Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bucurestenii au interzis cu bicicleta in parcuri
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2
mike.omega
Articolul sursa

Pe scurt, nu mai e voie in Bucuresti nici macar in parcuri cu rolele sau bicicleta.... dar UNDE naiba e voie? In hipermarket? pe balcon? Cat de imbecil poti sa fi ca sa dai o asemenea hotarare/lege???
Hai sa interzicem si circulatia pietonilor pe trotuar! Hai sa facem benzi!
Sunt mahnit/frustrat/dezamagit... Emigrarea ne mai salveaza!!! banned.gif
DRAGOS
mda, si in ploiesti se aplica acceasi hotarare de vreun an. insa pe mine nu m-a oprit nimeni smile.gif

solutia e simpa: nu semnezi procesul verbal de amenda si gata. trebuie apoi sa dovedeasca, sa caute martori, etc. nu cred eu ca le arde de asta pt 50 de lei amenda smile.gif
Diesel
chiar vroiam sa scriu pe undeva, intre Nadlac si Szeged am vazut pista de biciclete intre localitati, langa sosea.

aici, in Budapesta, pistele de biciclete apar in semnele de circulatie peste tot. ma rog, as putea povesti despre metodele de administrare a traficului de aici timp de vreo 3 pagini (inca n-am ajuns in centru, maine planuim smile.gif )
Lexy
Ce chestie stupida!!! Era singurul loc unde era aer curat(cat de cat)...Ca asa pe strada te injura soferii (pe buna dreptate), pe trotuar te injura oamenii...Numai la romani se putea intampla asa ceva!Ca in tarile inteligente practicarea sportulului este incurajata si chiar se organizeaza diferite evenimente la care sa participe cat mai multa lume, pentru ca sportul este sanatate!

Totusi nu cred ca o sa ramana prea mult in picioare chestiunea asta!

@Dragos..nu cumva in Ploiesti e interdictia aia tampita de nu ai voie cu motorul de la 6-7pm in sus?
James Kilowatt
Sunt complet plecati de-acasa astia din Bucuresti.
In Bruxelles or sa interzica circulatia masinilor pe strada ca sa lase loc la biciclete (in 3 benzi pe sens lasa doar una). Si asta pe strada super-circulata plina de institutii europene.
laurentiu
In Romania sa mergi pe strada cu bicicleta inseamna sa te risti foarte mult. Pe langa faptul ca sunt extrem de putine piste pentru biciclisti soferii romani nu sunt obisnuiti cu ei si ii ignora foarte mult. Singurul loc unde se poate merge cat de cat linistit cu bicicleta e in parc. Dar ca la noi la nimeni banned.gif . In plus in parc cred ca e singurul loc unde se pot construi piste pentru biciclisti, pentru ca, din nou cala noi la nimeni, atunci cand a fost conceputa reteaua urbana a oraselor nu s-a luat in calcul si posibilitatea construirii unor piste pentru biciclisti. De fapt ce zic eu de biciclete, daca strazile in sine nu au fost concepute pentru atatea masini...
Daca pe strada sa mergi cu bicicleta este foarte periculos, in parc nu ai voie, pai pe unde naiba sa mergi? Unde mai pui ca daca intri intr-un magazin in doua minute ramai fara ea ninja.gif
DRAGOS
@Lexy: nu, nu-i la noi. Parca stiu ca a fost la un moment dat propunere de hotarare in bucuresti, dar a iesit scandal si nu s-a aplicat.
Lexy
In Munchen am ramas uimita de cati biciclisti am vazut, inclusiv mamici tinere cu scaun din acela de copil in spate si erau cu plodul la plimbare!Jos palaria!(vezi poza toata familia pe 2 roti,cand o sa vedem si noi asa ceva in Ro?)
La noi dupa ce ca sunt putine, oamenii circula fara jena pe ele.Asta-mi aminteste de Barcelona, acum vreo 8 ani cand am fost era banda de biciclisti pe trotuar si vreau sa zic ca nimeni nu mergea pe ea!Am ramas total uimita de respectul oamenilor fara de ceilalti!

