Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Care e cea mai buna masina din lume???????
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
David33488
Ar fi interesant sa vedem parerea fiecaruia cu privire la cea mai buna masina din lume existenta in momentul de fata!
Si aici intra: pretul,calitatea,consumul,designul,siguranta,fiabilitatea,constructorul etc.Ce masina tinde sa atinga toate aceste calitati si sa realizeze un echilibru intre ele???

Ca sa imi dau si eu cu parerea,as zice k masina ideala in momentul de fata este de departe BMW seria 6.Am intrat pe siteul celor de la BMW si am ramas socat!In primul rand,siguranta mega-maxima!Are un motor de 3.0 (cea mai mica varianta),viteza maxima 250km/h (probabil limitat electronic,cu siguranta poate mai mult),iar la cei 250 CP consuma urban 13.1% (!!!) si extraurban 6.7%(!!!).Asta numesc eu fiabilitate maxima!!!Ca sa nu mai vorbesc de designul masinii care iti taie respiratia!Punctul "slab" al acestei masini este cu siguranta pretul,peste 65.000 E.Dar calitatea cam costa...din pacate laugh.gif
madalina
Despre cea mai buna masina nu s-a discutat. Despre cea mai "tare" marca s-a discutat aici:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.phpt=...ht=cea+mai+tare.

Iti dai seama ca nu exista un raspuns unanim acceptat. Sunt mult prea multe variabile de care trebuie sa tii cont, in primul rand nevoile fiecaruia si pretul. Degeaba as vra eu un Rolls-Royce unicat daca am bani de o dacie sh.



Off-topic: nu are BMW probleme in acest domeniu, dar tu stii ce inseamna fiabilitate? Nu o poti masura dupa dotari si performante!
G e o r g e
cea mai buna masina este masina mea . laugh.gif

si daca ai vrea sa fim mai exacti : TVR
Andrei Suzuki
Corect George.F bine spus.Cea mai buna masina e a mea. laugh.gif laugh.gif
Senator
QUOTE(David33488)
viteza maxima 250km/h (probabil limitat electronic,cu siguranta poate mai mult),iar la cei 250 CP consuma urban 13.1% (!!!) si extraurban 6.7%(!!!).


:smt018 Nu trebuie sa te lasi asa usor convins de valorile publicate de producator in legatura cu consumul de benzina. Pentru comparatie , in aglomeratia din Bucuresti e greu sa cobori sub 15L/100km cu un BMW 330i care e totusi o masina mult mai usoara.

Viteza maxima pentru varianta cu motor de 3.0 e cam acolo , e o masina grea si nu necesita limitare :roll:

Aici http://www.motoring.co.za/index.php?fArtic...&fSetId=381 un posibil raspuns la intrebarea ta.
Iulian HondaFan
asta e deja o intrebare filozofica smile.gif

lucrurile se schimba in permanenta, apoi nevoile, posibilitatile si placerile noastre sunt diferite, deci niciodata nu va exista o " cea mai" ci "cele mai", macar vreo 10-15.

si-apoi asta incercam si noi pe forum sa vedem care sunt cele mai.

iar dpdv practic este f. relevant si o intrebare de genul: care este cea mai buna masina de 10000euro sau... 35000euro, samd

