Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Discuri de frana si placute EBC BRAKES Made in UK prin 4TURBO
Masini.ro Forum > Bazar > Dealeri - magazine auto
Pages: 1, 2, 3, 4
ralu_bestia2000
Discount permanent de 25% la produsele EBC BRAKES made in UK
Click to view attachment


4Turbo este acum importator direct al produselor EBC si ofera un discount permanent de 25% la toata gama.


Placute:

Blackstuff: Specificatii identice cu placutele de fabrica, pret imbatabil deoarece le importam direct si nu mai trec pe la 2-3 intermediari
Click to view attachment

Greenstuff: Placute cu continut ridicat de cupru, temperatura maxima 600°C. Scot cu pana 50% mai putin praf fata de placutele standard. Din experienta recomandam folosirea lor doar pt masini cu min 7KG/CP si greutate maxima 1500Kg
Click to view attachment

Redstuff: Placute cu Kevlar si particule ceramice, temperatura maxima 700°C. Produc cu pana la 90% mai putin praf fata de placutele standard. "Oboseala" la frane repetate dispare complet. Ca Exemplu, Ford-ul GT(650CP acum) de la BDT Vest este echipat cu Redstuff si conform proprietarului exista o diferenta notabila fata de placutele originale.
Click to view attachment

Yellowstuff: Placute cu Fibra de Aramid, temperatura maxima 900°C. Se preteaza la un condus foarte agresiv sau la folosirea pe circuit.
Click to view attachment

Greenstuff SUV: Placute derivate din gama Greenstuff dar adaptate pt mersul preponderent off-road, foarte eficiente cand intre disc si placuta se acumuleaza apa sau praf.

Yellowstuff SUV: Placute derivate din gama Yellowstuff si destinate mersului off-road in regim de competitie gen rally raid.

Discuri:

UPR: Din fonta insa echilibrate dinamic si garantate sa poata fi folosite cu orice placute EBC (inclusiv Yellowstuff)
Click to view attachment

Turbo Groove: Din otel, cu striatii si gauri care curata placuta si micsoreaza distanta de franare la temperaturi ridicate sau in conditii de ploaie sau praf. Canalele interioare de ventilatie (valabil doar pt discurile ventilate) sunt oblice si rasucite pt a mari viteza aerului si a accelera racirea. Datorita acestor canale de ventilatie, discurile nu sunt recomandate pentru masinile silentioase deoarece produc un suierat caracteristic discurilor sport.
Click to view attachment

USR: Din Otel, cu striatii oblice. Canalele interioare de ventilatie sunt drepte, acest model de discuri fiind o alternativa silentioasa pt Turbo Groove.
Click to view attachment

Diferentele dintre Turbo Groove si USR nu se simt decat in conditii extreme (EX: raliu sau circuit), pe strada ambele se comporta la fel. Daca trebuie sa alegeti intre cele 2 modele va sfatuim sa luati in calcul cat de silentioasa e masina si designul discurilor.

Lichid de frana:
Dot 4 - pe baza de glicol doar pt masinile cu sistem de franare compatibil Dot4 si Dot3
Dot 5 - pe baza de silicon, doar pt masinile cu sistem de franare compatibil Dot5

Garantie:
Discurile au garantie 12 luni sau 50.000km.
Placutele au garantie 12 luni. Garantia acopera eventualele fisuri ale materialului sau desprinderea acestuia de pe baza placutei. Se garanteaza de asemenea performante superioare fata de placutele standard pt Greenstuff, Redstuff si Yellowstuff

Sfaturi:
Se recomanda schimbul lichidelor Dot4 si Dot3 o data la 2 ani deoarece in timp temperatura lor de fierbere scade (datorita acumularii apei).

