Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina SH buget ~4000 eur
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
BaiatuldeCartier
QUOTE (CeaCare @ Jul 29 2011, 05:40 AM) *
Masina era din 2006 si avea cam 80.000 km.

Intr-adevar motorul era mai zgomotos decat unul "normal". Azi o sa vad una din 2003 tot cu vreo 80.000km


Tot suzuki o sa vezi sau?

din 2003 cu 80 000 km ? sincer cam dubios, posibil doar daca masina a fost cumparata de noua de aici din tara asa s-ar explica, dar daca este adusa de afara nu are 80 k

Masinile in 3 cilindri sunt economice in oras, dar cand o sa iesi in afara efectul este invers, consumul creste motorul devine "insetat", la viteze mari aceste motoare functioneaza la turatii mari deci consum pe masura.

Eu ti-as recomanda un motor de 1.6 benzina, parca ziceai ceva de un opel sau ai renuntat la idee?
CeaCare
@ HalbaSus: Masina era o Toyota Yaris cu 80.000km, motor era de 1000 cc, 69 CP. Masina nu statea la relanti, adica cand era pe "liber" se simteau vibratiile astea constante. Este normal? Km oricum nu pareau reali, schimbatorul de viteze era destul de uzat, cu vopseaua luata, insa pedalele (nu stiu daca le-a schimbat) aratau bine.

@ BaiatuldeCartier: nu am renuntat inca la ideea cu Opelul. Masina din 2003 despre care vorbeam este tot un Yaris, dar e putin dubioasa pt ca pretul i-a fost micsorat cu vreo 1000 de eur. Si nici nu ma bazez pe faptul ca are 80.000km.

In momentul de fata nu stiu ce sa mai zic. Am mai sunat azi vreo 3 persoane, insa toti le vandusera deja. Am vazut pe internet un Opel Corsa care se prezinta bine, dar nenea care o vinde e samsar. Nu stiu daca o sa sun sau nu. M-am uitat si la Sandero, eu oricum am ramas cu o parere foarte buna despre masina asta dupa ce am terminat scoala de soferi, insa sunt scumpe, in sensul ca se apropie de 5000 de eur. Nici macar o Dacie nu-mi permit smile.gif). Ma uit in continuare dupa Fabia, o sa caut sa vad si Suzuki Swift ce gasesc. Mi se pare misiune imposibila sad.gif

Ar fi foarte amuzant ca unii dintre oamenii cu care am vorbit sa fie de pe-aici de pe forum tongue.gif.
laurentiu
Nu stiu daca e cazul sa mai adaug ceva variante. Ai putea sa ai in vedere si un Ford Fiesta. Eu am avut anul trecut pe mana unul din 2003 si 87-88000 de km reali. Masina mergea bine, nu avusese niciodata proprietarul probleme cu ea. Intr-un timp a vrut sa o vanda, dar a renuntat la idee pentru ca s-a gandit ca nu are concret de ce sa o dea, fiind o masina ok.
Nu e ea cea mai frumoasa insa poti sa gasesti una in stare ok pe la 3500-4000 de euro.
BaiatuldeCartier
QUOTE (CeaCare @ Jul 29 2011, 09:26 AM) *
@ HalbaSus: Masina era o Toyota Yaris cu 80.000km, motor era de 1000 cc, 69 CP. Masina nu statea la relanti, adica cand era pe "liber" se simteau vibratiile astea constante. Este normal? Km oricum nu pareau reali, schimbatorul de viteze era destul de uzat, cu vopseaua luata, insa pedalele (nu stiu daca le-a schimbat) aratau bine.

@ BaiatuldeCartier: nu am renuntat inca la ideea cu Opelul. Masina din 2003 despre care vorbeam este tot un Yaris, dar e putin dubioasa pt ca pretul i-a fost micsorat cu vreo 1000 de eur. Si nici nu ma bazez pe faptul ca are 80.000km.