BMW este un producator fara indoiala care nu face compromisuri la calitate, dar de multe ori mult prea scump. desi calitatea e super, raportul pret calitate nu cred ca este cel mai bun.
Costel
Cea mai buna masina din lume parerea mea ar fi HUMMER.
iuliana34566
o masina buna trebuie sa aiba din toate ce este mai bun,parerea mea, dar in primul rand trebuie sa iti ofere siguranta.uite de exemplu cei de la honda au realizat pin civicul cu 4 usi performanta de 7 stele la testele de coliziune frontala,laterala si protectie a pietonului iar raportul pret/ calitate/fiabilitate este foarte bun.
cred ca nu degeaba este cea mai cumparata marca de pe piata americana si canadiana smile.gif
ar trebui sa ne mai schimbam si noi,romanii,punctele de vedere in ceeace priveste calitatea si daca vecinu` si-a luat o anumita marca eu trebuie sa imi iau ce imi trebuie mie nu ce si-a luat vecinu`,pentru ca fiecare are nevoile lui,parerea mea.
M i h a i
Sunt de acord cu initiatorul topicului. Cea ma buna masina este BMW smile.gif
Rai
Un subiect interesant sunt atatea statistici incat puti stiu care e una dintre cele mai bune masini.Si industria face spionaj si topuri interne care evident raman sub secret.BMW este una dinte top 5 masini din lume eu personal stiu care e la ora actuala sau care model dar nu vreau sa ma bag in discutii inutile.Spre dezamagirea unora Subaru e f f departe.
G e o r g e
dar si la pret de altfel . sa nu uitam acest mic amanunt. eu nu zic ca subaru este TOP fiabilitate samd, dar raport pret performante este TOP !

forester 2.5TURBO 6.4 demaraj. beat that la 25 000 CIP . o masina ideala pentru romania, cea mioritica, plina de hartoape si gropi.

da-mi si mie o masina care are aceleasi performante, si poate sa faca fata cu brio in teren accidentat . :roll:
Rai
Apropo George eu stiu ca jungla Bucuresti nu se afla la mare inaltime si din cate am vazut au avansat si oamenii pe acolo sunt sosele duble bune nu am vazut nici un deal la 100 de km si stiu ca multi oameni si muncesc pe acolo deci nu au asa timp de sosele sau raliuri.Sigur si eu pe vremea cand eram tanar ma dadeam cu 4x4 si apaream( adica eu Rai) vorba lui tata ca un vacar dar imi placea,din pacate am evolat si am vazut ca anumite masini au numai taranii de pe munti si nu te poti duce la opera chiar asa.Ce sa fac evolutia.Si ce concurenta sa fie Subaru cu 3.000 buc vandute aici pana si Kia sau Hyundai si care mai care vand aici mai multe masini.Problema cand se face o statistica se face de la o suma de masini vandute si Subaru nu le are.Si nu cred ca o gloata de prosti care traiesc aici prefera o alta masina numai asa.Si culmea asa cum sunt prosti prin vest si cateva milione dintre destepti din Ro vin sa munceasca aici.Ma intreb de ce?
G e o r g e
taran nu sunt pentru ca m-am nascut in bucuresti :evil:

te poti da jos si la opera dintr-un trabant ca tot la opera mergi , statul intelectual nu ti-l da masina din care te dai jos.

eu consider subaru pret performante cel mai bun . da sunt tanar si imi place sa am o masina puternica , si nu nu sunt vacar .

de muncit muncesc , dar de acasa la servici vreau si eu sa am o masaina care sa imi faca placere .

si daca am o casa de vacanta la munte, ce sa fac ? sa ma duc cu ce acolo iarna ? :roll:

si oamenii pleaca din romania din cauza conditiilor mizere de trai ! din cauza salariilor de nimic samd .

oricum masina mea de vis ar fi un TVR . sau bentley , dar parca prea si-au luat toti taranii (si da chiar la tarani ma refer, vezi becali oierul)
madalina
Daca luam in considerare numarul de masini vandute, modele precum dacia Berlina pot fi considerate cele mai bune. Iar Ferarri sau Aston Martin sunt niste rebuturi ca vand prea putine.

Daca luam in considerare fiabilitatea, Toyota e castigatoare de departe.

Daca iei doar calitatea, da BMW este printre fruntase, dar daca faci un clasament in raportul calitate/pret nu mai este.
Iulian HondaFan
QUOTE(iuliana34566)
uite de exemplu cei de la honda au realizat pin civicul cu 4 usi performanta de 7 stele la testele de coliziune frontala,laterala si protectie a pietonului iar raportul pret/ calitate/fiabilitate este foarte bun.
cred ca nu degeaba este cea mai cumparata marca de pe piata americana si canadiana


Sunt fan si posesor Civic dar Civic este depasit la crash testing de noile Megane2, Golf 5 si Astra3. Civic are 4 stele la crash testingul NCAP in Europa. in testul IIHS, care este similar NCAP, Civic a obtinut calificativul maxim de bun, dar e pe locul 5 fiind depasit de Suzuki Aerio, Toyota Corolla, Subaru Impreza si VW New Beetle.

