Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Caut Mitsubishi Outalnder
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
mircanu

Rue, tu ii faci oferta la masina aluia fara sa fi vazut agregatul?
Nu se face nene asa. Te duci cu banii in buzunar, vezi masina cu un mecanic, eventual te duci cu ea la un service Mits sa o verifici si pe urma ii oferi un pret.
Daca cere 9800 si iti place masina, ii oferi din start cu o mie mai putin si pe urma negociezi. Cel putin 500 de euro mai putin trebuia sa scoti la pret.
Nu mai face oferte pe neve.

Daca iei masina cu peste 150k km ia in calcul eventuale repartii. E normal sa fie asa la rulajul ala.
Cruise control DA. Fara dar si poate, f util la drumuri lungi si la fentat radarele. Mult mai relexat esti cu tempomat dupa 1k km, decat fara.
Trapa NU neaparat. Am avut, era misto, mai ales daca tutungezi, insa nu ar fi un criteriu la ales masina.
Climatronic DA. Insa se poate si fara. Eu unul prefer climatronic.
Navi NU neaparat, mai ales daca e de generatie veche. Un Garmin/tom tom de 200 de parai e o alternativa mai mult decat decenta.
Piele NU neparat, decat daca e ceva ce tie iti place foarte mult si iti doresti asa ceva.
AWD/4x4 DA. Ptr romania excelent, mai ales la pachet cu o garda ridicata. Eu sunt curios cati dintre cei care zic ca e un moft au avut pe mana un SUV 4x4 macar ptr o iarna. Ca sa vada diferenta. Problema in romania este ca nu deszapasesc cum trebuie si la timp. Multi raman suspndati pe burta masinii. Cu un SUV 4x4 treci lejer pe langa astia. Asta e doar un aspect, nu mai vb de urcat dealuri, pante etc.


Bafta, eu zic ca si Subaru reprezinta o alternativa la fel de buna ptr ce vrei tu. ptr ce iei SH se cade sa iei masina/modelul in stare cea mai buna, nu neaparat pe cea mai dotata.
Nu te grabi
Titi1988
Hai sa-mi dau si eu cu parerea daca tot este o discutie atat de "HOT"

In legatura cu Mitsu: Exteriorul este ok dar bordul lasa de dorit prin calitatea plasticelor ( am fost cu un lancer si mi se pare un bord ieftin, greieri nu am auzit insa)

Legat de dotari:
Cruise control DA. In special ca o sa se faca 1000 de km de autostrada in urmatorii 2 ani. NOT!! dar parerea mea este ca merita si daca ai pe an un singur drum in strainatate
Trapa numai daca vine masina cu ea altfel NU!!
Climatronic DA!! Nu stiu cine se plange ca trebuie sa umble la el dar eu si la nissan si la leon il setez pe 22 de grade si cand am nevoie pe dezaburile si nu mai pun mana pe el. aerul conditionat manual este DEZASTRU!!!
Navi NU !!!
Piele NU!!! doar daca este perforata=> incalzita ventilata altfel este cea mai mare porcarie ( iarna ingheti, vara mori de cald pe ea)
AWD/4x4 DA! ai nevoie de el iarna !

alte optinuni ( nu ma refer strict la masina din anunt, ci la model)
http://www.autovit.ro/suzuki-grand-vitara-C29376549.html
http://www.autovit.ro/honda-cr-v-C30499838.html hai sa fim seriosi cu motorul de 2.2 nu este chiar atat de mult in plus la impozit si consum, parerea mea
http://www.autovit.ro/nissan-qashqai-C30077277.html
http://www.autovit.ro/subaru-forester-C29783461.html
http://www.autovit.ro/toyota-rav-4-C30770792.html la fel cu motor de 2.2

mircanu
Rue, cu motorul de 2.2 de pe Outie vei consuma la fel ca cel de 2.0 sau poate si mai putin cand mergi incarcat la drum intins.

