Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Brand-ul preferat : GM Daewoo sau Chevrolet
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Pages: 1, 2
Otto73
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Oct 29 2009, 05:13 AM) *
Ai condus vreodata un mercedes C200 Kompresor? Cand conduci unul, o sa vezi acolo cuplu, demaraj, putere, sunet motor si tot ce vrei de la un motor de 5 stele. Astea americane sunt niste rable. Adica pentru 200cp trebuie sa-ti iei masina cu motor de 3-4000cmc ? (ma refer la masinile americane ale anilor '90)
Nici nu vreau sa ma gandesc cat consuma un asa motor, si ce taxe se aplica la capacitatea asta cilindrica thumbsup.gif

Ai spus kompressor.Apropo de sound eu zic ca motoarele mari au cel mai bun sound
Daca vrei sa te joci pe o pista de dragstere iti iei un chevy din anii 90 (o rabla americana)si-l supraalimentezi o sa ai si putere si sound si tot ce vrei.
Sunt motoarele ce se tuneaza cel mai usor si ieftin.
Pretul eu zic ca e un factor important
O sa vezi timpi superbi pe 1/4mila (400m) u minim de efort financiar.
Eu nu dau 2 lei pe taxele alea de inmatriculare.
Daca imi duc o masina in Ro o tin pe numerele americane si gata.
Si inca o chestie Chevy e Volkswagenul american.
Uite ceva ce se preteaza foarte usor la tuning un chevy camaro din 90
G e o r g e
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Oct 29 2009, 05:13 AM) *
Ai condus vreodata un mercedes C200 Kompresor? Cand conduci unul, o sa vezi acolo cuplu, demaraj, putere, sunet motor si tot ce vrei de la un motor de 5 stele. Astea americane sunt niste rable. Adica pentru 200cp trebuie sa-ti iei masina cu motor de 3-4000cmc ? (ma refer la masinile americane ale anilor '90)
Nici nu vreau sa ma gandesc cat consuma un asa motor, si ce taxe se aplica la capacitatea asta cilindrica thumbsup.gif

200k ... cuplu , demaraj , putere ? glumesti , nu ? conduc zilnic un 320CDI . da , nu este 1.8 cu compresor pe benzina , este un 3.0 turbo diesel. 224cp, 510nm.
200k am condus , atat manual cat si automat si nu m-a impresionat in nici un fel . thumbsup.gif
alea americane au cuplu. mult. sunt motoare care tin o viata . da , papa mult, si nu au putere litrica ridicata , dar pentru altceva au fost ele gandite . thumbsup.gif
chevy
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Oct 28 2009, 12:05 PM) *
Chevy, tu parca ai Aveo nu?
Daca ii intrebi pe cei de la GM despre masina asta, ti-ar spune ca e proiectata de cei mai tari ingineri din toata lumea, cum au zis si de Cruze biggrin.gif


Eu unul am Chevrolet Kalos din 2004. Masina proiectata de Daewoo Motors (in colaborare cu GM si Suzuki). Am inteles de la reprezentanta ca in sistemul lor masina a venit cu 2 ani garantie oferiti de Daewoo si inca un an oferit de Chevrolet. Sa stii ca TOATE masinile proiectate de Daewoo Motors au fost realizate in colaborare cu GM.
Personal, recomand sa se inceteze aceasta discutie pentruca este lipsita de continut. Nu poti compara masinile americane cu cele europene pentru ca publicul lor este diferit. Foarte diferit. Putini americani vor prefera masinile europene si invers.
daewoo_espero_turbo
Stii care e influenta GM in cadrul masinilor Daewoo? Uite vechiul Kalos a avut 3 stele la EuroNcap daca nu ma insel, iar modelul scos sub patronatul GM , adica Aveo, a scos 1.5 stele. thumbsup.gif
Ca sa nu mai zic ca vechiul Matiz a scos 3 stele la Euroncap, iar Spark 2.5.
Diesel
Asta cu stelele este un rezultat indirect al migrarii de la Daewoo facute in Korea la GM si standardele de calitate americane. Trebuie sa dam cezarului ce e al cezarului. Pe vremea cand era doar Daewoo, masinile erau macar la construite conform proiectului, fara defecte, materiale proaste, etc. Sub GM au inceput sa scartaie, atat la propiu cat si la figurat.