Dragos..la noi sigur n-a fost!Auzisem sigur de Ploiesti,dar probabil a murit inainte sa se faca prea mult tam-tam.
f1anatic
La noi, primarul inchide in fiecare week-end pe timp de varal strazile in down town pt a incuraja ciclismul; avem benzi speciale pt ele; de ziua BRING YOUR BIKE TO WORK si el isi lasa blindata acasa si de ochii lumii face 2 ture cu bicla in jurul primariei; tot malul lacului - vreo 30 de mile este amenajat exclusiv pt role si bicle...si altele de genul asta. Si eu insumi am obtinut o amenda pt ca cica depaseam pe banda de cicloizi, acum vreo 8 ani.

Astia care va guverneaza sint bolnavi si rupti de realitate.
DORU
Intr-adevar, in Bucuresti au aparut asemenea decizii ce dovedesc faptul ca cei care le iau nu au cultura in sensul ca minta ingusta si timpul ne-ocupat in mod util naste in cazul lor ineptii de tot rasul si plansul...

Si totusi, este cazul sa mentionez faptul ca de curand sunt si eu biciclist si on-topic, faptul ca doar in Sectorul 3 s-a luat decizia cea stramba, in restul sectoarelor Capitalei se poate inca circula in liniste - asa cum este de altfel si normal. thumbsup.gif
Alex-F1
QUOTE (Lexy @ Apr 26 2009, 06:24 AM) *
toata familia pe 2 roti,cand o sa vedem si noi asa ceva in Ro?


Cand va inceta si la noi goana asta dupa fitze.....tot timpul am zis ca noi acuma inca scoatem parleala dupa anii comunismului, cand am dus-o prost, dar la un moment dat va reveni la normal totusi.....la fel cum la straini a fost ani la rand moda cu silicoanele, pt. ca mai apoi sa inceapa sa si le scoata sau moda cu termopanele, pt. ca mai apoi sa le inlocuiasca sau chiar moda cu masinile, pt. ca mai apoi sa inceapa sa le rareasca/restrictioneze si sa caute variante alternative de transport! La noi inca nu....e la liber totul, ne-am ajuns frate, avem vile de vile, firme, mai mult de o masina pe cap de persoana intr-o familie, de telefoane mobile nu mai zic si alte chestii similare.....si treaba inca e la cote maxime....."at its best" as putea zice, dar timpul va readuce totul la normal si la noi, asa cum s-a intamplat peste tot.....doar ca la noi timpul are o alta dimensiune, ai nostri ca brazii inainteaza cu pasi de melc si deci la fel si tara noastra, asa ca nu prea intrevad sa se rezolve problemele astea in viitorul prea apropiat.....multe mai depind si de noi, de cum ne educam noi copiii, pt. ca ei vor fi generatia urmatoare de cetateni ai Romaniei......nu voi uita cat traiesc replica unui baietel de vreo 5 anisori "eu nu ma joc decat cu copii din familii bune, de doctori si de astea".....halal parinti....daca si in profesie (doctori, of course) sunt la fel, cu atat mai rau.....ma intreb ce fel de cetatean ca deveni copilul ala cu educatia ce-o va primi de la asa parinti.... banned.gif
Cristi Horvat
Decizii specifice celor care ne guverneaza si in rest no comment.

Merg pe bicicleta de cand aveam cel putin 6 ani. Am mers si vara am mers si iarna, in perioadele inainte de a avea permis cel putin saptamanal. Pana acum nu m-a sanctionat nimeni, bine cu asemenea retardati oligofreni inca nu e timpul pierdut.

Inafara de mersul prin Bucuresti incerc ca macar o data pe luna sa ajung cu masina si bicicleta intr-o zona montana si de acolo cateva ore de pedalat. Prima experienta s-a soldat cu pana dupa o ora jumate de pedalat la deal si cand sa ma bucur de coborare dupa 500 m a trebuit sa descalec. Data viitoare 2 camere de rezerva si o pompa, absolut necesare.

Poate ne gasim mai multi nebuni si facem un traseu ceva.


DRAGOS
QUOTE (Cristi Horvat @ Apr 26 2009, 10:59 PM) *
Poate ne gasim mai multi nebuni si facem un traseu ceva.


buna idee! thumbsup.gif

eu ma bag, dar dupa ce iau si eu permisu sa am cu ce ma deplasa pana la locul faptei smile.gif
klm
In urma cu cativa ani am citit o fraza care cred ca se potriveste cu situatia de fata, citez din memorie:
"Ciudati mai sunt chinezii astia cu respectarea unor reguli tampite a mandarinilor; daca in Anglia regele ar decreta ca numai el are voie sa scrie cu cerneala stacojie atunci s-ar gasi macar cateva zeci de negustori care i-ar trimite un butoi de cerneala stacojie si ar propune Casei Regale un contract prin care sa ii distribuie cantitatea necesara, scris si semnat cu cerneala stacojie!"

