Help - Search - Members - Calendar
Full Version: As dori un sfat...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
Titi1988
la yaris se muta bancheta mai in spate sau fata( "culiseaza" sa folosesc un termen mai tehnic )laugh.gif? ca la RAV4 am observat ca se poate. Mare plus chestia asta thumbsup.gif
AlexTM
Da.
E intr-adevar un mare plus, face chiar si din Twingo o masina confortabila pentru pasagerii din spate.
adrian_r5
QUOTE (AlexTM @ Apr 6 2012, 02:46 PM) *
O fi din cauza bordului pe centru?

Nu mai e "pe centru" ... uite aici wink.gif
Titi1988
am citit un articol despre yaris si era urmatorul comment:

Am avut yaris modelul nou, masina de servici cat si vechiul model. Diferentele sunt sesizabile. Va punctez in cateva linii cam care ar fi plusuri si minusuri.
1. Un mare plus este designul, mult avansat fata de modelul precedent, propus spre a sensibiliza si cumparatorii (potentiali) masculini ai acestui model, considerat mai mult masina de fete.
2. Consum foarte bun in ambele variante si model nou, si model vechi, masina preferata a firmelor, masina preferata a agentilor de vanzari si nu numai.
3. Design placut ochiului (mai mult high-tech, bucuria barbatilor, dupa cum si tu mentionai).
4. Motorul de 1 litru sau 0.99 cat are, este submotorizat si nu trage de loc, cand ai nevoie.
5. Spatiul la cap este mai mic in noul model, pentru ocupantii locurilor din spate.
6. Bancheta, nu mai este culisabila, deci nu iti poti mari spatiul din portbagaj.
7. Nu mai sunt atat de multe “buzunarele” ca la vechiul model, spiritul practic a cam disparut.

si sa pun si articolul

http://www.buhnici.ro/2012/02/13/video-toy...printre-romani/

si daca mai gasesc masini din versus mai pun thumbsup.gif

http://www.buhnici.ro/2012/01/19/video-sko...ca-verde-turbo/

http://www.buhnici.ro/2011/08/23/video-honda-jazz-1-4-ivtec/ pam pam

James Kilowatt
In Recycle bin merge? tongue.gif

Alt expert auto n-ai gasit? unsure.gif
Titi1988
eu nu ma refer strict la "expert"... eu citesc mai mult comm ca acolo gasesti chestiile interesante thumbsup.gif
MisterJD
QUOTE (adrian_r5 @ Apr 6 2012, 09:36 AM) *
QUOTE (MisterJD @ Apr 6 2012, 10:35 AM) *
Momentan cred ca exclud suzuki swift din lista

ce nu-ti place la el ?


In ochii mei seamana cu o broscuta rosie... woot.gif Este ceva strict legat de aspect. Oarecum Colt-ul mi se pare mai "serios", ceva mai "dur", chiar mai "solid". Nu stiu cum sa explic mai bine.

QUOTE
Asa. Si Yaris ce are? Ca nu-s nici unul din dezavantajele de mai sus.
Ziceai mai acu vreo pagina ca nu-ti place si nu stii de ce. O fi din cauza bordului pe centru?


Intr-un cuvant, pretul. Este mai scumpa si decat honda si decat subaru(parca), si nici nu am gasit pe site pretul dotarilor optionale(daca exista asa ceva la ea). Dupa un calcul vag m-ar duce putin peste 15000. (E foarte posibil si sa fi uitat sa adaug la pret la honda/subaru acele lucruri si sa am acum doar impresia ca nu merita). Momentan am vazut ca pot avea multe dotari si o masina suficient de buna cu sume pana in 13000. Din pacate factorul financiar inclina balanta sad.gif Insa vad ca ofertele astea se tot extind laugh.gif pacat ca si la toyota trebuie sa dau banii pe alta vopsea ca vine doar cu cea alba gratis (sau rosie, dar nu imi place deloc).
AlexTM
Clar ca nu merita sa dai peste15000 euro pentru un Yaris.Dar nu stiu cum ajungi la asa un pret, ca este dejaAvensis la 18000? (am vazut ca au oferta)
MisterJD
QUOTE (AlexTM @ Apr 7 2012, 05:45 AM) *
Clar ca nu merita sa dai peste15000 euro pentru un Yaris.Dar nu stiu cum ajungi la asa un pret, ca este dejaAvensis la 18000? (am vazut ca au oferta)


