Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Discuri de frana si placute EBC BRAKES Made in UK prin 4TURBO
Masini.ro Forum > Bazar > Dealeri - magazine auto
Pages: 1, 2, 3, 4
ralu_bestia2000
QUOTE (G e o r g e @ May 6 2009, 09:25 PM) *
eu am carnet ... dragos nu are smile.gif inca ... tongue.gif

scuze, scuze Dragos am vrut sa spun.smile.gif
ralu_bestia2000
Sa lasam totusi topicul pentru Vanzari zic eu.
DORU
@ralu, multumesc pt mail si pt preturile updatate.

Primul lucru pe care il voi schimba si destul de curand sunt discurile de frana fata, aleg USR 312mm si vad ca voi beneficia si de discount 30% ! smile.gif
ralu_bestia2000
Ok, astept sa te hotarasti. Am rugamintea sa imi spui inainte cam cu o saptamana, sa pot verifica stocul si in caz ca nu le am, sa le pot comanda.
Merci
G e o r g e
pentru domnu' vlad ... care e cam scump la vedere :
legacy 2.0D , model 2008. - 150cp ... ceva discuri si placute se poate ? ar vrea red stuff placute si ceva discuri ce zici tu ca's ok
ralu_bestia2000
Cu parere de rau, nici pentru dansul nu s-au fabricat inca.
In maxim 2-3 luni vor aparea. Deja se ingroasa gluma. Trebuie sa stresez fabrica sa le faca mai repede.
G e o r g e
pentru subaru forester 2.5XT MY04 , 210cp , gasim ceva?
ralu_bestia2000
Pentru subaru forester gasim.
Avem asa:

Placute blackstuff (standard) la:
25 Eur/set pe fata si 40 Eur/set pe spate

Placute greenstuff la:
52 Eur/set pe fata si 66 Eur/set pe spate

Placute ceramice redstuff la:
57 Eur/set pe fata si 56 Eur/set pe spate

Discuri standard (UPR) la 132 Eur/buc pe fata

Discuri upgrade TurboGroove sau USR la 146 Eur/buc pe fata

Pentru spate inca nu am discuri.
paul-cristian
Salut, un pret pentru placutele Blackstuff si Grennstuff pentru masina din semnatura, fata , spate. Merci
ralu_bestia2000

Salut,

Pentru masina ta iti pot oferi doar placute pe fata, pe spate inca nu am preturile.

Placute blackstuff fata la 30 eur/set

Placute greenstuff fata la 49 eur/set
andrei5130
Hello, am si eu un micut Outback 2,0 D 150hp an 2008 si vreau un upgrade la frane astept sugesti si oferte te rog !

nu de alta da vad ca lumea se pregateste intens pentru circuit.. rolleyes.gif wub.gif biggrin.gif
ralu_bestia2000
Din pacate nici pentru masina ta nu au aparut.Dupa cum am spus si mai sus, cred ca in 2-3 luni voi avea preturile.
sorry
andrei5130
Am adresa de e-mail pe yahoo la fel cu id de aici te rog cand ai o oferta sa nu ma uiti !
spata2008
Salut!
Un pret pentru placute Blackstuff si Greenstuff?
Renault Megane, 1500 cmc Dci, 2007, 85 CP, fata+spate, cu ABS.
Merci!
ralu_bestia2000
QUOTE (spata2008 @ May 18 2009, 10:57 AM) *
Salut!
Un pret pentru placute Blackstuff si Greenstuff?
Renault Megane, 1500 cmc Dci, 2007, 85 CP, fata+spate, cu ABS.
Merci!


Buna,
Pentru masina ta iti pot oferi:

Placute blackstuff standard la:
36 Eur/set pe fata si 17 Eur/set pe spate

Placute greenstuff upgrade la:
57 Eur/set pe fata si 38 Eur/set pe spate

Discuri standard UPR la:
44 Eur/buc pe fata si 25 Eur/buc pe spate

Discuri otel TurboGroove sau USR la:
67 Eur/buc pe fata si 51 Eur/buc pe spate

Astept un raspuns, merci.
cicly23
Salut!

