Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cine are prioritate?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Pages: 1, 2
ozz86651
QUOTE
otusi mi se pare aiurea ca dupa ce am rascolit articolele alea sa fie tot neclar. Ar trebui sa fie simplu ca buna ziua.....


Pai deja ai uitat cum e in Romania? smile.gif
Cind am dat examenul in Romania am citit de citeva ori legea (aia in limbaj juridic) si apoi am facut 500 sau 1000 de chestionare din carte (mi-a mincat toata doua seri inainte de examen). Chiar si asa ma mai scarpinam in cap in trafic. Tre sa fii destept tare ca sa conduci in Romania. Oamenii pe forumuri auto se angajeaza in discutii frumos argumentate despre chestiuni atit de complicate si ezoterice cum e: cum sa fac sting aici? cine are prioritate aici? samd. Ma intreb ce dracu e in trafic cind ai 0.25s de gindire si nici nu esti atent ca schimbi postul la radio.
In america am citit vreo 2 ore o brosurica exmplicata in limbajul omului de rind. Am dat un examen teoretic foarte lejer, fara limita de timp (la americani poti conduce dupa examenul ala teoretic foarte banal). In viata mea n-am vazut o intersectie in care sa fie ceva neclar sau care nu e evident. Probabil ca americanii sint mai prosti si au nevoie de totul mura-n gura.
air_wolf
QUOTE (mortzy @ Jun 15 2009, 05:43 PM) *
Se dă intersecția din poză:

- semafoarele trec pe verde simultan
- sub semafoare sunt indicatoarele din poză

întrebare:
- dacă eu fac stânga trebuie să dau prioritate de dreapta sau țin cont de semn și consider că sunt pe drumul cu prioritate?


daca ai masina mare, tii cont de semnul care iti da prioritate. daca ai masina mica, gen spirk sau tico, s-ar putea sa vrei sa cedezi trecerea, in ciuda semnului.
daca esti blonda, o sa blochezi intersectia indiferent de ce masina ai.

@ozz: ai dreptate cu semnele, asa erau cind ne-am apucat noi de condus: semnal luminos si apoi semn.
20krpm
QUOTE (ozz86651 @ Jun 15 2009, 07:11 PM) *
Tre sa fii destept tare ca sa conduci in Romania.

si asta, si sa ai convertible. cind te opresti la semafor, semaforul e agatzat undeva deasupra ta, in loc sa fie montat pe partea cealalta a intersectiei ca sa poti sa-l vezi. daca n-ai convertible, tre sa stai linistit pina se face verde, si sa contezi pe faptul ca cel din spate o sa te claxoneze si-o sa-ti arate un deget mijlociu - asta fiind un semn de gentleman, "gata, poti sa pleci". (acu vreo 5 ani am testat chestia asta - l-am claxonat pe ala care era in pole position cind semaforul era inca pe rosu. promit ca nu mai fac.)
klm
Dumnezeule, ce-o fi atat de complicat? Il lasi pe cel din nord sa treaca apoi faci la stanga; ai intersectie semaforizata asa ca semnele nu au nicio relevanta atat timp cat merg semafoarele. Cititi bine articolele pe care le-a pus Marius si o sa vedeti ca nu e nimic ambiguu si inca un lucru: atentie mare la prioritate pentru ca majoritatea accidentelor au loc tocmai datorita intelegerii defectuase a acestui "concept".
laurentiu
CITAT(klm @ Jun 16 2009, 03:08 AM) *
Dumnezeule, ce-o fi atat de complicat? Il lasi pe cel din nord sa treaca apoi faci la stanga; ai intersectie semaforizata asa ca semnele nu au nicio relevanta atat timp cat merg semafoarele.