Contact:
ID messenger : ralu_bestia2000,
e-mail: ralu_bestia2000@yahoo.com
web: www.4turbo.ro
Tel : 0741-657462


Preturile la placutele Blackstuff incep de la 17 Eur/set
Preturile la Discurile Standard (UPR) incep de la 17 Eur/buc

Precizez ca preturile includ TVA

Daca doriti o oferta va rog sa specificati masina pe care o aveti (marca, model, motorizare,putere si anul fabricatiei)



__________________
G e o r g e
C 320 CDI 2007, W204022, din fabrica sunt perforate.
cam cat e o distractie completa , fata + spate ?
ralu_bestia2000
Buna george, ti-am trimis PM.
spata2008
Salut!
Un pret pentru placute Blackstuff si Greenstuff?
Nissan Almera, 1500 cmc, benzina, 2004, 72 KW, fata+spate.
Merci!
ralu_bestia2000
Am trimis ofertele pe PM.
Daca mai aveti si alte intrebari referitoare la discuri, placute va rog sa postati pe forum, eu sunt aproape non stop si pot sa va raspund la eventualele nelamuriri pe care le aveti.
Merci
HalbaSus
QUOTE (ralu_bestia2000 @ Apr 30 2009, 02:19 PM) *
Am trimis ofertele pe PM.
Daca mai aveti si alte intrebari referitoare la discuri, placute va rog sa postati pe forum, eu sunt aproape non stop si pot sa va raspund la eventualele nelamuriri pe care le aveti.
Merci

Si pe mine ma intereseaza niste placute mai "de circuit" pentru un C320 CDI 4-matic W204089. Dupa urmatoarea iesire pe circuit voi avea nevoie cu siguranta.
G e o r g e
cica nu exista inca pt C urile noastre smile.gif mai asteptam . ..
ralu_bestia2000
Am o veste buna pentru cei cu C-urile.
Intr-o saptamana am listele de preturi. Au inceput sa se fabrice. teehee.gif

QUOTE (G e o r g e @ May 4 2009, 01:00 PM) *
cica nu exista inca pt C urile noastre smile.gif mai asteptam . ..

G e o r g e
QUOTE (ralu_bestia2000 @ May 4 2009, 04:15 PM) *
Am o veste buna pentru cei cu C-urile.
Intr-o saptamana am listele de preturi. Au inceput sa se fabrice. teehee.gif

QUOTE (G e o r g e @ May 4 2009, 01:00 PM) *
cica nu exista inca pt C urile noastre smile.gif mai asteptam . ..


geeeee
guerilla
ralu, ai pm rolleyes.gif
ralu_bestia2000
Am trimis ofertele pe pm la toti.
DORU
Rog o calculatie de pret si pt masina din semnatura, astfel:

- fata: discuri USR 312mm ventilate, placute frana RedStuff cu senzor de uzura daca exista
- spate: placute frana RedStuff

Masina : Octavia 1, motor 1.8T cod ARX (turbina K03sport, injectoare mari), tractiune integrala, masina modificata (sistem franare de la Audi TT pe fata - discuri+etrieri ATE / placute frana Ferodo Racing DS Performance, lichid frana DOT 5 Castrol SRF, resoftare 215CP), multumesc.
ralu_bestia2000
QUOTE (DORU @ May 4 2009, 08:45 PM) *
Rog o calculatie de pret si pt masina din semnatura, astfel:

- fata: discuri USR 312mm ventilate, placute frana RedStuff cu senzor de uzura daca exista
- spate: placute frana RedStuff

Masina : Octavia 1, motor 1.8T cod ARX (turbina K03sport, injectoare mari), tractiune integrala, masina modificata (sistem franare de la Audi TT pe fata - discuri+etrieri ATE / placute frana Ferodo Racing DS Performance, lichid frana DOT 5 Castrol SRF, resoftare 215CP), multumesc.



Buna, am trimis oferta pe PM. Am rugamintea sa imi spui ce modificare ai facut pe fata la sistemul de franare. Eu ti-am dat pretul discurilor dar la marimea de 288 cat iti vin tie din fabrica.
Daca tot sistemul de franare este de la Audi TT, am rugamintea sa imi spui anul fabricatiei si motorul TT-ului.
Merci, astept un raspuns.
DORU
Pe fata am schimbat tot, mai putin etrierii - care sunt ATE si cei mari folositi la masinile potente din cadrul grupului VAG.

Am schimbat discurile, acum sunt 312mm diametru, am schimbat placutele de frana (acum sunt Ferodo DS Performance cu senzor uzura), alti suporti etrieri, alti taleri de protectie, alte suruburi hexa. Am schimbat lichid frana (de raliu in prezent) - irelevant in cazul de fata totusi.