Pai de exemplu numai vopseaua ma costa 300 peste pretul ei, ducandu-se la 14700euro. Nu am gasit nicaieri lista de optionale insa probabil as vrea niste lucruri de acolo si implicit ar cam sari de 15000. Spre exemplu, uitati la ce m-am gandit pentru Colt: LINK. Fix 13000, si are mai multe dotari decat yarisul de vreo 15000. De asemenea,nu am considerat oferta fiindca pana strang eu banii si etc probabil expira (la toyota). Doamne ajuta sa apara una la Colt! ninja.gif

Bine, e putin ciudat ca nu costa mai mult cu toate chestiile. Oare sa ma ingrijorez? ermm.gif
MisterJD
Click to view attachment

Mda, s-ar putea sa nu mearga linkul cum trebuie. Am atasat un PDF.
adrian_r5
QUOTE (MisterJD @ Apr 7 2012, 12:52 AM) *
QUOTE (adrian_r5 @ Apr 6 2012, 09:36 AM) *
QUOTE (MisterJD @ Apr 6 2012, 10:35 AM) *
Momentan cred ca exclud suzuki swift din lista

ce nu-ti place la el ?

In ochii mei seamana cu o broscuta rosie... woot.gif

Chiar si alea albe ... tot cu "broscuta rosie" seamana ???

Si daca tot ai adus vorba de "broscuta rosie" ... cu niste "tichete rabla" aproape ca te incadrezi in cei "15.000 euro":


DORU
New Beetle ii fain, dar iar ne intoarcem la atitudinea PoRo fata de client si... eu zic pas !
MisterJD
QUOTE (adrian_r5 @ Apr 8 2012, 11:23 AM) *
QUOTE (MisterJD @ Apr 7 2012, 12:52 AM) *
QUOTE (adrian_r5 @ Apr 6 2012, 09:36 AM) *
QUOTE (MisterJD @ Apr 6 2012, 10:35 AM) *
Momentan cred ca exclud suzuki swift din lista

ce nu-ti place la el ?

In ochii mei seamana cu o broscuta rosie... woot.gif

Chiar si alea albe ... tot cu "broscuta rosie" seamana ???

Si daca tot ai adus vorba de "broscuta rosie" ... cu niste "tichete rabla" aproape ca te incadrezi in cei "15.000 euro":





Am specificat pe acolo pe undeva ca nu imi place culoarea alba la o masina si cu atat mai putin cea rosie. Am mai spus si ca nu am cum sa beneficiez de "rabla". Suzuki swift mi se pare in general o broscuta(de orice culoare,na) si de-asta nu ma prea incanta(am vazut cateva prin parcare si pot sa spun ca nu ma atrage designul). Imi pare rau daca te-am ofensat cumva, Adrian (pari destul de iritat in raspunsuri).

In plus de asta, suma de 15000 era cea maxima. Daca pot sa o scad cat mai mult pentru o masina noua cu dotari cat mai multe (+alte beneficii gen intretinere ieftina etc), cu atat mai bine.
adrian_r5
QUOTE (MisterJD @ Apr 8 2012, 03:25 PM) *
Imi pare rau daca te-am ofensat cumva, Adrian (pari destul de iritat in raspunsuri).

Stai linistit ... nu m-ai ofensat cu nimic ... si nu sint deloc iritat de raspunsuri ... Sint doar putin contrariat ca ai taiat din start Swift-ul, fara macar sa faci un drive-test ... da' stii cum e ... fiecare cu gusturile si parerile sale.
MisterJD
QUOTE (adrian_r5 @ Apr 8 2012, 01:16 PM) *
QUOTE (MisterJD @ Apr 8 2012, 03:25 PM) *
Imi pare rau daca te-am ofensat cumva, Adrian (pari destul de iritat in raspunsuri).

Stai linistit ... nu m-ai ofensat cu nimic ... si nu sint deloc iritat de raspunsuri ... Sint doar putin contrariat ca ai taiat din start Swift-ul, fara macar sa faci un drive-test ... da' stii cum e ... fiecare cu gusturile si parerile sale.


Cu asta ai dreptate. Am exclus swiftul doar pe baza aspectului exterior smile.gif dar poate mi se va schimba parerea. Bine,mai este si faptul ca Colt-ul pare sa aiba mai mult spatiu in interior (cel putin asa mi s-a parut cand le-am comparat pe cele 2 in parcare). Inainte de toate sa ma vad cu banii thumbsup.gif

Multumesc
mircanu

nu te crampona ca o masina are cu 10-15cm in plus.
tu ai in vedere masini din clasa mica si compacta, asa ca te vei descurca usor cu masina in trafic si la parcari oricum (mai ales, daca are si senzori de parcare). cei 10-15cm in plus, inseamna loc mai mult ptr bagaje si confort. odata ce vei avea masina nu o sa-i simti in nici un fel. te obisnuiesti cu masina si dimensiunile ei in cateva sapt maxim.
Titi1988
ia toate masinile principale ( chiar si cele pe care le-ai eliminat dinc auza look-ului) si du-te la drive test. Doar atunci iti dai seama daca o masina este ok sau nu pentru tine... poate chiar una pe care ai eliminat-o sa fie the one!