Civic este cel mai popular model vandut in Canada, si cel mai popular compact in USA.

Din nefericire in USA de departe cele mai populare modele sunt: pick-up truck: Ford F series, Chevrolet Silverado si Dodge Ram. in topul vanzarilor in USA Civic vine pe locul 7, ceea ce e f bine tinand cont ca sunt peste 200 de modele de masini pe piata.
V l a d
Rai e a doua oara cand insulti direct si rusinos pe forum. Nu numai pe George, dar si pe noi ca romani. Daca tu nu mai esti roman e treaba ta, dar nu ne face pe noi tarani si vacari ca nu prea suntem.
Rai
Stii,George nu ma refeream la tine scriam in general daca tie iti place Subaru e f bine si normal.Dar daca altii au alte gusturi o tii tot asa pentru mine e EGAL poti sa fii si oracolul din Delphi tot George esti nu se schimba nimic.Sunt curios in 10-20 de ani ce gusturi o sa ai.Dar asta ai sa vezi tu.
Si pentru tine Madalina stii fiecare om vrea sa fie ceva si sa se priceapa la ceva si eu te admir,dar pana sa ajungi sa cunosti masini mai e cale lunga.Nici eu care am cateva licente in domeniu nu prea le stiu pe toate!
Dar un lucru am invatat sa-mi vad de treaba mea si sa fac ce pot mai bine sa construiesc masini. tongue.gif
Iulian HondaFan
QUOTE(V l a d)
Rai e a doua oara cand insulti direct si rusinos pe forum. Nu numai pe George, dar si pe noi ca romani. Daca tu nu mai esti roman e treaba ta, dar nu ne face pe noi tarani si vacari ca nu prea suntem. Ai un avertisment din partea mea...


pai, Rai nu e roman, e neamt si cum nu stie perfect romaneste eu zic sa nu ne ofuscam fara sa fie nevoie. asta da un caracter mai multicultural forumului si ar fi bine daca am avea mai multe opinii de perspective diferite.
V l a d
daca e neamt e treaba lui, asta nu inseamna ca trebuie sa ne insulte, a insulta nu e o opinie si GATA DISCUTIA SE INCHEIE AICI!!! Daca vreti sa continuati bagati pe offtopic ca aici se vorbeste de altceva. Poate e o neantelegere, dar Rai tot arogant ramane. RAI Incearca totusi sa reformulezi ce e mai sus daca intelegem noi gresit, pentru ca asa cum scrii tu acolo e foarte iritant.
f1anatic
Cea mai buna masina din lume este masina pe care o ai. Respectiv, dpmdv este masina mea. Ea este cea care ma plimba de colo colo, ma duce la scoala si la munca, ma aduce in sigurantza acasa, imi plmba prietenii si parintzii. Da, ma costa ca sa intretzin aceasta relatzie, dar cea mai buna masina din lume este masina mea.

