Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VWTiguan versus Kia Sportageversus Hyundai IX35 versus Ford Kuga
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
laurentiu
Oare un Forester nu ar fi suficient de inalt?
sorin200693010
QUOTE (osuletz @ Mar 28 2011, 12:24 PM) *
QUOTE (sorin200693010 @ Mar 27 2011, 07:55 PM) *
Este tot una Kia Sportage sau Hyundai IX35 din punct de vedere calitativ si al performantelor?Din ce stiu eu au aceiasi motorizare si platforma asa ca ar trebui sa le diferentieze doar designul.Unii zic ca Sportage este mai modern ca si IX35.
Nici eu nu ma dau in vant dupa SUV-uri.Acum incerc sa ajut cu un punct de vedere.Decizia finala va apartine cumparatorului care trebuie sa decida singur.
Si mie mi se pare aiurea sa arunci 24000euro pe un SH.Sunt prea multi bani, cel putin pentru mine.


Vezi ca sistemul de tractiune este complet diferit intre Sportage si IX35.



Cel al Sportage-ului este mai modern si performant, nu?
ncristi
Renault koleos. Au fost reduceri mari si am avut ocaza sa merg cu unul de curnad 2 dCI 180 hp - superba masina. Chiar nu ma asteptam. Designul nu este atat de fioros ca kia sau IX35 dar sunt sigur ca din punt de vedere mecanic este net superiora si spun asat pentru ca stiu destul de bine actualul snta fe care este o masina de 2 lei (o gramada de probleme tehnice - volante, ambreiaje tren rulare etc ) si nu stiu de ce dar nici ultimile aparitii ale concernului nu-mi mai inspira incredere.

Coreeni au invatat sa vanda foarte bine carcase frumoase fara o sustinere tehnica corespunzatoare.
sorin200693010
Timpul arata fiabilitatea unui produs. smile.gif
James Kilowatt
Renault s-ar putea sa fie fiabila. VW s-ar putea sa fie fiabil.
Coreenele s-ar putea sa fie fiabile.

Renault da 2 ani garantie. VW da doi ani garantie.
Coreenii dau 7 ani garantie.

Facem o analiza de risc? biggrin.gif

PS
Chestia cu volanta bimasica la Hyundai dizal de 2L a fost o problema care le-a dat bataie de cap. Pana acum au fost schimbate in garantie fara probleme, desi nu s-a facut recall. Sa speram ca e rezolvata la generatiile mai noi.
Nici VAG n-a fost scutit de problema asta, chiar in familie am avut un caz.
Asta face parte din "avantajele" dieselului, aviz amatorilor care vor musai dizal la SH ca sa faca o afacere. Dieselu' vibreaza, ca sa nu vibreze se pun volantele astea bimasice, care sunt mai complexe, mai sensibile (au piese in miscare) si mai crapa. Daca tot umbli, schimbi si ambreiajul, iar daca e pe banii tai, e nasol.
De Reno nu stiu, poate o fi mai fiabil, insa daca nu e, garantia aia de 2 ani nu e de natura sa inspire f multa incredere. Nu stiu cum e in Ro, insa p-aici dau 2 ani desi dacia care e la juma' de pret da 3...
Titi1988
poti sa faci o extindere la 4 ani...si daca te targuiesti mult poti sa ti-o dea moca daca pui banu jos. Eu nu ma mai bag in ce masina ii fiabila si care nu... o masina trebuie aleasa 50% cu capul si 50% cu inima, parerea mea
vio
la 24 000 de euro nici nu m-as uita la asa gen /tip de mashina ...e o ca si cum nu ar fi ...
Baby Blues
QUOTE (ncristi @ Mar 29 2011, 03:16 PM) *
Renault koleos. Au fost reduceri mari si ...

N-as merge cu masina aia decat daca ar avea o husa peste si o gaura in ea la parbriz biggrin.gif

AlexTM
Frumusetea e un factor subiectiv.
Koleos nu mi se pare nici mie EXAGERAT de frumoasa, dar nici urata nu e. Nu se ridica la nivelul Landrover-ului nici pe departe; arata cam ca si Hyundaiul ... tot pe-acolo smile.gif
laurentiu
Da, dar Koleos cred ca ar putea fi totusi o afacere destul de buna. Faptul ca nu se vinde prea bine ar putea face ca negocierea sa fie una usoara pentru client.
Pentru cineva care nu vrea un off road-er extrem poate fi o optiune interesanta.
DRAGOS
Si eu am o frantuzoaica cu 45.000 km si merge ca noua, nimic schimbat inafara de reviziile curente.

De cealalta parte am o japoneza cu o groaza de interventii in garantie.

Cei drept una e cu pachet de drumuri grele si jante de tabla pe 15", foarte bine adaptata pt romania, iar cealata e cu suspensii sport, garda la sol de 10 cm si jante pe 17". Marea majoritate a problemelor la civic au aparut din pricina drumurilor(caseta de directie, un amortizor, bucse punte spate si un cap de planetara-ultimele 2 dupa 50.000km)

Fiabilitatea in societatea de consum e o chestie care tine strict de noroc. Eu as lua-o pe aia cu garantie mai mare , pe rationamentul expus de James.
laurentiu
Eu nu as zice atunci ca devina e masina. daca stateai in Germania sau Anglia poate ca nu mai ziceai asa de Honda.smile.gif
Si uite de ce omul vrea un (mini) off road-er teehee.gif
DRAGOS
Pai nici n-am zis ca e de vina masina, e clar ca intr-o tara cu sosele normale nu aveam problemele astea.
Am avut momente in care am fost nemultumit de ea, dar acum cand judec la rece toata treaba, sunt multumit de alegerea facuta cand am luat-o si sunt sanse mari sa raman fidel marcii cand o s-o schimb.