Daca toti biciclistii s-ar strange cu biciclete/role/skate-uri in sectorul 3 si s-ar plimba in parcuri atunci asta ar insemna o palma usturatoare peste fetele hapciupaliticilor care au putut gandi o astfel de atrocitate la adresa normalitatii dar mai ales asupra sanatatii mintale (ca sa nu mai spun fizice) a oamenilor.
laurentiu
CITAT(klm @ Apr 27 2009, 03:18 AM) *
Daca toti biciclistii s-ar strange cu biciclete/role/skate-uri in sectorul 3 si s-ar plimba in parcuri atunci asta ar insemna o palma usturatoare peste fetele hapciupaliticilor care au putut gandi o astfel de atrocitate la adresa normalitatii dar mai ales asupra sanatatii mintale (ca sa nu mai spun fizice) a oamenilor.


In Timisoara s-a facut ceva asemanator acum aproximativ o luna. S-au adunat cateva sute de biciclisti in fata la spitalul judetean si de acolo au plecat spre primarie. Au ajuns acolo, au stat cateva ore si crezi ca i-a bagati cineva in seama? Nici vorba, nu au rezolvat absolut nimic. Intr-un timp ma gandeam serios sa-mi iau bicicleta, dar mi se pare prea periculos sa mergi cu ea.
klm
Adica in Timisoara nu ai voie sa mergi cu bicicleta pe traseul spital - primarie?
Eu spuneam sa se duca lumea sa se plimbe prin parcurile in care acest lucru este interzis; lasati primarul sa vina la voi wink.gif.
krondet
si in agalati aceeasi problema. pot circula pe faleza, in gradina publica sau pe trotuar numai copii cu triciclete sau cei pana pe la varsta de 12-13 ani.
deja daca ai implinit 14 ani, este pasibil de amenda...
biciclistii - doar pe partea carosabila, facand slalom printre masinile parcate si cele aflate in trafic.

in concluzie ESTE O PANDEMIE DE PROSTIE ANTIBICICLETE SI ANTISANATATE. cumparati masini !
laurentiu
CITAT(klm @ Apr 27 2009, 02:58 AM) *
Adica in Timisoara nu ai voie sa mergi cu bicicleta pe traseul spital - primarie?
Eu spuneam sa se duca lumea sa se plimbe prin parcurile in care acest lucru este interzis; lasati primarul sa vina la voi wink.gif.


Ba ai voie, spitalul a fost loc de intalnire al tuturor biciclistilor si apoi au mers toti la primarie. Nu s-a ales acel traseu in ideea ca nu se poate merge pe el. smile.gif
ozz86651
Acu nu ca-i suport pe astia, dar ce dracu sa faci oameni buni cu o bicicleta in parc? Sa faci slalom printre plozi care invata sa mearga? Bicicleta e mijloc de transport, te duci cu ea din A in B, ce faci cu ea pe un petec de 50x50m sau 100X100 ca majoritatea parcurilor? Te-nvirti pina iese fum? Evident nu ma refer aici la parcurile care au km, genul falezei in Gl care din cate am vazut eu are si pista speciala de biciclisti (ineficienta, ca merge toata lumea pe ea).
Rebel
Parca nici eu nu sunt de acord cu parcul decat daca este prevazut cu banca de biciclisti. Probabilitatea de a fi lovit de un biciclist in parc este mare. Parcul ar trebuie sa fie un loc cu vegetatie in care sa te plimbi netulburat si in care copilul sa poate alerga in voie. Nu poti sa stai pana si in parc cu frica ca vine un nebun cu bicicleta si il loveste.

Ar trebui amenajate trasee speciale pentru biciclisti.
Ma uitam la poza pusa de Cristi Horvat de exemplu: numai cladiri si garduri de beton, o zona fie ea si industriala ar trebui amenajata logic, practic si nu in ultimul rand frumos.

Ma doare sufletul cand vad ca nu exista un plan de urbanism si nimeni nu se gandeste la ce va fi. Odata pusa o cladire undeva nu o mai poti da jos, Romania incepe sa semene cu o adunaura de cladiri, un talmes balmes.