Nu stiu seria VIN, insa motorizarea era 1.8T 180CP, deci echivalentul AUQ de la Skoda RS. Dar oricum, discurile fata sunt 312mm...se poate un pret pt cele USR la aceasta noua dimensiune? Multumesc !
G e o r g e
asa mai afla si noi ce a mai modificat doru pe masina . si de fapt 1.8 T e un 3.2 double T tongue.gif
T u d o r
As dori si eu o calculatie de pret pentru masina din semnatura. Ma intereseaza cele performante. Discuri + placute, am uitat cum se cheama gama aia sportiva. smile.gif

LE: De fapt, se poate o estimare pentru yellowstuff si una pentru redstuff? Multumesc. smile.gif
DORU
OT: Ceea ce cu adevarat a fost si este inca o investitie EXCELENTA sunt placutele frana DS Performance, care dupa 2 ani si 40.000 km arata extraordinar - cand am schimbat rotile de iarna cu cele de vara, cei de la service m-au intrebat daca sunt NOI ! laugh.gif
guerilla
doru, cand schimbi si caroseria cu una din fibra de carbon, titan sau whatever, atunci poti sa spui ca ai schimbat tot de pe ea thumbsup.gif brava
tudore, iti dau io preturile daca te grabesti ca deja le am, ca la cum schimbam placutele la accord era musai sa arunc o intrebare 39110506.gif
DRAGOS
As vrea si eu o estimare pentru honda civic 1,8 i-vtec 2008 smile.gif. Ma intereseaza o combinatie intre placutele redstuff si discurile turbo groove.

Din pacate nu pot primi pm-uri, insa ai o adresa de yahoo in profil unde poti trimite oferta. Mutumesc. thumbsup.gif
T u d o r
Guerilla, nu stiu daca discurile de la 2.4 sunt la fel cu cele de la mine. Parca sunt mai mari, dar preturile de la placute merg pentru inceput. biggrin.gif
Dragos, ia bre intai carnetul, lasa thiuningu' pentru mai incolo. tongue.gif Si btw, cred ca se pierde garantia de la sistemul de franare daca schimbam discurile, nu? Oricum o sa iau si o estimare de la Brembo, pentru comparatie. smile.gif
DRAGOS
estimativ Tudore, nu zice nimeni ca iau maine. In plus, franele sunt pentru siguranta mea laugh.gif
ralu_bestia2000
QUOTE (ralu_bestia2000 @ May 5 2009, 02:55 PM) *
QUOTE (DORU @ May 4 2009, 08:45 PM) *
Rog o calculatie de pret si pt masina din semnatura, astfel:

- fata: discuri USR 312mm ventilate, placute frana RedStuff cu senzor de uzura daca exista
- spate: placute frana RedStuff

Masina : Octavia 1, motor 1.8T cod ARX (turbina K03sport, injectoare mari), tractiune integrala, masina modificata (sistem franare de la Audi TT pe fata - discuri+etrieri ATE / placute frana Ferodo Racing DS Performance, lichid frana DOT 5 Castrol SRF, resoftare 215CP), multumesc.



Buna, am trimis oferta pe PM. Am rugamintea sa imi spui ce modificare ai facut pe fata la sistemul de franare. Eu ti-am dat pretul discurilor dar la marimea de 288 cat iti vin tie din fabrica.
Daca tot sistemul de franare este de la Audi TT, am rugamintea sa imi spui anul fabricatiei si motorul TT-ului.
Merci, astept un raspuns.



Buna din nou,
Bun, atunci iti dau pretul discurilor de Audi TT, pretul placutelor le ai in PM.

Discuri standard(UPR):
42 Eur/buc pe fata si 20 Eur/buc pe spate

Discuri TurboGroove sau USR:
104 Eur/buc pe fata si 51 Eur/buc pe spate.

ralu_bestia2000
QUOTE ( T u d o r @ May 5 2009, 09:25 PM) *
As dori si eu o calculatie de pret pentru masina din semnatura. Ma intereseaza cele performante. Discuri + placute, am uitat cum se cheama gama aia sportiva. smile.gif

LE: De fapt, se poate o estimare pentru yellowstuff si una pentru redstuff? Multumesc. smile.gif


Buna,
Am rugamintea sa imi spuneti toate datele masinii. ANUL FABRICATIEI, CILINDREE si PUTERE.