Si eu inteleg perfect de ce vrea genul asta de masina, cand merg cu clio prin oras ma simt relaxat total. Cu honda stau tot timpul cu stres, evit orice groapa cat de mica, trec sinele de tramvai in tr 1, etc...cu clio merg pur si simplu, nu simt gropile, nu simt mai nimic smile.gif
laurentiu
CITAT(DRAGOS @ Mar 29 2011, 06:47 PM) *
...sunt multumit de alegerea facuta cand am luat-o si sunt sanse mari sa raman fidel marcii cand o s-o schimb.


Inseamna ca "mitul" cu clientii de masini japoneze care sunt multumiti si raman fideli marcii e pe bune. Esti al doilea saptamana asta (tu si 22nst) teehee.gif
DRAGOS
E cu dus si intors asta, inca astept sa vad ce ne rezerva viitorul. Ce e sigur e ca urmatorea masina trebuie sa fie coupe sau sedan, cu minim 200cp. In principiu sunt fixat pe masini japoneze, cu o singura exceptie pe care o s-o fac daca prind masina potrivita, bmw thumbsup.gif

back ontopic: tiguan e un golf inaltat, e o masina pe care vw a scos-o ca sa aiba si ei un concurent in clasa asta, dpmdv e de evitat. ford fuga mi se pare urata cu spume. Coreencele au avatajul garantiei, pretului si al faptului ca arata bine. (cel putin in opinia mea)

Skoda yeti e o masina mult mai ok ca tiguanul, arata muuult mai bine (opinie personala) si nu da senzatia de hatch cocotat, cum da tiguanul. Plus de asta e mult mai ieftina ca vw.

ncristi
QUOTE (James Kilowatt @ Mar 29 2011, 11:25 AM) *
Renault da 2 ani garantie. VW da doi ani garantie.


Renault are 3 ani full si 150000km standard si contracost se mai poate opta pentru 1 sau 2 ani.

Hyundai are 7 ani doar la motor si cutie...
ncristi
Scuze de dublu post dar... de ce nu te uiti si la outlander? ...iarasi o masina excelenta sau la suratele de la PSA?
James Kilowatt
@ncristi
La coreeni garantia e 7 ani/ 150kkm FULL si in Romania, nu doar motor si cutie. In primii 3 ani e full indiferent de numarul de kilometri, daca in 2 ani faci 500.000km, mai ai inca un an garantie wink.gif
La Reno nu te contrazic, la noi inca e 2 ani standard iar 3 ani gratis doar daca e vreo promotie. In Romania or fi bagat 3 ani standard, n-ar fi rau.
Titi1988
QUOTE (laurentiu @ Mar 29 2011, 10:49 PM) *
QUOTE (DRAGOS @ Mar 29 2011, 06:47 PM) *
...sunt multumit de alegerea facuta cand am luat-o si sunt sanse mari sa raman fidel marcii cand o s-o schimb.


Inseamna ca "mitul" cu clientii de masini japoneze care sunt multumiti si raman fideli marcii e pe bune. Esti al doilea saptamana asta (tu si 22nst) teehee.gif


... si eu ramaneam fidel nissan dar daca nu mai scaote niciun model serios..sa cumpar tiida????
James Kilowatt
Cum adica Nissan nu scoate masini serioase, doar au scos masina anului 2011 in €uropa wink.gif Modelul ala ma face sa cred ca europenii astia au probleme de identitate sexuala.... sau ca juriile auto au fost infiltrate/infectate de Grinpis biggrin.gif
AlexTM
DEJA 2011 ARE O MASINA? Pai la naiba, suntem abia in martie, mai e vreme de lucru.
James Kilowatt
http://www.caroftheyear.org/

bzzz bzzzzzz...
Titi1988
QUOTE (James Kilowatt @ Mar 30 2011, 10:12 AM) *


da-o nabiii aia ii masina??? si asa nu o sa-mi mai iau nissan in viata mea..
sorin200693010
Amicului meu i-a cazut cu tronc Kia Sportage asa ca il va cumpara.Va multumesc frumos pentru mesajele voastre.
James Kilowatt
Si lu' socrul meu i-a cazut cu tronc Kia sportage. Bine, lui a cam inceput sa-i cada cu tronc cate un SUV pe saptamana.

S-o alerge sanatos!
Otto73
QUOTE (sorin200693010 @ Mar 31 2011, 08:45 AM) *
Amicului meu i-a cazut cu tronc Kia Sportage asa ca il va cumpara.Va multumesc frumos pentru mesajele voastre.

Buna alegere, oricum dintre toate masinile enumerate in acest topic Kia si Hyundaiul erau de departe cele mai bune alegeri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.