Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Amenda !
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
f1anatic
$ 120 de dolari.

No or improperly displayed city sticker

Cu alte cuvinte nu am afisat in parbriz mica chitantza lipicioasa care reprezinta taxa anuala pentru vehicule in Chicago. Anual, incepind de la 1 Iulie trebuie afisat noua chitantza vreme de un an: ex: sticker-ul meu galben si urit este valabil intre 1 Iulie 2004 si 30 Iunie 2005. Aveam masina parcata linga un tufis care facea mai dificil accesul pe partea dreapta a masinii. Stickerul trebuie afisat pe partea dreapta a parbrizului.

Problema nasoala este alta. Militzianul lu' peste care vrea sa ajunga general, era rea ocupat cu gogoasa si cafeaua si nu s-a dat jos sa-l vada. Eu am stickerul in geam, perfect visibil si la indemina oricarui cretin sa-l vada. Mai putzin zelosul militzian.

Oricum, am documentele cum ca m-au taxat si am cumparat acest sticker, am facut poze cu masina si acum ma duc la traffic court sa ma cert cu aia. Chitantza de la banca ca mi-au luat banii, etc.

Dar eu baiat destept, in dimineatza asta imi zic sa verific mai intii pe internet daca am luat amenda sau nu. Cert este ca nu e afisat nimic. Deci eu sint ok. Dar cum nu prea ma incredeam in website-ul primariei, am zis sa verific daca merge pt. cealalta masina. Si uite ca are si tata o amenda neplatita din 19 Octombrie 2000. Nu stie inca, dar il sun acum sa-i stric ziua la servici.

Intotdeauna mi-am imaginat o amenda copioasa pt. viteza. Sau pt. farurile prea puternice. Sau geamurile fumurii pe fatza. Sau o depasire pe banda de biciclisti. (Nu pt. parcare ilegala in fatza hidrantului de pompieri sau obstructionare de trafic, sau a locului pt. handicapatzi - am grija cu astea)...dar pt. ceva cu care sint perfect legal ?


Eu am mai luat una pt. depasire pe banda de biciclisti pe 11 Septembrie 2002 (de fapt facusem la dreapta de pe o strada laterala pe una principala care avea o asemenea banda de ciclisti). Nu era pui de ciclist la orizont dar militzianul - influentzat de prima aniversare a atacului terorist de la NYC - a decis sa mi-o traga. Pe la spate, cu becuri albastre cu tot...si nu aveam mai mult de 10 mph ca doar incercam sa ma inscriu in trafic.

Voi ce amenzi atzi mai luat ? Unde, cit si pentru ce ?
V l a d
pai in comparatie cu amenda pe care ai luat-o tu noi nu luam amenzi laugh.gif
la noi amenda medie e de 350.000 lei pana la 500.000 lei adica cam 16 $ laugh.gif
TheCube
750.000 pentru calcarea liniei continue prin virare la stanga intr-un loc in care indicatorul de interzis la stanga nu era vizibil. Eu eram in dreapta soferului.
V l a d
adica 375.000 lei in 48 de ore? sau asta era amenda in 48 de ore....?
TheCube
750.000 in 48 de ore. Era intre 1.5 si 3 sau 5 milioane parca. Da' a fost politistul "nice" si a dat-o pe cea mica. Chiar asa, pe ce baza iti da amenda minima sau maxima? Exista circumstante atenuante/agravante?
Sorin19
15 EURO pt depasirea limitei de 50km/h in localitate. Mi-a venit dupa mai bine de o luna amenda. Pe hirtie zice ca aveam 57km/h iar limita acceptata este de 53km/h. De acum merg cu pilotul automat de cind intru in localitati si pun acul fix pe 50km/h, desi probabil am doar vreo 48km/h.
stefan_ieu
QUOTE(TheCube)
750.000 in 48 de ore. Era intre 1.5 si 3 sau 5 milioane parca. Da' a fost politistul "nice" si a dat-o pe cea mica. Chiar asa, pe ce baza iti da amenda minima sau maxima? Exista circumstante atenuante/agravante?