Astept un raspuns, merci.
T u d o r
Honda Accord 2008 (modelul nou), cilindree 2.0 benzina, 156 CP.
ralu_bestia2000
QUOTE (DRAGOS @ May 5 2009, 11:03 PM) *
As vrea si eu o estimare pentru honda civic 1,8 i-vtec 2008 smile.gif. Ma intereseaza o combinatie intre placutele redstuff si discurile turbo groove.

Din pacate nu pot primi pm-uri, insa ai o adresa de yahoo in profil unde poti trimite oferta. Mutumesc. thumbsup.gif


Dragos, voi posta oferta pentru masina ta pe topic.

Avem placute blacstuff(standard):
39 Eur/set pe fata si 33 Eur/set pe spate

Placute Greenstuff (prima treapta de upgrade):
66 Eur/set pe fata si 54 Eur/set pe spate

Placute Redstuff ceramice:
76 Eur/set pe fata si 57 Eur/set pe spate

Discuri UPR (standard):
48 Eur/buc pe fata si 26 Eur/buc pe spate

Discuri Turbo Groove sau USR:
73 Eur/buc pe fata si 44 Eur/buc pe spate.

Astept un raspuns, merci.



HalbaSus
As dori o oferta pentru un prieten:
Masina: BMW 320d din 2001 (136 cp) placute de frana green stuff (pe spate).
ralu_bestia2000
Am trimis ofertele pe PM tuturor. Lui dragos cu Octavia i-am trimis si pe e-mail.

Daca mai aveti orice alte intrebari, legate de dimensiunile discurilor sau performantele produselor pe care le vand va rog sa scrieti.

Am vazut ca multi vor placute Yellowstuff. Ele sunt recomandate numai pe circuit unde se folosesc foarte multe franari repetate.
In traficul nostru de zi cu zi nu sunt recomandate pentru ca placutele nu vor atinge niciodata capacitatea lor maxima (ele se incing pana la 900 de grade celsius) si exista sansa ca la un drum lung, daca sunteti nevoiti sa puneti o frana mai brusca sa intrati in pom pentru ca placutele yellowstuff nu sunt incinse suficient.

Recomand pentru cei care nu se duc pe circuit-raliu, placute pana la Redstuff ceramice inclusiv. Mai departe de atat nu aveti nevoie.
T u d o r
Mie nu mi-a venit nimic inca in PM. unsure.gif

Ok, am inteles acum care e treaba cu yellowstuff. So, ramanem pe oferta redstuff, discuri si placute fata-spate. Te rog trimite-mi oferta. smile.gif
ralu_bestia2000
QUOTE ( T u d o r @ May 6 2009, 04:18 PM) *
Mie nu mi-a venit nimic inca in PM. unsure.gif

Ok, am inteles acum care e treaba cu yellowstuff. So, ramanem pe oferta redstuff, discuri si placute fata-spate. Te rog trimite-mi oferta. smile.gif


Pentru masina ta , fiind prea noua ca model inca nu s-au fabricat, dar in 2-3 luni zic eu ca voi avea noile liste.
Sorry
adrian_flavius
Placute blackstuff si redstuff pentru:

Toyota Avensis sedan facelift, productie 11/2007, 2.0 D-4D, 126 CP, 300Nm...daca iti mai trebuie ceva date, spune-mi... whistling.gif
ralu_bestia2000
Adrian Flavius, am trimis PM.
G e o r g e
mey... voi va pregatiti de circuit bag eu seama smile.gif
ralu_bestia2000
QUOTE (G e o r g e @ May 6 2009, 06:13 PM) *
mey... voi va pregatiti de circuit bag eu seama smile.gif


Apropo, vreti sa va dau un filmulet pe circuit cu placutele YellowStuff sa vedeti cat de bine franeaza?
guerilla
nu stiu de ce mai intrebi smile.gif
ralu_bestia2000
QUOTE (guerilla @ May 6 2009, 06:26 PM) *
nu stiu de ce mai intrebi smile.gif


http://www.youtube.com/watch?v=I4UtX3GdPGA

uitati-va la kilometraj si cat de repede opreste inaintea curbelor. Placutele sunt fenomenale pe circuit.
ralu_bestia2000
Va dau si filmul de prezentare al Fabricii EBC BRAKES.