PS: sunt fost sofer de Tico facut in Korea, multumit de masina pentru cat promitea.
daewoo_espero_turbo
Deci, asta e mult laudatul GM!!!
Nu ma mira deloc ca au dat faliment.
Si de Opel si-au batut joc. Sunt multi cu Opel-uri, in general Astra Classic, la care apare rugina dupa 2-3 ani.

P.S. Mi-ar fi placut sa vanda astia de la GM, Daewoo-ul la altcineva... Ca GM-ul isi cam bate joc...
Otto73
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Oct 30 2009, 03:29 AM) *
Nu ma mira deloc ca au dat faliment.

M-ai spart.
Ai castigat. Ai dreptate
Esti bun . Super. Tine-o tot asa. banned.gif
NGZ
Mai Espero_turbo vad ca-i faci praf pe aia de la GM. Bravo !
Habar n-au sa faca masini ! Noroc cu Daewoo.
Cred ca trebuie sa revenim putin cu picioarele pe pamant si sa recunoastem ca nu poti fi al doilea producator de autoturisme din lume daca nu esti bun. Cu atat mai mult cu cat pe piata auto concurenta este foarte puternica.
Chestia ca americanii nu stiu sa faca masini, sau ca le-ar face de proasta calitate, mi se pare chiar ilarianta.
daewoo_espero_turbo
NGZ, ce am vrut sa spun e ca, pana sa fie preluati de GM, Daewoo facea masini mai bune.
Un Daewoo Lanos din '97 tin minte ca avea 2.5 stele la EuroNcap, pe cand un Aveo 2008 numai 1.5.
Vorba lui Diesel, nu am auzit de Daewoo Cielo/Espero coreene cu probleme de fabricatie. In schimb stiu ca Chevrolet Aveo a avut niste probleme de fabricatie la motorul de 1.2, ceva legat de supape parca.

NGZ, legat de spusele tale ironice, GM-ul a vandut Opelul, si acum la restructurarea companiei se va baza in mare parte pe autoturismele GM DAT thumbsup.gif

GM "e" al doilea producator pt ca produce muuuult si sub multe brand-uri. Acum fara Opel si o data cu falimentul asta, sunt convins c-o sa-i vezi pe la coada clasamentului.
Otto73
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Oct 31 2009, 04:12 AM) *
NGZ, legat de spusele tale ironice, GM-ul a vandut Opelul, si acum la restructurarea companiei se va baza in mare parte pe autoturismele GM DAT thumbsup.gif

Pe 3 nov se vor semna actele de vanzare.
Dau majoritatea de 55% dar gm tot va avea 35% din opel.
GM a fost ani la randul primul producator auto din lume privind nr. de masini vandute/an.
Numai nasinutele cu motoare mici se vor baza pe masinile GM DAT.
Mai marea majoritate se vor vinde pe pietele emergente.
Multe si sub brandul Suzuki.
Urmatorul post al meu va fi mai FUN.
Otto73
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Oct 30 2009, 02:29 AM) *
Deci, asta e mult laudatul GM!!!
Nu ma mira deloc ca au dat faliment.