Din cate stiam eu in 48 de ora platesti 1/2 din amenda minima, indiferent de ce amenda iti da politistul. Poate confirma cineva?
Cum alege ce amenda iti da : in general ti-o da pe aia mica. Cred ca doar daca te iei in gura cu el da ceva mai mare. Eu, sincer, nu am auzit pe nimeni care sa fi luat mai mult decat minim.
cristianc
Lucrurile se intampla in felul urmator:
Politistul scoate regulamentul si iti arata sanctiunea eventual ce ai gresit daca nu recunosti.
Palierul de amenda il stabileste politistul in functie de circumstante agravante/atenuante (ai recunoscut greseala, nu a fost o situatie mai periculoasa). Plata in 48 de ore trebuie sa o scrie politistul in procesul verbal.
Informeaza-te in Ordonanta nr. 2 din 12/07/2001
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 410 din 25/07/2001
si pe www.amenda.ro.
f1anatic
Pt o amenda de viteza aici itzi ia carnetul daca te aflii in statul tau. Ti se da o chitantza galbena urita pe care o tii drept dovada a permisului. Ai 7 zile in care sa

1) trimitzi plata de 120 $ si sa te inscrii la traffic school (faci instructie 4 ore daca ai sub 20 mph peste limita de viteza sau 8h instructie daca ai peste 20mph peste limita - amenda fiind atunci 200 dolari. Daca faci scoala si nu repetzi infractiunea timp de un an, ti se strege din cazier)

2) trimitzi plata de 120$ si itzi ramine in cazier

3) nu recunosti greseala si ceri infatzisare la tribunal

Daca platesti, itzi vine carnetul inapoi in cam 3 sapt - 1 luna iar programarea la traffic school este cam in 2-3 luni de la data incidentului.

________

In 2001 tata a luat o amenda in Ontario Canada - nu i-a luat carnetul insa. Am platit a 2-a zi in valuta lor - mers la banca, trimitere recomandata - tambalau mare. 4 luni mai tirziu primim instiintzare cum ca sinte chematzi la Tribunal in Toronto pt. neplata amenzii. Noroc ca am avut dovada ca am platit.

In general se pare ca toate statele invecinate si provinciile canadiene au nu stiu ce tratat de prietenie in priviintza regulilor de circulatzie ca te pot chema in tribunal. Si cum Ontario are mal la lacul Michigan iar Illinois are mal la lacul Michigan...una peste alta sintem vecini peste girla.
Dan27
fratilor nu mai fiti fraieri!amenzile sunt valabile doar 1 an de zile!ca sa va oblige sa le platiti trebuie sa va dea in judecata primaria de pe raza careia s-a savarsit infractiunea.Iar pana va dau ei in judecata trece anu' ca si asa au destule probleme pe cap+ca costa mai mult judecata ca banii de pe amenzi.Bineinteles sa nu totalizati 100 de milioane.Eu nu am platit o amenda in viata mea desi am primit.
M i h a i
e 750 in 48 de ore...am luat si eu...daca nu in 48 atunci 1500000
V l a d
Draga Dan, eu zic sa iti platesti amenzile, pentru ca unul nu e corect sa nu le platesti si doi, in caz ca nu stii suntem in romania si in orice zi te poti trezi ca te-au judecat in lipsa si amenda sau amenzile tale s-au transformat in zile de puscarie. Si atunci nimeni nu o sa te mai intrebe daca ai primit citatia prin posta pentru ca deobicei nu o trimit si vor veni direct sa te duca la bulau (cunosc cazuri). Asa ca tu dormi linistit pe o ureche crezand ca ai scapat si poate iti aducem un laptop in celula ca sa intrii pe masini.ro sa te lauzi cum nu platesti tu amenzile.
ValiD
amenzile nu sunt valabile 1 an. Amenda neachitata reprezinta un debit. Conform cpc termenul de prescriere este de 3 ani. Si in trei ani ... e timp suficient .. In concluzie ai doua posibilitati : fie te duci la judecatorie si faci contestatie ( daca ai ceva dubii ) fie platesti.
stefan_ieu
QUOTE(cristianc)
Lucrurile se intampla in felul urmator:
Politistul scoate regulamentul si iti arata sanctiunea eventual ce ai gresit daca nu recunosti.
Palierul de amenda il stabileste politistul in functie de circumstante agravante/atenuante (ai recunoscut greseala, nu a fost o situatie mai periculoasa). Plata in 48 de ore trebuie sa o scrie politistul in procesul verbal.
Informeaza-te in Ordonanta nr. 2 din 12/07/2001
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 410 din 25/07/2001
si pe www.amenda.ro.