Probabil as alege un Bentley Continental GT daca chiar m-ar fi dat banii afara din casa.
Rai
Stii Vlad ai dreptate am scris si putin gresit si am fost poate si arogant nici nu stiu exact ce inseamna dar eu unul asa cum sunt am capul meu si traiesc inca si e bine in libertate,eu unul nu trebuie sa scriu neaparat aici dar daca scriu vreau sa o fac calificat asa cum sunt si la lucru nou nemtii nu ne plac lucrurile pe jumatate.si expert esti atunci cand ai anumite studii in domeniu si ceva practica masinile se fac exact dupa norme nu ca in politica azi asa maine asa.Si se vede simplu ce masini sunt bune cele ce se cumpara mai mult,cine ar vrea sa cumpere ceva rau sau prost.Eu sper sa nu fiu inteles iar gresit caci altfel nu-mi ramane decat sa numai scriu adica sa tac si ar fii ca pe vremea inchizitiei. :shock:
V l a d
Imi dau seama de ce zici rai si cred ca te pricepi, dar nu mai pune problema asa de radical (brutal). Nu vrem sa nu mai scrii, ci dimpotriva, chiar vrem sa scrii, dar incearca te rog sa fii mai clar ca sa nu se supere lumea, caci ce ai scris mai devreme se interpreteaza destul de urat. Merci
G e o r g e
si eu sunt de acord cu vlad. rai te rog sa fii un pic mai explicit daca se poate si nu chiar asa de brutal .

experienta cuiva ca tine este bine venita pe forum, si chiar ma bucura sa stii . chiar daca nu suntem totdeauna pe aceeasi lungime de unda , dar unde ar fi sarea si piperul altfel.
Rai
Da va multumesc stiu ca am gresit dar am probleme cu limba si unele lucruri le scriu asa am sa fiu mai atent,eu unul nu am cu nimeni nimic dar nu pot sa scriu ceva ce nu e asa adevarat eu am toate statisticile de la orice masina concurenta a BMW-ului,dar sunt pentru servici si asa stiu si ce probleme au unele masini sau producatori chiar si de la Dacia mai ales acum cu Loganul,si noi aici avem probleme dar am vrea sa fim cei mai buni.Ideia mea era pe forum sa invat sa scriu technic romaneste si am reusit cat de cat,eu unul am trecut prin multe experiente si as vrea ca voi sa nu mai face-ti unele greseli ce le-am facut eu sigur ma refer la masini.
calin...
pt. ca raspunsul la intrebare este deosebit de complicat si tine de f. multi factori am sa-ti raspund: cea mai buna masina este cea pe care ti-o poti permite. restul sunt discutii de carciuma la o bere.
Nazareno Gabrielli
Si eu m-am simitit un pic jignit de vorbele lui Rai, pe care sincer il admir pentru vastele sale cunostinte la care chiar am apelat.
Insa de data asta omul a zbarcit-o.

Bucurestiul e si acum plin de gropi si o masina de teren se justifica in multe cazuri. Merg la munca cu masina si fac in jur 30 de km zilnic. Orasul e plin de "capcane" si mi-as fi dorit sa merg cu un SUV. Iarna mai ales o masina de teren te ajuta oriunde ai fi, intr-un oras sau pe munte.

In plus, cred ca daca as avea un Mercedes ML, Range Rover sau un Porsche Cayenne nu m-ar consiodera nimeni vacar, taran sau cioban. Nici macar in fata operei, teatrului sau la decernarea premiilor Oscar.