Daca as fi fixist ca si altii (nu dau nume) banned.gif as spune urmatoarele.
Nu ma mira deloc ca BERTONE a dat faliment dupa ce a desenat minunatia de Espero pentru Daewoo. Chiar au dat in 2007 si nu in mijlocul marii crize ca GM-ul.
Si au mai desenat ei multe uratenii cum ar fi Skoda Favorit etc

Si acum sa fim seriosi GM-ul si masini excelente si masini cu probleme ca si ceilalti jucatori de pe piata. Si acum revenind la Bertone, au desenat ei si masini superbe.
daewoo_espero_turbo
Daca nici Espero nu a fost masina frumoasa la vremea ei, atunci nu mai zic nimic.
Tine cont totusi ca Espero a aparut in 1991, si versiunea cu backlift pentru Europa in 1993. Asa ca... nu mai vb aiurea.
As vrea totusi sa-mi arati tu o masina din 1993 mai frumoasa ca Espero. Renault 21? Opel Vectra A? Peugeot 405? Hai, da-mi nume!

P.S. Nu criza a fost motivul falimentului GM, pentru ca au fost ajutati de atatea ori de guvernul SUA cu saci de bani. Daca esti destept, iti dai seama singur...
T u d o r
Daewoo Espero Turbo, cati ani ai?
DRAGOS
acu' sar eu in sus, ce relevanta are? teehee.gif
T u d o r
Pe la 13-14 ani aveam camera plina de postere cu masini din revistele vremii. Bineinteles ca posterele mele erau mult mai misto decat posterele celorlalti si eu eram tare mandru de asta.
Otto73
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Nov 1 2009, 01:28 AM) *
Daca nici Espero nu a fost masina frumoasa la vremea ei, atunci nu mai zic nimic.
Tine cont totusi ca Espero a aparut in 1991, si versiunea cu backlift pentru Europa in 1993. Asa ca... nu mai vb aiurea.
As vrea totusi sa-mi arati tu o masina din 1993 mai frumoasa ca Espero. Renault 21? Opel Vectra A? Peugeot 405? Hai, da-mi nume!

Masini mai frumoase decat Espero in anii 93:
Toata gama BMW, Mercedes, Audi
Acura Legend, honda accord, opel senator opel omega ,lincoln mark 8, volvo 850, Chrysler LHS, chevrolet impala, lincoln continental, toyota camry,saab 900, Lexus ES si lista ar putea fi foarte lunga.
Am dat exemple de mai multe tipuri de masini unele concurente directe ale Esperoului

Poate e off topic dar merita vazut zic eu:
http://www.motortrend.com/av/roadtests/112...ison/index.html
daewoo_espero_turbo
Comparatia cu BMW, AUDI si Mercedes nu se incadreaza aici, alea-s marci premium.
Chevrolet Impala de la jumatatea anilor '90 mi se pare o porcarie, arata a masina de bosorogi, iar Volvo 850 zici ca e o Nova mai mare.
Opel Omega 1 e foarte naspa dupa parerea mea.

Lexus, Acura??? In ce lume traiesti? scuze de intrebare...
mike.omega
Iti recomand sa iti controlezi vocabularul. Cred ca e destul ca bati campii...
laurentiu
CITAT(daewoo_espero_turbo @ Nov 1 2009, 10:03 AM) *
Comparatia cu BMW, AUDI si Mercedes nu se incadreaza aici, alea-s marci premium.
Chevrolet Impala de la jumatatea anilor '90 mi se pare o porcarie, arata a masina de bosorogi, iar Volvo 850 zici ca e o Nova mai mare.
Opel Omega 1 e foarte naspa dupa parerea mea.

Lexus, Acura??? In ce lume traiesti? scuze de intrebare...