"Noi suntem asa" "ei sunt asa"... Oare nu avem printre noi si ingineri in constructii, functionari la primarii, etc. "EI" suntem "NOI"!
Ganditi-va la acest lucru.

Desi, daca esti mic si faci ceva contra vantului risti sa te uzi... si totusi daca ar fi constiinciozitate peste tot, toate ar fi ok.
In Romania se judeca mult si se arata cu degetul dar fiecare vrea in fapt sa nu respecte legea. "Eu parchez aici ca asa vreau", "eu imi torn asfalt la buza trotuarului" ca vreau sa intru frumos cu masina "pe locul meu de parcare", etc. Mama ce amenzi as da eu si ce curatenie as mai face... In primul rand trebuie sa se renunte la favoritismele astea "mici si nevinovate" al caror raspuns este "da' ce are frate?" si atunci veti vedea diferenta...
krondet
de ce sa merg cu bicicleta in parc?
daca am un copil de 5-7 ani, nu-i normal sa ies cu el la plimbare? sa vada ca poate face la fel ca parintele? ca poate sa se intreaca cu cel mai mare?
educatie prin imitatie?
(eu, imi aduc aminte cat de intens pedalam, la tara, sa pot sa fiu in ritm cu bunicul...eu cu pegas mic, el cu (faimoasele) Tohan).
iar un biciclist este la fel de periculos (ori, la fel de nepericulos) ca un roller ninja.gif vazut-am persoane mai mari de 18 ani care faceau slalom printre...trecatori. thumbsup.gif
ozz86651
Rollerul n-are nici viteza biciclistului, are si mai multa manevrabilitate si mai ales nu are un cadru de metal de 20 de kile intre picioare pe care il repede in tine cu 30kmh.
Da ma rog, nu mai insist ca si mie masura mi se pare aberanta pina la un punct. Parerea mea: depinde de parc. Pe faleza trebuie sa ai voie cu bicicleta. Preferabiul pe banda separata. In gradina publica sau parcul cfr, nu cred. Acu mi se pare la fel de idiot sa trebuiasac sa te dai jos de pe bicicleta si sa treci impingind la ea... probabill ar trebui limite orare, cind e aglomerat si iese lumea la plimbare sa nu fie biciclete.... seara sau seara in weekend, nu stiu.
Tragedia in Romania e ca spatiu de parcuri e mic si se bat multi pe el. Realitatea e ca daca aglomerezi intr-un hectar de parc 500 de oameni care se plimba cu gagica/ul, inca 500 cu copilul mic, inca 500 cu biciclete si inca 500 cu ciini e imposibil sa nu iasa conflicte. Ciinii ii iau la fuga pe biciclisti care dau peste copii, care sint muscati de ciini samd.
20krpm
la noi nu am vazut parc fara semne de "interzis cu bicicleta". (bine, acuma mai e si chestie sa *poti* sa mergi cu bicicleta, pentru ca nu cred ca-mi vine in minte acum vreun parc cu alei.) cu patine cu rotile sau cu skateboards nici vorba. nu pot sa inteleg de unde atita panica. apropo, citi dintre voi se plimbau pina acum cu bicicleta prin parc, si-acum sint furiosi ca nu mai au voie?...
mike.omega
Aleile din parcuri sunt destul de late, nu toate ce-i drept. Dar in Herastrau spre exemplu ai loc sa intorci masina pe aleile principale deci nu vad unde e problema.
Plus ca poti sa amenajezi spatii de joaca(Cum e in parcul Titan) si astfel eviti ocaziile cand kinder+biciclist=buf biggrin.gif
DRAGOS
pedalez de peste 10 ani, am avut incidente urate, dar nicodata nu am lovit vreo persoana/copil prin parc.

