Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina voastra '' de suflet'' !
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
James Kilowatt
QUOTE(Marius-Iulian)
MR, din cate stiu Moskvich-ul e facut dupa un model FIAT din epoca, asa ca s-ar putea sa gasesti sistemul respectiv si pe alte masini FIAT. Nu stiu cat de multa tehnologie originala ruseasca e pe masina asta. de aceea esti fan FIAT?

apropos de frane, tot citesc ca se schimba placute de frana la masini noi in Ro si dupa 10-15000km. Civicul are peste 65000km si inca franele sunt bune fara sa fi schimbat nimic ( mecanicul a zis ca mai merg vreo 15000km fara probleme). Ce se intampla acolo?



Din cate stiu eu, Moskwich initial era dupa Opel. Adica era Opel, se spune ca rusii au mutat o fabrica opel cu totul in Rusia dupa razboi smile.gif Stiam ca Lada e dupa fiat. Oricum, multe chestii italiene se potriveau prea usor ca sa nu apara suspiciuni de "inspiratie" . De exemplu, carburatoarele italiene weber (ca cele de dacie) mergeau fara nici o adaptare suplimentara smile.gif

Fiat imi place ca sunt avansati tehnologic, si au ingineri buni smile.gif Si eu sunt inginer si ma atrage tot ce este istet din punct de vedere al conceptiei. MA dezamageste faptul ca fac lucrurile pe jumatate, adica proiecteaza o masina cum o proiecteaza si apoi fac componentele la misto. Sa inventezi common railul, sa bati tot ce misca in formula 1 si sa nu fii in stare sa faci un geam electric ca lumea, e tipic latin biggrin.gif Multijet, injectie directa de benzina, (JTS-ul) pana acum nu au ratat mai nimic in materie de noutati smile.gif


LA Moskwich nu am schimbat placute de frana cat timp l-am avut pe mana, adica cam 30.000km. Habar n-am cand le schimbare taica-miu inainte... poate se uzau mai putin fiind si 4 pe fiecare roata smile.gif Franele aveau doua sisteme complet separate, unul pe rotile din fata si unul pe toate cele 4 roti, in asa fel incat practic in fata toate componentele erau dublate.
CRG
Volvo 244 GLE, cu motor de 2.4 litri si 100 kw, an fabricatie 1984. Imi venea sa-l omor pe tata (prin 1995) cand a bushit-o.
Iulian HondaFan
blush.gif
Iulian HondaFan
QUOTE(MR28673)
Din cate stiu eu, Moskwich initial era dupa Opel. Adica era Opel, se spune ca rusii au mutat o fabrica opel cu totul in Rusia dupa razboi smile.gif Stiam ca Lada e dupa fiat. Oricum, multe chestii italiene se potriveau prea usor ca sa nu apara suspiciuni de "inspiratie" . De exemplu, carburatoarele italiene weber (ca cele de dacie) mergeau fara nici o adaptare suplimentara smile.gif


ai dreptate... mea culpa, am amestecat borcanele :cry: .

intr-adevar primul Moskvich facut de rusi la inceputul anilor '50 ( 400 se chema parca) este o replica a Kadett-ului interbelic ( aprox 1938-39)...
Iulian40128
:spam1:
eddie
Se numea MOSKVICH 403 primul model facut de rusi prin anii 1950 dupa Opel, a urmat 408 si altele....
lucian41567
bicycle.gif
Masina mea de suflet este un Wartburg 311din 1964(cred) . Era a unui vecin care o tine-a in fata casei si mergea cu ea la pescuit in weekend. Eu visam sa o cumpar de la el dar surpriza a fost ca, cand am venit acasa intr-o zi masina disparuse la fier vechi dusa de vecinu. Am fost furios pe vecinu saptamani la rand pt. ca nu-mi spusese ce avea de gand caci as fi cumparat-o in cele din urma. Dar asta e mai visez pana la urmatoarea ocazie.

Drive safe!!!!!
Lucas
Eu am un tico SX. Si nu imi este rusine cu el. Bine. nu foarte rusine ca atunci cand ma duc la liceu o parchez undeva unde sa nu o vada colegii biggrin.gif . Dar e masina mea de suflet. consumul e foarte acceptabil, in oras ma bag aproape oriunde cu ea. pentru mine e foarte buna. Dar recunosc ca atunci cand ma duc in afara localitatii ma duc cu putina frica. Cine stie daca ma izbeste un nissan patron sau asa ceva. v-ati putea imagina ce s-ar alege de masina? cred ca numa volanul ar ramane intreg cu degetele mele stranse pe el. E masina mea de suflet. mai ales de cand i-am pus niste huse rosii cu negru pe scaune si pe bancheta spate. parca toata ziua as conduce-o. Nemultumitului i se ia darul. asa ca numa bine si va rog : cand mergeti in afara localitatilor si vedeti ca se apropie un tico de pe contrasens reduceti viteza ca cine stie daca nu e o groapa un asfalt si intrati in el biggrin.gif . Drive safe.
hasan42630
Masina mea PT Cruiser ! Ceva nou...
gabi4
masina mea de suflet???

fara ezitare Mercedes A Klasse....pur si simplu innebunit dupa masina asta
sa ajung io la banii mei si stiu ce masina sa imi iau :proud:
Andrei Suzuki
Mai frumos ala nou. tongue.gif
HalbaSus
QUOTE
apropos de frane, tot citesc ca se schimba placute de frana la masini noi in Ro si dupa 10-15000km. Civicul are peste 65000km si inca franele sunt bune fara sa fi schimbat nimic ( mecanicul a zis ca mai merg vreo 15000km fara probleme). Ce se intampla acolo?


ete nah, franam noi mai mult aici smile.gif... Pai depinde de la masina la masina, nu prea se schimba chiar la 15 mii... poate la dacii nu stiu... dar si 65.000 + 15.000 cat zice ca o sa mai mearga, adica 80 de mii de km mi se pare cam mult... dupa parerea mea pe la 100 si un pic ar fi o idee sa schimbi discurile.. ca si alea se tocesc cu timpul...
Iulian HondaFan
ce spun eu e perfect adevarat... si nu le-am schimbat nici la Accent in 55000km si nici la golf in 38000km pana in prezent :scratchchin:

nu cred ca acolo se franeaza mai mult... masina asta a facut 20000km si in zona metropolitana a New Yorkului cu stat bara la bara si franat la fiecare 20 secunde... eu chiar sunt surprins ca nu a trebuit sa le schimb si chiar eram curios sa vad ce zice mecanicul la revizie...

tu cat de des le schimbi la Opel?
eddie
Si eu ma bucuram la un Cielo pe care l-am avut 4 ani,ca la 48.000 km.,nu schimbasem placutele de frana(mai stiu sa iau piciorul de pe acceleratie).Chiar mai aveau 50 % ferodou pe ele,dar ce folos,invechindu-se ,se cocseaza(se ard si se fac mult mai dure decat trebuie).Dupa ce am dat-o ,saracul om a trebuit sa schimbe tamburii ca dehh...placutele erau ok,dar ovalizasera tamburii si infrana in valuri....
gabi4
QUOTE(Andrei Suzuki)
Mai frumos ala nou. tongue.gif




nu conteaza biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.