Help - Search - Members - Calendar
Full Version: O compacta confortabila
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
AlexTM
Winds of change are coming, si se pune problema achizitionarii unei compacte pentru uzul de zi cu zi prin oras si de fapt nu numai.
Bugetul e pe la 15K noua.
Obiectivele urmarite sunt confortul, economia (zgarcenia smile.gif ) si sa placa la interior-exterior (da, e subiectiv, stiu ...)
Nu are importanta puterea, xenoanele, jentile, eleroanele.

Ma gandeam la un Pejo 308, un C4, Astra, Megane dar lista nu e neaparat inchisa. Aveti careva experiente pozitive/negative cu modelele astea?
Stiu ca legenda spune de frantuzesti tre' sa fugi ca dracu de tamaie, dar experienta mea personala infirma asta, asa ca n-o sa dau crezare legendelor smile.gif

HalbaSus
Compacta = Golf (ma rog, nu obligatoriu, dar golful este un etalon al clasei, sunt compacte mai bune si compacte mai slabe dar golful e punctul de reper)
Confortabila = Suspensie moale si automata.

Recomandarea mea: Golf 1.2 TSI cu DSG7.

Ar merita un drive-test si cu modelele enumerate de tine in varianta automata singura problema e ca din experienta mea automatele montate pe masini mici sunt in general dezastruoase... DSG-ul e o exceptie.

AlexTM
Mda, o automata ar fi ideal smile.gif
Reno, Pejo au doar pe motorizarile mari si la preturi pe masura...
M-am uitat, Golf-ul asta iese din buget la mustata, adica e aproape 16K cu dotari de serie. Daca mai pun peste, explodeaza. Numa' vopseaua metalizata costa 500 EU!
G e o r g e
dar sa te duci la ei sa le ceri o oferta speciala te-ai gandit ? thumbsup.gif
AlexTM
O sa merg sa cer, dar cum spuneam, daca mai pun niste optionale (nu mari, tempomat, computer de bord, cotiera ...) ma tem ca nici mama ofertelor nu mai aduce pretul inapoi in buget.
pmhoria
alex, uita-te pe volkswagen.ro
Ai acolo o sectiune care se cheama "Cu livrare imediata" sunt masini de dealeri pe staoc /tara.
Gasesti acolo Golf 6 cu 1.4 MPI in bugetul tau si 1.2 TSI. Cu cutie manuala M6 parca.
Eu asa amluat golful in 2009 .. si am mai platit numai 100 euro dupa maneta cu tempomat.
T u d o r
Cum ma 1.4 mpi? Pai Alex are 150 ani?

Alex, am fost eu la VW si in banii aia nu prea iei decat volan si ceva pedale, cred ca doar cu 3 gasesti. biggrin.gif Pentru 2 mai pui niste banuti dar crede-ma ca merita. Am facut eu test cu 1.2 TSI DSG7 si e un deliciu. Dar daca mai vrei 2-3 kkturi in plus ai pus-o de mamaliga cu banii.

C4 l-am vazut, m-am urcat in el si e superb. Adica SUPERB. rolleyes.gif Are niste scaune nesimtit de mari si confortabile si calitatea interiorului e de mare angajament. Dar pretul e de VW Golf. 308 ai putea sa gasesti la banii astia dar nu diesel si nu automat. E-hdi cu BMP6 e vreo 17000 fara dotari suplimentare.

Megane nu as lua din cauza service-ului si pieselor foarte scumpe. La Opel nu ma bag ca nu ma pricep deloc. Nu-mi place mie marca asta si pace. smile.gif

Asadar as zice ca diesel (economia) si automata (confortul) nu gasesti in clasa compacta.

Sfatul meu e sa te uiti la Hyundai I30 sau Kia Ceed (care-ti place, sunt aceeasi masina dpdv mecanic). Automata n-au pe diesel dar CRDI-ul 1.6 e un motor suficient iar pretul de achizitie (la Hyundai au si o oferta foarte buna, cu 5 ani garantie fara limita de km, asistenta gratuita si mai ales intretinere gratuita) e foarte bun.