Asa stiu si eu.
Situatii asemanatoare vad in Timisoara in fiecare zi. Adica daca faci stanga acorzi prioritate celor care merg drept sau vireaza la dreapta. Tipul care s-a oprit la cedeaza trecerea ma cam indoiesc ca a luat permisul pe bune...
James Kilowatt
In viata reala de multe ori cedezi prioritatea "de tantalau". Adica chiar daca ai prioritate, si vezi ca vine unu' ca tantalaul, n-o sa te apuci sa faci provoci un accident si apoi sa-i explici aluia unde a gresit. Ii explici eventual din mers pe geam prin limbajul semnelor, cu degetul mijlociu ridicat in sus ii atragi atentia si apoi cu aratatorul ii arati semnul pe care l-a incalcat.


@Klm
Eu sunt depasit, poti te rog sa iei articolele alea la milimetru si sa ne explici de ce tre' sa cedezi trecerea?
V_I_C_T_O_R
@klm Pai daca in concepia ta tii cont de semafor si apoi de regula de dreapta, atunci de ce nu tii cont si de semnele de circulatie, ca defapt si ele stabilesc niste reguli, chiar mai importante decat prioritatea de dreapta care e ultima pe lista. Eu cred ca voi confundati anularea semnelor de circulatie la prezenta semafoarelor, cu anularea oricariu semn, semafor, regula de circulatie la prezenta organului in intersectie.

Eu din articolele postate de voi din codul rutier, si apoi logic, eu inteleg ca atata timp cat am verde si ma deplasez clar pe drum cu prioritate, voi avea prioritate fata de oricare drum care intra in intersectie.

@mortzy: Eu zic ca cei care veneau din fata te blagosloveau pentru ca nu stiau ca tu ai indicator de prioritate, probabil credeau ca ai tot cedeaza.
mortzy
@victor cum văd eu spatele semnului cedează trecerea vede și el rombul ăla mare smile.gif

și 2 eu merg înainte chiar dacă strada cotește stânga deoarece eu vin pe calea vitan și merg tot pe calea vitan.
V_I_C_T_O_R
Bine, si daca ai toate datele astea, pentru ce intrebarea? laugh.gif Ti-ai raspuns singur la intrebare

Oricum, mie mi se pare aiurea ca au dat verde concomitent celor 2 strazi...
mortzy
pentru că nu mi dădea careva prioritate smile.gif eu vroiam să trec și toți mă flashuiau. am ajuns acasă am luat codul la citit și nu m am lămurit. am pus problema aici și nu pot spune că sunt convins nici că am dreptate nici că n am.

deocamdată aștept răspuns ul poliției.
klm
1. cred ca e (ar trebui sa fie) clar pentru toata lumea ca se respecta semnalele luminoase ale semaforului (indicatoarele nu au nicio relevanta in cazul de fata) ceea ce inseamna ca ambii conducatori au voie sa intre in intersesctie;
2. in intersectie se aplica al 2 al art 59 (in cazul de fata al 3 iar nu are nicio relevanta).

JK, in realitate ai si tu dreptate insa daca se intampla un accident tantalaul va fi vinovat.
Victor, atat timp cat functioneaza semnalele luminoase ale semaforului indicatoarele respective sunt ca si inexistente iar prioritatea de dreapta se acorda pentru ca ambii conducatori au acelasi drept de a traversa intersectia, diferenta apare in momentul in care unul isi schimba sensul de mers iar altul si-l pastreaza; altfel spus: culoarea semaforului iti arata ca poti intra in intersectie (ai prioritate sa iti continui drumul), odata intrat, functioneaza regulile din interiorul intersectiei (respectiv prioritatea de dreapta, respectiv art 59 al. 2), indicatoarele de dinaintea intersectiei nu au nicio valoare pentru ca ele indica acelasi lucru pe care il fac semafoarele (adica prioritatea de intrare in intersectie).
V_I_C_T_O_R
Sper ca nu ai avut un incident nefericit de astepti raspunsul politiei... unsure.gif
ozz86651
QUOTE
victor cum văd eu spatele semnului cedează trecerea vede și el rombul ăla mare