Traiesti in lumea ta.
Pe de alta parte ma doare-n cot cum arata masina atata timp cat e buna... parerea mea.
Si daca vrei sa sti, Espero-ul tau se poate compara si cu Chevrolet, mai axact Monza. Pentru ca Chevrolet Monza era echivalentul lui Opel Ascona in State.
Daca ai ajuns sa compari Volvo 850-ul cu Dacia Nova, fie si in privinta design-ului (care oricum sunt foarte diferite) nu stiu ce ar mai fi de zis... ninja.gif
Ti-am zis ca nu o sa-ti mai raspund la ce scri pe forum, imi ce scuze ca nu m-am putut abtine.
Otto73
Espero sti cum cred eu ca esti tu?
Exact cum am fost si eu in anii '90 cand am cumparat prima mea masina.
Era atat de frumoasa si buna (asta numai pt. mine),era un Renaul Fuego din '86 turbo cu motor de 1500cmc.
Stau acum si ma minunez cum de mi-a placut porcaria aia de masina, urata, nefiabila.
Dar asa am fost eu, tanar si nelinistit
Fac pariu ca dupa ce o sa-ti iei masini mai bune ,mai noi, mai premium, o sa vezi Esperoul cu alti ochi.
Eu sincer iti doresc succes in toate, sa po-ti sa-ti iei ce masina vrei si mai vorbim dupa aceea.
Bafta multa.
daewoo_espero_turbo
Laurentiu, Chevrolet Monza il compari tu cu ce vrei. Espero il poti compara cu Opel Vectra, nu cu Ascona.
Dupa cum vezi, Espero are motorizari (unele, nu toate) care-s si pe Vectra A. Cu Ascona nu am vazut deloc asemanari la motor.
Referitor la Volvo, uita-te ce forma patrata are, exact ca o Nova. Acu' o fi Volvo o masina super fiabila si sigura, dar 850-ul arata super nasol pentru anii lui de fabricatie.
Am avut in familie un Croma care era de 100 de ori mai frumos, desi era mai vechi. Si o Argenta din '85 e mai frumoasa.

Otto73, nu spun ca nu exagerez si eu putin, dar am mers cu multe masini noi : Logan, Aveo, Mercedes C200, si nu mi s-a parut ca si tinuta de drum si confort ca Espero e o masina asa proasta.
E mult mai confortabila si mai insonorizata ca un Logan sau Aveo.
Mercedesul deja e ca o nava spatiala pe langa ea.
Acu' nu poti zice ca Espero e urata, nefiabila si ce ai mai zis despre Fuego. Din contra, e o masina eleganta, fiabila, ieftina la intretinere, confortabila, etc.

P.S. Scuze pentru limbajul adoptat mai devreme Otto73.
chevy
Auzi, dar tu stii sa faci diferenta intre clase?
laurentiu
CITAT(daewoo_espero_turbo @ Nov 1 2009, 09:12 PM) *
Laurentiu, Chevrolet Monza il compari tu cu ce vrei. Espero il poti compara cu Opel Vectra, nu cu Ascona.
Dupa cum vezi, Espero are motorizari (unele, nu toate) care-s si pe Vectra A. Cu Ascona nu am vazut deloc asemanari la motor.
Referitor la Volvo, uita-te ce forma patrata are, exact ca o Nova. Acu' o fi Volvo o masina super fiabila si sigura, dar 850-ul arata super nasol pentru anii lui de fabricatie.
Am avut in familie un Croma care era de 100 de ori mai frumos, desi era mai vechi. Si o Argenta din '85 e mai frumoasa.


Chiar nu ne putem intelege, pentru ca refuzi sa vezi niste adevaruri certe. Espero a fost facut pe platforma lui Ascona/Monza, sau poate nu, pentru ca nu esti de acord. N-ai vazut asemanari cu motoarele lui Ascona pentru ca... au alt design (alea de pe Espero sunt mai frumoase).
Nici nu ma intereseaza daca iti place sau nu 850-ul, designul ala e superb si daca toti zic asta in afara de tine, inseamna ca au dreptate. Oricum cand Volvo facea Masini Daewoo nici nu exista. Daewoo a inceput sa se faca cunoscut abea prin anii '70.
Ca tot vorbeai de masini frumoase ale anilor '80-'90, uite cateva: Peugeot 306, 405, 605, Opel Astra F, Alfa Romeo 164, Renault 19 Chamade, Citroen Xantia. Dar astea oricum nu sunt frumoase pentru ca nu-ti plac.
daewoo_espero_turbo
Laurentiu, motorul de 1.8 de pe Espero e intalnit si pe Vectra A, iar pe Ascona nu. E posibil ca Espero sa fie facut pe platforma lui Ascona, asa cum probabil si Vectra A e. Iar motorul de 1.5 16v in nici un caz nu e pe Ascona.