OPEL ASTRA G, 2001, 20DTI 16V, Hatchback.

Placute fata
Placute spate
Discuri spate

Preturi si termen de livrare!
G e o r g e
subaru impreza STI 2004 , 2.0T - 265cp

discuri turbo groove fata
discuri turbo groove spate
placute yellowstuff fata
placute yellowstuff spate

mersi mult.
ralu_bestia2000
QUOTE (cicly23 @ May 25 2009, 09:56 AM) *
Salut!

OPEL ASTRA G, 2001, 20DTI 16V, Hatchback.

Placute fata
Placute spate
Discuri spate

Preturi si termen de livrare!


Hello,
Pentru masina ta iti pot oferi:

Placute blackstuff standard la:
29 eur/set pe fata si 16 Eur/seyt pe spate

Placute greenstuff la:
68 Eur/set pe fata si 43 Eur/set pe spate

Placute redftuff ceramice la :
78 Eur/set pe fata si 50 Eur/set pe spate

Discuri standard UPR la:
39 eur/buc pe fata si 38 Eur/buc pe spate

Discuri otel TurboGroove sau USR la:
63 Eur/buc pe fata si 51 Eur/buc pe spate.

In caz ca am produsele pe stoc, termenul de livrare este de maxim 48 de ore indiferent de localitate. Daca nu le am pe stoc, dureaza maxim 10 zile.

ralu_bestia2000
QUOTE (G e o r g e @ May 25 2009, 10:36 AM) *
subaru impreza STI 2004 , 2.0T - 265cp

discuri turbo groove fata
discuri turbo groove spate
placute yellowstuff fata
placute yellowstuff spate

mersi mult.


Buna.
In primul rand felicitari pentru noua achizitie.

Avem asa:
Placute Redstuff ceramice la:
113 Eur/set pe fata si 56 Eur/set pe spate

Placute Yellowstuff pentru circuit la:
117 Eur/set pe fata si 58 Eur/set pe spate

Discuri otel Turbo Groove sau USR la:
146 Eur/buc pe fata si 116 Eur/buc pe spate

Ar fi un total la (Ceramice fata/spate si TurboGroove fata/spate) de 693 Eur

Si un total la (Yellowstuff circuit fata/spate si TurboGroove fata/spate) de 699 Eur

Daca le montezi la noi iti putem oferi garantie un an sau 50.000 Km atat la discuri cat si la placute.
Montajul costa 100 RON pe punte.

Felicitari inca odata.
G e o r g e
multumesc frumos smile.gif
le-am pus pe lista de to do smile.gif trebuie sa fiu pregatit de circuit biggrin.gif:
ralu_bestia2000
Ma bucur. Pai...tre sa si castigi cu asemenea masina:)
andrei5130
astazi am schimbat discurile de pe fata de la opel ca se ovalizasera si daca tot am pus discuri noi am zis sa pun si niste placute mai bune, am luat de la Ralu discurile cele mai ieftine si placute verzi, capacitatea de franare este net imbunatatita, astept cu nerabdare sa apara si cele pentru OBKd


Iahim
Salutare!
Pentru un Suzuki Splash an 2008 , 1200cmc ( mai mult ca sigur ca imparte aceasi platforma de rulare cu Swift) placute pentru fata? Colegii de forum mi-au recomandat schimbarea celor stock pentru ca ovalizeaza discurile.
Multumesc anticipat!
ralu_bestia2000
QUOTE (Iahim @ Jun 10 2009, 11:01 PM) *
Salutare!
Pentru un Suzuki Splash an 2008 , 1200cmc ( mai mult ca sigur ca imparte aceasi platforma de rulare cu Swift) placute pentru fata? Colegii de forum mi-au recomandat schimbarea celor stock pentru ca ovalizeaza discurile.
Multumesc anticipat!