Io v-am zis ca voi sinteti mai inteligenti decit prevad legile de trafic. Dupa voi, ca sa fac o nenorocita de stinga trebuie sa procesez urmatoarele informatii:
1. Culoare semafor
2. Semn la mine
3. Se aplica operatia logica intre culoare semafor si semn
4. se proceseaza dosul semnului celor care vin din sens opus, intre copaci la 150m pe partea aialalta a intersectiei; mai grav evident e daca semnul e desenat pe tabla patrata. Sau nu s-au gidint aia sa-l puna intr-un loc vizibil si pentru mine pe partea ailalta. Sau nu vad atit de bine. Apropo, daca semnele sint valabile si cu dosul, numai dupa forma, de ce le mai vopsesc astia?
5. in consectinta se manevreaza faurile, flasuhurile, degetul mijlociu, claxonul, volanul, pedalele si schimbatorul.

Hai ma copii, voi nu vedeti ca bateti cimpii? Cum adica sa citesti semnul pe dos al alorlalti? Asta bate orice logica elementara.
admin
Daca vii de jos ai verde la semafor ..te tot duci
daca vii din dreapta ai verde... te tot duci
daca ai ghinion si va intalniti la mijloc..bum
cred ca plateste paguba ala care vine din dreapta
FAR EASTERN
Mortzy, cine te pune sa ghicesti ce spune indicatorul celorlalti? Tu trebuie sa-l respecti pe al tau.

Repet, situatia de egalitate este data de culoarea verde a semaforului, diferenta o face semnificatia indicatoarelor(care-s pe locul urmator de luat in seama, SI DACA MERG SEMAFOARELE NU ISEAMNA CA INDICATOARELE SE IGNORA).
ozz86651
QUOTE
SI DACA MERG SEMAFOARELE NU ISEAMNA CA INDICATOARELE SE IGNORA


Poti sa vii cu vreo dovada in sensul asta? Adica pe mine m-a mintit la scoala de soferi? EU stiam clar si sigur ca incicatoarele pur si simplu NU EXISTA daca semaforul merge.
klm
CITAT(FAR EASTERN @ Jun 17 2009, 12:03 AM) *
([...]SI DACA MERG SEMAFOARELE NU ISEAMNA CA INDICATOARELE SE IGNORA).

Bine ca nu esti la daune tongue.gif intreaba un coleg care a fost la cursul de constat amiabil.
edit: numai mie mi se pare ca sunt amplasate prost acele semafoare?!
guerilla
se respecta in ordine:
semnal politist
semafor (plus prioritate de dreapta)
daca nu merge semaforu - atunci se aplica semnu de circulatie.

aplicat la scenariul tau :
ai verde, intri in intersectie, vrei sa faci stanga atunci dai prioritate de dreapta celui ce vine de pe rm valcea.
A K U
Io zic sa faceti un poll biggrin.gif Ma intalnesc cu astfel de situatii in trafic in fiecare zi (si cred ca si voi) si niciodata nu m-am bagat in fata celor care vin din fata ca sa trec eu. Daca ai chef de stat cu masina prin service-uri si/sau spital, te bagi. Daca nu, nu. Cred ca nici noaptea (cand nu functioneaza semafoarele) nu m-as baga sa fac stanga daca-mi vine cineva din fata, ca poate ala nu vede semnul.
M_A_R_I_U_S
corect ..si total d-acord cu guerilla ..si foarte bine explicat si de klm ..nu stiu de unde atatea dizertatii cu spatele indicatoarelor sau cu tinutul cont de semne atata timp cat functioneaza semaforul ..aveam o banuiala ca-s multi prin oras care habar n-au cum sa aplica regulile intr-o intersectie, acum sunt convins. jenibil.. ce-or fi invatat la scoala de soferi?!...

