Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NEW FOCUS
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Pages: 1, 2
Mihai 36955
Am vazut acum cateva zile o sir lung de FOCUS-uri noi, tocmai ce i s-a facut lansarea oficiala. Am fost la un DEALER , ROmcar, am incercat sa aflu mai multe despre masina, dar vanzatorul stia mai putine decat mine. Ce parere aveti despre. Mie mi se pare OK, motorizari klumea, destule tipuri de caroserii ( 3U, 4U, 5U, WAGON ). Interiorul arata bine de tot, este solid. Mai stici ceva despre ea? M-ar interesa
Iulian HondaFan
daca tinem cont ca noul Focus este facut pe platforma Mazda3 si ca testele din UK (unde se comercializeaza deja) sunt aproape la unison laudative masina cred ca e f. buna... ceva griji pt. fiabilitate dar in rest manevrablitate super, performante par cu altii, motoare la fel... in final depinde de preturi si preferinte personale...
Mihai 36955
Eu optez intre un FOCUS 2.0TDCI/136CP/340NM/6TREPTE/GHIA vs. SEAT TOLEDO/ALTEA/2.0TDI/140CP/320NM/6TREPTE/STYLENCE vs. OCTAVIA2/2.0TDI/140CP/320NM/6TREPE/ELEGANCE

Pana acum am condus doar O2, si am vazut interioarele la ALTEA/TOLEDO si FOCUS.
O2 mi se pare misto de tot, arata foarte bine in interior, este bine organizat cu spatiu suficient ( ext. nu este foarte evoluat ), motorul trage bine de tot, dar cam zgomotos.
FOCUS, arata si el foarte bine, multe briz-brizuri, calitate de fabricatie buna, spatiu, arata bine ce sa mai.
ALTEA/TOLEDO, arata ca niste nave spatiale, cu un bord klumea, dar nu prea imi place materialul de la bord, dar isi ia revansa volanul care arata criminal.

Voi ce ziceti, eventual alte masini de talia lor pe care eu le-am omis.
Iulian HondaFan
Astra H cu CDTi-ul ( multijet) de 1,9 de 150CP... daca e vorba de diesele.
Mihai 36955
E pusa si ea pe lista, dar costa prea mult, si in plus am citit Auto Moto si SPORT ( ultimul numar), si era test intre ASTRA, FOCUS,GOLF, C4. Si clasamentul arata astfel:
1. FOCUS 1.6TDCI/110; 2. C4 1.6HDI/110; 3 GOLF 1.9/105; 4. ASTRA 1.7 CDTI/100.. Imi place ( break-ul mai mult ) dar .....parca nu e asa reusita, si in plus este foarte scumpa, ajunge aproape de 20.000E CIP.
Multumesc de sugestie
Iulian HondaFan
CDTi-ul de 100CP este motorul Isuzu ( folosit si pe Civic european), ma refeream la cel de provenienta Fiat de 150CP... astia de la GM sunt niste idioti ca denumesc la fel doua motoare diferite...

as merge pe mana AMS cu Focus sau C4 ( daca diferentele de pret nu sunt f. mari) depinde ce-ti place si tie mai mult... C4 vine si cu niste suspensii mai deosebite dar ca manevrabilitate per total Focus2 e mai bun... depinde daca iti place sa conduci mai sportiv sau preferi comfortul caz in care C4 ar fi mai indicat... Golful e cam piperat la pret iar Astra1,6CDTI 100CP e subpar cu motoarele PSA-Ford... vezi insa ca sunt ceva semne de intrebare cu injectoarele piezoelectrice ale Siemens care sunt sensibile la impuritatile din motorina....
Mihai 36955
aaaaa, nu ma pricep la detalii de genul asta, gen injectoarele
Are garantie 3 ani, mai mult de atat nu cred ca o tin
Merg mai sportiv, asa ca e OK focus 2. in plus C4 ma duce cu gandul la filmele cu LOIUS de FUNNES biggrin.gif . In plus desi volanul este ceva nou pe piata, nu-mi place deloc. Merci de sfaturi. Trebuie sa merg cu el si ci seat-ul, dupa care imi dau cu parerea.
Iulian HondaFan
garantia nu te acopera daca pui combustibil cu impuritati... iar in Ro nu stiu cum poti dovedi benzinariile de proasta calitate...citeste contractele de garantie cu atentie pt. ca lucrurile astea sunt specificate...

