Help - Search - Members - Calendar
Full Version: TransAlpina
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Intalniri Subaru
Pages: 1, 2
Watcher
Felicitari pentru efortul depus cu pozele!
Felicitari pentru poveste!
Felicitari pentru experienta!
bogdaro
Bestiale pozele.
Te pricepi nu gluma smile.gif
Zi-mi si mie de curiozitate...cu ce aparat sunt facute?
Aia de pe Transfagarasan cu drumul e geniala.
LooLee
QUOTE (bogdaro @ Jul 31 2009, 05:18 AM) *
Zi-mi si mie de curiozitate...cu ce aparat sunt facute?

Canon EOS 450D, dar aportul principal il are obiectivul Canon EFS 10-22mm f/3.5-4.5 USM, ajutat un pic la contrast si saturatie de Photoshop.
Multumesc tuturor pentru aprecieri.
bogdaro
QUOTE (LooLee @ Jul 31 2009, 08:10 PM) *
QUOTE (bogdaro @ Jul 31 2009, 05:18 AM) *
Zi-mi si mie de curiozitate...cu ce aparat sunt facute?

Canon EOS 450D, dar aportul principal il are obiectivul Canon EFS 10-22mm f/3.5-4.5 USM, ajutat un pic la contrast si saturatie de Photoshop.
Multumesc tuturor pentru aprecieri.


Cool obiectivul asta smile.gif Eu ma joc cu cu 400D si de 2 ani ma chinuiesc sa-mi iau un obiectiv mai serios decat amaratul de 18-55 din dotare.
Pana acum am avut alte prioritati din pacate...pusesem ochii pe un 17-40mm f/4L....inca visez la el biggrin.gif
LooLee
Si mie imi curg balele dupa un 70-200mm f/4L IS, dar intr-o zi tot ma sterg eu la gura.
Poate dupa criza. whistling.gif
bogdaro
Cei virtuosi sunt intotdeauna rasplatiti thumbsup.gif
Mircea104901
Fara sa-mi propun, ieri 02.08.2009 am "nimerit" pe Transalpina (In 01.08 am avut o sedinta in Crasna, asa ca am profitat de ocazie si m-am intors pe "scurtatura").
Ca o recapitulare, Transalpina, la ora actuala, nu poate pune probleme nici unui 4x4 cu garda mai mare de 18-19cm (deci cu atat mai putin unui Subaru). De fapt, cu grija, cred ca si cu garda mai mare de 15, "scapi" fara sa o atingi (si asta doar in cateva zone scurte). Peisajul este mirifc, linistea este apasatoare, chiar te face sa te simti la granita dintre cer si pamant.
Nu stiu daca vor sa-l asfalteze, cert e ca se lucreaza. Am facut cateva poze, edificatoare.

Drumul spre Ranca
Click to view attachment
Click to view attachment
Click to view attachment

Ranca vazuta de pe drumul care urca catre Vf.Papusa, spre Transalpina:
Click to view attachment
Click to view attachment

Vf. Papusa vazut de pe drum. Se vad utilajele cu care se lateste drumul si se asfalteaza:
Click to view attachment
Se lucra inclusiv duminica:
Click to view attachment
Escavatorul nu lucra. De aici incepe Transalpina:
Click to view attachment

Click to view attachment
Vedere spre Sud, catre zona unde incep lucrarile dinspre Ranca:
Click to view attachment
Se pare ca o sa intram in nori biggrin.gif
Click to view attachment
Cativa motociclisti:
Click to view attachment
Un pic de ragaz inainte de nori smile.gif
Click to view attachment
Am virat la dreapta catre Vf.Papusa si Lacul Petrimanu (marcaj banda rosie pe alb). Am vrut sa merg pana la lac, dar m-am razgandit ulterior dupa ce am realizat ca e prea departe)
Click to view attachment
Drumul dinspre Ranca "vazut" printre nori de pe Vf.Papusa:
Click to view attachment
Subi a ajuns si pe Vf.Papusa (nu chiar pana pe varf, sa nu fiu catalogat "nesimtit" smile.gif )
Click to view attachment
Click to view attachment
Catre lacul Petrimanu. Am intalnit o herghelie de cai salbatici cred.
Click to view attachment
Click to view attachment
Drumul catre lac e provocator. Exclus tractiune pe 2 roti sau garda la sol mica. Subaru a mers fara nici o problema.
Click to view attachment
Click to view attachment
Ne-am intors pe TA. Drumul, "parfum" smile.gif
Click to view attachment
Am ajuns in Caldarea Latoritei. Norii dadeau semne ca se risipesc
Click to view attachment
Click to view attachment
Coborarea in "caldare" -drumul foarte bun-
Click to view attachment
Click to view attachment
Click to view attachment
Click to view attachment
Mircea104901
O portiune la coborarea in "caldare" ceva mai proasta
Click to view attachment
Cred ca norul acela ma urmarea smile.gif
Click to view attachment
Zona mai proasta vazuta de jos
Click to view attachment
Cateva poze "fara nori" smile.gif
Click to view attachment
Click to view attachment
Click to view attachment
Un ciobanesc autentic de paza la oi:
Click to view attachment
Click to view attachment