Referitor la renault 19, peugeot 405 ... daca astea sunt mai frumoase ca Espero, eu arunc calculatorul pe geam chiar acum.
19-le ala are un aspect de masina veche, iar 405-ul ala are un spate patrat si cat se poate de urat.

Sa fim seriosi totusi : singurele masini ale anilor '90 (la preturi apropiate bineinteles, ca nu putem vorbi de mercedes aici) care pot concura la design cu Espero sunt Vectra A, Renault Safrane, passat b4, peugeot 605, etc...

Volvo 850 ala e una din cele mai depasite masini la design dintre brand-urile premium ale anilor '90. Pana si un Mercedes E din '88 e mult mai frumos.

Da Chevy, stiu. Dar tot ma luati ca Espero e invechita, ca Espero e proasta, ca Espero e urata, etc.
Vroiam sa scot in evidenta ca Espero e peste multe masini generatie 2000+. Daca aveati si voi Espero, atunci poate o laudati. Dar pentru ca nu aveti o asemenea masina, aruncati cu noroi in ea. rolleyes.gif
pmhoria
Semnatura lui Constantin merge la fix aici. In rest nu ma bag, nu cunosc.. whistling.gif
Diesel
Din nou aberezi. Tu compari Espero cu masinile anilor 2000+.

Espero a fost produs intre 90 si 97. Peugeot 405 a fost produs intre 87 si 97. Ok, era un pic patratos, dar in 87 toate masinile aratau ca niste caramizi si toti erau de acord cu asta. Insa in 95 a fost introdus 406, masina din filmele Taxi. Pe Top Gear Cool Wall, 406 cred ca ar fi la super cool (numai sa nu bage criteriul ca e frantuzeasca).

Din 97 pana azi s-au schimbat atat gusturile soferilor cat si oferta producatorilor in mod semnificativ. Masinile din anii 90 sunt interesante doar prin valoarea istorica. Mai sunt 2 luni pana intram in 2010!!!
chevy
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Nov 2 2009, 11:25 PM) *
Da Chevy, stiu. Dar tot ma luati ca Espero e invechita, ca Espero e proasta, ca Espero e urata, etc.
Vroiam sa scot in evidenta ca Espero e peste multe masini generatie 2000+. Daca aveati si voi Espero, atunci poate o laudati. Dar pentru ca nu aveti o asemenea masina, aruncati cu noroi in ea. rolleyes.gif


Zi-mi si mie unde m-am luatde masina ta? Iti trimit doua beri daca gasesti. Sau poate n-ai voie? rolleyes.gif
Acest topic nu mai are nicio legatura cu marca Chevrolet, asa ca propunmoderatorilor sa-l mute la "versus". Sa dea toata lumea cu tunurile. drive.gif
Diesel
Combat zone direct... hai ca adminii vor sange si oricum n-a mai fost agitatie p-acolo de ceva vreme biggrin.gif
laurentiu
CITAT(daewoo_espero_turbo @ Nov 2 2009, 11:25 PM) *
Laurentiu, motorul de 1.8 de pe Espero e intalnit si pe Vectra A, iar pe Ascona nu. E posibil ca Espero sa fie facut pe platforma lui Ascona, asa cum probabil si Vectra A e. Iar motorul de 1.5 16v in nici un caz nu e pe Ascona.

Referitor la renault 19, peugeot 405 ... daca astea sunt mai frumoase ca Espero, eu arunc calculatorul pe geam chiar acum.
19-le ala are un aspect de masina veche, iar 405-ul ala are un spate patrat si cat se poate de urat.

