Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fun Club Mazda
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Pages: 1, 2, 3
Andrei-287
Multumesc mult George de sfat.....am sa mai stau de vb si cu Vinzatorul
Andrei-287
Totusi stie cineva cit consuma rea motorul 2.0i?
SI cam care ar fi hibele masinii?
Lucian Marian49052
QUOTE(Andrei-287)
Totusi stie cineva cit consuma rea motorul 2.0i?
SI cam care ar fi hibele masinii?


Sa stii ca masina chiar nu are "hibe" cum spui tu. Este o masina premiata pentru siguranta si stabilitate.
Cat despre consum iti spun ca este:
urban: 11.5
extern: 6.3
mixt: 8.2

Viteza constructiva:222 km/h
0-100 km: 8.8 sec
G e o r g e
la 11.5 declarat in bucuresti o sa ia cam 13-14 smile.gif
Andrei-287
Lucian...
am facut un drive test aici in buc la MazRom....
1. Masina este rigida...am trecut peste nishte linii de tramvai si s-a auzit de parca s-a rupt ceva.
2. Spatiul interior este extrem de genros...m-am simtit la volan ca in A6-le parintilor
3. Pozitia de condus este foarte buna
4. Instalatia audio se aude exceptional
5. Din pacate am facut drivetest doar cu motorul 1.6i desi intentionez sa achizitionez una cu 1.6d sau 2.0i
6. Intr-adevar este o masina care atrage privirile (in special a fetelor biggrin.gif)

Si apropos..consumul nu este 11,5 real ci cam 12,5-13.0......Cel putin vinzatorul a fost corect fata de mine si mi-a spus adevarul(un lucru de apreciat !!!!). Asa ca...sincer ca vinzator....incearca sa fii onest fataq de potentialul client....ca de vreme ce a venit la tine...are macar 1% convingerea ca vrea acel lucru si sinceritatea ta i-ar aduce si cei 99%....
Salutare
doru49450
Am doua Mazde:una din '90 si alta din 2001.Sunt masini excelente:robuste(nu prea am avut de reparat),foarte nervoase,confortabile,si cu un consum foarte mic(la 1840 cmc doar 7.1 mediu).Pacat ca Mazda nu e o firma cunoscuta.
constantin47277
Salut,
Am o Mazda 6 diesel lovita frontal si caut piese. (noi sau second-hand)
Stie cineva o sursa mai ieftina.
Andrei-287
Mergi la dezmembrari.....
madalina
Pentru viitor, recomand CASCO. Asa scapi de batai de cap.
Otto73
Am si eu o mazda 6s modelul comercializat in state(3.0litri V6 220cai)si sunt incantat de masina .Am luat-o noua in februarie am 5000 de mile si nu am avut probleme. Mai am prieteni cu mazda6 si ei sunt foarte multumiti de masina. Este o masina rigida ,suspensie sport ,fiabila, sigura(5 stele la crash-test) si o recomand tuturor. Am si eu o intrebare : cum postez pozele?
cosmin45741
welcome to the club biggrin.gif biggrin.gif
p.s. vad ca te-ai descurcat cu pozele
Otto73
merci si bine v-am gasit . dar numai una pot posta?
Otto73
POZA3
Otto73
POZA 4
Otto73
POZA5
Otto73
si ultima
Otto73
este buna si mazda asta dar in schimb este foarte puturoasa. In 96 si ABS-ul era optional pe modelul asta si a mea nu are . Nu-mi plac masonile fara ABS. Are motor de 1.5 cutie automata cruise control si clima.
Otto73
poza 1
Otto73
ultima poza
CRG
Congrats pentru achizitie!! 220 hp ..hmm... nice ride...

Btw, ce ulei de motor le bagati voi in State?
Otto73
Merci pt urari! Nu pot sa-ti raspund la intrebare deoarece fiind in garantie o duc la service seara si o iau a doua zi si sincer nu stiu ce ulei pun dar nu cred ca-i grozav ca trebuie sa-l schimb la 3.750mile. Daca fac schimbul de ulei la alt service imi pierd garantia.
Iulian HondaFan
uita-te ce scrie in cartea tehnica. dealerii si in America sunt niste snapani. mie la Civic tot timpul imi spun sa-l schimb la 3000 de mile. eu il schimb dupa cum recomanda Honda la 5000 de mile ( si aia e "heavy-duty schedule" pt. ca vara il poti schimba si la 10000mile mai ales daca sunt mile "usoare" nu in trafic excesiv). pana in prezent am 52K mile cu ea si motorul merge mai bine decat nou ( abia dupa 10-15k mile si-a "dat drumul").