Buna,

Pentru masina ta iti pot oferi:

Placute standard blackstuff la 31 Eur/set pe fata

Placute upgrade Greenstuff la 51 Eur/set pe fata

Si la corsa D este aceeasi problema cu ovalizatul discurilor. Am inteles ca este o defectiune de fabrica, nu neaparat de la placute.
Guest_Tavi_*
Salut.
Pt. logam 1.5 dci cu abs (disc stock ventilat) ma intereseaza disscuri de frana (turbofroove sau UPR). Daca se pot aduce si la ce pret.
Ms.
NeGrutzY
Sal,

Pentru un Colt CZ3 2006 motor de 1.5 benzina aspirat, am discuri si pe spate, un pret se poate? Placute Green si discuri TurboGroove fata/spate.

Merci.
ralu_bestia2000
QUOTE (Guest_Tavi_* @ Jun 11 2009, 08:40 PM) *
Salut.
Pt. logam 1.5 dci cu abs (disc stock ventilat) ma intereseaza disscuri de frana (turbofroove sau UPR). Daca se pot aduce si la ce pret.
Ms.


Buna,
Cred ca mi-ai scris si pe messenger, dar iti mai dau odata.

Placute standard blackstuff la 68 RON setul
Placute upgrade Greenstuff la 145 RON setul

Discuri standard la 277 RON ambele
Discuri otel TurboGroove sau USR la 504 RON ambele

QUOTE (NeGrutzY @ Jun 12 2009, 08:23 AM) *
Sal,

Pentru un Colt CZ3 2006 motor de 1.5 benzina aspirat, am discuri si pe spate, un pret se poate? Placute Green si discuri TurboGroove fata/spate.

Merci.


Buna,

Pentru masina ta iti pot oferi

Placute blackstuff standard la 22 Eur/set pe fata si 21 Eur/set pe spate
Placute upgrade Greenstuff la 65 Eur/set pe fata si 42 Eur/set pe spate

Discuri standard UPR la: 38 Eur/buc pe fata si 25 Eur/buc pe spate
Discuri otel TurboGroove sau USR la: 61 Eur/buc pe fata si 45 Eur/buc pe spate
Diesel
Salut, a sosit momentul sa imi fac bugetul biggrin.gif
Deci vreau sa stiu ce placute sunt disponibile pentru Kia Cee'D 1.4, as vrea intre GreenStuff si RedStuff smile.gif
ralu_bestia2000
QUOTE (Diesel @ Jun 18 2009, 01:32 PM) *
Salut, a sosit momentul sa imi fac bugetul biggrin.gif
Deci vreau sa stiu ce placute sunt disponibile pentru Kia Cee'D 1.4, as vrea intre GreenStuff si RedStuff smile.gif


Buna, pentru masina ta iti pot oferi:

Placute standard Blackstuff la 45 eur/set pe fata si 24 Eur/set pe spate
Placute upgrade Greenstuff la 71 eur/set pe fata si 39 Eur/set pe spate

Placutele ceramice de obicei se pun pentru motoare mult mai mari.
Daca vrei o diferenta mare la franare fata de ce ai avut inainte iti recomand Greenstuff.
Diesel
Franele sunt singurul upgrade pentru circuit whistling.gif Voi pune cel putin Greenstuff pe fata.
Sa presupunem ca am motorul de 2.0 cu 143cp. Cat costa Redstuff? biggrin.gif

In continuare, cum verific ce lichid de frana am si daca e corespunzator? (cantitativ si calitativ)

Multumesc pentru promptitudine smile.gif
DORU
QUOTE (Diesel @ Jun 18 2009, 10:23 PM) *
In continuare, cum verific ce lichid de frana am si daca e corespunzator? (cantitativ si calitativ)