Sau ar mai fi varianta unei masini de clasa mica. Aici poti avea Polo, C3, 207, Ibiza, Fabia, etc. Si oferta in mare ar fi cu 2-3 mii mai mica pe aceleasi dotari si motorizari fata de clasa compacta. Cu 206-le te descurci dpdv al spatiului?
22nst
Nu uita de tichete Rabla!
Poti cumpara 3 si vei face o mica economie smile.gif

Auris 1.6 valvematic 132 cai smile.gif cum are Constantin este 15023 euro
laurentiu
Io o tin tot pe-a mea: ia uita-te la niste masini de 2-3 ani si pana in 40000 de km. S-ar putea sa ai o surpriza sa gasesti exact ce vrei chiar la mai putin de 15000 de euro. Si nu e nevoie sa o cumperi din targuri. Da o tura prin parcurile firmelor de leasing care recupereaza masini, intra pe site-ul lui Weltauto, ocaziile leului sau Renault ocazie. Poate gasesti ceva interesant. thumbsup.gif
xamez
nu stiu daca iti place noua astra j o scoti la un pret foarte bun cu motor diesel 1.7 diesel 125 hp si 3 rable .ei au pe 15 -16 un promo poate profiti de el .
AlexTM
Da ce-are dom'le 1.4 MPI-ul, pute? smile.gif
Pe mine ma intereseaza sa nu deschid capota. Poate sa fie si motor cu abur whistling.gif numai sa nu iasa pe langa margini si sa se miste acceptabil. A, si daca nu se-aude deloc, cu atat mai bine, nu ma pasioneaza sunetul de motor.
Se pare ca automata, in banii astia, doar la VW se exista. Iar acolo, daca strangem cureaua la optionale. Desi am vazut la categoria "livrare imediata" un Golf cu climatronic, cotiera, airbag-uri de jur-imprejur si altele. Deci.. se poate; mai vedem.

C4 arata intr-adevar bine de dinafara. Inca nu m-am urcat in el (de fapt nu m-am urcat in nici una, eu ma tot urc in 207-le care va iesi la pensie in curand smile.gif )
Cred ca automata e tot prin inalte sfere, ca la Reno si Pejo ... doar de ce-ar fi altfel smile.gif

Second hand ar fi intr-adevar o afacere la momentul actual, insa in cazul particular al acestui topic, nu sad.gif
Japoneze, asiatice ... iarasi nu, pentru ca nu-mi plac. Sunt de acord ca-s bune, insa la cum arata, nu ma coafeaza nicicum. Vorbesc strict de clasa compacta. Un Avensis sau un Accord e altceva, din alea n-as refuza, insa nush cum dracu, la compacte, nici una (Auris, Mazda3, Civic, Ceed...) dar NICI una, repet, nu-mi place si n-as putea sa am asa ceva zi de zi. M-am uitat la toate, am incercat sa ma conving pe mine insumi ca-s prost ... asta e smile.gif

Megane: nu stiu cat e de scumpa intretinerea, e chiar asa infiorator, raportat la altele?
Astra noua arata bine, diesel-urile insa cam ies din buget...
laurentiu
Cica Renault ar fi crescut mult la capitotul fiabilitate. Citeam nu mai stiu unde acum cateva luni cum ca Renault a avut in ultima perioada cea mai buna creste in topul fiabilitatii. Dar astea sunt, cel putin in opinia mea, niste clasamente subiective. Defapt ai un Peugeot si intelegi la ce ma refer.
xamez
QUOTE (AlexTM @ Apr 13 2011, 05:59 PM) *
Da ce-are dom'le 1.4 MPI-ul, pute? smile.gif
Pe mine ma intereseaza sa nu deschid capota. Poate sa fie si motor cu abur whistling.gif numai sa nu iasa pe langa margini si sa se miste acceptabil. A, si daca nu se-aude deloc, cu atat mai bine, nu ma pasioneaza sunetul de motor.
Se pare ca automata, in banii astia, doar la VW se exista. Iar acolo, daca strangem cureaua la optionale. Desi am vazut la categoria "livrare imediata" un Golf cu climatronic, cotiera, airbag-uri de jur-imprejur si altele. Deci.. se poate; mai vedem.