In momentul de fata nu stiu ce sa mai zic. Am mai sunat azi vreo 3 persoane, insa toti le vandusera deja. Am vazut pe internet un Opel Corsa care se prezinta bine, dar nenea care o vinde e samsar. Nu stiu daca o sa sun sau nu. M-am uitat si la Sandero, eu oricum am ramas cu o parere foarte buna despre masina asta dupa ce am terminat scoala de soferi, insa sunt scumpe, in sensul ca se apropie de 5000 de eur. Nici macar o Dacie nu-mi permit smile.gif). Ma uit in continuare dupa Fabia, o sa caut sa vad si Suzuki Swift ce gasesc. Mi se pare misiune imposibila sad.gif

Ar fi foarte amuzant ca unii dintre oamenii cu care am vorbit sa fie de pe-aici de pe forum tongue.gif.


Nu iti recomand fabia, mai ales motoarele pe benzina de 1.2... au un consum cam mare, eu am condus o fabia din 2010... ultimul model motor 1.2 benzina, este adevarat nu in oras ci in exterior 160 de km ... consumul era undeva peste 8 l/100, adevarul este ca schimbam numai in 3000 rpm ca sa simt ca trage
habibi
atentie mare la cartea de identitate sa nu fie falsificata si cati propritari a avut masina .ai gasit vreu swift? thumbsup.gif
CeaCare
Nu n-am gasit niciun Swift pana acum in banii mei si care sa nu fie prin Arad sau Timisoara. Yarisul de care ziceam nu l-am mai vazut pt ca au intervenit niste lucruri si a trebuit sa anulez. Duminica ma duc sa vad un Chevrolet Aveo din 2006. Sunt curioasa pe la ce masini o sa mai ajung, avand in vedere ca am decis sa-mi extind aria de cautare ( a se citi modele/marca) si asa am ajuns la Chevrolet.
BaiatuldeCartier
QUOTE (CeaCare @ Jul 29 2011, 06:29 PM) *
Nu n-am gasit niciun Swift pana acum in banii mei si care sa nu fie prin Arad sau Timisoara. Yarisul de care ziceam nu l-am mai vazut pt ca au intervenit niste lucruri si a trebuit sa anulez. Duminica ma duc sa vad un Chevrolet Aveo din 2006. Sunt curioasa pe la ce masini o sa mai ajung, avand in vedere ca am decis sa-mi extind aria de cautare ( a se citi modele/marca) si asa am ajuns la Chevrolet.


chevrolet aveo? esti sigura? smile.gif
HalbaSus
QUOTE (CeaCare @ Jul 29 2011, 08:29 PM) *
Sunt curioasa pe la ce masini o sa mai ajung, avand in vedere ca am decis sa-mi extind aria de cautare ( a se citi modele/marca) si asa am ajuns la Chevrolet.

Bravo !

Poate ca esti incepatoare la condus dar te pricepi la cumparaturi, sincer nu cred ca mai ai nevoie de sfaturile noastre, nu ca nu am vrea noi sa ti le dam, dar nu sunt neaparat mai bune decat deciziile tale... oricum, ne-ar placea sa ne tii la curent biggrin.gif

P.S: Tot in indeea extinderii cercului... de ce nu te uiti si la logan ? adica ce are sandero fata de logan ? un portbagaj in minus... e chiar asa de urat un portbagaj in plus ? nu e ca si cum sandero ar fi o regina a frumusetii... in plus loganul fiind atat de comun nu va iesi in evidenta ca o masina urata (cum o face un ssang yong sau un fiat multipla), te inteleg daca nu iti doresti una, au pozitia de condus aiurea, stai ca pe buda, ambreajul ala e inuman de lung, treptele sunt lungi, exista masini cu mult mai bune (si, sincer sa fiu, cam toate masinile amintite pana acum ofera o experienta de condus mai buna) dar nu e cu nimic mai prejos decat un sandero, care pentru lipsa unor componente (adica a portbagajului) cere niste bani in plus.
CeaCare
"Raul" a fost comis tongue.gif. Mi-am luat o Skoda Fabia 1.2 HTP, din 2005 cu 70.000km la bord, pret final 4100 eur. Imi place cum merge, e frumusica whistling.gif si acum urmeaza bataia de cap cu inmatricularea. Probabil multi o sa spuneti ca n-am facut o alegere prea buna, consuma mult si motorul e mic si puturos. Dar acum e a mea, eu o iubesc pt ca e prima mea masina si nu-mi mai doresc decat mult noroc si cat mai putine incidente smile.gif.