In mod cert este DOT 4, iar in privinta calitatii lui, scrie si in cartea masinii, SE SCHIMBA ori la un nr maxim de km, ori la un interval fix de timp (de ex 60.000km sau 2 ani).
ralu_bestia2000
QUOTE (Diesel @ Jun 18 2009, 10:23 PM) *
Franele sunt singurul upgrade pentru circuit whistling.gif Voi pune cel putin Greenstuff pe fata.
Sa presupunem ca am motorul de 2.0 cu 143cp. Cat costa Redstuff? biggrin.gif

In continuare, cum verific ce lichid de frana am si daca e corespunzator? (cantitativ si calitativ)

Multumesc pentru promptitudine smile.gif


Buna,

Am rugamintea sa imi dai si mie un PM cu nr tau de tel. Trebuie sa iti explicitez mai multe treburi.
Vis a vis de lichidul de frana, exista serviceruri unde au un pix special care se baga in vasul cu lichid de frana si se aprind niste beculete pe el. Mecanicul iti va spune daca lichidul mai este bun sau daca trebuie schimbat. Oricum e bine sa il schimbi la 2 ani maxim 2 ani jumate.Au fost cazuri unde lichidul de frana a fost doar completat de-a lungul anilor si a fiert in momentul franarilor repetate din cauza ca si-a pierdut proprietatile.
Da-mi un PM cu nr tau de tel. Merci
zyper16
salut!
pt un logan 1.4 non abs ce imi poti recomanda?
ms anticipat
ralu_bestia2000
QUOTE (zyper16 @ Jul 14 2009, 09:49 PM) *
salut!
pt un logan 1.4 non abs ce imi poti recomanda?
ms anticipat


Buna,
Pentru masina ta iti pot oferi

Placute standard Blackstuff la 16 Eur/set
Placute upgrade Greenstuff la 36 Eur/set

Discuri standard UPR la 17 Eur/buc
T u d o r
Ralu, pentru Accord nou tot nu avem? biggrin.gif
ralu_bestia2000
QUOTE ( T u d o r @ Jul 15 2009, 04:03 PM) *
Ralu, pentru Accord nou tot nu avem? biggrin.gif


Buna,
In sfarsit avem,

Placute Greenstuff la 62 Eur/set pe fata si 48 Eur/set pe spate.

Redstuff inca nu este, dar recomand Greenstuff pentru drumurile noastre populate.
Astazi am reusit sa aflu.


r4mp
Fiat Punto 1.2 16v Sporting ( disc 257mm grosime 11mm )

Discuri Turbogroove + placute Greenstuff la ce bani si un timp de livrare daca se poate smile.gif
DORU
Azi m-am intalnit cu Raluca si am achizitionat un set discuri Turbo Groove 312mm, pe care urmeaza sa le montez in cateva zile pe Octavia... pana la proximele impresii, pe care le voi posta in aria dedicata masinii, aduc multumiri pt ajutor, cele bune pt tine, Raluca...si cat mai repede cu toba pe masina ta ! laugh.gif
ralu_bestia2000
QUOTE (DORU @ Jul 21 2009, 04:28 PM) *
Azi m-am intalnit cu Raluca si am achizitionat un set discuri Turbo Groove 312mm, pe care urmeaza sa le montez in cateva zile pe Octavia... pana la proximele impresii, pe care le voi posta in aria dedicata masinii, aduc multumiri pt ajutor, cele bune pt tine, Raluca...si cat mai repede cu toba pe masina ta ! laugh.gif


Multumesc foarte mult, am rezolvat cu toba in jumatate de ora, nimic complicat, doar ca imi sarisera tampoanele de la mijloc. Erau foarte uzate si mi-au cazut undeva pe drum probabil.
In rest, toate cele bune si te astept cu impresii.
O zi minunata in continuare!
ralu_bestia2000
QUOTE (r4mp @ Jul 21 2009, 12:32 PM) *
Fiat Punto 1.2 16v Sporting ( disc 257mm grosime 11mm )

Discuri Turbogroove + placute Greenstuff la ce bani si un timp de livrare daca se poate smile.gif


Buna,

Pentru masina ta iti pot oferi:

Placute standard Blackstuff la 35 Eur/set pe fata
Placute upgrade Greenstuff la 50 Eur/set pe fata

Discuri standard UPR la 24 Eur/buc pe fata
Discuri upgrade TurboGroove sau USR la 46 Eur/buc pe fata

Daca le avem pe stoc se livreaza in maxim 48 de ore, iar daca nu, in 10 zile lucratoare.