C4 arata intr-adevar bine de dinafara. Inca nu m-am urcat in el (de fapt nu m-am urcat in nici una, eu ma tot urc in 207-le care va iesi la pensie in curand smile.gif )
Cred ca automata e tot prin inalte sfere, ca la Reno si Pejo ... doar de ce-ar fi altfel smile.gif

Second hand ar fi intr-adevar o afacere la momentul actual, insa in cazul particular al acestui topic, nu sad.gif
Japoneze, asiatice ... iarasi nu, pentru ca nu-mi plac. Sunt de acord ca-s bune, insa la cum arata, nu ma coafeaza nicicum. Vorbesc strict de clasa compacta. Un Avensis sau un Accord e altceva, din alea n-as refuza, insa nush cum dracu, la compacte, nici una (Auris, Mazda3, Civic, Ceed...) dar NICI una, repet, nu-mi place si n-as putea sa am asa ceva zi de zi. M-am uitat la toate, am incercat sa ma conving pe mine insumi ca-s prost ... asta e smile.gif

Megane: nu stiu cat e de scumpa intretinerea, e chiar asa infiorator, raportat la altele?
Astra noua arata bine, diesel-urile insa cam ies din buget...

alex nu fac reclama doar m-am uitat pe siteul de unde mi-am luat si eu vectra acum 2 ani si am vazut mai multe preturi poate gasesti ceva ce iti place .
http://www.opel-erebus.ro/stoc.jsp
HalbaSus
Sincer eu nici nu m-am uitat la alte variante cu automate in afara de VW din urmatoarele motive: o cutie automata proasta fura mult din puterea motorului (exprimare usor incorecta dar intelegi ce vreau sa zic), chestie care nu e foarte grava daca ai un motor de 200 de cp... ca iti permiti... nici cand mergi bara la bara in oras nu e grava... ca iti permiti... insa daca ai 80 de cp si mai ai si o automata care freaca menta atunci e jaleeeeeee. Deci pentru motoare mici obligatoriu automate bune smile.gif.

Acum la clasa compacta automate bune ai asa... DSG siiii.... cred ca am terminat lista. La clasa medie e plin de cutii decente, bune si foarte bune, insa la clasa compacta DSG-ul este singura cutie care merita luata (mai ales in conditiile unei motorizari mici).
AlexTM
Deci se contureaza clar, daca e sa fie automata, va fi Golf.
M-am uitat la dimensiunile noii Astra, se apropie de 4.5m! pai aproape ca iau Octavia, atunci.
Diesel
Din orgoliu de propietar: Cee'D a fost desenata in Frankfurt de catre un fost designer Audi. Singurele chestii asiatice sunt investitorii si motorul/trenul de rulare.

1.4MPI era dotare standard pe vremea romanilor la carele de lupta, a fost proiectat pentru o masina cu 2-300kg mai usoara decat orice compacta pe care o ai in vedere. In consecinta va consuma mult si te vei lupta cu ea. Daca vrei o masina silentioasa, alege neaparat un motor pe benzina. Ajuta mult la confort.
T u d o r
A raspuns Diesel la partea cu motorul 1.4 MPI. Decent la Golf inseamna de la 1.2 TSI in sus. Decent din orice punct de vedere, inclusiv consum. Iar nivelul de performanta nu trebuie sa fie ca la GTI dar o anumita limita e buna.

Uita-te si la Hyundai I30 cu facelift, mie chiar imi place cum arata. Iar de banii economisiti te poti bucura cumparandu-ti un tablou care sa-ti bucure simtul estetic. biggrin.gif Si o prelata pentru masina, sa n-o mai vezi. tongue.gif

De acord cu Halba, DSG e cutia automata de luat in seama. Asta daca vrei automata, altfel in 15000 te mai incadrezi pe la compacte. Nici macar Polo nu e sub 15000 cu DSG si diesel.

Astia n-au auzit de criza? Skoda e infiorator de scumpa, ma uit pe configuratorul ala al lor si constat cu stupoare ca a devenit marca de lux a concernului VW. De curiozitate incercati sa comparati un Polo GTI (cu xenon si alte nazdravanii) cu Fabia RS (fara xenon ca nu se ofera). Te ia cu capu'.

Asa ca opinie personala in clasa compacta dpdv al calitatii interiorului exista la ora asta Golf si C4. Nu vorbim de marci premium. Dpdv al pretului toti s-au aberat ingrozitor, cred ca vor sa pastreze profitul identic cu ce era in 2008 cand vindeau de 3-4 ori mai mult dar cu marja de profit mai mica. In plus cresterea TVA a mai adaugat niste procente acolo.

Poate ca un sh ar fi o optiune buna. Cu 15000 euro poti cumpara masini incredibile cu 2-3 ani si km foarte putini. Chiar o preluare de leasing n-ar fi o idee prea rea.
AlexTM
Designeru' ala din Frankfurt ori era inca platit de Audi, ori a vrut sa faca misto de astia de la Kia, ori a proiectat la comanda, cu un pistol coreean la tampla
Insa Kia arata bine pe langa Auris, care are asa un fund lasat, cu linia aia a hayonului care iese spre exterior in partea de jos.
Mazda 3 da ... sedanul, insa nu vreau sedan sad.gif

Hyundai i30 facelift nu cred ca am vazut. Biiiine mah, ma duc sa vad.