http://www.youtube.com/watch?v=e0GbTN0wVYU...=PL&index=8
Diesel
QUOTE (ralu_bestia2000 @ May 6 2009, 04:00 PM) *
Am vazut ca multi vor placute Yellowstuff. Ele sunt recomandate numai pe circuit unde se folosesc foarte multe franari repetate.
In traficul nostru de zi cu zi nu sunt recomandate pentru ca placutele nu vor atinge niciodata capacitatea lor maxima (ele se incing pana la 900 de grade celsius) si exista sansa ca la un drum lung, daca sunteti nevoiti sa puneti o frana mai brusca sa intrati in pom pentru ca placutele yellowstuff nu sunt incinse suficient.

Recomand pentru cei care nu se duc pe circuit-raliu, placute pana la Redstuff ceramice inclusiv. Mai departe de atat nu aveti nevoie.


Dupa cum ai vazut, avem intalniri bi-anuale la circuit biggrin.gif
E un pic ingrijorator ca Yellowstuff trebuie incalzite, dar nu e bai. Ma intreb daca as putea pune yellowstuff pe fata la hotel, la 50km de circuit, facut "bedding"-ul pana acolo (am vazut la voi pe site cum se procedeaza) si revenit la Redstuff cand s-a racit instalatia.
ralu_bestia2000
QUOTE (Diesel @ May 6 2009, 06:50 PM) *
QUOTE (ralu_bestia2000 @ May 6 2009, 04:00 PM) *
Am vazut ca multi vor placute Yellowstuff. Ele sunt recomandate numai pe circuit unde se folosesc foarte multe franari repetate.
In traficul nostru de zi cu zi nu sunt recomandate pentru ca placutele nu vor atinge niciodata capacitatea lor maxima (ele se incing pana la 900 de grade celsius) si exista sansa ca la un drum lung, daca sunteti nevoiti sa puneti o frana mai brusca sa intrati in pom pentru ca placutele yellowstuff nu sunt incinse suficient.

Recomand pentru cei care nu se duc pe circuit-raliu, placute pana la Redstuff ceramice inclusiv. Mai departe de atat nu aveti nevoie.


Dupa cum ai vazut, avem intalniri bi-anuale la circuit biggrin.gif
E un pic ingrijorator ca Yellowstuff trebuie incalzite, dar nu e bai. Ma intreb daca as putea pune yellowstuff pe fata la hotel, la 50km de circuit, facut "bedding"-ul pana acolo (am vazut la voi pe site cum se procedeaza) si revenit la Redstuff cand s-a racit instalatia.


Nu e deloc ingrijorator ca trebuiesc incalzite, se incalzesc automat pe circuit in momentul cand franezi de 10 ori de la 130 la 40 km/h, ceea ce in traficul nostru normal nu poti face asta.Ele franeaza saracele dar mult mai slab decat ar trebui. Sunt placute duse la extrem.
Eu am un Opel astra F 1.8 16 V din 94 (tot nebuna ca si DORU, am schimbat aproape tot de pe masina) si am placute greenstuff de care sunt foarte multumita.Am schimbat si etrierii, mi-am luat Hispec Motrosport cu 4 pistonase, sunt foarte multumita de ei, am o problema cu discurile care au venit cu etrierii in schimb. Imi astept TurboGroovurile, renunt la cele pe care le am acum, arata groaznic. Dar trebuie mai intai sa imi recapat carnetul.
guerilla
QUOTE (ralu_bestia2000 @ May 6 2009, 06:59 PM) *
Dar trebuie mai intai sa imi recapat carnetul.


asta da marketing dus la extrem thumbsup.gif
Diesel
laugh.gif

Te invitam in septembrie pe ciruit sa iti asezi franele pe asfalt smile.gif
ralu_bestia2000
QUOTE (guerilla @ May 6 2009, 07:11 PM) *
QUOTE (ralu_bestia2000 @ May 6 2009, 06:59 PM) *
Dar trebuie mai intai sa imi recapat carnetul.


asta da marketing dus la extrem thumbsup.gif


Hei, nu fac nici un extrem aici. Mie imi plac foarte mult masinile, mai ales cele vechi si discutiile despre ele.Sunt maniaca. Ma duc pe la intalniri, poate vin si la voi daca ma primiti. Invat lucruri noi in fiecare zi.

