Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Spaga!
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2
Alex-F1
Bine, mai Cristiane, asa sa fie cum zici tu....ce sa mai zic.... tongue.gif

Hai pa
ALEX
Dan27
de ce sa dati spaga?mai bine primiti amenda si stergetiva la fund cu ea!nu te obliga NIMENI sa platesti amenda..oricum se prescriu dupa 1 an parca..chiar crezi ca primaria o sa te dea in judecata?au destule pe cap..personal am vreo 10 din care 5 deja sau dus!
p.s.si daca te dau in judecata?poti sa faci servicii in folosul comunitatii,adica nimic!smile.gif))
p.p.s.dar mai bine platiti amenzile ca altfel daca ar vedea ca nimeni nu le plateste cine stie ce ar face!
G e o r g e
vai vai ... ce muschi ai matale... si ai si un avertisment mic ... :evil:
Nazareno Gabrielli
Veneam de la Calarasi la Bucuresti. La intrare in Branesti este un pod. Linie continua inainte de pod. dau sa depasesc un Audi care mergea foarte prost si ma trezesc cu militia in fata mea. Ma trage pe dreapta. Incerc sa-i explic ca ma grabesc, ca am gresit recunosc. El, neinduplecat. Incerc sa-i sugerez o mica spaga. el, nimic. Scrie amenda: 2 milioane de lei pentru clacarea liniei continue. Am injurat pana mi-a venit rau, am platit amenda si acum nu mai calc linia aia idioata decat daca nu am incontro.

La mine, nu a mers spaga si poate e mai bine........
madalina
Sau folosesti autostradapentru a nu mai calca acea linie .... :joker:
cristianc
Ar mai fi o solutie! smile.gif)
Am vazut o reclama la Citroen C5 - noi solutii tehnice smile.gif)
Alex-F1
Mircea, stai ca nu inteleg: adica vrei sa spui ca n-ai apucat sa depasesti Audi-ul, doar ai avut o tentativa de depasire in care ai calcat linia continua si pt. asta ti-a dat 2 mil. amenda???!!! :shock: :evil: Pai atunci asta inseamna ca daca de exemplu avem una bucata gropan pe sensul de mers si trecem pe sensul opus (calcand o linie continua simpla sau dubla) pt. a-l evita, luam 2 mil. amenda????????? :shock: :evil: Pai io as merge pana in panzele albe cu contestatiile daca as fi intr-o situatie de asta si n-ar vedea aia nici un leu de la mine.... :evil:

ALEX
James Kilowatt
Nu va enervati.... daca a fost doar amenda, atunci deja politaiul a fost de treaba. Pentru depasire nepermisa se ia si carnetu teoretic smile.gif
Am trecut si eu prin asta, in tinerete... MErgeam la munte, si am depasit imediat dupa ce am trecut de pod, insa era inca linie continua. Politaiul m-a vazut, m-a oprit, am parlamentat putin, i-am explicat ca ma grabesc sa ajung pe lumina la munte sa pun cortul, si ca deja nu mai eram pe pod, aveam vizibilitate...... iar el a fost baiat finut si mi-a dat doar amenda minima, fara sa scrie in PV ca a fost depasire nepermisa ci doar incalcat banda continua. E drep ca nici n-am tipat la el si nici nu i-am propus spaga. Cred ca era inca student si facea practica, a fost politicos si amabil. Sper ca a si ramas asa laugh.gif
Nazareno Gabrielli
Nu am apucat sa depasesc total masina aia. Eram paralel cu ea cand militianu (unul foarte tanar de la Politia Ilfov) a sarit in fata mea si m-a oprit. Se considera deja depasire ce am facut eu. Permisul nu mi l-a luat pentru ca mi-a zis el "nu se mai ia carnetul pentru aceasta abatere. Inainte se lua."
Am platit amenda in 48 de ore si am achitat doar jumatate, adica un milion. Tot m-a usturat, dar era greseala mea.