Skoda s-a vandut si se vinde inca bine (din inertie?) asa ca astia n-au de ce sa reduca preturile...

Lucian107416
pentru mine confrtabila nu inseamna cutie automata, de ex. Inseamna doar sa nu-mi traga suspensia suturi in rinichi, sa fie corect asistat volanul, sa se apese usor pedalele etc.
AlexTM
Nu inseamna DOAR cutie automata si de-aia nu m-am repezit inca sa iau Golful.
Mai e si suspensia, pozitia in scaun, dispunerea comenzilor sa ajungi cat mai bine la ele, gurile de aerisire care sa-ti faca freza in mod placut, scaunul cu masaj ca sa poti dormi linistit la volan... sunt multe intr-adevar
HalbaSus
I30 facelift si-a luat un prieten, masina i-a iesit la vreo 10.500 euro + 3 tichete rabla cu motorizare 1.4 110 cp. Masina arata bine, e foarte silentioasa, are port USB (chestie care mie mi se pare foarte utila, adica as dori sa am la masinile mele dar nu am)... Ei in familie mai au un Golf V 1.6 MPI si i se pare usor mai slaba decat golful (atat la comportament dinamic cat si la finisaje) insa a fost si semnificativ mai ieftina decat golful.
DORU
QUOTE ( T u d o r @ Apr 13 2011, 11:45 PM) *
Astia n-au auzit de criza? Skoda e infiorator de scumpa, ma uit pe configuratorul ala al lor si constat cu stupoare ca a devenit marca de lux a concernului VW. De curiozitate incercati sa comparati un Polo GTI (cu xenon si alte nazdravanii) cu Fabia RS (fara xenon ca nu se ofera). Te ia cu capu'.


RS e model de nisa, e normal sa fie scump. In plus, pe Fabia RS gasesti motorul 1.4TFSI la superlativ: turbo+compresor, 180cai (putere maxima in concern).

Alex, nu ti-am raspuns pana acum nimic ca sa realizez ce-ti se potriveste mai bine.
In momentul de fata, in bugetul tau si cu asteptarile tale, eu ti-as recomanda ori Fabia Combi 1.2TSI echipare Spirit (ESP si Climatronic), ori Peugeot 308 1.6HDI
Lucian107416
Fabia are o estetica inacceptabila din punctul meu de vedere. Mai bine Polo, daca nu reusesti sa-i imbunezi pe vanzatorii de VW sa mai lase din pret la Golf. Sau un Seat.
AlexTM
Fabia sau Polo n-as lua ca ma intereseaza spatiul INTERIOR sa fie mai mare. Deci nici varianta break de la astea mici nu tine.
Portbagajul, da-l incolo, e suficient cel de compacta (apropo, exista vreuna cu bancheta spate culisabila? ar fi un avantaj, ca poti sa balansezi intre interior si portbagaj).

Seat (Leon) parca arata prea agresiv pentru mine. Il incadrez la "japoneze" smile.gif
Lucian107416
Te-ai urcat in ele si ti-a parut spatiul mic? Pentru ca s-ar putea sa fi surprins. Chiar si C1/107/aygo au spatiu din belsug, daca ma intrebi pe mine. In plus, bersiunile break au spatiu pentru picioare marit pe locurile din spate.
Singura pe care o stiu cu bancheta culisabila e Colt(clasa mica), dar facelift-ul l-a slutit de-a dreptul.

22nst
Eu am ramas total surprins cand am vazut ca in Yarisul meu ai mai mult loc in fata decat in noul A4
In spate este ok, iar portbagaj... acolo de o sacosa...