referitor la subiect.
Cea mai bune masina este aceea pe care o ai, spune o vorba romaneasca.
Viorel5
Cand aveam Dacia 1310 aceasta era cea mai buna masina pt ca era a mea. Acum am un Daewoo Cielo si la fel cred ca este cea mai buna masina. Sigur, daca mi-as dorii o masina probabil ar fi cea a carei sigla este imagine avatar a mea, Mercedes Benz :colors: preparata eventual AMG.
James Kilowatt
Ba eu cred ca-s un fel de neo-vacari cei care merg in masini de teren in oras sau pe strada.... E plin de blonde in Jeep Cherokee care n-au iesit in viata lor de pe asfalt si nici n-au de gand sa iasa, au ditamai masina ca sa mearga cu ea la coafor si la cumparaturi. Poate in Romania unde unele strazi sunt proaste e mai de inteles, insa fenomenul neo-vacarilor este in toata europa unde nu se pune problema de gropi in asfalt. Daca cineva se simte jignit imi pare rau, insa imi mentin parerea. Masinile 4x4 sunt mai poluante, franeaza prost si omoara ocupantii masinilor mici... asa ca cineva care considera ca daca are bani isi poate permite sa puna in pericol pe ceilalti tot un neam prost ramane, indiferent de nationalitate si de venitul anual.
Toata tirada mea nu e la adresa adevaratilor vacari, care au nevoie de o masina sa poata merge in noroaiele de la ferma sau la cei care au o cabana in varful muntelui sau mai stiu eu ce.... ci doar la adresa vacarilor de oras.
G e o r g e
o sa pun niste poze cu gropile , unele dintre ele , din drumul meu zilnic .
G e o r g e
....
G e o r g e
.....
G e o r g e
....
G e o r g e
.....
G e o r g e
.....
G e o r g e
.....
G e o r g e
....
G e o r g e
....
G e o r g e
.....
Andrei Suzuki
Si drumu asta e inca destul de bun,dar sunt unele locuri pe unde trebuie sa mergi cu I-a la relanti de frica sa nu iti atinga masina sau sa ramai suspendat printr-un sant.Vorbesc foarte serios.Deci pe aici chiar se simte nevoia unei masini mai inalte (nu neaparat jeep) si cu rotile mai mari. Ar merge de minune un Forester 2.5. laugh.gif
James Kilowatt
Daca drumurile arata asa in campania electorala, e de rau laugh.gif
Prin alte orase nu e chiar atat de nasol...
f1anatic
Mai MR, dar chiar sa ne insultzi asa nu tzine...S-o fi ofuscat Vlad si George pe buna dreptate la comentariile altuia***...dar cum ei 3 sint semi-Gods inseamna ca e problema lor. Nu de alta dar Mr. Vlad m-a amenintzat ca ma bag unde nu-mi fierbe oala nu demult.

Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i jignesti pe cei care au masini mari si SUV-uri. Potzi sa nu fi de acord cu modul lor de viatza, potzi sa nu fi de acord cu alegerile lor si metodele lor de transport, potzi sa-i critici cit vrei, dar NU ai voie sa insultzi pe nimeni. In nici un caz pe fatza. Daca situatzia cu ''cowboy-ii''este tipica Romaniei, asta este problema voastra...dar comentariile tale jignesc 300 de milioane dintre compatriotzii MEI !

Traduce fraza de mai jos si vei intzelege !

To disagree is NOT a synonim for disrespect.

Iar daca alegi sa insultzi, fii mai precis !

PS. Merg la Detroit in week-end-ul asta. 1000 de km...600 de mile. Va ploua si va bate vintul. Am o Honda Civic si un Jeep Cherokee. Drum lung, conditzii de trafic grele...grea alegere...un Civic necomfortabil care devine road pizza de fiecare data cind un Semi schimba banda...sau un Jeep cu TC si AWD ? Inalta, vizibilitate si oricum incomparabil mai buna de a scapa din ghetoruile Detroit-ului prin care treci obligatoriu in caz ca vreun 'native' scoate pusca dupa noi ? Nu am nici Civic-ul lui Iulian si nici Jeep-ul blondei mele favorite dar avem un minivan care este intotdeauna preferat la distantzele acestea colosale. I am sorry dar pt noi, vacarii americani, masinile mari sint necesare. (Stii ce...poate ar trebui si tu sa ai de ales intre a merge 4 insi si 2 ciini cu o Dacie si intre acelasi echipaj sa mearga cu un Grand Caravan sau Cherokee timp de 5 ore, fiecare separat, relaxat, fara sa stea oamenii sa miroasa botul ciinilor. Sint convins ca ai alege ca noi).[/b]
V l a d
Mai fratilor nu va mai scuipati atat ca e clar o diferenta de situatii. In america e nevoie de masini mari in unele situatii asa cum si in romania e nevoie de masini mari in alte situatii. Asa cum intr-un oras aglomerat e buna o masina mica si asa mai departe. Una e o jignire si alta e o parere, hai sa ne spunem fiecare parerile fara sa ne mai atacam, ca nu e deloc constructiv si nu foloseste nimanui.
:3some:
Pana la urma e o chestiune de gust. Fiecare are masina care il satisface si nu conteaza ca e jeep sau dacia sau ford sau mai stiu eu ce.
stefan_ieu
Problema vine de la mentalitatea fiecaruia dintre cei care isi dau cu parerea aici pe forum. Evident ca in Bucuresti sunt o gramada de masini care nu ar trebui folosite atat de mult in oras. Dar asta e, in Romania sunt prea putini cei care isi permit o masina de oras (mica) si una de mers la mute (mare). Iar cei care au bani o iau direct pe aia mare.
Aaaaa, ca exista (si nu putine) cazuri in care niste fitosi isi cumpara cel mai mare SUV doar ca sa se dea mari cand merg la discoteca, da, aia pot fi numiti vacari. Pentru ca ori nu aveau nevoie de asemenea masina, ori isi permiteau si una mai mica cu care sa mearga in oras. Nu inteleg de ce unii dintre voi va simtiti direct vizati. Nu era cazul.
Parerea mea..... ca sa citez pe cineva de pa aici.
Iulian HondaFan
Eu sunt de acord cu MR, desi poate ca exprimarea lui nu e in spiritul "political corectness" dar nu cred ca e neaparat jignitoare, si continuu sa sustin ca a avea un SUV daca nu mergi frecvent pe drumuri desfundate sau off-road este o dovada de una sau mai multe din urmatoarele:

1) lipsa de respect fata de participantul la trafic si de consideratie pentru siguranta traficului in general

2) complex de inferioritate/frica rezultata din perceptia ca afara pe drum e o jungla si ca o masina masiva te va proteja ( apropos daca cineva te ataca cu o arma de foc in downtown Detroit Jeep Cherokee nu face mai multi bani decat un Civic: oricum sansa de a beneficia de ipoteticul avantaj al unui SUV din acest pdv este minima si nu cred ca poate fi cumva vreun motiv rational sa alegi un astfel de vehicul)

3) grandomanie/machoism=atitudine de cowboy

4) ignoranta

f1anatic continua sa se faca ca nu intelege ca minivan/monovolum nu este egal cu SUV si ca daca ai nevoie de spatiu nu trebuie sa iti cumperi camion/SUV.

un alt punct fals este credinta ca e mai sigur intr-un Jeep Cherokee decat intr-o Civic cand e vorba de un 18 wheeler ( camion TIR, cum se zice in Ro). eu nu iti doresc sa fii nici intr-un Hummer daca te loveste un 18 wheeler.

cat priveste siguranta toate statisticile disponibile arata ca SUV-urile nu sunt mai sigure decat sedanurile mari sau minivanurile, dar in plus sunt cauzatoare de morti inutile in masinile mici pe care le pot lovi. In plus sunt mai poluante, produc mai multa congestie a traficului, etc.

cat despre argumentul lui George, in Ro poti face o pledoarie ca drumurile sunt proaste si ca ai nevoie de SUV. OK pana aici. sunt sigur insa ca vei avea nevoie de amortizoare si pivoti si la Forester.