Misto cautarea lui Titi. Toate sunt intesante in afara de qasqaiul ala.
solmar
Bord de plastic ai si la Subaru - nu e un criteriu de departajare.
Piele - moft. Poti sa le imbraci in piele ulterior daca tii neaparat.
Motor 2 - comparat cu 2.2 - e o gaselnita cand platesti impozitul.
Cruise control - neaparat. Tocmai m-am intors din concediu - 5500 km in total. La un moment dat incepe sa te doara piciorul de la pedale.
former_ozz
QUOTE
eu am pierdut (poate) o casa pentru 3h. Aveam programare s-o vad la ora 4, a doua zi dupa ce a aparut anuntul pe web, insa la ora 1 a vazut-o o colega a neveste-mii care a oferit pe loc pretul cerut.


Pai atunci e vinzatorul fraier ca nu face un fel de licitatie. Casele se pot da dupa 4 runde de negocieri cu 20% in plus fata de pretul cerut care are valoare simbolica (chiar daca e prea mare poti sa oferi 5% sub).

QUOTE
Eu sunt curios cati dintre cei care zic ca e un moft au avut pe mana un SUV 4x4 macar ptr o iarna. Ca sa vada diferenta.


Eu am condus o caruta de SUV-uri si pickupuri si chiar camioane, desi nu cite o iarna intreaga macar ocazional, cite o zi doua.
Cele mai mari probleme iarna le-am avut la frinare/incetinire.
James Kilowatt
La noi e ilegal sa faci licitatie cand incerci sa vinzi o casa la modul clasic, adica dai un anunt la mica publicitate sau cauti o agentie care sa o faca pentru tine. Daca vrei sa faci licitatie se aplica nus'ce-lege, exista niste proceduri de respectat. Daca incerci sa o faci "la negru" risti ca unul frustrat care a pierdut-o sa te dea in gat.

La noi se incearca o negociere sa obtii un 10-15% sub pret (sau chiar mai mult daca nu se vinde de mult timp), insa daca vrei sa fii sigur ca o iei, faci oferta la pret care practic trebuie sa fie acceptata pe loc. Si daca vrei sa fii si mai sigur, faci o oferta fara "clauza suspensiva" adica nu scrii ca oferta e conditionata de acceptarea creditului de catre banca... in cazul asta esti 99.9% sigur ca o iei, iar daca nu primesti un raspuns pe loc alertezi militia. Singurul motiv ca sa nu ti-o dea e sa spuna ca a primit aceeasi oferta mai devreme (o oferta mai buna e cum spuneam ilegala), caz in care n-ar fi avut rost sa te mai programeze si pe tine...

Bineinteles ca se pot face golanii, insa exista un risc. De exemplu daca vanzatorul are deja un potential client la fel de interesat il pune sa scrie o oferta ante-datata in aceleasi conditii si in plus sa ia niste bani la negru. Insa isi asuma un risc, daca ala refuza, atunci e in cofa pentru ca nu mai poate justifica faptul ca te-a refuzat pe tine si risca penalu'. Iar ala stie chestia asta si poate profita ca sa negocieze si mai strans, eventual sa faca o oferta chiar mai proasta decat a ta...
former_ozz
Pai aici e cam la fel, si imi pare o timpenie. Si aici e ilegal sa faci licitatie, asa ca se face una mascata. Citeva (vreo 2) ture de oferte, dar nu stii care e treaba... adica agentul afla dar pe sub mina, neoficial (e "prieten" cu agentul vinzatorului). Ti se spune numai ca a fost o oferta peste a ta si ti se indica in mare cam cit ar trebui sa pui ca sa cistigi.
RUE
Subarul era 9500 neg dar fara taxa platita... iar inca 1700 euro probabil... deci sare.
RUE
Tiguan 1.4 tsi 4 motion pe la 11900 vad in Ro. Negociate ajung 11 000. Nu cred ca coboara sub 10 000. In DE sunt mai scumpe.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.