In primul rand asta cu circumstante atenunate/agravante o stia toata lumea. Eu doar spuneam ce se intampla in cazurile reale, ca nu stiu pe nimeni care sa fi luat altceva decat amenda minima.
In al doilea rand, citind ordonanta, la art 28 spune clar : in 48 de ore - 1/2 din amenda minima. Precizeaza intr-adevar ca politistul trebuie sa specifice asta in procesul verbal (asta in legea 180/2002). Revenind la cazurile reale : politistul specifica ca se poate plati in 48 de ore => in 48 de ore 1/2 din amenda minima, indiferent de cat ti-a dat politistul.
bodescu29824
Parerea mea este ca politistul iti da amenda cea mai mica ca sa nu faci plangere.

Poate sa iti dea si cea mai mare amenda dar in 48 de ore tot jumatate din minimul special se plateste.

Exemplu: pentru detinere de detector radar se da o amenda de 20.000.000 lei.

Dar minimul special este de 5.000.000 lei, jumatate este deci 2.500.000 lei.

De ce nu iti da mai multe amenzi?

Nu primesti mai multe amenzi deoarece politistul nu stie legea, trebuie sa caute, daca ar fi sa iti dea amenda pentru toate chestiile trebuie sa se munceasca destul de mult.

De obicei politsitii cand merg pe strada la amendat merg pe o anumita amenda, noaptea ei te cauta cu fiola altceva nu vor etc.
M i h a i
bodescule ai 2 mesaje pe forum si tot atate prostii spuse :evil: . Habar nu ai in ce conditii se da minimul sau maximul unei amenzi.
Si nu va luat dupa cel care va sfatuieste sa nu platiti amenzile. Mi-e mi-au venit somatii la un an de la comiterea contravenientei cu toate ca platisem amenda. Insa nu dusesem chitanta la circa financiara.
bodescu29824
QUOTE(M i h a i)
bodescule ai 2 mesaje pe forum si tot atate prostii spuse :evil: . Habar nu ai in ce conditii se da minimul sau maximul unei amenzi.
Si nu va luat dupa cel care va sfatuieste sa nu platiti amenzile. Mi-e mi-au venit somatii la un an de la comiterea contravenientei cu toate ca platisem amenda. Insa nu dusesem chitanta la circa financiara.


Nu cred ca vorbesc prostii laugh.gif am studiat si inca mai studiez chestiunea cu amenzile.

Pot sa ma laud ca am discutat atat cu politisti care au dat amenzi cat si cu judecatori care au anulat procese-verbale.

Eu nu ma iau dupa cel care spune sa nu platesc amenzile, eu fac contestatie si pot sa spun ca am gasit intelegere la instatele de judecata.

Consider ca majoritatea amenzilor nu sunt date in spiritul legii, adica pentru a ne proteja, ele sunt date pentru a marii bugetul de stat.

Cu privire la prostii, imi cer scuze nu vreau sa ma lansez asa de rapid cu parerea despre ideile altora.

Cred ca fiecare trebuie sa fie respectat pentru ceea ce gandeste, respectul exista chiar si la animale, deci putem sa il folosim si noi. :colors:
M i h a i
Nu cred ca putem invoca respectul pentru a ne abera pe forum. Iar daca tu crezi ca politia iti da amenda minima ca sa nu faci plangere e treaba ta, la fel cum este tot treaba ta sa pricepi(sau nu) de ce nu e bine sa bei cafea in timp ce conduci.
In alta ordine de idei, eu nu sunt animal sa stiu daca exista respect intre ele si nici n-am studiat fenomenul. Te-as intreba daca tu esti dar nu o fac caci ar insemna ne abatem de la subiectul topicului. Insa daca vrei neaparat sa continui vezi ca exista pe forum o sectiune OffTopic unde se poate discuta orice.
bodescu29824
Sorry nu ai inteles exact ceea ce am vrut sa sustin. :!:
V l a d
va rog mai usor cu offtopicul, aici se vorbea de amenzi!
bodescu29824
Un tip a primit o amenda pentru lipsa actelor si pentruu faptul ca nu avea centura.

A facut plangere si a cerut ca amenda sa devina avertisment.