20krpm, nu vreau sa par carcotas, dar cum stati cu media de greutate in america de nord? biggrin.gif poate ar fi cazul le dea unora voie sa se plimbe cu biclele smile.gif

acum vorbind serios, e alta situatie. la voi mersul pe bicla nu e atat de raspandit pt ca distantele sunt mult mai mari. in europa te poti descurca foarte frumos cu bicla prin oras, intr-o zi frumoasa de primavara smile.gif

eu merg uneori la scoala cu bicla. pe ocolite pt ca stau la nici 500m de scoala smile.gif
20krpm
dragos, sa stii ca media de greutate in america a scazut dramatic. fata de acum 10 ani, e evidenta diminuarea numarului celor supraponderali, dar e si mai evidenta cresterea numarului de oameni cu o conformatie sanatoasa a corpului. in america - sau hai sa nu zic in america, dar macar in california - hamburger-ul cu cartofi prajiti nu mai e alimentul de baza, ba chiar as zice ca in ultima vreme locul intii e detinut de salata cu piept de pui. krispy kreme a dat faliment iar dunkin donuts s-a relansat ca un fel de starbucks (amindoua erau gogoserii). iar daca ma uit acum pe geam, o sa vad trecind cel putin 5 persoane cu bicicleta, si inca vreo 5 jogging, in urmatoarele 5 minute.

aici bicicleta se foloseste pe strada, in jurul parcurilor (asa cum am mai zis parcurile nu au alei), pe plaja, si pe munte, pe poteci speciale sau paralele cu cele de hiking. daca vrei cu adevarat sa folosesti o bicicleta, poti si ai unde. serviciul meu e acum la 20mi de casa, si ma gindesc serios fie la bicicleta, fie la o motocicleta electrica. parerea mea e ca 20mi nu e chiar o distanta greu de parcurs cu o bicicleta buna.
ozz86651
Din cite vad eu cu ochiul liber Romania imi pare cel putin la fel de naspa ca america daca nu mai rau la obezitate. Da, aici vezi niste monstri pe care nu ii vezi in Romania da pe medie nu cred ca e mai rau comparat cu statele din vest. Alea din sud nu conteaza smile.gif, acolo e mai naspa. Apoi ciclism la americani se face cu siguranta mult mai mult (cu ordine de marime mai mult) ca in Romania.

@20krpm: eu chiar nu stiu despre ce vorbesti. Cum parcurile n-au alei, ca mai toate pe care le stiu eu au si alei, ba si strazi cu masini si trotuoiare prin ele.

QUOTE
la noi nu am vazut parc fara semne de "interzis cu bicicleta".


Central park in NY? Golden Gate in SF? Presidio in SF? Asta numai ca sa dau exemple de parcuri stiute de tot omul. Sint parcuri pentru biciclete, dar nu sint astea mici, "locale", de cartier. Ce e insa adevarat e ca bicicletele nu-s pe aceleasi alei cu oamenii. Ceea ce in Romania e cam greu de realizat.
ozz86651
QUOTE
parerea mea e ca 20mi nu e chiar o distanta greu de parcurs cu o bicicleta buna.


E foarte inconvenabil. Iti ia o ora in primul rind, vii transpirat, du-te, fa dus (presupunind ca e o companie suficient de mare ca sa aiba dus si gym), schimba-te, iaca 1.5h. Numai dimineata. La intors cam acelasi ritual. Adaugi vreo 3 ore la tompul de munca, cu avantajul ca iti faci si exercitiul fizic in astea 3h deci nu-s timp pierdut. Daca-l ai. Mai e o problema: daca vii seara pe intuneric (mai ales iarna) devine si oarecum periculos ca te poate lua unul in bot care vine si el adormit de la munca cu masina.
20krpm
QUOTE (ozz86651 @ Apr 27 2009, 06:51 PM) *
Central park in NY? Golden Gate in SF? Presidio in SF?

yeah... io ma refeream la ceva mai local, la mine in comuna. de cind ies cu fiu-meu la plimbare, le stiu pe toate pe o raza bunicica. n-au, domne. n-au trotuare decit de jur imprejur.

