Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pe cind voi va plingeti de pensii si salarii...
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2
bogcot76
QUOTE (vio @ Feb 2 2011, 01:33 PM) *
ca si asa ei nu produc nimic nimic.


Oare? Uite eu lucrez si la privat, si acolo tot nimic produc. Si culmea e, ca ma platesc.
AZAZEL
vio , eu cred ca exagerezi.

in primul rand sistemul bugetar ar trebui reorganizat astfel incat lucrurile sa fie eficiente si sistemul sa fie deservit de un nr mai mic de oameni.
de exemplu, pt a face ceva nu ar trebui sa mergi de la o institutie la alta si multe lucruri ar trebui facute centralizat.
apoi, daca sistemul bugetar este deservit acum de , sa zicem, 1 milion de insi , ar trebui ca acest numar sa fie redus la 0.7 milioane insa le-ar trebui si mijloacele tehnice sa isi faca joburile.

din punctul meu de vedere, salariile bugetarilor ar trebui sa fie astfel:
-nici un slariu peste 15.000 de lei lunar
-salariu intre 10.000 si 15.000 lunar doar la oamenii cu responsabilitati, ce isi asuma riscuri samd
-salariu intre 5.000 si 10.000 la managerii marilor institutii( acestia iau acum si 10000 de euro si nu 10000 de lei)
-pt ceilalti bugetari nu ar trebui sa fie salarii sub 2000 de lei pt ca este extrem de greu sa traiesti asa si , in plus de asta, esti dispus miserupismului daca salariul tau reprezinta contravaloarea unei perechi de pantofi de calitate.

problema este ca , daca s-ar eficientiza sistemul si s-ar lua de la animalele ce castiga si peste 100.000 de euro pe an fara sa faca nimic si s-ar da si la bugetarii amarati, fondul actual de salarii pt sistemul bugetar ar fi suficient. banii nu sunt distribuiti corect, asta este opinia mea, si de aia angajatul de la ghiseu cu care interactionezi este incompetent(cum sa fii altfel cu 700 de lei pe luna) si indiferent.
HalbaSus
QUOTE
din partea mea bugetari ar trebuii sa nu aibe salarii mai mari de 2500 de lei , asta dupa vreo 25 de ani de munca. ca si asa ei nu produc nimic nimic.


Vio, ca sa eviti sa spui prostii pe viitor, inainte de a posta, reciteste-l si intreaba-te: "ceea ce tocmai am scris, nu seamana cumva cu ce spune Basescu ? Sau Boc ? Daca da, inseamna ca e o dobitocenie crunta si trebuie sa ma las de fumat ierburi dubioase". Eu cel putin asa fac.
Tiberiu61940
Vio, n-ai dreptate decit partial.
La toapele de la fisc care iau banii la ghiseu asa e. Ca li se da "spor de performanta" daca reusesc sa taie mai mult de 3 chitante pe zi.
Dar bugetar e si neurochirurgul care iti scobeste prin cap. Tot 2500 ii dai?
vio
medici , nu sunt bugetari, la fel cum nu sunt nici militari si nici cei care lucreaza la institutii de stat dar cu venituri proprii .... dupa cum am mai zis io mai dedemult in preistoriile crizei cand venirta prima data FMI isti la noi . ei au spus clar , reducerea si scaderea salariilor bugetarilor din administratie ,dar ei au facut cum au vrut. si dau si explicatie de ce mediucii nu sunt bugetari , pt ca fiecare salariat plateste contributia separat catre CAS nu platim la stat imp si din imp ala se duce catre CAS bani care nu urmeaza cursul firesc... daca era asa ,plata imp si din el se varsa la CAS, ziceam ca sunt bugetari asa nu sunt absolut deloc.

si din ce am zis io nimic nu a zis Basescu inaintea mea ...wink.gif Basescu a zis asa dupa ce au venit aia de la FMI.. oricum dupa parerea mea mare degringolada in salrii au facut-o cei din PNL si astia au adancit-o rau de tot .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.