A castigat.
M i h a i
In weekend, am luat-o pe interzis prin neptun. M-a oprit politzia m-a intrebat ce caut acolo si de ce nu port nici centura. I-am spus ca ma arde pielea iar el mi-a zis ca acum ma arde el la buzunare. Dar dupa ce i-am explicat si de ce o luasem pe interzis, a fost intzelegator si mi-a dat drumul.....nu m-am gandit sa fi facut contestatie sa=mi dea macar avertisment.
M i h a i
QUOTE(bodescu29824)
De obicei politsitii cand merg pe strada la amendat merg pe o anumita amenda, noaptea ei te cauta cu fiola altceva nu vor etc.


M-a oprit politia de vreo 3 ori noaptea, odata la Guvern si de 2 pe Vacaresti. Nu m-au "cautat cu fiola" niciodata. Mi-au cerut actele. De fapt, daca-mi amintesc bine, n-am suflat niciodata in fiola
Rai
Apropo de amenzi si eu am luat una pentru viteza.
Dar pe mine unde ma da in judecata in Germania?As fii curios daca cineva stie cum e cu strainii care circula prin RO.Eu am vrut sa platesc dar sa alerg pe la primari nu am timp sunt curios ce se intamlpla.
Amenda era ceva cu jumatate din minim vreo 7 euro.
M i h a i
Plateste-o cand mai vii in Ro....altfel nu stiu ce se intampla
bodescu29824
QUOTE(M i h a i)
M-a oprit politia de vreo 3 ori noaptea, odata la Guvern si de 2 pe Vacaresti. Nu m-au "cautat cu fiola" niciodata. Mi-au cerut actele. De fapt, daca-mi amintesc bine, n-am suflat niciodata in fiola


Crezi ca pune pe toata lumea la suflat, filtrele de la fiola sunt scumpe, deci trebuie sa fie un suflat o fiola.

Oricum politistii isi dau seama daca ai baut ceva sau nu, amul se tradeaza singur.

Eu am intalnit doar 1 politist care avea noul cod rutier la el.

A fost de altfel singurul care a si inteles ca fapta trebuie individualizata pentru a arata pericolul social al faptei, adica politistul a inteles ca fapta cu a fost ea facuta nu trebuie pedepsita.
M i h a i
Nene bodescule am citi cate ceva pe site-ul tau si m-a surprins atitudinea politicoasa la adresa politistilor, ci citez:

Politistii aplica amenzi nu pentru ca asa vor ei, ci pentru ca asta intra in atributiile lor de serviciu. Ei au OBLIGATIA sa ia masurile legale in cazul in care constata incalcari ale normelor privind circulatia pe drumurile publice.

Cred ca e important sa fim constienti, intotdeauna cand ne opreste un politist, de faptul ca el este un functionar public civil, cu statut special, inarmat, precum si de faptul ca politistul raspunde, in conditiile legii, pentru modul in care isi executa atributiile de serviciu.

http://amenda.ro/amendarea/index.php?main=cine.html

Cele de mai sus, luate de pe site-ul tau mie sa pare ca se dau cap in cap cu ce scrii pe forum si anume ca nu stiu legea ca dau amenzi minime ca sa nu-i dea omul in judecata, ca noaptea vaneaza cu fiola....

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...asc&start=0

Asadar eu nu am inteles, citind pe site si pe forum, din spusele tale, cum ar trebui sa-i consider pe politist: ca un functionar public ce-si face datoria ori ca pe un nepregatit profesional care aplica legea cum vrea, in necunostinta de cauza si care in functie de perioada zilei isi alge tipul de amenda pe care sa-l dea?

Fara nici un fele de misto sau suparare, lamureste-ma si pe mine. Multumesc in avans.
bodescu29824
Adevarul este ca nu am intalnit nici un proces verbal care sa nu prezinte niste vicii care sa duca la anularea lui, atat de forma cat si de continut.

Situl este intredevar politicos cu politistii deoarece eu ii respect, categoric exista in randul lor niste mere putrede dar asa este sistemul, putred.

Faptul ca politistii iasa la amendat asta este clar. Politistii trebuie sa faca venit la bugetul de stat, ei sunt niste functioanri publici care isi fac treaba.Tocmai pentru ca isi fac treaba nu aplica corect legea.

Consider ca avertismentele trebuie date mai frecvent, art. 7 alin. 3 din OG 2/2001 prevede ca avertismentul se poate da si daca legea nu prevede sanctiunea avertismentului.
http://www.amenda.ro/legi/index.php?main=2001OG2.html

Statul stie cum sta treaba cu amenzile, de aceea a dat posibilitatea contravenientului sa conteste procesul verbal.