[paranteza] stiti care e prima intrebare la politie daca are loc un accident (sa zicem c-ar fi unul ca-n situatia expusa)?... "pe ce culoare a semaforului ati patruns in intersectie?"... stiti care e urmatoarea?... "in ce directie v-ati continuat drumul?"...nu se mentioneaza nimic de niciun indicator ..mai departe urmeaza "si celalalt auto de unde venea?"..[am inchis paranteza]

si James, Art. 88. - Conducatorul vehiculului care intra într-o intersectie la culoarea verde a semaforului este obligat sa respecte si semnificatia indicatoarelor instalate în interiorul acesteia. se traduce prin respectarea indicatoare de orientare (gen: ocolire prin dreapta) amplasate in interiorul intersectiei, nu inainte de-a patrunde in aceasta.


si ca sa incerc si un raspuns la intrebarea daca sunt bine sincronizate semafoarle din intersectia aia.. as zice ca da. pentru a fi sincronizate semafoarele altfel cred ca ar necesita mai multe cicluri, ori atunci ar aparea mai multi timpi stationari la culoarea rosie ..desi am trecut de cateva ori prin intersectia aia nu-mi amintesc acum daca sunt 2 sau 3 timpi la semafoare dar oricum, cred ca asta e logica pentru care calea vitan nu are full verde in acelasi timp chiar daca din indicatoare ar rezulta ca ala e drumul cu prioritate.

si o sa incerc si o explicatie de ce aia care vor sa faca stanga (veninid din sud) traiesc cu impresia ca ei au prioritate.. fiindca au impresia ca cei ce vin din fata (de pe rm. valcea) nu-si continua drumul drept ci fac stanga ...lucru eronat dealtfel dar datorita drumului care e in usoara curba, asta e senzatia.
FAR EASTERN
Poate ne explica dom' profesor N i c u...
James Kilowatt
Daca e atat de clar, de ce nu e nimeni capabil sa puna articolul care o spune? dry.gif
DRAGOS
Click to view attachment Click to view attachment Click to view attachment

sper ca v-am lamurit smile.gif
James Kilowatt
Acum e clar, intrucat prioritatea de dreapta se aplica in intersectiile nedirijate sau cazurile de egalitate.
Intrucat semaforul anuleaza semnele, cei care vin din N si S sunt la egalitate deci se aplica prioritatea de dreapta.

Insa tot nu e formulat clar ca in pozele de mai sus in nici un articol, nu scrie nicaieri ca semaforul ANULEAZA semnele de circulatie, ci ca ARE PRIORITATE fata de semnele de circulatie (cf articol 31), ceea ce in cazul de fata duce la interpretare diferita.
Trebuia o carte explicativa la regulament ca sa devina clar wallbash.gif Daca un rahat de regulament de circulatie poate fi interpretat diferit functie de cine il citeste, ma intreb cum e cu alte legi.
laurentiu
Teoretic s-ar proceda asa: daca faci stanga si semafoarele merg, ai prioritate si tu si aia care vin din fata. Pentru ca ordinea de respecate a semnelor este politist, semafor, semne de circulatie, prioritate de dreapta, logic ar fi ca aia care vin din fata sa cedeze trecera (adica sa respecte semnele imediat inferioare semaforului). Dar sincer sa fiu niciodata nu am vazut sa se aplice asa, cei care vin de jos si fac la stanga acorda proritate tuturor celor care vin din fata. Hmm, se vede ca legislatia a fost facuta de politisti dry.gif biggrin.gif
FAR EASTERN
QUOTE (laurentiu @ Jun 17 2009, 11:02 PM) *
Teoretic s-ar proceda asa: daca faci stanga si semafoarele merg, ai prioritate si tu si aia care vin din fata. Pentru ca ordinea de respecate a semnelor este politist, semafor, semne de circulatie, prioritate de dreapta, logic ar fi ca aia care vin din fata sa cedeze trecera (adica sa respecte semnele imediat inferioare semaforului). Dar sincer sa fiu niciodata nu am vazut sa se aplice asa, cei care vin de jos si fac la stanga acorda proritate tuturor celor care vin din fata. Hmm, se vede ca legislatia a fost facuta de politisti dry.gif biggrin.gif


Pai daca zice "semnalele semaforului electric"...