Am considerat ca masina ta e fabricata intre 97-99. Daca este alt an de fabricatie te rog sa imi spui si iti voi da alte preturi. Multumesc!
r4mp
Greseala mea ca am uitat sa precizez! 05/2003
ralu_bestia2000
QUOTE (r4mp @ Jul 22 2009, 10:26 AM) *
Greseala mea ca am uitat sa precizez! 05/2003


Atunci avem preturi mai mici la placute rolleyes.gif

Placute standard Blackstuff la 19 Eur/set pe fata
Placute upgrade Greenstuff la 49 Eur/set pe fata

Discuri standard UPR la 24 Eur/buc pe fata
Discuri upgrade TurboGroove sau USR la 46 Eur/buc pe fata

O zi buna!

T u d o r
Ralu, greenstuff sau redstuff? Te rog explica-mi putin mai amanuntit care e diferenta dintre ele, atat dpdv al distantei de franare si a oboselii la franari repetate cat si dpdv al durabilitatii in timp/km. De asemenea idem si pentru upgrade de discuri, care sa fie dintre cele doua, tinand cont de performante si restul? Masina mea are +1500 kg cu mine in ea. rolleyes.gif

Si daca se poate un total cash pentru set complet discuri+placute fata-spate? (inclusiv discountul pentru set, daca exista tongue.gif)

Multumesc. smile.gif

Btw, v-ati decis? Mergeti pe circuit?
HalbaSus
Tudor, da vad ca te pregatesti nu gluma... oricum, pentru o franare corespunzatoare ai nevoie de suspensiiiiiiiiiiiiiiii.... am mers zilele trecute cu un accord generatia veche (stii tu al cui) si era... mhm... cum sa spun... muuuult prea moaleeee.... cu accord nou nu am mers dar daca e adevarat ce zic gurile rele si e si mai moale... atunci ai nevoie de suspensii sport.
T u d o r
E altfel, nu stiu daca e mai tare sau nu. E mai zgomotoasa, asta e cert. biggrin.gif

In privinta arcurilor sport ... nu. Sunt extrem de multumit de cum se comporta masina pe curbe si mai ales de compromisul bun dintre sportivitate si confort. E masina mea de familie, n-are rost sa o transform intr-un cart doar pentru cateva zile de circuit pe an si in rest sa blestem non-stop administratia drumurilor din Romanica. smile.gif
ralu_bestia2000
QUOTE ( T u d o r @ Jul 31 2009, 06:46 PM) *
Ralu, greenstuff sau redstuff? Te rog explica-mi putin mai amanuntit care e diferenta dintre ele, atat dpdv al distantei de franare si a oboselii la franari repetate cat si dpdv al durabilitatii in timp/km. De asemenea idem si pentru upgrade de discuri, care sa fie dintre cele doua, tinand cont de performante si restul? Masina mea are +1500 kg cu mine in ea. rolleyes.gif

Si daca se poate un total cash pentru set complet discuri+placute fata-spate? (inclusiv discountul pentru set, daca exista tongue.gif)

Multumesc. smile.gif

Btw, v-ati decis? Mergeti pe circuit?