Idea cu contestatia este foarte simpla, daca faci contestatie trebuie sa stii legea. Putini oameni citesc legea, deci informatiile dobandite de cei care stiu legea ii fac sa nu mai plateasca amenzi. Informatia a inceput sa fie foarte importanta deoarece cel care nu stie plateste asa este in UE.

Cu privire la cat de calificati sunt ...

Situl meu este indreptat impotriva amenzii, eu ajut la anularea amenzilor, politistul cu pregatirea si capacitatile lui nu ma intereseaza, daca a gresit asta va spune instanta si de cele mai multe ori politsitul chiar a gresit.
bodescu29824
Pe site sunt si niste atitudini mai dure indrepatate impotriva politistilor
Te rog sa citesti plangerile din site la adresa de sub.

http://www.amenda.ro/plangeri/index.php?main=main.html

MIHAI daca totusi crezi ca nu mai este cazul sa platesti amenzile am sa te ajut cu placere. smile.gif
James Kilowatt
90€ in Franta, pentru depasirea vitezei legale (70km/h) cu doar 4km/h! Am fost prins de un radar automat mergand cu 74 unde limita era 70, si pentru asta am luat 90€. Am mai luat amenzi, insa pentru diferente mai mari...
Asadar, nu doar politistii romani sunt absurzi, ci si robotii occidentali. :bounce:
bodescu29824
Despre cat de absurzi sunt politistii si din alte state da.

In romania legea prevede ca sanctiunea trebuie sa fie proportionala cu pericolul social al faptei, deci daca faci plangere judecatorul poate sa anuleze amenda daca considera ca este prea mare.
Iulian HondaFan
chestia cu pericolul social al faptei este o portita pt. chichite avocatesti. eu cred ca legea trebuie sa fie simpla si clara si mai ales impusa cu strictete. asa cum spuneti voi ar da de lucru justitiei, fara a avea un beneficiu social sau dpdv al imbunatatirii sigurantei traficului.

contraventiile nu cred ca ar trebui sa faca obiectul justitiei, mai ales in Ro unde e din plin de lucru pt. judecatori in probleme mai importante.

aici poti contesta o amenda mergand in instanta, dar f. rar judecatorul iti va da dreptate in dauna politistului, pt. ca de regula politistul isi face treaba corect si cu dovezi clare. e drept, poti negocia cu procurorul ( plea bargain) inainte de infatisare si iti reduci amenda semnificativ. insa platesti cheltuielile de judecata si iesi numai cu putin mai ieftin decat daca platesti amenda din start. plus ca pierzi o zi in tribunal...
M i h a i
Mey! politzistii sunt super intzelegatori...ieri am fost iertat de depasire neregulamentara smile.gif....a doua oara la rand cand scap de amenda
bodescu29824
QUOTE(Marius-Iulian)
chestia cu pericolul social al faptei este o portita pt. chichite avocatesti. eu cred ca legea trebuie sa fie simpla si clara si mai ales impusa cu strictete. asa cum spuneti voi ar da de lucru justitiei, fara a avea un beneficiu social sau dpdv al imbunatatirii sigurantei traficului.

contraventiile nu cred ca ar trebui sa faca obiectul justitiei, mai ales in Ro unde e din plin de lucru pt. judecatori in probleme mai importante.

aici poti contesta o amenda mergand in instanta, dar f. rar judecatorul iti va da dreptate in dauna politistului, pt. ca de regula politistul isi face treaba corect si cu dovezi clare. e drept, poti negocia cu procurorul ( plea bargain) inainte de infatisare si iti reduci amenda semnificativ. insa platesti cheltuielile de judecata si iesi numai cu putin mai ieftin decat daca platesti amenda din start. plus ca pierzi o zi in tribunal...


In romania nu este loc de bargain, ori iti anuleaza amenda, ori primesti avertisment ori ti se da sa platesti amenda.

Eu personal sunt pentru anularea amenzii dar si pentru avertisment.
Iulian HondaFan
cine, cand e vorba de el, ar fi pentru amenda?...
HalbaSus
QUOTE
chestia cu pericolul social al faptei este o portita pt. chichite avocatesti. eu cred ca legea trebuie sa fie simpla si clara si mai ales impusa cu strictete. asa cum spuneti voi ar da de lucru justitiei, fara a avea un beneficiu social sau dpdv al imbunatatirii sigurantei traficului.