la aia cu bicicleta la serviciu - mare diferenta n-ar fi. ca timp, probabil vreo 40min - 1hr. am pista de bicicleta de la 2 blocuri de casa pina la un bloc de serviciu (asta ca norocu, ca altfel n-as considera). la serviciu n-am vreo problema daca tre sa ma intilnesc cu vreun new-yowkaa si el e la armani si io la timberland si converse. dusurile dureaza la mine 5min, iar un dus cind ajung acasa fac oricum. nu de mers pe noapte mi-e frica, ci de mers la 5 dupa masa, pe caldura.
krondet
aspecte comparabile:
1.ante'89, vedeam la bunici in comuna (langa calafat) oameni de toate varstele pe bicicleta...de la 6 la 76 de ani. acu, daca mai sunt cativa...si-au luat oamenii masina, iar mersul nepoluant a devenit ceva ...neconformist.
2.am fost lovit de un dobitoc pe bicicleta, acum 2 ani, pe faleza goala. whistling.gif , pur si simplu se uita la pinion sa vada in ce masura lantul a schimbat viteza. dar, cred ca impactul a fost mai putin dureros (roata deturneaza energia de impact) decat un roller care vine in tine frontal si de darama pe spate. riscul (si socul, totodata)unui impact cap-asfalt este mai mare in cazul celui care se deplaseaza pe role.
3.pe faleza inferioara EXISTA pista pentru rolleri. DAR, acesti copii care aluneca pe role/rotile, etc sunt nevoiti sa-i ocoleasca pe acei pietoni care se plimba chiar pe aceasta pista. (si, culmea, aceasta pista le atrage si pe mamele cu copii in carutz....). Pana la urma, tot pietonii cauzeaza incidente si nerespectarea regulilor. Daca cei cu role sunt amendati cand circula pe alte parti, de ce nu sunt amendati si pietonii care circula pe pistele pentru roller?
klm
Din directia bac->centru, faleza este impartita in 2: partea dreapta, ingusta, care are inscriptionate niste talpi goale, distanta dintr-o suta-n o suta de m si partea stanga, larga, pe care nu este inscriptionat nimic.
Pe care parte este pista de biciclisti?
krondet
QUOTE (klm @ Apr 28 2009, 01:44 PM) *
Din directia bac->centru, faleza este impartita in 2: partea dreapta, ingusta, care are inscriptionate niste talpi goale, distanta dintr-o suta-n o suta de m si partea stanga, larga, pe care nu este inscriptionat nimic.
Pe care parte este pista de biciclisti?



smile.gif) partea dreapta, ingusta...pe care sunt desenate picioare cu roti whistling.gif dar, nu este pista pentru biciclisti, ci pentru rolleri
klm
Oprescu sau/si CMB par ca intr-adevar au o problema cu parcurile.
air_wolf
QUOTE (klm @ May 8 2009, 07:57 AM) *
Oprescu sau/si CMB par ca intr-adevar au o problema cu parcurile.


ce imbecili... sa-l faca dracu in piaa victoriei, in fata curvernului.

revenind la biciclete si parcuri: in romania traiesc o gramada de imbecili care cred ca trotuarul e facut de ma-sa si administrat de tac-su, asa ca se labarteaza pe el si evident ocupa pista de biciclete. am avut o gramada de altercatii pe tema asta. si nu se dau nici la claxon nici la "pardon" nici la "n-am frine ba boule!!!". asa ca am inceput sa dau peste ei fara sa ma mai intereseze ce se intimpla in spate. doar gravidele si persoanele cu caruciorul le ocolesc. abia asteptam sa ajung in parc ca sa scap de ei. deocamdata doar parcul IOR se incadreaza in parcurile interzise - s-ar parea ca bosorogii au facut plingeri ca sint multi cu role si bicle si vezi doamne ei nu se mai simt in siguranta. ii cauta moatea pe acasa si ei stau pe banca in parc. sa vedem, poate propune cineva sa le fie interzis accesul la mai mult de 500m in jurul blocului, sa vedem cum mai ajung in parcuri.
m-am saturat sa vad restrictii peste restrictii si legi aberante peste legi aberante. concluzie: ma car. cu prima ocazie am plecat din dulcea si fascinanta romanie. auzi, "nu calcati iarba"... pai e iarba ma-tii? nu din impozitele mele o plantezi???
klm
Esti prea surescitat, stimabile; batranii aia si-au castigat dreptul de a se plimba pe unde vrea mushciu' lor insa, din pacate, au uitat pe parcurs obligatia de a respecta dreptul altora de a se plimba si implicit regulile morale/legale ale convietuirii intr-un oras; stiu cat de uraciosi pot fi unii din ei insa nu trebuie uitat nicio clipa faptul ca asa cum noi suntem ai lor si ei sunt ai nostri.
Tot din pacate, vad in fiecare masura luata de vajnicii nostri reprezentanti, inca un motiv s-o taiem cu totii din tara asta sau sa mergem dracului la vot sa-i bagam in pm lor (alea de tipa la copii ca fac galagie in parc).
air_wolf
QUOTE (klm @ May 11 2009, 01:36 PM) *
Esti prea surescitat, stimabile; batranii aia si-au castigat dreptul de a se plimba pe unde vrea mushciu' lor insa, din pacate, au uitat pe parcurs obligatia de a respecta dreptul altora de a se plimba si implicit regulile morale/legale ale convietuirii intr-un oras; stiu cat de uraciosi pot fi unii din ei insa nu trebuie uitat nicio clipa faptul ca asa cum noi suntem ai lor si ei sunt ai nostri.
Tot din pacate, vad in fiecare masura luata de vajnicii nostri reprezentanti, inca un motiv s-o taiem cu totii din tara asta sau sa mergem dracului la vot sa-i bagam in pm lor (alea de tipa la copii ca fac galagie in parc).