marcile uleiului nu prea conteaza, important e sa aiba specificatiile cerute de producator. baietii de la atelierul unde imi schimb uleiul intre revizii folosesc Valvoline. Valvoline imi pun si cei de la VW in timp ce dealerul de Honda( care e si de Ford si Toyota) pune ulei Ford.

la dealer ma duc numai pentru reviziile mari din 10 in 10K mile, pt. ca de obicei iti iau cu 50% peste cat iti iau micile ateliere. Aici nu am gasit nici un atelier mecanic mic de incredere, in NY aveam un irlandez la care am facut o groaza de chestii si am fost super incantat sa ii fiu client.

dealerii ca si altii folosesc uleiul la care primesc cel mai bun pret de la producatori... nu te increde prea mult in ce fac dealerii. de multe ori ceea ce ii intereseaza cel mai mult e sa scoata cat mai multi bani de la tine. nu pt. asta se vor da in laturi sa faca tot felul de chestii care nu sunt necesare. sunt patit de cateva ori. de obicei sunt de acord, dar daca e prea trasa de par le spun sa faca ce e trecut in "maintenance schedule" din cartea tehnica a masinii. nu pierzi garantia decat daca nu faci elementele cerute acolo.
Otto73
tanks man! Asa voi face
gabriel45739
fun club mazda spunetzi.... hmm..... nu putetzi sti ce este o mazda daca conducetzi mazda 6, mx5, rx8 etc... incercatzi intii o batrinica de prin 83-86 si o sa vedetzi ce inseamna cu adevarat mazda. eu am o mazda 929 glx din '84 si functioneza inca fara nici o inerventzie majora la motor sau cutie de viteze dupa 300 000 km... asta inseamna mazda fiabilitate comfort si sigurantza. nu vreau sa sa supere nimeni dar nu as renuntza la ea pentru o mazda generatzie noua.
CRG
nici eu n-as schimba masina mea cu una noua, peste 10-12 ani. deci care-i diferenta?
cosmin45741
gabriel, hai sa nu exageram... :peacefingers:
ezeQuel
Cine stie cosmine, poate ii place omului asa mai rustic smile.gif) , antic pardon...Oricum e o idee laudabila cu fan-clubul..Dar asta inseamna multa munca si nu vad cine s-ar ocupa de asa ceva..cu intalniri...etc..chestii d'astea...Ar fi frumos...sa ne intalnim undeva, fiecare cu mashhinutza lui, fiecare "laudansu-si" modificarile... blush.gif ...Ar fi frumos...Sa vedem ce o sa iasa..
CRG
tre sa recunosc ca inainte masinile erau mult mai bine facute.. acuma e nebunia asta cu globalizarea, cu razboiul preturilor, cu marketing-ul ca si cost important (si neaducator de valoare noua, consumatorilor finali).

asta e, vremuri noi, reguli noi..
Mihai64370
Am avut 2 Mazda pana acum. Prima a fost o 323 GT din 1984, modelul pt State, cu barele late... 1600 cmc, 2 carburatoate dublu corp !!, 100 de cai la 700 de kg. Rupea!!! Nu mai zic de dotari... scaun sofer si volan reglabil pe inaltime, trapa, toate comenzile din interior- portbagaj,usa rezervor benzina O bijuterie... Mi-a rupt-o in doua un taximetrist beat.

Acum am o 626 1.9i, din 2001. Nu as da-o pe un clasa C, poate pe un clasa E sau mai bine S. Motorul este de 1840, tipul FP, in carte zice ca are 74 KW/100 CP. consuma cam 11-12 in oras mers sportiv rau, iar in afaradaca mergi 100 la ora cam 7, maxim (m-a prins o ceta in drum de la lasi) iar la 170-200 la ora nu sare de 10 jumate. Maxim m-am dus 220 cu ea...lansata mult, dar nu tremura nimic in ea, poti sa iei mana de pa volan si sa te culci oleaca....