acum am auzit de la forumisti ca si injectoarele de pe TDI-urile VAG pica de la motorina locala... asta e un argument pentru benzina in Ro.
Mihai 36955
Eu am un IGNIS DDiS, motorul JTD sau CDTI de la FIAT respectiv OPEL, 1.300CMC si 70 CP. Am 45.000KM cu ea si nu am avut probleme cu motorina. Am bagat numai OMV SUPER DIESEL, iar acum am inceput sa bag EURO 4 de la ROMPETROL, si nu am avut nici o problema pana acum.
Acum mai o intrebare care m-a pus pe ganduri. Ce este mai fiabil COMMON RAIL sau INJECTIA DIRECT? Daca iau zgomotul in considerare C.R.-ul castiga.
James Kilowatt
TDI-urile de la vag pica si in Europa de vest, nu doar la noi. Nu prea au faima de motoare foarte fiabille, sau cel putin, nu toate. 1.9L de 90 si 110 CP, si 1.4 75 CP se spune ca pica putin cam prea des.
Sunt curios de noul 2.0L cum se prezinta la fiabilitate, deocamdata e putin cam prea nou sa stim prea multe.
Si de 2.2 de la Honda.
Iulian are dreptate. Astra CDTI 150 CP e o optiune serioasa. Manevrabilitate de exceptie, frane, 5 stele ncap, motor ceva mai avansat decat concurenta... insa un desig cam banal.
R.V.28389
Salut!
Revenind la topicul Focus, care ma intereseaza si pe mine: versiune 4u este prevazuta? Si difera de varianta actuala?
Iar service-ul cum este (comparat cu echivalente- Opel, Toyota?)

RV :wave:
madalina
Note:
Opel (di-bas)8.5-9
Toyota (Toyota romania)9
Ford (Romcar)5

Valabil pentru Bucuresti, observate timp de: 3 ani Ford, 1an si 9 luni Opel si 1 an si 4 luni.
Mihai 36955
Da e valabila si cea cu 4u. Ce ma intereseaza la ea este capacitatea portbagajului. O stie cineva? De asemenea si la wagon ma intereseaza capacitatea portbagajului.

Cine a dat notele alea?
Ce e drept, service-ul este foarte important, poate chiar mai important decat masina in sine. Daca ai patit ceva si nu se ocupa de tine cineva serios si constient de faptul ca tu dai o caruta de bani pe masina, atunci vei avea probleme.
madalina
Notele acestea le dau, in calitate de client al lor.
Mihai 36955
Am inteles.
O sa iau in considerare notele tale. Pana acum desi nu-mi place se pare ca O2 sat ata cel mai bine
madalina
De Porsche sa fugi cat poti!

Stiu o cunostinta caruia nu vroia unul din serviceurile Skoda sa-i schimbe niste piese pe garantie la o Octavia sia facut mari presiunii, inclusiv a sunat la o emisiune unde era invitat cineva din conducere si numai astfel si-a putut face reparatia pe garantie, desi avea masina de mai putin de un an.

Dar, la aceeasi marca, conteaza in care service cum esti tratat. Eu pana acum nu am gasit pe nimeni complet multumit de modul in care este tratat in service.