a doua observatie este ca ar fi mai ieftin si mai eficient pt. toata lumea sa reparam drumurile in Ro decat sa ne luam toti SUV-uri.
f1anatic
Mai Iuliane...ce nu intzeleg eu...ca cu Jeepu-ul faci 15 mpg in oras si 20 pe autoistrada si cu Minivanul faci 15 mpg in oras si 24 pe autostada, si amindoua au 2 tone jumate si amindoua au sasiu ? Ce nu intzeleg...ce ca a mea masina sta mai jos la sol...1 cm 2 cm ...Si credeam ca intr-un impact, diferentzele de energie kinetica avantajeaza masinile mai grele ? Sau daca trage unul in mine in mahalalele din Detroit ma pot lasa in jos si cit de cit ma ascund mai bine si daca iau o bordura poate nu ramin acolo...si poate scap cu viatza and fight another day ? Ce nu intzeleg ? Daca eu am nevoie de spatziu...ce vrei ? Parerea mea, poate ar trebui sa fii mai conservator cu aprecierile la adresa SUV-urilor si te limitezi la Excursion, Expedition, Tahoe, Suburban, Hummer si tot ce este in clasa aia...Toyota Sequia etc. As fi interesat cum produc o congestie mai mar a traficului ? Ah...ca nu mai potzi tu sa mi-o tai in fatza cu Golf-ul ? Intrebare Iuliane...de cite ori era sa intre cineva in tine, tu conducind pasnic ? Numai aseara erau sa ma calareasca 3, eu mergind regulamentar (no kidding) cu 30 mph pt ca vorbem la telefon :cheers: In cazul asta, prefer ca ala care intra in mine sa se faca praf. Pentru ca eu, nici cind sint nervos si grabit...nu tai fatza si merg fara sa tzin banda. Sau dau cu spatele in trafic. Asa ca o fi atitudine macho...dar cei care conduc asa...merita sa isi faca masinile lor micutze praf.
Iulian HondaFan
pai, SUV-urile tocmai la borduri se rastoarna mai usor, daca le abordezi lateral smile.gif .

Diferentele de garda la sol Jeep Grand Cherokee: 7inches (17.5cm), garda la sol Chevrolet Venture 4.5 inches (11.25cm). asta e peste 6 cm :scratch: care se regasesc in stabilitate.

consum Honda Oddyssey: 18-25mpg la 8.4 sec suta :cheers: , Jeep Grand Cherokee ( care nu e nici pe departe asa de spatios): 16-21mpg la 10.1 sec suta :evil: , manevrabilitate clar superioara Oddyssey. Iar JGC este printre cel mai manevrabile SUV-uri din clasa lui. afara ca arata mai macho JGC nu are performantele, spatiu si pret mai bune, iar 95% din americanii posesori de SUV nu ies de pe asfalt :cussing: .

Bogdane, tu crezi ca daca vrea cineva sa te impuste esti mai ferit intr-un SUV? si de ce te gandesti la chestia asta? este un scenariu absurd si foarte improbabil, mult mai improbabil decat o explozie de cauciuc care iti poate fi fatala intr-un SUV? cam cate vieti cred ca sunt salvate de SUV-uri in cazul ipotetic al unui atac armat? tu nu vezi ca mor baieti americani in Humvee-uri blindate in Irak?

de unde mentalitatea asta de "fight another day" :scratch: ? USA cu toata tampenia lor cu armele este o tara f. sigura, mai sigura decat sarmana noastra patrie de origine :cry: si multe altele in care nu sunt zeci de milioane de SUV-uri!! americanii sunt doar bolnavi de frica nejustificata ( uita-te la 'Bowling for Columbine" al lui Michael Moore premiat cu Oscarul anul trecut pt. mai multe amanunte despre acest fenomen ciudat, DVD si caseta sunt la Blockbuster).

Adina care merge cu Civicul scoate in medie 36-37mpg cu naveta ei de 42mile zilnic :cheers: .

Eu nu am date sa vorbesc cine conduce mai agresiv, dar te asigur ca sunt si multi SUV-isti care conduc ca niste cizme :evil: . nu vorbeam de oameni ci de masini si de limitele si dezavantajele lor pentru omul mediu si civilizat. cine crezi ca il poate opri pe un cretin sa nu isi ia un Suburban si sa te loveasca?

si daca e sa te dai in figuri in mod sigur o masina sport ( ex un Porsche ) e cea mai indicata. nicidecum un Hummer ( care la testele de roadholding de pe Car and Driver a iesit cea mai instabila masina testata). iar daca e sa eviti un idiot care iti taie fata esti mai bine servit de un turism care este mai manevrabil si are frane mai bune.