PS: In Germania, un amic de-al meu a fost amendat ca a calcat linia continua exact atunci cand se termina. El a asteptat sa se termine linia continua si cand mai erau 2 metri a depasit. Polizaiul care era in spate l-a filmat si pentru asta l-a amendat. Nu a mers spaga.
Dar stiu alt caz in care a mers spaga chiar si la polizaii germani.
James Kilowatt
Si la austrieci merge destul de des.... plus ca austriecii sunt paranoici cu radarele, sunt din 2 in 2 metri.
valentin37036
Acum mai multi ani, eram la circa 80 km de Montreal, cautam de munca cu inca doi prieteni. Aveam carnet de incepator (pina treceam examenul de strada), adica aveam voie sa circul numai cu insotitor cu carnet de cel putin doi sau trei ani vechime, dar prietenii mei, nu aveau. Ma opreste politia si imi cere carnetul, amenda ar fi fost de 215 $can, dar surpriza ! Carnetul meu era expirat de mai bine de o luna (valabilitate un an), si eu circulam in voia cea buna, si fara insotitor de obicei. Politistul ma verificase dupa nr. de la masina si calculatorul lui ii spusese ca permisul proprietarului nu mai e valabil.
Concluzie; 400 $can amenda, obligat sa pun masina in parkingul unui magazin cu obligatia sa o recuperez in 24 de ore, sau ma costa remorcajul plus stocarea, vreo 300-400 $can. Am recuperat-o noaptea cu niste prieteni.
Ca sa am un alt carnet de incepator sau unul valabil, trebuia sa "execut" un examen de strada. Suparat, "execut" un examen de strada, dar sincer, cu gindul numai sa imi recuperez carnetul de incepator (imi intrase in singe...). Si fara sa ma strofoc prea mult,...iau examenul ! De abia dupa aia am realizat ca ... e mai avantajos unul adevarat ! Deci afacerea asta m-a costat 400 $can amenda plus 100 $can permisul.
valentin37036
Mi-am mai amintit de o intimplare.
Pe vremea cind o chinuiam cu examenul de strada, in ziua examenului, ma indreptam catre locul respectv, cu masina mea, cu insotitor linga mine, dar cu permis francez. Ploua cu galeata de nu vedeam la doi metrii, mergeam incet cu circa 20 km/ora pe linga trotuar sa nu ratez parkingul de unde era plecarea. Si cum cascam ochii pe stinga, trec la pas semaforul pe rosu si in plus mai agat amical si bicicleta unui copil care trecea regulamentar strada si ii sifonez superficial bicicleta. Dracul de copil era bine "antrenat" de parinti, imi ia numarul de la masina si telefoneaza la politie, in doua minute politia e linga mine. Ca i-am sifonat lui ala bicicleta, am scapat elegant, dar m-a altoit cu o amenda de 200 $can si doua puncte din viitorul permis pe care oricum nu l-am luat atunci. Amenda mi-a dat-o pentru ca insotitorul meu nu avea permis...canadian !
Consult legea si vad ca nu scrie ce fel de permis trebuie sa aiba, scria numai; permis, si atit. Depun contestatie la tribunal. Trebuie sa va zic, ca daca vrei sa cistigi la tribunal, trebuie sa ai probe in "beton forjat" altfel, nu are rost.
Peste 3 luni, am procesul, Avocatul ma acuza, eu cu tupeu ii cer sa-mi arate unde scrie in cartea lui cu legi, ce fel de de permis trebuie sa aiba insotitorul. Contraversatia noastra se transforma in circ in sala, lumea ride, procurorul zimbeste,...
In final, procurorul imi reduce amenda la 100 $can si finca eram pe ajutor social, o voi plati in doua parti egale in tremen de 6 luni ceea ce imi comvenea.
Ata ete !
Gica-6
Chiar sunt adevarate povestirile tale ? Pentru ca am senzatia ca citesc rezumatul unei nuvele... smile.gif
Daca sunt adevarate, imi cer scuze ca sunt suspicios si iti urez sa ai mai multa grija in continuare, fiindca de la agatat bicicleta, pana la ranit persoana care o conduce e doar un pas... din pacate :cry:
valentin37036
Gica-6
Nu ai de ce sa-ti ceri scuze. "Picantul" evenimentelor intimplate m-au facut sa le scriu.
Recumosc ca am partea mea de rebel; imi place viteza (ori e masina, ori e caruta), ii injur pe cei care se "tiriie" pe sosele, imi place sa ma strecor in aglomeratie si rare sint zilele cind nu deschid capote masinii, macar sa-i fac un control visual.
Multumesc lui D-zeu, in cei peste 10 ani de condus, nu am facut nici un accident, nici o amenda pentru exces de viteza, si toate punctelesint pe carnet.
Sper sa fie asa si in continuare. Imi place riscul si adrenalina cum "urca" in mine.
Nazareno Gabrielli
Valentine, senzationala povestea cu copilul care te-a "sifonat" la politie.
Am ras copios. laugh.gif laugh.gif
Gabriel38138
am si eu o intrebare...dupa parerea mea foarte complexa...
nenea politist are voie conform legii sa iti dea amenda daca ai muzica in masina foarte tare??? :?: :roll:
si pe deasupra ai in masina 6 in loc de 5 persoane, dar vreo trei erau copii laugh.gif :shock: smile.gif
stefan_ieu
In regulament spune ceva de genul ca nu ai voie sa poluezi fonic. Asa ca poate sa te amendeze daca vrea.
Si partea cu 6 persone poate sa iti dea amenda. Cel mult poti sa ai un copil mic (<2-3ani) in brate. Dar altfel...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.