Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sistem racire VW GOLF3
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Constantin*
Tocmai m-am cumparat un VW si am observat ca lichidul din vasul de expansiune al instalatiei de racire este la limita inferioara. As vrea sa completez dar nu stiu cu ce marca de lichid de racire trebuie completat.
In cartea masinii am gasit specificat ceva de genul "G11 A8C/ TL-VW 774C".Nu cunosc limba germana asa ca doar banuiesc ca acesta este. Ma poate ajuta cineva?
florinel12
Deocamdata pune apa distilata sa vezi daca mai pierde si sa remediezi problema.
Constantin*
QUOTE (florinel12 @ Aug 30 2008, 10:38 PM) *
Deocamdata pune apa distilata sa vezi daca mai pierde si sa remediezi problema.

Asta a fost si prima mea reactie dar ma intrebam daca prin diluarea nu se modifica parametri lichidului. Iar daca , da ce fac dupa ce remediez defectiunea? Schimb tot lichidul?
Am vazut pe unde scapa.
Undeva sub nivelul bujiilor aste un racord prins in patru suruburi si se vede clar deoarece lichidul are o culoare roz specifica.Nu am verificat daca nu e strans bine sau e vorba de garnitura.
Mariustom
Salut și bine ai venit pe forum smile.gif

În general, dacă nu ai pierderi, se completează doar cu apă distilată. Dacă ai pierderi, după remediere, se completează și cu antigel de aceeași culoare cu cel prezent.
Atenție, la o anumită perioadă de timp (funcție de tipul de antigel) se recomandă înlocuirea întregului amestec de antigel cu apă distilată.
Chiar dacă sunt de mult, găsești info utile și aici wink.gif
Precum și aici wink.gif
Baftă și folosește gugălu cu încredere, vei găsi ... destule thumbsup.gif
Constantin*
QUOTE (Mariustom @ Aug 31 2008, 10:16 AM) *
Salut și bine ai venit pe forum smile.gif

În general, dacă nu ai pierderi, se completează doar cu apă distilată. Dacă ai pierderi, după remediere, se completează și cu antigel de aceeași culoare cu cel prezent.
Atenție, la o anumită perioadă de timp (funcție de tipul de antigel) se recomandă înlocuirea întregului amestec de antigel cu apă distilată.
Chiar dacă sunt de mult, găsești info utile și aici wink.gif
Precum și aici wink.gif
Baftă și folosește gugălu cu încredere, vei găsi ... destule thumbsup.gif

Multumesc!
Constantin*
Click to view attachment

Dupa cum spuneam am localizat scurgerea si din documentatia primita prin amabilitatea lui Mariustom deduc faptul ca la imbinarea respectiva etansarea se face cu un "inel de etansare".
Stie cineva unde pot gasi un catalog de piese online?
Mariustom
Salut
În general orice mare magazin îți dă informații telefonic wink.gif

Totuși ai și un mp cu unul ... on-line thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.