Chestia cu pericolul social al faptei conteaza foarte mult, atat in drept penal cat si in cazul contraventiilor... Exista locuri unde este linie continua pt nu stiu ce scop ca e vizibilitate aproape nelimitata si exista locuri unde este vizibilitate redusa (in curbe, chestii) si tot linie continua... nu-i tot una ca incalci in primul caz sau in al doilea caz...
James Kilowatt
Daca "organul" e capsat, toata povestea asta ramane doar o teorie frumoasa laugh.gif
bodescu29824
QUOTE(MR28673)
Daca "organul" e capsat, toata povestea asta ramane doar o teorie frumoasa laugh.gif


Organul face ceea ce ii se spune sa faca.

In proportie de 90% oamenii din romania platesc amenda pentru ca nu stiu cum sa o combata, deci se moare cu dreptatea in mana.

Teoria se aplica la instantele de judecata. Am vorbit cu un judecator care mi-a spus ca soferii de pe strada se fac vinovati ca politistii i-au spaga, daca s-ar apela la mijloacele legale de a anula amenzile abuzive oamenii nu ar mai da spaga.

De altfel plangerea impotriva amenzilor este scutita de taxa de timbru.
M i h a i
Ce plangere impotriva amenzii sa faci cand ai depasit pe linie continua, ai 50 km peste limita legala, ai parcat pe spatiul verde etc...Zi-mi si mie cum sa fac toate astea si sa nu platesc amenda.
bodescu29824
Cu o plangere si cu aplicarea legii.

Sublienz ca fiecare pedeapsa trebuie aplicata cu gandul de a repara si de a preintampina.

Am mai spuso daca primesti o amenda hai la mine si te ajut, daca se poate face ceva.

Nu fiecare plangere duce la anularea unui proces-verbal, dar daca este facuta professional sansele sunt destul de mari.
M i h a i
Postul meu anterior era oarecum ironic. Voiam sa spun, cum naiba sa scapi de amenda cand e clar ca lumina zilei ca ai dat-o in balarii in ceea ce priveste regulamentul de circulatie. Daca parchez de exmplu pe iarba verde, ce scuze pot invoca? Ca nu e era doar iarba ci si niste balarii sau ca e gazon si creste repede la loc? sau ca era acolo un rahat de caine iar eu am facut un serviciu public acoperindu-l cu roata? sau poate doar am vrut sa calc in el sa-mi poarte noroc....Si daca as fi la prima abatere poate m-ar ierta, dar daca ma iau aia la verificat si vad ca am 20 de amenzi la activ or sa-mi dubleze amenda in loc sa ma scape de ea nu?

La fel cu viteza...daca am 61km/h fata de 50 legal mai merge dar daca am 100 fata de 50 legal cat tupeu sa am sa fac contestatie?
bodescu29824
Daca depasesti suta este in interesul tau sa faci plangere, deoarece la viteza de 50 km/h peste limita legala se suspenda permisul.

Daca faci plangere s-ar putea sa scapi doar cu amenda sau poate nici chiar cu aceea.

Politia din Romania trimite doar o poza, parerea mea este ca ar trebui sa se prezinte tot filmul de pe aparatul radar. Motivul este foarte simplu tunul radar este indreptat intr-o directie si filmeaza in alta parte.

Deci tu esti pe film dar tunul este indreptat in spate de unde vine un porsche.

De ce sa ramani fara permis.
bodescu29824
Apropos de amenda instanta poate anula o amenda daca suma este prea mare.
M i h a i
QUOTE(bodescu29824)
Deci tu esti pe film dar tunul este indreptat in spate de unde vine un porsche.
De ce sa ramani fara permis.