Sa fim seriosi totusi : singurele masini ale anilor '90 (la preturi apropiate bineinteles, ca nu putem vorbi de mercedes aici) care pot concura la design cu Espero sunt Vectra A, Renault Safrane, passat b4, peugeot 605, etc...

Volvo 850 ala e una din cele mai depasite masini la design dintre brand-urile premium ale anilor '90. Pana si un Mercedes E din '88 e mult mai frumos.


Da, un comentariu care nu mai are nevoie de niciun raspuns. Prefer sa ma dau batut pentru ca nu se ajunge nicaieri cu discutia asta. ninja.gif
mike.omega
Uaaaa, deci stati asa ca Espero bate mai nou masini fabricate dupa anul 2000, poate doar Opelu Vectra(scuze posesorilor) insa restul sunt cu mult, mult dar mult! peste thumbsup.gif
NGZ
CITAT(laurentiu @ Nov 3 2009, 12:26 PM) *
... Prefer sa ma dau batut pentru ca nu se ajunge nicaieri cu discutia asta. ninja.gif


Laurentiule, ai ajuns la concluzia corecta.
T u d o r
Oh da!
daewoo_espero_turbo
O Lada 211 din 2008 e cu mult peste Espero? smile.gif) Ca tot vorbeam de masini fabricate peste 2000.
Sau un Fiat Linea? (masina pe care am condus-o si nu mi s-a parut deloc asa tare)
Sau o nubira 1 e mai tare?

Argumenteaza : in ce sens sunt alte masini peste anul 2000 cu mult peste? La ce te referi cand spui asta? Fara marci premium pls smile.gif))
mike.omega
Tu vb serios sau razi de noi?!
daewoo_espero_turbo
Nu fac misto. Doar ca exista multe masini peste anul 2000 mai slabe ca Espero, atat la design, materiale interioare (majoritatea sunt pline de plastice ieftine), putere motor, dotari, aerodinamica, etc.
NGZ
CITAT(mike.omega @ Nov 4 2009, 07:27 PM) *
Tu vb serios sau razi de noi?!



Mike, tu n-ai inteles ca nu sa ezista masina mai frumoasa si mai fiabila si mai... decat Espero ?
Diesel
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Nov 4 2009, 08:55 PM) *
exista multe masini peste anul 2000 mai slabe ca Espero, atat la design, materiale interioare (majoritatea sunt pline de plastice ieftine), putere motor, dotari, aerodinamica, etc.


Da un exemplu, orice exemplu, cu observatia urmatoare: noi astia de pe partea intunecata a planetei, cand auzim despre masini de dupa anul 2000 ne gandim la masini PROIECTATE dupa anul 2000, nu la masini care si-au incetat productia in 2001.
Si nu, Lada nu se pune. Sunt perfect de acord ca Lada e sub Espero. Sa discutam de masini cu o popularitate un pic mai ridicata.
mike.omega
QUOTE (NGZ @ Nov 4 2009, 09:06 PM) *
QUOTE (mike.omega @ Nov 4 2009, 07:27 PM) *
Tu vb serios sau razi de noi?!



Mike, tu n-ai inteles ca nu sa ezista masina mai frumoasa si mai fiabila si mai... decat Espero ?

Ba da mai! Se numeste Nubira! 36182451.gif

Gluma gluma, dar eu chiar nu vad unde e comparatia. Macar daca ar fi fost bietu Espero un produs de mare arta al lui Daewoo dar cand te gandesti ca s-au facut minim 3 modele dupa mult mai bune de comparat cu masini dupa 2000 parca imi vine sa repet intrebarea smile.gif
Otto73
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Oct 31 2009, 04:28 PM) *
au fost ajutati de atatea ori de guvernul SUA cu saci de bani.

Si acum au inceput sa dea sacii cu bani inapoi unu cate unu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.