Va multumesc tuturor pt ajutor!
habibi
sa o stapanesti sanatoasa mii de km fara probleme si sa ne pui si noua niscaiva poze ,
felicitari
BaiatuldeCartier
bravo, daca iti place si esti fercita in privinta alegerii la cat mai multi km fara incidente smile.gif, eu o sa plec maine in Germania/Hamburg sa iau un golf 4 si un opel astra
HalbaSus
Sa o stapanesti sanatoasa, asteptam impresii la rubrica "Totul despre masina mea" [gluma proasta]si ulterior la "Probleme tehnice" [/gluma proasta].

Sa nu uiti ca cel mai important aspect la o masina noua este udatul... daca masina ramane neudata e ca si cum ai strica-o cu mana ta... sa dau cateva exemple:
- un prieten si-a cumparat acum ceva vreme un polo 1.2 (platforma tehnica si motorul sunt identice cu a ta), a tot amanat momentul udatului si peste 2 saptamani i-a aparut in bord becul de "check engine" (e un bec specific masinilor facute de VW/Audi/Skoda/Seat) despre care nimeni nu stie ce inseamna cu exactitate dar majoritatea mecanicilor instinctiv schimba sonda lambda care costa vreo 400 de euro).... Suparat nevoie mare a convocat de urgenta o intrunire la bere sa ude masina... ghici ce ? a doua zi deja era stins becul (s-a reaprins peste cateva saptamani dar asta e alta poveste)
- eu mi-am luat masina (mercedes c320cdi - ca sa nu crezi ca doar VW-urile sunt afectate) in februarie, cand fetita mea abia implinise 2 luni, si desi eram constient de riscurile la care ma expun imi era greu sa chem toti prietenii si sa ud masina... dupa 3 saptamani de stat cu masina "neudata" in drumul spre casa am gasit ceva corp metalic ascutit ascuns in zapada care mi-a spintecat doua anvelope... [ouch]... evident in week-end eram deja cu berea in mana la udat masina...


Deci sfatul meu este sa nu intarzii prea mult, si cat mai curand sa iei niste sticle de bere si sa organizezi o bauta in cinstea masinii beer.gif ... altfel te expui la riscuri majore biggrin.gif
Seri
Felicitari pentru masinuta!

Acest motor are distributie pe lant, altfel trebuia sa mai scoti acuma peste 1.000 lei pentru schimbul curelei de distributie.
Ai verificat masina inainte? Directia merge usor? AC-ul baga rece?
CeaCare
@ HalbaSus: ptiu ptiu sa nu ne auzim/citim pe la probleme tehnice. O sa ud masina negresit tongue.gif. O sa pun si o poza cu ea, dar momentan am facut doar una cu telefonul sa i-o trimit lui taica-miu care nu mai avea rabdare.

@ Seri: am verificat toate botoanele temeinic. AC-ul baga rece, directia merge frumos si am luat-o in seara asta la o tura "păn cartier". Masina merge usor, iar motorul e foarte nervos smile.gif)