Probabil urmatoarea masina va fi un Mazda 6...
Mazda65536
Shi eu vreau in fan club blink.gif Am o Mazda 929 GLX Coupe model american...problema e ca mi`a luat fok..dar nu e grav shi o fac eu ...sau poate o vand arigato.gif ..vad eu ! shi se face un site pt fan club mazda? :brave: blink.gif blink.gif blink.gif :coolspeak:
Mazda65536
Shi eu vreau in fan club blink.gif Am o Mazda 929 GLX Coupe model american...problema e ca mi`a luat fok..dar nu e grav shi o fac eu ...sau poate o vand arigato.gif ..vad eu ! shi se face un site pt fan club mazda? :brave: blink.gif blink.gif blink.gif :coolspeak: Era frumoasa rau....shi totul era electronic super frumos care vrea sa o vada cum era inainte de a lua fok shi dupa sa se uite la anunturi pe site la mazda...nu ai cum sa o ratezi !Sunt curios daca a`ti mai vazut pe undeva model de`asta ! biggrin.gif blush.gif arigato.gif arigato.gif arigato.gif arigato.gif
doru89598
..sa stiti ca ma bag si eu. Mi-am luat acum o mazda 3 Gt facelift 2.0i. da-ti de stire cand facem ceva (mai peste vreo 3 saptamani sa ajunga si masina mea biggrin.gif)
alin78783
proaspat propietar mazda3 1,6 plusline, caut fan club biggrin.gif
Victor64536
Si eu si eu, dar sa aiba sediul la carciuma biggrin.gif
Victor64536
nu e prea mare veselie pe aici sad.gif
alin78783
Chiar deloc.
In alta ordine de idei, m-am indragostit de masina, e nebunie biggrin.gif. La salon cand am vazut-o nu arata asa de bine.
Din pacate nu o pot conduce din cauza unor fracturi la piciorul stang.

Turbez!@ :minigun:
victor89745
ma bag si eu.
sunt proaspat proprietar de mazda,dar cu experienta(foarte buna)cu japonezele. Jap :minigun: Germ

azi am ridicat ( ma rog, masina m-a ridicat pe mine...) un B2500.
N-ARE LOC IN PARCAREA DIN FATA BLOCULUI !!!
ramane jumatate pe strada. blink.gif
Victor64536
hai mazdoshilor drunk.gif
Miu87084
uere ? bicycle.gif
Victor64536
La fun club mazda biggrin.gif

cred ca sunt mai multi dealari aici :argue:
Otto73
Am si eu o mazda6s cu V6 de 3litri si 220cai.
Pana acum numai cuvinte de lauda. :clapping: :clapping: :clapping:
Victor64536
QUOTE(Otto73)
Am si eu o mazda6s cu V6 de 3litri si 220cai.
Pana acum numai cuvinte de lauda. :clapping: :clapping: :clapping:


bun buuun, ne adunam incet incet.

ne-o dai si noua o tura?biggrin.gif
R a z v a n
daca vreti CLUB MAZDA pai atunci asta o sa facem....
deocamdata caut o locatie (in Bucuresti sorry pentru restul) unde Lunea sau Martea sa putem bea o bere...eu prefer o locatie centrala, astept propuneri concrete.

cam ce am putea discuta la aceste intalniri:
- membership
- persoana juridica ? ONG
- preturi preferentiale pentru membri - piese/masini
- evenimente Mazda/ noutati/ iesiri la munte/mare samd.
si multe altele pe care le propuneti voi
Victor64536
dr taberei e central? biggrin.gif

vinerea suna mai bine
Otto73
QUOTE(Victor64536)
ne-o dai si noua o tura?biggrin.gif

De ce nu? biggrin.gif
Miu87084
QUOTE(R a z v a n)
- evenimente Mazda/ noutati/ iesiri la munte/mare samd.
si multe altele pe care le propuneti voi


adica bimmerfest mazda .....jaleeeee :romania:
doru89598
...de miercuri sunt fericitul proprietar al mazdei 3 biggrin.gif, proprietar...ca e in leasing si sunt aia de la motoractive tongue.gif. Dar pot sa spun ca sunt fericitul "utilizator". ....e o bestie mica. gata..de acum si eu la intalniri (cand am timp).
Victor64536
hai, adunarea biggrin.gif

Mai neumblat cum sunt propun: Azzuro, Hard Rock, Casa Myt, Noroc (Dr taberei)

alte propuneri?
R a z v a n
QUOTE(Miu87084)
QUOTE(R a z v a n)

- evenimente Mazda/ noutati/ iesiri la munte/mare samd.
si multe altele pe care le propuneti voi


adica bimmerfest mazda .....jaleeeee :romania:


ia uite ce fac altii....:

http://www.autoblog.com/2006/10/29/sevenst...-north-america/
CRG
eu stau tot in Dr Taberei, asa ca oricare din alea de mai sus mi-e totuna.

:peacefingers:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.