nu va visa curand la masini janoneza top class pentru ca se aplica principiul proximitatii. Romanul viseaza si va visa pentru multi ani la masinile de top din Europa, mai ales la cele germane.
HalbaSus
Iar in orientul-cel-plin-de-petrol n-o sa vezi niciodata un seic sa se dea jos dintr-o asiatica... sau din orice alta masina in afara de mercedes... biggrin.gif

Adevarul e ca alesul masinii prin comparatii performanta/pret/dotari e "plictisitoare"... iar raportul pret/calitate poate avantaja si masini gen logan... masina a incetat (acum muuuuuuult timp) sa mai fie doar un simplu mjloc de locomotie...

A6 e o masina scumpa pt ce ofera (60.000 euro DDP pt un 3.0 TDI full options e MULT din orice punct de vedere ai privi lucrurile) cu toate astea, daca as dispune de suma respectiva (si mi-as permite sa o dau pe o masina) as face-o cu ochii inchisi... anumite masini iti provoaca pur si simplu acel sentiment de "wow"... acest sentiment nu mi-l provoaca nici E-class nici seria 5 nici lexus... pt fiecare acest sentiment de "wow" e provocat de alte marci/masini... unii "nimeresc" masini cu raport calitate bun... altii nu... sunt putini care ar cumpara o masina ce nu le place doar pt ca e cea mai buna in teste, are cel mai bun raport pret/calitate si alte chestii de genu asta.
Mircea49004
Vorbiti aici de sora, prietena Madalinei...., dar Madalina ce are? Mie mi se pare super dragutza si asa o fire autoritara cum imi place :ban: O femeie pasionata de masini...de vis :angel:
f1anatic
QUOTE(Mircea49004)
Vorbiti aici de sora, prietena Madalinei...., dar Madalina ce are? Mie mi se pare super dragutza si asa o fire autoritara cum imi place :ban: O femeie pasionata de masini...de vis :angel:


Madalina este tabú ! si noi totzi am jurat Omertá in priviintza acestui subiect.
bogdan47077
topicul asta e un MUST HAVE!(adik tre sa scriu si eu aici)! s-a ajuns in final la combinatia masini/femei!
adica culmea nu masini-femei ci masini+femei...smile.gif
unde sunt japonezele si unde europencele la prima, la a doua la toate sau la nici una din categorii??
oare s-o fi trezit vasluianu' ala?
ca e cam tacut!!
Mircea49004
io n-am jurat nimic biggrin.gif Daca la masini nu sunt decis intre europene si japoneze, la femei pot spune cu mana pe inima ca made in Romania rules :boxing: :boxing: :boxing:
Obuzel
Eu cand am deschis topicul acesta am pus si un chestionar.
Chestionarul a disparut, poate imi spune si mie cineva.

Nu doream sa deschid un topic de discutii deoarece am vazut ce tare s-au incins spiritele la Subaru vs masini germane.

Oricum la mine urmatoarea masina e departe deoarece tocmai am schimbat.

Daca ar fi totusi sa imi dau cu parerea. Cand o sa am mai multi bani, fara ezitare un WRX sau un EVO. Momentan imi plce mai mult cum arata EVO VIII dar noul Imprezza vine tare din urma.

Dupa pofta de mai sus.

Masina premium probabil Audi sau BMW, asta deoarece inca japoneze premium la noi nu se importa.

Masina clasa medie Accord.

Masina compacta noul Seat Leon.

Masina mica Fiat Panda.

Van Honda F-RV.

SUV Nissan Murano.

Deci per global:
Masini japoneze arigato.gif
Beri germane beer.gif
Femei unguroaice, desi din motivele barierei lingvistice romance poate ca mai mult.


:wave:
f1anatic
QUOTE(Mircea49004)
io n-am jurat nimic biggrin.gif Daca la masini nu sunt decis intre europene si japoneze, la femei pot spune cu mana pe inima ca made in Romania rules :boxing: :boxing: :boxing:



Sint convins ca spui asta din lipsa de experientza... Sa stii ca nici alea din import nu sint rele ! Ba chiar in multe cazuri MAI BUNE !

Hai sa punem problema altfel...in Romania esti fortzat prin multe conjuncturi...sa alegi masini europene si femei made in Romania. Aici in USA ai mai multe optziuni si potzi combina produse asiatice si europene cu mult mult success !
guerilla
si berea cea mai buna nu e facuta in germania.
incearca cele facute in belgia, cehia.... si lista continua
madalina
Exista un topic mai serios pe tema europene versus japoneze!
guerilla
bine, daca tie iti place berea japoneza o trecem si pe asta la socoteala.
Sapporo sau Yebisu ?!
laugh.gif
Obuzel
Recunosc ca sunt beri bune si in Cehia si Belgia.
Favorita mea dintre toate este Urquell, dar alte beri care sa imi placa foarte mult nu am prea baut in Cehia. Si am baut har domnului. Am fost o saptamana de vacanta la Praga si inainte de micul dejun deja aveam o bere la bord pentru incalzire.
Pe locul doi in preferintele mele este Corona.
Am baut si beri belgiene bune.
Dar intrucat imi plac mai multe beri germane decat de altele atunci zic beri germane. Warsteiner, Augustiner, Konig Ludwig Dunkel, ....

Madalina sa stii ca eu nu am vrut un topic, am incercat sa fac un chestionar, fara justificari, fara raspunsuri, fara polemici. Era interesant de stiut ce doresc cu adevarat forumistii.

Din pacate chestionarul nu mai e!
bogdan47077
asta asa e..dar si in europa poti sta bine daca esti destept....in ambele cazuri..poate masini din sud (italia) si fete din nord (suedia,norvegia)..asta desi macar la capitolul asta romanii sta f. bine!!

iar la beri, tot nemtii stau cel mai bine..! au si altii beri extrordinar de bune, dar media de beri bune tot la ei e realizata, ca si numarul de firme de bere..dintre care 99% sunt bune...francezii au vinul, nemtii berea...si beau mai frate la ea de zici ca maine se face seceta pana in 2010!!!!
au halba aia de 1 litru si o inghit in cateva secunde..dusmani...smile.gif
Otto73
in sec 21 europene = japoneze
bogdan47077
asta chiar e tare...
lasand la o parte combinatiile, gandeste-te la supra...etc skyline..etc

really??!?!
Mojito
Eu as fi scris Europene vs Asiatice
Depinde:
Pentru fiabilitate japoneze
Pentru eticheta sociala Britanica sau Germana Premium
Pentru adrenalina cite ceva din ambele
Pentru intindere service in Romania franceze

In orice caz o masina dintr-o tara in care cultul muncii si al calitatii sa fie si in in aceste zile litera de lege. Probabil Jeaponeza urmata de Germana.
Mojito
Si ca sa raspund la prima intrebare din topic LEXUS IS200 probabil SH/2002-2003
ICE52463
astept de la toyota urmatoarea corolla. Acum o am vestiunea 2005 si nu o schimb.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.