Parasim caldarea:
Click to view attachment
Si urcam catre Vf.Muntinul Mare
Click to view attachment
Cateva stanci smile.gif De aici in sus, pe o portiune de aprox.100m urmeaza o portiune mai dificila ("treptele") pentru masinile cu garda la sol mica
Click to view attachment
Pe platoul langa Iezerul Muntinului. In spate se vad Muntii Lotrului. In stanga, cred Mt.Capra:
Click to view attachment
Click to view attachment
Dupa ce am coborat Muntinul Mare, am deviat la dreapta pe "Coasta Benghii". E un drum care ar trebui sa ajunga la Malaia. Nu am mers pana la capat.
Click to view attachment
Am ajuns pana in Saua Zanoguta, inainte de Vf.Puru. De acolo se vede Lacul Vidra (ma rog, fara apa in el)
Click to view attachment
Cai salbatici
Click to view attachment
Un soim (cred)
Click to view attachment
Inapoi catre TA, se vad utilajele care "dormeau"
Click to view attachment
"Efectele" lucrului la TA (la coborarea catre Obarsie)
Click to view attachment
Click to view attachment
Intrarea in padure. Pana la podul (care cred ca va avea 4 benzi ninja.gif ) drumul arata bine, dar ingust. Cand ploua, ceva mai greu de urcat cu tractiune pe 2 roti, fiind argilos.
Click to view attachment
Final de TA. Ii sta bine asa smile.gif
Click to view attachment

Pe drumul de la Obarsie la Sebes nu am facut poze. Nu prea am mai avut dispozitie, pt ca "ne lovise" o foamee smile.gif Oricum, e un mix de macadam si sosea de pilotaj in coasta (asfalt proaspat turnat. Partea proasta e ca se termina brusc la fel cum incepea).
Nu am inteles metoda asta de a construi drumuri pe bucati. Ma rog, nu-s constructor, ei stiu mai bine.
LooLee
Ca tot mai lucram cate ceva la album...si m-a amuzat ideea...

Sa nu zica omu' ca n-a trecut pe acolo rolleyes.gif
GLC120
Bravo Loolee! Tu ar trebui sa fii sponsorizat de Ministerul Turismului, macar pantru un obiectiv din ala smecher, daca nu si cu diurna rolleyes.gif O sa-i propun Elenei, cu prima ocazie!

Sunt foarte curios cum va fi pe acolo, vara viitoare, cu Transalpina asfaltata. Care va fi raportul (PET + pungi de plastic/hartie)/cap de oaie furajata ? Votam ? woot.gif

Sau poate vantul se va dovedi mai puternic decat poporul, iar peisajul va ramane intact blink.gif ?
LooLee
Aaaa...Cum?...Cine?...Ce spui tu acolo? Cine sa fie mai puternic?
Aaa, daaa, sigur...vantul. Am inteles. Sorin Ovidiu Vantu (vezi inima Deltei)

PS: Vorbeste cu EBA, e mai micuta si mai debusolata. Poate pune mai repede botoo(x)...la obiectiv macar woot.gif
PS: Thx!
OvidiuH
Foarte frumoase imagini, Mircea.

Din ce-am înțeles, cam 2 ani vor dura lucrările până vor termina de asfaltat toată porțiunea de 33 km.
Mircea104901
smile.gif
Nu stiu cat va dura. Dar stiu un lucru, daca pana acum nu a avut loc nici un accident (din cate stiu eu), sa vezi cate or sa fie dupa ce asfalteaza sad.gif
Sa nu mai zic de trafic/poluare.
guerilla
mircea, care poluare?! ca in ranca arata de zici ca a explodat un mare container de gunoi. e una din cele mai oribile "statiuni" din tara. noroc ca dimineata era intuneric cand am inceput sa urc (5dimineata) dar pe seara nu stiam cum sa o traversez mai repede.
gunoaie vezi si de partea cealalta a muntelui, imediat ce treci de vad. Si multi melteni campati la cort, in sunet de manele, pe marginea drumului in constructie, cu un praf de cativa cm pe care il inghit senini. n-am crezut ca voi vedea asa mizerie si n-am crezut ca exista oameni care sa-si supuna copiii unui asemenea "deliciu".

fotografia e postata deja si la
fotografie.. pe bune

Mircea104901
Asta asa e. Ranca (ca de altfel multe alte locuri din tara) s-a construit total haotic, fiecare are treaba doar cu ograda lui, nu si cu imprejurimile care arata ca dupa bombardament, resturi de constructii imprastiate peste tot,...etc. Eu unul nu o penalizez asa tare, pt ca inca se mai construieste. Intrebarea e cat, si cand va arata a "statiune". Iarna poate ca e frumos, pt ca zapada acopera mizeriile/dezordinea.

Referitor la turisti, acum sunt relativ putini. Multiplica ce ai vazut acum de cateva ori, asa va arata dupa ce va fi asfaltat.

P.S. gramada aia de gunoi e pe Transalpina?

PPS: ce am uitat sa spun referitor la Transalpina e ca, intr-adevar, praful este o mare problema. Masina e plina si inauntru (am mai deschis geamul/trapa), aparatul foto arata de parca as fi fost sa fac poze pe un camp de batalie biggrin.gif
guerilla
QUOTE (Mircea104901 @ Aug 5 2009, 03:17 PM) *
P.S. gramada aia de gunoi e pe Transalpina?

PPS: ce am uitat sa spun referitor la Transalpina e ca, intr-adevar, praful este o mare problema. Masina e plina si inauntru (am mai deschis geamul/trapa), aparatul foto arata de parca as fi fost sa fac poze pe un camp de batalie biggrin.gif


da, poza e facuta pe transalpina.
despre praf numai de bine.... verymad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.