Pe circuit nu m-am dus niciodata, decat am privit, in schimb vreau sa incerc liniutele mai intai.
ralu_bestia2000
Vreau sa va spun ca la discurile TURBO GROOVE si USR (Ultimax) avem acum discount de 30% pentru membrii Masini.ro
G e o r g e
QUOTE (ralu_bestia2000 @ May 6 2009, 07:44 PM) *
QUOTE (guerilla @ May 6 2009, 07:11 PM) *
QUOTE (ralu_bestia2000 @ May 6 2009, 06:59 PM) *
Dar trebuie mai intai sa imi recapat carnetul.


asta da marketing dus la extrem thumbsup.gif


Hei, nu fac nici un extrem aici. Mie imi plac foarte mult masinile, mai ales cele vechi si discutiile despre ele.Sunt maniaca. Ma duc pe la intalniri, poate vin si la voi daca ma primiti. Invat lucruri noi in fiecare zi.

Pe circuit nu m-am dus niciodata, decat am privit, in schimb vreau sa incerc liniutele mai intai.

la liniute mai mult face masina si mai putin soferul , pe circuit e invers.

vezi super timpul de 1:41.5 a lui diesel cu un ce'ed de 1.4 si timpul de 1:40 al unui lambo gallardo. la liniuta nu aveau ce sa discute , dar pe circuit ce'ed ul de 1.4 a scos un timp foarte bun si uneori mai bun decat cel al lambo ului.

recomand circuitul thumbsup.gif
ralu_bestia2000
Normal, si mie imi place circuitul, dar inca nu sunt pregatita sufleteste pentru el.
Abia am 2 ani de carnet. In timp voi participa si eu, dar sa incepem cu inceputul.
Nu se poate compara intr-adevar liniuta cu circuitul. Sunt la polul opus una fata de cealalta.
G e o r g e
tu nu vezi ca sunt unii aici care inca nu au carnet si vor pe circuit laugh.gif

in alta ordine de idei , astept preturile alea , poate fac un schimb in toamna smile.gif oricum pana la anul am intretinere gratuita la masina .
T u d o r
Liniutele sunt adrenalina si maiestrie, cursele pe circuit sunt maiestrie si adrenalina. smile.gif Te asteptam in septembrie, vor fi si alte fete acolo pe pista.
ralu_bestia2000
QUOTE (G e o r g e @ May 6 2009, 07:08 PM) *
tu nu vezi ca sunt unii aici care inca nu au carnet si vor pe circuit laugh.gif

in alta ordine de idei , astept preturile alea , poate fac un schimb in toamna smile.gif oricum pana la anul am intretinere gratuita la masina .


Si eu astept preturile iti dai seama. Trebuie sa ajunga. Voi veni cu voi in septembrie sa testez terenul. teehee.gif
DRAGOS
QUOTE (G e o r g e @ May 6 2009, 08:08 PM) *
tu nu vezi ca sunt unii aici care inca nu au carnet si vor pe circuit laugh.gif


M-ai strigat George? 36182451.gif

Mie sincer circuitul mi se pare extrem de util pentru incepatori. Invata masina, afla pe unde sunt limitele ei, si pot face lucruri pe care unii le incearca pe strada smile.gif (unii incepatori adica)
ralu_bestia2000
QUOTE (DRAGOS @ May 6 2009, 07:53 PM) *
QUOTE (G e o r g e @ May 6 2009, 08:08 PM) *
tu nu vezi ca sunt unii aici care inca nu au carnet si vor pe circuit laugh.gif


M-ai strigat George? 36182451.gif

Mie sincer circuitul mi se pare extrem de util pentru incepatori. Invata masina, afla pe unde sunt limitele ei, si pot face lucruri pe care unii le incearca pe strada smile.gif (unii incepatori adica)


Ma tentati rau. Oricum voi veni in septembrie sper.Abia astept. Lasa george k ne luam de mana, nici eu n-am carnet momentan (suspendat viteza).
G e o r g e
eu am carnet ... dragos nu are smile.gif inca ... tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.