Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru Forester 2.5 XT (fost "Ghicitoare")
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Forester
Pages: 1, 2
Serg
Impreza Wrx si Golf Gti sunt masini cu o accentuata tenta sportiva , iar Forester2.5 e un SUV compact iar valoarea de 0.75g e o valoare medie spre buna la un SUV Ex. ML500 0.75g , X54.4i 0.77g.

Si oricum un SUV cat de sportiv ar fi nu trebiue confundat si condus ca o masina sport :oops: !!
Iulian HondaFan
de acord, asta am vrut sa spun si eu.

un SUV ramane un SUV si chiar daca este f. rapid sufera la capitolul manevrabilitate, ceea ce e pacat pt. ca asta e o alta calitate importanta a unei masini.
G e o r g e
pai un SUV e un SUV. eu vreau SUV pentru nenorocirile din bucuresti, pentru plecat la munte iarna si mers la peste vara. laugh.gif
Serg
Bine zis si in plus daca poate(Forester2.5XT) sa mai si faca cate o masinuta din clasa 'premium' , tripleta nemteasca(bmw, merc,Audi). laugh.gif
Iulian HondaFan
OK, inteleg voi vreti utilitatea, dar pierdeti sportivitatea.

eu raman purist la capitolul asta si vreau ca o masina f. rapida (sub 8 sec suta) sa fie si cat se poate de manevrabila si cu un coeficent de aerodinamicitate mai bun decat cel al unui dulap.

iar un SUV nu l-as vrea foarte rapid, in jur de 10sec suta e suficient, dar l-as vrea sa poata lua sub roti orice fel de teren greu fara probleme.

Forester XT este o incrucisare dintre cele 2 tipuri dar nu exceleaza la niciuna dintre ele.

cum spuneam, cred ca o Impreza WRX ( sau un Legacy/Outback daca ai nevoie de spatiu) este mai de folos pentru genul de activitati mentionate de George. diferenta de garda la sol este de 2.5 cm intre Forester si Impreza/Legacy, ceea ce oricum nu e f. mult tinand cont de adancimea gropilor din Ro. outback-ul are garda la sol de 20 cm fata de 14cm a Foresterului.
G e o r g e
forester are 195 smile.gif
Iulian HondaFan
in US are 5.5 inches=aprox 14cm.
G e o r g e
http://www.subaru-global.com/lineup/forest.../dimension.html

pe www.subaru.com la forester / specifications am gasit :
Minimum Road Clearance (at curb weight) 7.5
Iulian HondaFan
ai dreptate, eu am luat datele de pe CR, pt. ca sunt multe sedanuri cu ground clearance mai mare. edmunds da tot 7.5 inches ceea ce e 190-195mm. insa si impreza are garda la sol de 6.9inches dupa Edmunds si Subaru, CR o da ca 4.5inches.

si la GTI CR spune 4 inches iar edmunds.com spune 5.1 inches. :scratch:

depinde de roti si cauciucuri desigur...
stefan_ieu
George, ori am pierdut eu niste posturi pe aici, ori nu mai inteleg nimic.. :?: :?: :?: Foresteru' din semnatura e al tau sau nu?
Doru25169
Foresterul din semnatura lui George este, dupa cum spunea chiar el, "un vis frumos" pentru moment. a fel este si Alfa Romeo din avatarul meu. laugh.gif
Chiar daca ma chinui sa-mi cumpar un alfa de prin '90, aici imi e permis sa visez la cea mai nou.
Vasile26083
Deocamdata Foresterul lui George e deghizat intr-o super nova. :joker:
stefan_ieu
Am citit si eu acele posturi. Problema e ca pe alt forum are o semnatura cu 3 masini si din niste posturi (nu doar ale lui) in care nu era foarte explicit puteai intelege ca le are pe toate (de 2 dintre ele - DSN si Vectra - stiu). De-aia l-am intrebat.
G e o r g e
ca sa va lamuresc.

zilnic conduc o supernova . sora mea conduce un impreza, mama o vectra. all clear now?
stefan_ieu
Si Foresteru'? Il conduce dealerul? :bounce:
G e o r g e
ala il conduc in WE .
Iulian HondaFan
cum e Foresterul fata de Impreza (e WRX de 2.0turbo, nu-i asa?).

credeam ca iesi si tu cu ceva impresii calde daca ti-ai intrat in posesie..

eu ma gandesc la un WRX poate pentru la toamna, poate pentru 2006 daca nu o apare altceva mai tentant ( golf5 GTI fiind pe lista).
stefan_ieu
QUOTE(G e o r g e)
ala il conduc in WE .

Pai al cui e ? :scratch: Nu mai inteleg nimic... :dontknow:
V l a d u t z
Mie imi place mai mult Subaru acesta ,interiorul e altfel (mai frumos) smile.gif
V l a d u t z
Si interiorul biggrin.gif
V l a d u t z
Imi cer mii de scuze am uitat sa precizez masina este de vanzare pret 39000 EURO pret CIP
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.