Si totusi daca acestea anuleaza semnificatia indicatoarelor, lumea are dreptate. Dai prioritate de dreapta. confused.gif
klm
Of, of, nu se anuleaza nimic, ele sunt acolo si isi produc efectele atat timp cat semafoarele electrice nu functioneaza; inca odata ca sa fim clari: semafoarele sau indicatoarele arata cine are prioritate la intrarea in intersectie (adica iti spun: intra, bah, ca nu-i problema) cu mentiunea ca legea aia nenorocita iti spune in ce ordine sa le respecti (JK, nu e nimic alambicat; e bine s-o cititi macar acum cu atentie pentru ca n-o sa va dauneaze); in interior trebuie sa respecti regulile normale de trafic pentru ca (se presupune) ca toti cei intrati au voie sa fie acolo.
M_A_R_I_U_S
neeeea, e prea complicat.. mai bine se orienteaza fiecare la fata locului..
vio
ordinea de respectare a semnificatiilor de indicatoare si semnale luminoase sau nu intr-o int este:

Politist
Semafor
Indicatoare


Doar daca nu merg semafoarele se aplica semnificatia indicatorului asltfen nu ,,, daca faci accident ca te bagi ca esti pe dr cu prioritate , iti pierzi permisul pt neacordare de prioritate ..
air_wolf
QUOTE (ozz86651 @ Jun 16 2009, 11:58 AM) *
Hai ma copii, voi nu vedeti ca bateti cimpii? Cum adica sa citesti semnul pe dos al alorlalti? Asta bate orice logica elementara.


nu bate. sint multe intersectii de stradute care mai au doar un singur semn... vezi in titan, in tei si colentina. cind intri intr-o intersectie fara semne vizibile, cauti repede semnele celorlalti si apoi treci in functie de ele. deobicei eu ma uit in singa. e triunghi, trec. e hexagon, trec in viteza. e romb, trec si la ala ca de aia s-au inventat frinele. laugh.gif

@mortzy: intr-o intersectie semaforizata tii cont de semafor si de prioritatea de dreapta. daca semafoarele sint pe intermitent sau nu functioneaza, tii cont de semne, care pot anula prioritatea de dreapta (cazul bobocica). aia cu politistul e clara.
Watcher
Corect!
Mie asa mi-au zis si la scoala de soferi!
Daca tu n-ai semn fii atent la semnele celorlalti...
ozz86651
Pai e simplu: daca nu e semn, treci.
Watcher
Pai daca nu e semn si nu e semn nici la cel din dreapta si tu treci, ai pus-o ninja.gif
ozz86651
Pai de asta asa ceva nu trebuie sa exsite... poate doar pe drumuri forestsiere sau din alea prin cimp e tractor. Ce naiba, sintem in africa sa avem intersectii fara semne?
admin
Mortzy, ai castigat!!!

Felicitari.
andrei5130
teoretic vorbind cel care are semnul de cedeaza ar trebui sa dea prioritate celor care merg cu pe drumul cu prioritate numai daca nu functioneaza semafoarele in rest odata intrati in intersectie sunt pe picior de egalitate si aplica prioritatea de derapta, intersectia de la piata Bobocica este o enugma si pentru mine, este modelul tipic de intersectie "Bucuresteana" in care fiecare face ce vrea...
DeeLiTe
intradevar interesant .. dar si patetic in acelasi timp .. culoarea face regula .. mergi inainte (adica spre N) esti liber ..... virezi stanga (spre V) .. dai prioritate celor care vin din N...
eddie
Daca nu merge semaforul,intri primul in intersectie,fiind pe drum prioritar,daca merge semaforul,virezi la stanga dupa ce traficul din directie opusa a trecut. Punct !
In acest caz nu este situatie de egalitate,pentru ca intersectezi directia de mers a celui din fata.Situatie de egalitate este cand mergeau amandoi inainte sau virau amandoi la stanga.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.