Ma rog... Yarisul nu este compacta smile.gif

PS. Scaunele, atat cele din fata cat si cele din spate, sunt maxim culisate.
laurentiu
Alex, poate ca masina o poti lua mai ieftin de la Szeged. Fosta mea sefa si-a luat acum cativa ani un Corsa de acolo si l-a scos cu 1200-1300 mai ieftin ca in Timisoara. Deci poate te-ai incadra acolo la un Golf cu DSG pana in 15000 de euro.
T u d o r
Doru, Fabia RS e mai scumpa decat Polo GTI. Adica aceeasi motorizare, aceeasi cutie. Un fleac, Polo si cu xenon e mai ieftin decat Fabia care nici nu are in oferta asa ceva. smile.gif
DORU
POLO GTI 1.4 180 DSG / 7 6R19V741 15.844,- 19.647,-

Fabia RS 1.4 TSI DSG / 7 1.4l / 132kW / 180CP Direct Shift Gearbox 5 Usi 19.768

Despre diferenta aia de 120 euro vorbesti ? biggrin.gif
T u d o r
Chiar si de aia as vorbi tinand cont ca VW e marca "mai premium" dintre cele doua. Dar vorbesc de aproximativ 1000 euro diferenta, la Polo exista oferta Attractive pe orice echipare si pretul lui GTI Attr. e 18000 si ceva. biggrin.gif
DORU
Tudor, de gustibus non disputandum biggrin.gif

Clientii aleg ce-si doresc. Parere personala: Polo GTI arata mai bine, dar daca as avea banii, mi-as cumpara Fabia RS... COMBI !! thumbsup.gif
AlexTM
Polo combi nu se face? Nu ca mi-as lua, dar ar fi o alternativa pentru Doru biggrin.gif

Yaris e mica, e mai mica decat Polo, Fabia, nu?
DORU
Clasa din care face parte, in mod sigur wink.gif

Polo GTI Combi ? biggrin.gif Unde, unde ? biggrin.gif
22nst
QUOTE (AlexTM @ Apr 14 2011, 10:57 PM) *
Polo combi nu se face? Nu ca mi-as lua, dar ar fi o alternativa pentru Doru biggrin.gif

Yaris e mica, e mai mica decat Polo, Fabia, nu?

Yarisul nu are portbagaj, in rest este mare la interior. Mergi la Toyota si vezi smile.gif
Titi1988
QUOTE (22nst @ Apr 14 2011, 10:36 AM) *
PS. Scaunele, atat cele din fata cat si cele din spate, sunt maxim culisate.


wtf de unde atata spatiu??? mellow.gif chiar este mult loc in masina thumbsup.gif
AlexTM
QUOTE (22nst @ Apr 14 2011, 10:36 AM) *
PS. Scaunele, atat cele din fata cat si cele din spate, sunt maxim culisate.

culisate cum?

Am condus o Yaris de-asta vreo 10 km, anul trecut. Drept ca nu m-am uitat atent la locul in spate, dar in fata mi s-a parut o masina ... de clasa ei smile.gif
pmhoria
@Alex
Bancheta spate la Yaris poate fi deplasata/trasa/glisata fata spate. De asta scrie si in fisa tehnica ca portbagajul poate ajunge la ceva de genul ~360litrii cu bancheta nerabatata. dpmdv e una din cele mai reusite masini din clasa ei thumbsup.gif
AlexTM
Aaa, deci nu era vorba de culisarea stanga/dreapta sau sus/jos? biggrin.gif

Glumesc. Stiu ce inseamna bancheta culisanta, am vazut pentru prima oara la Twingo, acum nu 8-9 ani. Drept urmare in spate era un loc de invidiat, desi masina stii si tu cat e de mica.
Intrebarea mea era: bancheta e culisata la maxim ... SPRE SPATE sau SPRE FATA?
Seri
Cred ca 22nst spunea ca atat scaunele fata cat si cele spate sunt culisate la maxim spre spate.

Eu zic sa te uiti si la Opel Meriva. Mie mi s-a parut confortabila, dar nu-mi place pozitia de condus inalta. In spate este mult loc, se intra foarte usor datorita usilor care se deschid invers, iar scaunele individuale culiseaza si stanga-dreapta in functie de cate locuri vrei, 4 sau 5. Deoarece frana de mana este electrica, cotiera centrala este foarte mare si este montata pe sine.
22nst
Asta am vrut sa spun, a trebuit sa indrept un pic spatarul de la sofer sa pot lasa bancheta pana jos.
In portbagaj mai este o chestie care se ridica si se face podeaua dreapta smile.gif
vio
yaris , polo si fabia sunt aceiashi clasa , numai ca Yarisu e mult mai spatios la int datorita compartimentului motor f mic . are o lungime de 3.8 m .. portbagajul are ~280 litrii , prin comparatie io la corolla am ~295-310(am gasit diferite date tehnice ), deci e arhisuficient pt orash.
AlexTM
Bai frate da' ne mai streseaza mult adminu' cu mesajele lui despre Renault? wallbash.gif O sa ajung sa urasc Meganu numai din cauza asta...

