Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pentru ce ne cumparam masini?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2
20krpm
QUOTE (James Kilowatt @ Jun 8 2009, 07:57 PM) *
Daca aveai bani mai multi ,ai fi luat aceeasi masina? Da sau nu, ca robotu' smile.gif

intrebarea ta m-a facut sa zimbesc. daca aveam bani mai multi (de fapt chiar cred ca-i aveam la vremea repectiva dar ma plictisisem de cit plateam pe audi), da, mi-as fi luat alta masina, cred ca mi-as fi luat un bmw. dar gindind acuma, mama ce pacat ar fi fost... smile.gif
HalbaSus
Intrebarea e "cu cat mai multi bani ?". Ca daca aveam doar un zero in plus la cifra venitului poate as fi luat-o tot pe asta pe care am luat-o, dar daca aveam mai multi de zero in plus poate ma uitam la ceva de genul 911 turbo sau F430.
ozz86651
Chiar si la un 0 in plus puteai sa-ti iei o masina sport (nu foarte scumpe, un Lotus, Boxter, Cayman, S2000, Z4, Miata, corvette etc), nu neaparat in loc de ce ai, ci in plus. Numa asa, sa te duci la serviciu si sa te dai cind iti vine. 911 turbo costa numai de vreo 3X mai mult fata de clasa C, deci la 10X venit nu vad de ce n-ai da 4X (3X pe masina sport + 1X pe ce ai deja) in plus pe masina... chiar ai iesi mai cumpatat ca acum.
HalbaSus
Daca as avea un venit de 10x mai mare atunci prima prioritate ar fi probabil o casa, in alta zona... O casa in schimb costa mult, mult mai mult decat imi permit eu la ora actuala (iar sa iau credit acum mi se pare o sinucidere). Dar daca as castiga de 10x mai mult atunci as avea resurse sa ma apuc de o casa, dar probabil m-ar lasa cu venituri foarte mici disponibile pentru masina (deci daca as avea venituri de 10x mai mari e foarte posibil sa nu imi fi ramas nici bani de C-klass (ironic, nu ?))
Daca in schimb as castiga de 100x mai mult atunci as avea bani de casa si mi-ar ramane si de 2 masini (una de familie si una sport). Desigur as fi putut sa-mi iau si acum in loc de C o masina sport (spre exemplu un S2000 sau un porsche second) dar divortul ar fi fost probabil inevitabil biggrin.gif
fordulmeu212
Majoritatea romanilor care isi cumpara masini de lux o fac pentru a-si afisa o stare materiala. Suntem un neam la care prinde lauda proasta, non-valoarea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.