klm, de acord cu tine si nici nu vreau s-o dam in chestii legate de batrini. dar ei au facut plingerile, asa ca ei sa suporte consecintele. si primaria sa faca bine sa-i avertizeze aupra riscurilor de a circula pe banda pentru biciclisti. noi sintem avertizati ca sintem pasibili de amenda.
ozz86651
Pai in Bucuresti n-ai loc pe trotuoare DE MASINI, parcate, oprite sau chiar mergind. Asa ca se ma da omul si pe carosabil ca sa ocoleasca masina.
drabisan
Nu pot decit sa fiu deacord cu air!

Dar cu o mentiune: si eu ma plimb prin parc si cu bicicleta si cu fi-mea cu carutul. Dar deseori sint nevoit sa-i evit pe baietasii care incearca sa faca "kamikaze" cu bicicleta. Pentru ca, prea des, ma intilnesc cu d'astia. Au locuri speciale, unde sint liberi sa sara si in cap cu ale lor biciclete cu tot. Are si un nume "sportul" ala, dar numai sport nu e. De la baietasii aia care au descoperit saritul cu bicicleta si nu mai stiu altceva pina la cei care se plimba pur si simplu cu bicicleta e o mare mare diferenta. Eu, in toate ocaziile, reusesc sa evit toate coconeturile timpite care schimba directia de parca ar fi parceaua lor (si care se ciocnesc si de alti oameni si, mai ales de caruturile pentru copii). Dar ma plimb prin parc cu ideea sa nu intru in ametiti. Dar bajetii-kamikaze nu-s instare sa evite nimic (am vazut o situatie - un kamikaze si un copil, nasol, nasol de tot, evident ca prostul s-a suit pe bicla si a plecat si cine sa-l mai prinda). Unii zici ca-s mai tembelizati ca doamnele ahtiate dupa telenovele, au lumea lor si pace!

Timpitii de la primarie puteau sa interzica asa-zilele cascadorii cu bicicleta, nu plimbatul. Dar sa nu uitam ca retarzii de primari sint votati de bosorogii care fac reclamatiile, asa ca miscarea asta e justificata!

PS. am un prieten bun care obisnuia sa se plimbe cu rolele in Herastrau. Mare fan Oprescu (ce de discutii am avut cum ca doctorasul e un nimic). Acum il injura, dar ce injuraturi!

guerilla
eu m-am dat ieri cu bicla. de la stadionul national pana in parc la izvor.
imi pregatesc ghidonul acum sa fie mai ascutit in capete whistling.gif
m-am saturat sa isi parcheze tot melteanu masina in buza terasei ca ii este lene sa isi miste hoitu dojdemetri... pe basarabia sunt sute de locuri de parcare unde a fost piata mobila, da de ce si-ar parca masina in zona amenajata cand e mai simplu sa o lase pe pista de bicle.
apoi, care e infectu care a proiectat pista de biciclete? ca vreau sa-l iau pe bara de la bicla sa-i arat cum se circula de la unirii pana in parcul izvor. ce creier de amiba trebuie sa ai ca la traversarile de strazi sa trebuiasca sa o mergi in U (pentru a merge inainte trebuie sa traversezi cele trei treceri de pietoni pana pe trotuarul de vis-a-vis) in loc sa pui un semafor de biciclisti (1minut e suficient) ????
de copaci nu mai zic ca e prea mult sa ni-i taie.
cu bordurile m-am obisnuit.. incet incet invat scheme sa le sar 36182451.gif
am vazut in decathlon o goarna din aia misto de bicla, ceva gen goarna de tir la scara redusa 36182451.gif 36182451.gif. saptamana viitoare ma dotez cu sperietoare de mosnegi si de amorezati care dorm pe pista biggrin.gif

LE. in IOR nu mai merg de cand ne-au oprit niste albastri ca s-au plans babele. oamenii cu bun simt ne-au zis ca nu mai avem voie (chiar au fost ok ca ton si ca limbaj) si ne-au rugat sa parasim zona. asta e, macar sa le ducem niste cruci alora de au vrut parcu numai a lor, sa se ingroape acolo.
ozz86651
QUOTE
De la baietasii aia care au descoperit saritul cu bicicleta si nu mai stiu altceva pina la cei care se plimba pur si simplu cu bicicleta e o mare mare diferenta.