Mi-a murit de 2 ori motorul rolleyes.gif , am circulat cu un pic de emotii si la un moment dat ma pierdusem si am apasat stergatoarele din greseala confused.gif . A fost...amuzant. Am primit si un claxon pt ca afara era bezna si nu l-am vazut pe un nene care era fix in lateralul meu. Asa ma calesc ... O sa mai ies seara pe la 10, insa in Bucurestiul asta (sau cel putin in zona care stau) nu e niciodata foarte liber. Mai fac si astia curse noaptea pe bulevard pt ca e destul de larg. Trebuie sa o duc la service sa-i schimb placutele de frana de pe fata (sfatul vanzatorului) si sa-mi lipesc oglinda din interiorul masinii care momentan e dezlipita. Astea sunt acum imediate, urmand ca la urmatorul salariu sa ma duc sa-i fac si o verificare. Dar in rest se prezinta bine si fara investitii masive in viitorul apropiat drive.gif . Cred ca deja detaliile astea nu mai sunt pt topicul "prima masina", ci "tampeniile pe care le-am facut cu prima masina".
solmar
Bravo! S-o stapanesti sanatoasa! Drum bun si fara evenimente (zgarieturi)! Cred ca poti sa o adaugi la semnatura! thumbsup.gif
Titi1988
Sa o stapanesti sanatoasa. Mai rar cineva atat de documentat si hotarat ( si de sex feminin). Te asteptam la rubrica totul despre masina mea si vrem POZEEEEEEEEE thumbsup.gif
PS solmar, zgarieturile sunt inevitabile.. believe me!
laurentiu
CITAT(HalbaSus @ Jul 31 2011, 02:11 PM) *
...becul de "check engine" (e un bec specific masinilor facute de VW/Audi/Skoda/Seat) despre care nimeni nu stie ce inseamna cu exactitate dar majoritatea mecanicilor instinctiv schimba sonda lambda care costa vreo 400 de euro)...."


Prezent! laugh.gif
Bine, la mine treaba e alta... nu ar avea nici o simptoma ca ar fi probleme cu sonda (trage bine, consuma cat e normal etc.), motiv pentru care uneori ignor becul ala... ma gandesc ca e (foarte) posibil ca in momentul cat a avut sormea accident sa se fi miscat mufele si sa nu mai faca contact ceva cum trebuie. Sau sa nu mai faca deloc.
Scuze de off.

Asa cum ziceau si colegii, sa o stapanesti sanatoasa, asfalt uscat si fi mandra de ea pentru ca ai cea mai tare masina. Si sti de ce? Pentru ca e prima ta masina cumparata cu bani munciti. yes.gif
danutv
Felicitari pentru masina, sa ai parte de drumuri bune, kilometrii cat mai multi si fara incidente.

Eu cred ca mai aveai un consultant care te-a ajutat, aici pe forum vroiai o confirmare a sfaturilor pe care le primeai. Daca gresesc imi cer scuze de pe acum.

Ma alatur grupului care asteapta poze
James Kilowatt
@Laurentiu
http://www.masini.ro/forum/content/Talcioc...reprogramabila/

sau ebay.com -> search -> vag com 106

sau chiar google... mie tocmai mi-a propus Ms. Holly, o chinezoaica (din Singapore), neste vag-comuri 10.6 la 15USD, chiar si daca iau o singura bucata, nu e musai nevoie sa le iei la kilogram... insa pe la $30 gasesti sigur. Cu Holly sunt prieten, ne-am conversat pe email de 2 ori, de aia mi-a facut asemenea discount. Evident, am refuzat, eu nu incurajez produsele clonate whistling.gif Faptul ca batranul meu 908 isi revenise e pura coincidenta...
CeaCare
@ Laurentiu: hehe, tocmai ca inca nu sunt banii munciti. O sa-i muncesc in urmatorii 4 ani de-o sa-mi sara capacele confused.gif

Poze inca nu am, ajung seara foarte tarziu acasa si o scot p-asta mica (a se citi masina) la dezmortit putin prin oras. Astazi are programata vizita la RAR si saptamana viitoare inmatricularea. Cel mai probabil in weekend vin si pozele. Vecinii mei cred ca-s scapata de la Balaceanca pt ca stau langa masina si vorbesc cu ea laugh.gif. Pana acum nu mi-a raspuns ...

Deci in weekend promit solemn ca pun si poze + de cand mi-ai zis de udat @HalbaSus numai la asta ma gandesc... s-o ud mai repede sad.gif


@danutv: am avut un prieten care a venit cu mine sa vada masinile si in primul rand sa le conduca pt ca eu nu puteam face asta. In rest cautarea de informatii, alte variante de masini si gasirea efectiva a masinilor a fost facuta de mine. Nu e o chestie cu care incerc sa ma laud, doar ca nu vroiam sa dau 4000 de eur pe o pocnitoare doar pt ca "aaaaaaaa ce frumoasaaaaaa eeeeeeee".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.