Citeste si discutia dintre eddie si lucian in privinta spagii data mecanicilor!
Andrei Suzuki
Discutia aprinsa dintre eddie si lucian. biggrin.gif
Eu stiu pe cineva care e multumit de felul in care e tratat in service.Tata. biggrin.gif
A fost la revizie cu KIa si in 30 min a scapat,lejer,baietii amabili,cafeau buna,masina ok,pretu la fel ok... Sper sa nu se schimbe treaba acum si sa faca si baietii de la MIt Motors la fel..desi am auzit ca nu prea fac treaba buna.
Mihai 36955
NOi avem luate 2 masini de la MIT ( un pajero sport si o carisma ), noi firma unde lucrez. Nici o masina din masinile noastre nu-si mai face service-ul la MIT, ne-am dus la MCAR ( dealar autorizat MITSUBISHI ), si desi nu am luat masinile de la ei, ne-au trata super OK. Cei de la MIT sunt niste smenari, iti iau banii dupa care te trateaza ca pe niste fraieri. Am discutat chiar cu seful service-ului, care nu a facut decat sa ne vorbeasca 2 ore despre conceptia masini, despre absolut tot chair a inceput sa o dea in diverse spunandu-ne de masini fiat s.a.m.d dar tot nu ne-au ajutat, sunt niste aburitori recalcitranti. MIT ne-au ajutat pe loc, masina in cauza era un PAJERO care avea pompa de injectie busita. LaMIT am fost de 3 ori cu masina si-mi ziceau ca e OK, al MCAR odata am fost si si-au dat seama de problema si au demarat procedura de aducere pompa.
silviu39323
pentru foto toate modelele noul focus iata o adresa unde o poti admira:
http://www.auto.outrefranc.com/viewtopic.php?t=514
silviu39323
pentru modelul cu 4 usi si break uite aici:http://www.auto.outrefranc.com/viewtopic.php?t=554
Cosmin38852
De Colina Motors se stie ceva? Cum au service-ul?
Ovidiu41654
Salut
Am fost azi la un dealer (BDT) si am vazut noul Focus. Impresia e de masina solida, bine inchegata si de materiale si finisaje nu tocmai reusite.
Plasticele sunt cam ciudate, finisajele m-au dezamagit. Bordul de asemenea, nimic spectaculos totul foarte simplu si fara stralucire.
As cumpara masina doar pentru motor, fie diesel fie benzina pentru comportament dinamic (laudat de toata lumea) cutie de viteze care se pare ca e excelenta si siguranta, chiar arata solid...
guerilla
saptamana asta am fost la drive test cu un focus 1.4
impresiile mele:
- motor foarte mic, zgomotos la turatii mari. nu il recomand. e prea mic. impresia a fost ca loganul se misca mai bine comparativ.
- plasticul din interior jenant!!!! masina avea 2500km si deja fetele de la usi stateau sa pice. dealerul zicea ca si la echiparea ghia sunt aceleasi plastice pe usi. masina testata era trend (?!?!)
- finisajele execrabile pentru pretentiile masinii. spatii libere la legaturile dintre elemente...din punctul asta de vedere.m-am simtit ca in dacia solenza :bash:
- mirosul de plastic din interior semana izbitor cu cel din autohtonele noastre.
- locul in spate decent
concluzia: design exterior frumos, dar interiorul trebuie imbunatatit.
poate la ghia o fi alta poveste. clar trebuie un motor de minim 1.6.
Mihai 36955
Asa mi s-au parut si mie. Plastice ieftine.
Eu m-am dat cu 1.6 TDCI TREND, mi s-a parut cam slabut
Si m-am dat si cu 2.0 TDCI SPORT, te unge pe suflet masinuta. Se duce bine de tot, nu e foarte zgomotoasa, dar interior-ul e cam naspet.
Ce sa fac? Ca eu vreau sa-mi cumpar dar la toate le gasesc belele
OCTAVIA 2 - au toti si este prea comun, spatioasa, pare bine lucrata, dar cel mai nasol este ca 2.0 TDI este cam zgomotos, de fapt este foarte zgomotos
FOCUS 2 - arata bine masina din exterior, este sigura, este stabila, motorul e belea, repet este super misto, dar interiorul cam lasa de dorit
TOLEDO - pare mai bine lucrata decat FOCUS, dar are acelasi motor ca O2 si mi-e sa nu fie la fel de zgomotoasa. Nu am reusit sa o conduc ( nu reprezint un potential client si nu ma baga PORSCHE in sema ) biggrin.gif - va trebui sa-mi iau un costum armani, sa ma geluiesc si sa vad daca reusesc sa ii conving sa ma lase sa fac un DRIVE TEST, ca altfel nu reusesc.
Nero
Un singur sfat... Testeaza toate masinile inainte sa te hotarasti. Eu asa am facut si am ramas la C4. Parerea mea e ca singura alternativa la C4 e Focus 2, acum vad ca voi va plangeti de finisaje, eu n-am sesizat probleme de genul asta dar nu va contrazic. Despre C4-ul meu am scris mai multe aici.
Mihai 36955
Si-a luat cineva? Imi poate da cineva sfaturi despre FOCUS 2.0 TDCI GHIA? As fi interesat sa achizitionez o asemenea masina si nu stiu prea multe despre ea.
Multumesc
Dan45566
Motorul de 2.0 TDCi 136 CP este senzational ! Pe langa transmisia de 6 trepte care il ajuta foarte mult, are un suflu extraordinar.
Am mers cu un Ghia si m-a dat pe spate. Avand in vedere ca este la ora actuala cea mai sigura masina din clasa ei (a se vedea testele EURONCAP), cred ca o sa ma gandesc serios la ea.
Mihai 36955
Si eu am condus-o si mie s-a parut "rea" dar nu stiu cat de fiabila este masina? Materialele din ea nu sunt asa bine legate, sunt cam slabute calitativ.
Dan45566
Asa este, dar aici trebuie tinuta seama de mai multe chestii:
- garantie 3 ani fara limita de Km;
- cea mai sigura masina la clasa compacta;
- caroserie integral din tabla (sic Renault!);
- tinuta de drum impecabila;
- nivel de insonorizare foarte ridicat;
- motorizari realizate in Anglia;