Pe bune, se poate asa ceva, adica sa filmeze o masina dar viteza inregistrata sa fie a alteia? Pai tunul ala care inregistreaza viteza nu face si film in acelasi timp? Sunt doua dispozitive separate, unul care masoara viteza si altul care filmeaza sau cum? Lamureste-ma si pe mine
bodescu29824
Da ai inteles foarte bine tunul nu filmeaza.
Androne30051
Draga Bodescule, scuza-ma dar nu te cred.
In primul rand ca amenzile de circulatie sunt valabile 5 ani nu 3!
In al doilea rand povestea cu tunul indreptat intr-o directie si filmul in alta directie, este SF, dragul meu mai ales la noile radare.
Si ultima chestie: traiesc de vreo 34 de ani in Romania asta, dar inca nu am intalnit persoane carora sa li se anuleze de catre instanta, amenda! Scuza-ma dar nu te cred!
James Kilowatt
Mie mi s-a anulat suspendarea permisului. Organului i s-a nazarit ca m-a vazut trecand pe rosu, si desi aveam martori ca eram pe verde (pietorii care trecusera EI pe rosu) mi-a ridicat carnetul si mi-a dat amenda. Am mers la politie unde am depus o hartie catre seful politiei, inca care am explicat ce s-a intamplat si am precizat ca nu vreau banii de amenda inapoi, am dus o cutie cu bomboane unei secretare si intr-o ora am avut carnetul inapoi, fara suspendare! :cheers:
Blue30533
Am si eu o problema: politiei i s-a nazarit ca intr-o zona din Bucuresti masinile nu stau in parcare paralel cu bordura, si implicit curg amenzile. Chestia este ca daca esti unul dintre nefericitii care alearga dupa un loc de parcare, mai ales seara, pe la 9, chiar nu ai ce face. Ptr. ca in zona respectiva masinile se parcheaza "in spic", aproape perpendicular pe bordura.
Ce este de facut in cazul asta, sa chem politia la 9 seara sa-mi gaseasca un loc de parcare asa cum vor ei?
f1anatic
In Chicago, la 5 amenzi neplatite itzi pun nu stiu ce proptea galbena la roata ...lucru care te fortzeaza sa te duci sa le platesti pe toate, inclusiv amenda pt. propeatua galbena.

Am auzit chair aseara povesti oribile despre unul din centrele de colectare ale amenzilor din Chicago. La unul din centre, exista o parcare uriasa, pentru ca se afla in incinta unui "Shopping Mall". Un amic de-al meu s-a dus sa-si plateasca amenzile si a dat de o coada uriasa de vreo citeva sute de persoane. De fapt zilnic sint cozi mari acolo, dar in ziua respectiva era ceva obscen de aglomerat. In fine, prietenul meu povesteste cu groaza cum la un moment dat au aparut doua van-uri de la City (Primarie) care au inceput sa patruleze parcarea in aproprierea centrului de plata (tot al Primariei) si sa puna proptele de-alea de itzi imobilizeaza masina. Bineintezeles...cine parcase mai aproape de centrul de plata ? Nevoiasii care aveau amenzi...Uite cum scotea primaria un ban in plus in ziua aia...dind amenzi in plus celor ce venisera sa si le plateasca pe cele restante.

Mai tirziu am sa revin cu o mica poveste de groaza implicind 125 de dolari, o fosta asociata (girlfriend), directorul de la locul de munca, o petrecere de craciun (2003), zapada, si o masina furata de militzie.
bodescu29824
QUOTE(Androne30051)
Draga Bodescule, scuza-ma dar nu te cred.
In primul rand ca amenzile de circulatie sunt valabile 5 ani nu 3!
In al doilea rand povestea cu tunul indreptat intr-o directie si filmul in alta directie, este SF, dragul meu mai ales la noile radare.
Si ultima chestie: traiesc de vreo 34 de ani in Romania asta, dar inca nu am intalnit persoane carora sa li se anuleze de catre instanta, amenda! Scuza-ma dar nu te cred!


Eu traiesc doar de 20 si ceva de ani in Romania si se pare ca am prins partea buna a vietii.

Citeste te rog frumos si tu legile ca si cum le-am citit eu, studiaza dosare la instanta asa cum am facut eu si dupa aceea putem vorbi.

Cred ca pot sa spun ca detin cunostinte deosebit de vaste in domeniul amenzilor si daca iti spun eu cum sta treaba te rog sa ai incredere in mine.

Daca nu ma crezi putem oricand sa ne intalnim si sa iti explic mici bube cu care reusesti sa nu mai platesti amenzile. Pe situl meu si gasesti hotarari de instanta care au anulat procese verbale.

Doar pentru cunostintele tale generale sa stii ca instanta anuleaza cam in medie tot al 2 lea proces-verbal contestat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.