cresterea congestiei traficului este dovedita de niste tipi de la University of Texas :shock: care au filmat la intersectii mii de vehicule si au observat ca din motive de vizibilitate SUV-urile mari, minivanurile si pick-up truck-urile sunt lasate mai la distanta de toate celelalte masini inclusiv alte SUV-uri ( chestia nu este proportionala cu lungimea masinii pt. ca fenomenul nu e observat pentru turismele mari care sunt la fel de lungi dar nu obstructioneaza vederea celor din spate atat de mult) si in medie mai putine masini trec la un stop decat ar fi trecut cand nu erau atatea SUV-uri sau decat atunci cand la stop se intampla sa fie numai turisme. in medie 3 turisme trec o intersectie in acelasi timp in care numai 2 SUV-uri ar trece, deci congestia traficului creste proportional cu nr de SUV-uri cu pana la 1/3. Chestia afost confirmat de un alt studiu facut in Westchester County ( suburban NYC). :shock:

in plus este problema parcarii care e clar ca e inrautatita, iar eu daca parchez intre doi berbeci cu SUV-uri la mall risc sa fiu lovit cand ies dintre ele pt. ca nu pot vedea nimic de astia pana cand sunt cu masina jumatate afara :cussing: .

eu observ zilnic ca SUV-istii sunt cei care ne agreseaza pe sosele si nu pustanii in Civic :evil: :evil: .
malin34426
BATRANUL FORD A FOST INTREBAT DE UN REPORTER IN 1918, CARE ESTE CEA MAI BUNA MASINA IN FABRICATIE? RASPUNS---- MASINA NOUA !!!
James Kilowatt
QUOTE(f1anatic)
Mai MR, dar chiar sa ne insultzi asa nu tzine...


Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i jignesti pe cei care au masini mari si SUV-uri.

Traduce fraza de mai jos si vei intzelege !

To disagree is NOT a synonim for disrespect.

).[/b]



Ok, reformulez, poate la primul mesaj nu am fost foarte clar.... Nu am inteintia sa jignesc pe toti proprietarii de masini mari, ci doar pe cei care nu au nevoie de ele. Pe cei care nu merg cu Land Roverurile decat la super-market, daca se poate el cu Land Rover si ea cu Toyota Cruiser in acelasi timp, intr-un trafic unde se fac 5km/h. Poate pe el nu-l deranjeaza ca teava lui de esapament e undeva la nivelul ferestrei unui Renault Twingo.... Intre un proprietar de minivan care are o familie numeroasa si/sau caini si un antisocial proprietar de 4x4 care s-a insurat cu masina si care n-a gasit alta metoda sa scape de refulari decat sa-si arate dimensiunile masinii e o mare diferenta, sunt de acord cu tine laugh.gif
Eu am facut 1400km / zi cu un seat ibiza vai de mamaliga lui si n-am murit... e adevarat ca nu am caini laugh.gif
O fi politically wrong sa-i insult pe unii, insa e mai putin grav decat faptul ca acei UNII (nu toti) polueaza sau pun in pericol pe altii aiurea.... parerea mea laugh.gif
E adevarat, daca as avea de mers prin santurile din pozele de mai sus, poate si eu as alege o masina de teren... sau poate, un mountain bike....
Liviu-98
Cred cu tarie ca masina a mai buna inca nu s-a inventat. Cu cat ai o masina mai "tare" la capitolele performante, confort s.a.m.d., cu atat creste consumul. Cu atat creste pretul. Cu atat cresc costurile de intretinere, piesle de schimb fiind mai scumpe etc. Deci masina "pacatuieste" la alte capitole. Niciodata nu se va putea compara un Tico cu un Hummer sau un Benley cu o Dacie. Asa ca intrebarea asta cu cea mai buna masina suna cam ca aia cu ce a fost mai intai, oul sau gaina?
Ca sa parafrazez un moderator: parerea mea!
iuliana34566
parerea mea- SUV-ul este bun pentru cei care pleaca la munte sau pe terenuri accidentate,pentru ca acolo poti sa vezi si ce poate cu adevarat masina,deoarece in primul rand conteaza functionalitatea.degeaba iti iei un SUV cu toate dotarile pe el cand tu te duci din an in paste in locuri unde chiar te bucuri ca ai un prieten puternic cu tine.parerea mea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.