Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tehnica fotografica
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3
solmar
Ia vezi aici!

Oana
am nevoie de niste sfaturi rapide... obiectiv 170 - 500 mm, ploaie, subiect in miscare. any tips?
T u d o r
Buget? Dupa caz poti alege ceva aici. Tu ai Nikon, sper sa-mi fi amintit bine.

In principiu pentru ce vrei tu ar trebui sa scoti cam multi bani. Renunta la viteza si suma se reduce. smile.gif
Oana
obiectivul il am deja... un Sigma. eu am nevoie de sfaturi pentru poze in aceste conditii smile.gif
dinpoplaca
NU ai decat 2 optiuni AV ( Aperture priority ) sau TV ( Shutter priority) si ISO cel mai mare la cat poti sa urci, ca sa fii sigura ca o sa ai ceva viteza de inchidere.

Daca nu conteaza apertura faci poze pe TV mode si setezi la viteza minima, cu care poate sa iasa poza buna. Daca ploua ziua, atunci o sa ai lumina. Daca e dupamasa si ploua, nu prea o sa ai lumina.

Daca vrei ca subiectul sa fie, sau sa nu fie in ceata atunci lucrezi pe AV, care o sa te lase sa controlezi apertura.

Cam atat; trebuie sa sacrifici din toate cate un pic, daca nu ai foarte multa lumina.
Oana
am vreo sansa fara trepied?
Alex-F1
In general daca subiectul e in miscare (destul de mare in cazul tau biggrin.gif ), n-ai ce sa faci cu trepiedul....
HalbaSus
Problema la distanta aia focala (capatul spre 500) nu e neaparat viteza, cat dificultatea de a "stabiliza" obiectivul (dupa un timp devine greu/incomod de tinut), sfatul meu (mai ales daca vrei sa faci ceva ce implica folosirea indelungata a aparatului cu obiectivul asta montat pe el - stiu si eu... poate o cursa de F1 whistling.gif ) este sa iei un MONOpod. si un grip pentru obiectiv.
Eu am un monopod manfrotto, luat cu vreo 40 de euroi (banuiesc ca se gasesc si mai ieftine), e mic (defapt e mare, dar e telescopic, deci se face mic) usor de transportat (geanta mea foto are un locas exterior in care pot agata scula asta), si iti ofera o stabilizare foarte buna (cu putin efort am putut face poze nocturne la 1/10) combinata cu mobilitate foarte mare (nu are restrictiile unui trepied).

L.E: Toti cei care au vazut monopodul au crezut ca e baston telescopic pentru auto-aparare... si sincer... nu e rau nici ca arma de auto-aparare... se extinde la peste 1.50 deci poti sa tii atacatorii la distanta cu el atunci cand nu faci poze biggrin.gif
Oana
da, e vorba de o cursa F1 rolleyes.gif problema este ca o sa plec in cateva ore si nu am timp sa mai cumpar nimic. am sa fac niste teste inainte de cursa si daca nu e ok, pun altul. oricum nu intentionez sa fac poze numai cu obiectivul asta...
solmar
Un saculet/o punga cu nisip tine loc de trepied daca n-ai altceva la indemana.
BoggyPhoto
Am mai imprumutat un SB-900 iar in moment de plictiseala le-am asezat pe toate-n formatie de atac.

mike.omega
Nu stie nimeni un program de redimensionat poze la o anumita valoare in kb? biggrin.gif
Eu stiam dar m-a lasat memoria smile.gif
dinpoplaca
Cand ajung acasa ititrimit unul, care micsoreaza un folder intreg. E mic si face treaba foarte buna. Nu mai tin minte cum se numeste.
dinpoplaca
asta e programul http://www.mihov.com/eng/ir.html

Nu am citit bine cce ai cerut. Stiu ca programul redimensioneaza la anumiti pixeli, dar nu stiu daca poti redimensiona la un anumit numar de KB.

Poti sa mergi in Photoshop la: File -> Save for Web & Devices, si acolo o sa o ai mai mult control la calitate si marimea la care vrei sa o salvezi.
mike.omega
Noap, ce-mi dai tu aici am deja smile.gif Acd See stie asta foarte bine biggrin.gif

Ideea era: am 20-50-multe poze, trebuiesc redimensionate la x kb, nu ma intereseaza rezolutia smile.gif
dinpoplaca
Sorry man mellow.gif
Am citit pe net ca Adobe Lightroom 3 are optiunea asta. Eu am numai 2.xx, si nu nu pot verifica asta.
Mircea104901
Bun si gratis: IrfanView thumbsup.gif
mike.omega
Çulmea e ca azi de dimineata cand l-am instalat n-am observat sa corespunda cu ce vreau eu biggrin.gif

Instalez din nou si revin smile.gif

LE: imi scapa mie ceva?
Mircea104901
QUOTE (mike.omega @ Oct 25 2011, 12:50 PM) *
Çulmea e ca azi de dimineata cand l-am instalat n-am observat sa corespunda cu ce vreau eu biggrin.gif

Instalez din nou si revin smile.gif

LE: imi scapa mie ceva?


Click to view attachment

Click to view attachment

Click to view attachment
mike.omega
Asa asa! Clar ca lumina zilei smile.gif

Multumesc!
Mircea104901
thumbsup.gif Cu placere! teehee.gif
Diesel
Cine vrea sa exerseze modul manual: http://www.canonoutsideofauto.ca/play/
Dupa ce va obisnuiti cu sistemul, intrati in challenge.
James Kilowatt
Apropo de tehnica fotografica.... asa arata pe dinauntru tehnica fotografica a unei foste sapuniera Canon Ixus 130.
Dupa diferite traume - trante, plonjon in shake, nisip (fiica-mea) si in final o scapare pe scari (subsemnatul) a decis sa nu mai mearga decat din cand in cand.. cu un mesaj lens error.

Asa ca mi-am propus sa o repar, asa, de amorul artei. N-am reusit, inca nu am reusit sa desfac obiectivul in parti componente (inca mai lucrez la asta).

Insa stiti care e partea cea mai enervanta? Totul se poate pune la loc fara eforturi foarte mari.... mai putin tablita aia mica din poza. IAr aia e un soi de ghidaj/slot care tine sarmele care conecteaza ecranul la restul aparatului. Deci fara ea, canci aparat. Sunt curios cum au pus-o chinezii, ca iese din-un loc unde nu incap degetele/sculele. Poate au pus-o inainte sa asambleze chestia in care intra, insa e scurt firul de la ecran, chiar si asa e ceasornicarie rau...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.