Meriva s-a bifat ieri in showroom, impresie lasata foarte buna, MAI ALES pozitia inalta de condus. Problema e ca in pretul asta nu intra diesel iar automata nici atata. Ma rog, nici una din astea nu e blocanta, asa ca, e pe lista.
Yaris, yar si yar Yaris ... o sa-mi fac timp sa ajung la Toyota atunci smile.gif ca si aspect se califica, doar marimea asta ...



Titi1988
QUOTE (AlexTM @ Apr 15 2011, 09:57 AM) *
Bai frate da' ne mai streseaza mult adminu' cu mesajele lui despre Renault? wallbash.gif O sa ajung sa urasc Meganu numai din cauza asta...


nu se poate pune poster sus sa ii dau block din ff whistling.gif in loc sa fie mesaj... chiar enervant confused.gif

si la rav4 parca tot asa era cu bancheta.. spatiu imensss teehee.gif
laurentiu
Nu mai stiu cine zicea ca site-ul masini.ro nu prea are treaba cu forumul... dar forumul are treaba cu site-ul decat daca e vorba de bani, ca sigur Renault a platit ca sa ajunga acolo. whistling.gif

Alex, ma gandisem si eu la Meriva dar am crezut ca nu e o masina tocmai pe gustul tau. Deh, nu e in clasa compacta, usile se deschid la la Rolls Royce teehee.gif , dar spatiul e ok si poate ca fiabilitatea e cel putin la nivelul fostei generatii, adica buna. E drept insa ca nu e tocmai ieftina. In cazul asta iti recomand sa iei legatura si cu dealerii din orasele mai mici... ei vand mai greu masini iar cand gasesc pe cineva dispus sa cumpere ofertele pot fi foarte bune. thumbsup.gif
AlexTM
Dupa o pauza datorata unui binemeritat concediu, cautarile au reinceput.

Azi am vizionat Megane la dealer. Aspectul exterior cam nasol, prea turtita spre spate. In plus, locul la picioare pentru pasageri nu e atat de mare cat m-as fi asteptat. Comparativ cu 207 nu e crestere sensibila. Are in schimb portbagaj mai mare, dar nu asta cautam.
Singurul avantaj e echiparea bogata la un pret accesibil. Nu-i destul sa ma convinga...

Urmeaza Opel, se pregateste Citroen smile.gif
Intre timp m-am uitat pe vw.ro. La naiba, nu mai sunt Golf-uri cu DSG pe stoc la dealeri.
AlexTM
Inca un competitor apare in lista: MERCEDES A
Nu e compacta, e chiar mai scurta decat masina existenta, insa are spatiu interior (sau doar impresie smile.gif ) din cauza inaltimii. In plus ... e Mercedes cool.gif nu prin prisma faptului ca intri in elita cocalarilor cu ea, ci ma gandesc ca se aliniaza calitatii si fiabilitatii familiei.

Aveti careva experiente cu asa ceva? Sarind peste aspectul estetic, care e ceva gen "love it or hate it" (I love it smile.gif )
HalbaSus
La care generatie de mercedes clasa A te referi ? la asta actuala ? La cea veche calitatea asamblarii si in general calitatea masinii transpira a "ieftin" foarte "non-mercedes". Asta noua (ma rog, nu e chiar noua ca e de vreo 2 ani pe piata) nu stiu cum e. Stiu doar ca modelele care au cutie automata si senzori de parcare stiu sa faca parcari laterale cu spatele singure (chestie foarte cool daca ma intrebi pe mine biggrin.gif )
AlexTM
Aia veche-veche de de prin 1999-2000 (daca nu chiar mai veche). E cea care a avut problema cu rasturnarea la testul elanului (mai bine ii calci decat sa-i ocolesti).
Modelul nou e de prin 2006 si a avut un facelift in 2008 sau 2009. Eu ma refer la asta ultimul (masina noua). Exista o oferta de 14000+TVA, la o configuratie fixa, dar suficient de echipata, pe benzina.
Cele cu automata si parcare singura trec lejer de 20000 smile.gif
James Kilowatt
Eu am mers cu unul diesel din 2010 si e ceva mai bine decat generatia anterioara, insa tot nu da pe dinafara. Insonorizarea lasa de dorit.
Otto73
A-klasse e o rusine pt. mercedes.
Mai bine ii spuneau Smart sau altceva.
Plus ca in curand vor veni si cu motorizari Renault.
Eu as alege Peugeot 308.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.