eu tot nu stiu cum cineva ar da 15.000 euro pe o masina noua din clasa compacta cand poti sa iei masini din clasa medie cu dotari ok de maxim 1 an si 15.000 km
Seri
Tichetele rabla ar trebui sa le aiba dealerii, nu sa umbli tu sa cauti batrani cu masini vechi. In anii trecuti asa era, acum nu mai stiu.
MisterJD
QUOTE (Titi1988 @ Apr 8 2012, 03:32 PM) *
ia toate masinile principale ( chiar si cele pe care le-ai eliminat dinc auza look-ului) si du-te la drive test. Doar atunci iti dai seama daca o masina este ok sau nu pentru tine... poate chiar una pe care ai eliminat-o sa fie the one!

eu tot nu stiu cum cineva ar da 15.000 euro pe o masina noua din clasa compacta cand poti sa iei masini din clasa medie cu dotari ok de maxim 1 an si 15.000 km


Asta voi si face cand voi gasi timpul necesar. Si tocmai aici e chestia, nu vreau sa dau neaparat 15000 ci cat mai putin, cu cat mai multe dotari si sa imi satisfaca si anumite "mofturi" ca sa zic asa. Si din moment ce am posibilitatea sa o iau noua, prefer asa decat sa risc cu anumite SHuri (oricat de mic ar fi riscul). Masina asta o vreau mai mica tocmai fiindca vreau sa fie ceva "pentru mine". Probabil peste cativa ani cand voi avea o familie voi lua,cum ai spus tu, o masina din clasa medie(sau mai mare), pentru familie, iar pe asta mica i-o voi da sotiei, sau ceva de genul. Insa mai e pana atunci bunny.gif

Mometan asta e genul de masina in care m-as simti bine, pur si simplu. Ma voi duce la drive test cu cat mai multe sa vad ce-mi inspira fiecare.

@Seri: daca tichetele le au dealerii, care ar fi procedura ca sa le foloseasca pt mine? practic ce trebuie sa dau la schimb?
AlexTM
Bani. E ca si cum ai cumpara tichetele de pe piata.
former_ozz
QUOTE
u tot nu stiu cum cineva ar da 15.000 euro pe o masina noua din clasa compacta cand poti sa iei masini din clasa medie cu dotari ok de maxim 1 an si 15.000 km


Daca ar fi asa simplu, masinile SH de 1 ani ar costa mult mai mult.
Si mai e treaba cu gusturile. De exemplu nici eu nu inteleg cum un tinar (de fapt indioferent de virsta) fara copil (sau copii) poate sa se gindeasca la masini din clasa medie. Chiar masina cu 2 locuri e arhisuficienta, iar placerea de a o conduce e mult mai mare decit la o masina mare.
MisterJD
QUOTE (former_ozz @ Apr 9 2012, 06:27 AM) *
QUOTE
u tot nu stiu cum cineva ar da 15.000 euro pe o masina noua din clasa compacta cand poti sa iei masini din clasa medie cu dotari ok de maxim 1 an si 15.000 km


Daca ar fi asa simplu, masinile SH de 1 ani ar costa mult mai mult.
Si mai e treaba cu gusturile. De exemplu nici eu nu inteleg cum un tinar (de fapt indioferent de virsta) fara copil (sau copii) poate sa se gindeasca la masini din clasa medie. Chiar masina cu 2 locuri e arhisuficienta, iar placerea de a o conduce e mult mai mare decit la o masina mare.


Aici gandim oarecum la fel, doar ca nu-mi plac masinile cu 3 usi in general(pur si simplu)

@Alex: se pare ca trebuie sa ma mai documentez despre tichetele astea. Banuiesc ca dau niste bani (echivalenti) mai putini si "scutesc" mai mult din pretul masinii noi cumparand aceste tichete.
RD-Woo
QUOTE (MisterJD @ Apr 5 2012, 05:06 PM) *
Prefer orice credit de la banca (am gasit cateva destul de bune)


Ne dai cateva exemple? sunt cam in aceeasi situatie si mi-ar fi de ajutor cateva detalii..


QUOTE (MisterJD @ Apr 6 2012, 10:35 AM) *
din lista si raman la Colt pentru 12000+ euro (parca ma incadrez in 13000 cu sistem de navigatie cu tot).


