Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Stie cineva?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Florin-meganu
Am un Renault Megane 1,9 dci/ 2002 si m-ar interesa o carte tehnica in format electronic sa pot invata si eu ceva despre el (sunt proprietarul sau de 1 luna). Are la bord 48.300 km efectuati si pe la 50 de mii trebuie sa schimb uleiul. Ce ulei ma sfatuiti sa folosesc (sintetic sau mineral - din cate stiu este recomandat de producator uleiul Elf).
Pe langa ceea ce v-am spus mai sus am o mica problemutza: afisajul radio-cd nu mai arata corect (ii lipsesc ceva liniutze), de cateva zile si vad ca nu si-a revenit inca. Eu am pus pe seama frigului si umezelii de afara.

Pe langa astea am citit undeva ca avand ,,calculator de bord'' se pare ca te anunta prin palpairea display-ului ca trebuie sa schimbi uleiul cu apx. 1500 km inainte. Este adevarat?

Apropo
Am un buton postat undeva sub volan in stanga jos, langa cel de reglat farurile in functie de greutatea din portbagaj care este marcat cu un ,,X'' si nu stiu ce este. Cand il apas se aude un releu care cupleaza. Dati-mi un indiciu.

V-am spus ca sunt novice la Megane !!! He,he,he.

Multam fain pentru eventualul ajutor.
Radu_
sa-ti spun eu cum se face acum in service - si poti si tu face asta -

- fiecare producator recomanda anumite tipuri de uleiuri - mergi frumos la piese auto (la din astia care lucreaza pe baza de cataloage) - si ei se uita pe catalog, iti spune si cat ulei intra in motor, si ce ulei recomanda producatorul - asa procedam in Tm - la un service - spre exemplu, la vw, cu motor tdi (motor pompa-diuza-injector) nu se pot folosi decat vreo doua tipuri de ulei... - si este specificat si pe bidonul de ulei asta

- oricum, eu iti recomand un ulei sintetic, sau macar semisintetic - Mobil1 e un ulei f bun, deci poti folosi cu incredere - 1 litru de ulei sintetic (Mobil1 superS ) e vreo 800.000, deci te ajunge vreo 3 mil uleiul + vreo 500.000 filtrul - dar ala se schimba la 20.000 km - sau poti folosi un ulei semisintetic, tot de la Mobil1, care e vreo 300-350 mii litrul
Radu_
faza ca te anunta ca trebuie sa schimbi uleiul, se intampla doar daca schimbi uleiul la reprezentanta, unde introduc ei chestia asta in calculator - ca asa nu are de unde sa stie calculatorul ca ai shimbat tu uleiul...

dar, la reprezentanta, platesti cel putin vreo 2 mil, manopera la schimbat uleiul - cel putin - la un vw passat au cerut 5,5 mil sa schimbe uleiul si filtrul (cu uleiul si filtrul lor - care nu costau mai mult de 2 mil. )
Florin-meganu
Mda, chestia cu uleiul mineral si filtrul de ulei m-am gandit si eu s-o fac, adica sa le schimb pentru ca sincer nu stiu daca proprietarul vechi a schimbat filtrul iar un ulei bun este ........... bun. Ma gandesc s-o intretin bine, sa am grija de ea ca si ea are grija de mine, nu?
Cat despre service adevarul este ca iau pielea de pe tine si asta nu pentru mare lucru. Am avut Dacia inainte si am fost cu ea la service sa fac o aerisire la sistemul defranare. Porcii de ,,meseriasi'' mi-au rupt 2 aerisitoare si nu mi-au spus nimic, unul de la un cilindru receptor si unul de la etrier. Pai e bine?
Alex-F1
Liniutele alea de la afisaj poti se le uiti, nu mai astepta "sa-si revina", ca nu le vei mai vedea in veci :shock: Cam devreme sa se duca afisajul in doar 2 ani.... :shock: asta e o dovada a calitatii indoielnice a unor piese folosite de Renault pt. a mai reduce din costul masinii noi!!! Dar asta sa fie tot baiul..... Insa de-acum o sa ti se duca tot mai multe liniute de pe display-ul ala, asa ca intr-un an, doi n-o sa mai vezi ce post de radio asculti sau alte aiureli din astea... :shock: Nasol....
Man, odata cu masina ar fi trebuit sa primesti si cartea ei de instructiuni.....ala de la care ai luat-o ce-a facut cu cartea? A mancat-o? Daca nu stii ce fac anumite butoane, io zic sa nu apesi aiurea pe ele, ca s-ar putea sa ai surprize neplacute (decuplarea airbagului sau cine stie ce alta chestie electronica), ci asteapta pana faci rost de o documentatie ceva.... Parerea mea!

Hai pa
ALEX
Florin-meganu
Pai nu stiu ce a facut cu cartea. E neserios !!! De-aia ma tot zbat sa fac rost de documentatie pentru masina. Oricum eu mai incerc sa-l bat la cap dar parca m-am saturat eu se fiu atat de insistent. Tot mai bine este un CD cu toate detaliile tehnice pentru masina.
kolegu
incearca la http://www.renault.ro/ro/service/service_contact.php
poate iti trimit ei un manual in format electronic wink.gif
Catalin34330
:blackeye:
G e o r g e
catalin este a 3 oara !

ai avertisment
f33577
QUOTE(mihai33664)
incearca la http://www.renault.ro/ro/service/service_contact.php
poate iti trimit ei un manual in format electronic wink.gif


Am dat detaliile cerute la ei si m-au trimis la service-ul cel mai apropiat de mine in sectorul 6 pe bd. Timisoara la Serus. Sunt aia de la intrare niste .... plini de ei ca atunci cand mergi sa intrebi ceva te privesc de parca le iei din buzunare. Oicum cred ca o sa mai incerc pe acolo pentru ca e singurul cel mai aproape de mine si de firma.
Florin-meganu
Scuze dar cel de mai sus sunt tot eu. Am creat doua identitati fara sa vreau pentru ca am fost novice dar acum este ok. Sper sa nu iau castane de la moderatori.


incearca la http://www.renault.ro/ro/service/service_contact.php
poate iti trimit ei un manual in format electronic wink.gif


Am dat detaliile cerute la ei si m-au trimis la service-ul cel mai apropiat de mine in sectorul 6 pe bd. Timisoara la Serus. Sunt aia de la intrare niste .... plini de ei ca atunci cand mergi sa intrebi ceva te privesc de parca le iei din buzunare. Oicum cred ca o sa mai incerc pe acolo pentru ca e singurul cel mai aproape de mine si de firma.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.