Daca ar fi avut si calitate la materialele de interior, ar fi ajuns la un nivel de pret care nu i-ar fi permis o patrundere buna pe piata.
nicolae31529
Hristos a inviat!
As vrea sa aflu mai multe despre focus 2 motor 1,6 benzina, 100CP
shtie cineva? Vi se pare subdimensionat motorul?
PS. mie finisajele mi se par ok...
Dan45566
Motorul e un pic "puturos". Fiind EURO4, este foarte mult "tinut in frau" de normele de poluare si de aceea nu "trage" bine. In plus, consumul este destul de ridicat (11-12 l/100 Km in oras).
Mihai 36955
QUOTE(Dan45566)
Asa este, dar aici trebuie tinuta seama de mai multe chestii:
- garantie 3 ani fara limita de Km;
- cea mai sigura masina la clasa compacta;
- caroserie integral din tabla (sic Renault!);
- tinuta de drum impecabila;
- nivel de insonorizare foarte ridicat;
- motorizari realizate in Anglia;

Daca ar fi avut si calitate la materialele de interior, ar fi ajuns la un nivel de pret care nu i-ar fi permis o patrundere buna pe piata.


Asa o fi dar totusi, nu mi se pare normal acest lucru. Adica sa inteleg ca celelalte masini, spre exemplu ALTEA care la nivelul de dotare cel mai inalt cu motorizarea 2.0 TDI care costa cu ~600EUR mai mult de cat FOCUS 2.0 TDCI GHIA, si au un nivel de dotare similar, sa inteleg ca ALTEA este mai bine finistat in interior dar este posibil sa cedeze la fiablitate?
Dan45566
Trebuie sa intelegi ca dezvoltarea tehnologiei TDI, mult mai zgomotoasa, mai gurmanda si mai "mirositoare" decat cea TDCi a costat mai putin. Asta a permis celor din grupul VW dotarea masinilor cu finisari mai atragatoare. De aici diferenta de pret.
Mihai 36955
La ce dealer lucrezi? Sa vin sa ma convingi pe viu daca merita sau nu masina respectiva. :-)
Marian41045
Eu zic ca fordul are calitate buna in toate privintele.

Nu cred povestea cu fetele da la usa care stateau sa cada. Poate ai fost in Logan si ai ramas cu impresia ca te-ai dat cu Focus. Cum poti sa compari fordul cu loganul!?!?!? Esti penibil wink.gif.

Am un prieten care are un focus 1 si arata fffff bine (chiar si in interior) si dupa 3 ani in care a fost forjat destul... Cred ca noul focus este cu mult peste cel vechi si dupa mine cel vechi si-a aratat clasa wink.gif.

Masina pare ca nu mai face parte din clasa compacta. Eu zic ca mai are putin si trece la o clasa superioara wink.gif smile.gif).
Dan45566
QUOTE(Mihai 36955)
La ce dealer lucrezi? Sa vin sa ma convingi pe viu daca merita sau nu masina respectiva. :-)


Eu lucrez la dealer? Ce zici de Marian?
Mihai 36955
Gogule? Cine a zis ca compara FOCUS cu LOGAN? Esti aberant de penibil
Cine a zis ca fetele de la usa stateau sa cada?
Am zis doar ca comparativ cu alte modele din clasa sa, ALTEA ( intre focus si altea optez ), altea este mult mai bina finisata. Atat
Si intra-adevar Dan, jos palaria pentru 2.0 TDCI ( fara zgomot, si super puternic), dar daca imi iau o masina sa fuga nu ma va deranja zgomotul. :-)
nicolae31529
ce parere avetzi de comparatzia new focus 1.6 benzina (100CP) cu dotari mai bune (cd, computer bord, jentzi aliaj), fatza de mai marele mondeo, 1,8 (110CP)benzina, are shi AC, ABS, cu casetofon...). Amandoua mashinile sunt cam lenese. pretzuri apropiate. ???
Marian41045
Mihai 36955 nu tu ai zis ca FOCUS se compara cu LOGAN, guerilla a zis.

Cum de ALTEA nu a fost introdusa in testul comparativ pentu modelete de TOP din clasa compacta facut de revista 'auto motor si sport' martie 2005 (daca vrei, scanez revista si o postez)

Apropo nu lucrez la nici un dealer.
Marian41045
Nicolae din cate stiu eu Focus-ul este mai lat decat Mondeo (cu 3 cm biggrin.gif), dimensiunile interioare aproape egale dar nu este la fel de lung. La preturi egale pe Focus ai mai multe dotari. Iar Focus-ul este mai sportiva...