Este clar ca te-ai uitat pe configuratorul de pe site.. acolo este alta lume teehee.gif
mergi la dealer si vezi ca acum este promotie la modelul Colt Catchy 1.3 (5usi) in care se ofera discount contravaloarea a 2 tichete rabla
si cu inca 3 tichete de la tine ajungi la pretul de 8212euro !!


QUOTE (MisterJD @ Apr 8 2012, 03:25 PM) *
Am mai spus si ca nu am cum sa beneficiez de "rabla".

QUOTE (MisterJD @ Apr 9 2012, 02:26 PM) *
Banuiesc ca dau niste bani (echivalenti) mai putini si "scutesc" mai mult din pretul masinii noi cumparand aceste tichete.


Oricine poate beneficia de cumpararea unui autoturism nou prin programul rabla. cumperi din diverse surse (relatam pe larg daca vrei)
3 tichete (nu-ti recomand sa iei de la dealer intrucat le vinde scump - gasesti variante mult mai eftine) si diferenta pana la pretul final o platesti cash..
este cat se poate de simplu. preul tichetelor rabla la dealer este cu 20-30% mai mare decat la pers fizice..
MisterJD
QUOTE (RD-Woo @ Apr 9 2012, 06:46 PM) *
QUOTE (MisterJD @ Apr 5 2012, 05:06 PM) *
Prefer orice credit de la banca (am gasit cateva destul de bune)


Ne dai cateva exemple? sunt cam in aceeasi situatie si mi-ar fi de ajutor cateva detalii..


Un singur exemplu imi amintesc acum (m-am uitat doar orientativ la cateva banci), si anume un credit de nevoi personale la BRD. Suma maxima 15000 euro. Parca fara giranti. Dobanda fixa de 8-9% (la unele banci am vazut dobanzile peste 12%). Alte detalii nu mai stiu exact dar poti verifica pe site. De asemenea era si unul interesant la reiffeisen(insa parca avea dobanda variabila - nu mai stiu exact), iar daca aveai card de salariu la ei iti mai reduceau dobanda etc (nu mai stiu exact cat era, insa parca putin mai mare ca la BRD). La credite auto nu m-am uitat prea atent fiindca din cate stiu sunt mai greu de luat sau per ansamblu mai praf decat cele de nevoi personale. Evident, se poate sa gresesc. Daca gasesti vreunul super tare te rog sa ma anunti si pe mine. Din pacate cel mai sigur ar fi sa merg sa intreb direct la banca insa nu prea am timp de asa ceva dry.gif

In ceea ce priveste tichetele, practic pot sa le cumpar de la oricine vinde (am si gasit niste anunturi), ma duc cu ele si imi dau o reducere (fixa) pentru fiecare, nu? Practic trebuie sa fiu atent sa nu le cumpar cu mai mult decat mi-ar da dealerii discount.
MisterJD
Mentionez ca n-am stat sa adun comisioane si alte porcarii (oricum multe sunt sigur ca nici nu apar pe siteuri). M-am ghidat doar dupa o rata a dobanzii fixa cat mai mica unsure.gif Sunt tot felul de siteuri unde poti vedea diverse credite de la diverse banci insa nu stiu cat de la zi sunt. Cel mai sigur tot la banca cred ca este, ca sa afli toate detaliile(vor incerca initial sa-ti bage pe gat credite "avantajoase" cu dobanda variabila sau cu dobanda fixa dar pentru 1-2 ani, si apoi o cresc cat au ei chef...)

Am facut si o comparatie(pe site) intre modelul Catchy si TAP. Nu inteleg de ce costa cu 1000 de euro mai mult... fie dotarile sunt aceleasi, fie au comparatorul prost, fie nu vad eu bine. Dar pentru micile diferente pe care le-am vazut sa mor daca merita sa dau 1000 euro...
vio
sincer daca as fi sa mi iau o mashina din clasa mini , as lua asa Jazz, Yaris , Swift. restul nici nu conteaza niste petarde.
DORU
Azi am vazut pe strada un Getz Cross, chiar dragut thumbsup.gif
James Kilowatt
Nu se mai face. Cred ca e una din cele mai spatioase masini mici, are surpinzator de mult spatiu si pe locurile din spate in ciuda gabaritului redus. E mult peste Swift de exemplu, probabil datorita botului f scurt aduce a mini-monovolum. Si tin bine la tavaleala, nu se jerpelesc imediat ca alte masini.
Motoarele sunt relativ mari, de la 1.4 in sus, ori din cate am inteles MisterJD cauta ceva in jur de 1.2.
E pacat ca nu se mai fac ca intra in buget fara pobleme. Al meu costase nou sub 12k€.
DORU
Da, chiar ca pacat thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.