Buna,

Sa iti explic, banuiesc ca te vei duce pe circuit cu ele.
Avem asa: Placutele greenstuff sunt foarte bune pentru oras, nu contin metale, nu mananca discurile, franele tin bine de la prima pana la ultima ( pe masura ce se incalzesc tin mai bine), dar sunt considerate totusi placute de strada si un condus mai agresiv.
Redstuff ceramice sunt niste placute excelente pentru circuit. Franele vor tine din ce in ce mai bine la cald, nu obosesc absolut deloc ( am intrebat un prieten caruia i-am dat placutele restuff ceramice pentru circuit....e....cate ture ai facut cu ele pana le-ai consumat?? - omul foarte fericit a zis...4 ture cu franare ingrozitoare si s-au comportat minunat). Dezavantajul la redstuff este si el, iti vor manca discurile stock mai repede si nu sunt recomandate cu discurile USR pentru ca le toceste prost si exista sansa sa ovalizeze. Redstuff sunt recomandate cu discurile Turbo Groove care au striatiile dispuse altfel, sunt considerate placute dure pentru un condus foarte agresiv sau circuit.
Acum ramane sa te hotarasti tu pe care le vrei. Eu iti voi face un pret total pentru discuri si placute fata si spate standard si upgrade.

Am rugamintea sa imi mai spui odata. Marca, model, an fabricatie si motor. Multumesc!


T u d o r
Merci pentru precizari.

Masina e Honda Accord model 2008 (modelul actual), motor 2.0 benzina (R20 indicativ) 156 cai.

Intrebari ajutatoare pentru mine:

Discurile upgrade am inteles ca difera dpdv al silentiozitatii. Avand motor benzina si masina fiind in general silentioasa la condus normal, Turbo Groove sunt recomandate?

Pe forumul Honda ai precizat ca unele dintre placute dureaza foarte mult. Care sunt ele si performanta de franare difera fata de cele stock prezente deja pe masina in conditiile in care nu as schimba discurile? Dar daca le schimb?
DORU
Ia cu incredere Turbo Groove, nu vei auzi suieratul asa cum te temi ca se va intampla...crede-ma.
ralu_bestia2000
QUOTE ( T u d o r @ Aug 3 2009, 06:04 PM) *
Merci pentru precizari.

Masina e Honda Accord model 2008 (modelul actual), motor 2.0 benzina (R20 indicativ) 156 cai.

Intrebari ajutatoare pentru mine:

Discurile upgrade am inteles ca difera dpdv al silentiozitatii. Avand motor benzina si masina fiind in general silentioasa la condus normal, Turbo Groove sunt recomandate?

Pe forumul Honda ai precizat ca unele dintre placute dureaza foarte mult. Care sunt ele si performanta de franare difera fata de cele stock prezente deja pe masina in conditiile in care nu as schimba discurile? Dar daca le schimb?


Buna dimineata,

Avem asa pentru masina ta:

Placute standard Blackstuff la 29 eur/set pe fata si 14 eur/set pe spate
Placute upgrade Greenstuff la 74 eur/set pe fata si 43 eur/set pe spate
Placute ceramice Redstuff la 94 eur/set pe fata si 50 eur/set pe spate

Discuri standard UPR la 48 eur/buc pe fata si 26 eur/set pe spate
Discuri upgrade TurboGroove sau USR la 73 eur/buc pe fata si 50 eur/buc pe spate

Poti sa iti iei TurboGroove cu incredere, ele se aud numai in conditii extreme - la viteze foarte mari si la franari de la viteze voarte mari.

Placutele care dureaza foarte foare mult sunt cele Greenstuff care nu contin metale si nu mananca discurile. Ele franeaza la fel de bine si pe un disc stock si pe un disc EBC, normal va fi o diferenta intre discul ebc stock si turbo groove sau usr.
Orice placuta va frana mai bine pe discurile upgrade din cauza striatiilor. Vor scapa tot praful si pietricelele care se pun intre placuta si disc prin acele gaurele si striatii si automat, placuta va calca perfect pe disc si va avea maximul de randament pe care il poate avea.

O zi buna!
Scr3wBall
niste placute de frana FATA + SPATE pentru un NISSAN ALMERA 2.2 Di din 2002 cu 81Kw si 110 CP cat m-ar ajunge ???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.