Ti-as sugera motorul 'Duratec 1.6 Ti-VCT 16V, catalizator, injectie electronica, M5' 115 CP. Diferenta de pret e de doar 450 euro si pe langa consuma mai putin.
guerilla
QUOTE(Marian41045)
Eu zic ca fordul are calitate buna in toate privintele.

Nu cred povestea cu fetele da la usa care stateau sa cada. Poate ai fost in Logan si ai ramas cu impresia ca te-ai dat cu Focus. Cum poti sa compari fordul cu loganul!?!?!? Esti penibil wink.gif.
.



Eu zic sa te abtii de la afirmatii gratuite.
nu stiu ce focus nou ai condus tu, dar ala in care am fost era jenant!!.
imi pare chiar rau ca nu am facut poze sa vedeti si voi "calitatea" pe care o avea acea masina.
Focusul vechi era mult mai fain la interior.
G e o r g e
asa asa smile.gif zicea lumea ca's nebun ... oameni buni convingeti-va prin a va urca in respectiva masina !!!
Ionut-35
Am un Focus1 Confort 1.8 TDCi 100CP cu AC din 2004 si de curand am fost la un drive-test cu Focus2 1.6 TDCi 110 CP cu o echipare similara, comparabila ca performanta (Focus2 putin mai vioaie - 110CP). Masina este super OK mai putin plasticul de la interior, care da o imagine de masina ieftina. Am observat in deosebi finisarea precara a rosturilor de turnare si design-ul prea banal al panoului de bord si consolei centrale. Nu vreau sa fiu subiectiv dar a mea are un finisaj interior dintr-un material ce imita pielea, care mi se pare mai placut la atingere, plasticul de pe Focus2 parca "zgarie". Masina mi-a placut in general, dar la capitolul interior (design & materiale) m-a dezamagit. Ma asteptam la mai mult, mai ales ca un model nou trebuie sa fie superior precedentului, cel putin teoretic. Sper sa faca ceva pentru ca cei de la Skoda vin din urma cu preturi bune si finisaje superiare pe noua Octavia.

Si, ca si GEORGE, zic: Urcati-va in masini si testatile inainte de a le cumpara pentru a nu avea surprize!
Mihai 36955
Exact asa mi s-a parut si mie, interior-ul mult sub asteptari. Eu cred ca ma indrept spre un GOLF PLUS 2.0 TDI., care costa cu ~1500 EUR mai mult decat un FOCUS 2.0 TDCI dar eu zic ca merita. Oricum masinile au clase un pic diferite. Focus este o compacta sport, Golf PLUS este un van compact. Apropo a masurat cineva latimea lui Focus 2? Mie mi se pare ca este cam exagerata, 1991 mm latime ( cu oglinzi incluse )!!!, chiar si asa mi se pare cam mare pentru clasa ei, iar in interior nu prea se vede treaba asta.
Andrei Suzuki
Am vazut Duminica seara in la Pescarus,in Herastrau,un Golf Plus si arata suuper.Mult mai bine decat Focus2.
Maff
Este expus si in Carrefour Orhideea un Plus. Arata binisor. Mie nu prea-mi place Golful V asa ca nici asta nu-mi place......
mihai45467
totusi ce masina te ai decis s a iti iei....
despre pretul masinii ati aflat ceva concret?
pe mine m ar tenta un 20. 137 hp :minigun:
sper sa primesc un pret apropiat de cel real...
Mihai 36955
M-am decis la GOLF PLUS 2.0 TDI. Dar va trebui sa stau ~3 luni dupa el. Pana se face dureaza destul de mult, iar pe stoc nu au nimic apropiat de ceea ce vreau eu.
Pinca49051
mi focusul vechi imi place mai mult ca designe decat asta nou
eu am un focus 2001 shi golful nu se tzine dupa mine pe drum, nu shtiu de ce e mai scump golful decat focus, ca eu nu vad nici un motiv, decat brendul VW
Mihai 36955
Pai e mai sportiv FOCUS-ul, mie asa mi s-a parut ( ma refer la asta nou ) dar interiorul e sub asteptari; chiar ai dreptate, FOCUS vechi pare mai bine lucrat decat cel nou, si probabil de aici si diferenta de bani fata de GOLF ( GOLF arata bine in interior ). Dar sa sti ca foarte mare nu e, daca te apuci si bagi dotari ajungi la acelasi pret.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.