E adevarat, primii chiar stiu sa mearga cu bicicleta biggrin.gif.
FAR EASTERN
QUOTE (guerilla @ May 11 2009, 10:33 PM) *
imi pregatesc ghidonul acum sa fie mai ascutit in capete whistling.gif


Poti sa te inspiri din "Gladiatorul"...
krondet
am auzit un zvon - ca la prima sedinta de consiliu local (cand...o fi progamata ceea), se va lua in discutie eliminarea din HCL a interdictiei de plimbare cu bicicleta prin locurile publice. Sa vedem cu ce-or inlocui. whistling.gif
drabisan
Daca se baga oPRESCU la prezidentiale nu o sa mai fie nici o sedinta. Daca nu se baga, poate o sa fie cu prima ocazie cind si-o deranja hoitul, adica prin septembrie, cel mai optimist smile.gif
krondet
QUOTE (drabisan @ May 12 2009, 03:35 PM) *
Daca se baga oPRESCU la prezidentiale nu o sa mai fie nici o sedinta. Daca nu se baga, poate o sa fie cu prima ocazie cind si-o deranja hoitul, adica prin septembrie, cel mai optimist smile.gif



OOops, trebuia sa precizez - Consiliul Local Galati. dry.gif
air_wolf
QUOTE (ozz86651 @ May 11 2009, 11:18 PM) *
QUOTE
De la baietasii aia care au descoperit saritul cu bicicleta si nu mai stiu altceva pina la cei care se plimba pur si simplu cu bicicleta e o mare mare diferenta.


E adevarat, primii chiar stiu sa mearga cu bicicleta biggrin.gif.



da' de unde... si asta iti spune unu care si-a spart dintii pe bicla facind tot soiul de scheme biggrin.gif acum au tot soiul de bicle performante, protectii peste protectii, si astfel le-a cam disparut din instinctul de conservare.
e drept unii dintre noi mergeu la olimpia si se dadeau pe dealul ala care coboara spre stadion sau tot in ior dar pe dealul de la actuala "baza spoartiva" sau la gloria, de te opreai direct in lac biggrin.gif dar incercam sa ocolim si pietonii si masinile (care nu erau multe)
@guerilla: sau te poti inspira din mad max... biggrin.gif
guerilla
air nu-i nevoie. am la ghidon in capete nu stiu cum se cheama... de te sprijini in ele cand esti la cursa lunga. trebe numa un pic de polizor si un ciocan sa le iau in unghi un pic biggrin.gif

daca nici asta nu va merge pun la roti ca la carele de lupta romane 36182451.gif
air_wolf
QUOTE (guerilla @ May 12 2009, 10:05 PM) *
air nu-i nevoie. am la ghidon in capete nu stiu cum se cheama... de te sprijini in ele cand esti la cursa lunga. trebe numa un pic de polizor si un ciocan sa le iau in unghi un pic biggrin.gif

daca nici asta nu va merge pun la roti ca la carele de lupta romane 36182451.gif


eu am renunat la coarnele alea. imi voi confectiona un cadru inchis pe care sa-l pun pe mijloc. asa de tare ma incomodau alea, si la frine si la coboriri si n-am reusit sa ma odihnesc nciodata pe ele, ba din contra sad.gif
guerilla
pe mine nu ma deranjeaza pentru ca nu le folosesc. poate sunt un pic incomode cand trebuie sa te strecori printre masini. oricum nu la fel de incomode ca saua asta sport.
FAR EASTERN
Voi despre ce vorbiti ? Ca nu ma prind...
air_wolf
QUOTE (FAR EASTERN @ May 13 2009, 09:01 AM) *
Voi despre ce vorbiti ? Ca nu ma prind...


coarnele alea de la capatul ghidonului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.