Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Amenda !
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
bodescu29824
QUOTE(Blue30533)
Am si eu o problema: politiei i s-a nazarit ca intr-o zona din Bucuresti masinile nu stau in parcare paralel cu bordura, si implicit curg amenzile. Chestia este ca daca esti unul dintre nefericitii care alearga dupa un loc de parcare, mai ales seara, pe la 9, chiar nu ai ce face. Ptr. ca in zona respectiva masinile se parcheaza "in spic", aproape perpendicular pe bordura.
Ce este de facut in cazul asta, sa chem politia la 9 seara sa-mi gaseasca un loc de parcare asa cum vor ei?


Faci plangere si castigi.

Cunosc problema ta chiar saptamana trecuta ma rugat un prieten care are o asemenea problema sa il ajut. Politia i-a dat o amenda pentru parcat in spic, sunt sigur ca va castiga in instanta.
f1anatic
QUOTE(f1anatic)
Mai tirziu am sa revin cu o mica poveste de groaza implicind 125 de dolari, o fosta asociata (girlfriend), directorul de la locul de munca, o petrecere de craciun (2003), zapada, si o masina furata de militzie.


23 Decembrie 2003

Petrecere de Craciun la Sefu acasa. (Lucrez la un Institut de Cercetari Tuberculoza). Directori de departamente...profesori, doctori, etc. Plus tot departamentul nostru. Vreo 30 de insi. Meserie Dom' Director ne trimisese un e-nvite (adica invitatie electronica prin email) si mentionase si citeva locuri de parcare in imprejurimi. Ma rog spusese omul ca nu prea se gaseste parcare, ca daca parchezi in fatza casei trece militzia si itzi da amenda...drept pt. care ne-a atras atentia unui loc viran linga o statie de tren in imprejurimi pe care bastinasii o foloseau pt. parcare.

Era o seara intunecata...nori grosi. Incepuse o ninsoare marunta dar care se depunea cind am trecut pe la o domnisoara pe acasa ca sa o iau cu mine la aceasta petrecere (care intre noi fie spus a fost misto...nimeni necomportindu-se comform functiei de la Universitate). Pe la 8 PM cind am ajuns noi acolo era deja zapada pe jos. Parcam in locul indicat ...nici o urma pe zapada. Parcasem linga o alta masina sosita proaspat...dar pe zapada nici o alta urma. Ma uit dupa semne rutiere...poate e vreun "PARCAT INTERZIS". Totul OK. Iau "gagica" la bratz...ajungem acolo..totul in regula...sintem intrebtazi unde am parcat..."Pai acolo unde ne-atzi spus in email" ... Atunci e in regula.

Pe la 11:30 uitasem ceva in masina...telefonul...ma duc eu la masina...ce masina dom'le...Nici o masina. Nici aia de linga mine. Ca in filme...ma frec la ochi...disparuse masina. Am innebunit. Pe loc. Subit. Ma intorc la petrecere "Mi-au furat masina"...calm dar socat... "Cum...ce...cine...cum...unde" Numai ce aud pe cineva "Stai ma ca si eu am parcat-o acolo". "Da, raspund, cind am venit era un Explorer negru si am parcat linga ea". "Da masina mea" "E...atunci sa stii ca le-au furat pe amindoua". Petrecerea se rupe brusc...aia venisera vreo 4 cu masina respectiva...se fac echipe de cautare...dupa vreo 10 minute gasim un semn anemic pus pe un zid "All unauthorized vehicles will be towed at owners expense by Lincoln Towing Service" dadeau un Nr. telefon si o adresa...in capul allalat al orasului. Intre timp incepuse sa viscoleasca...un frig sa-tzi batzi sefii, iar eu nu aveam nici masina nici telefon. Am incercat sa dau telefon acasa dar nu a raspuns nimeni. In final am contactat telefonic compania respectiva...care mi-a precizat ca masinile sint acolo...dar ca nu le putem ridica decit dupa 2 ore dupa ce au fost aduse inparcul de masini. Pe la 1:30 noaptea...condus de director, cu gagica zgribulita si rizind...(ei incepusera sa vorbeasca in timp ce eu ma framintam)...am ajuns la locul respectiv. Atit eu cit si ailaltzi (venisera si ei cu alta masina) ne-am ridicat masinile dupa ce am platit 125 dolari amenda. Cert este ca nu are calendarul ortodox atitzi sfintzi cit am mentionat eu, mai mult in gind decit cu voce tare...dar asta este. Cind mi-au cerut cartea de credit ca sa platesc plus un act de identitate, le-am dat permisul de arma, pe care nu au vrut sa-l primeasca. "Pai am driver license in masina...care e la voi in parcare". "Asta itzi da voie sa tragi cu pusca nu sa conduci". "Femeie, sa stii ca stiu sa trag foarte bine cu pusca cind e nevoie. Acum da-mi masina, asta's eu...e eliberat de politzia statala si FBI. ce mai vrei" Mi-a dat-o pina la coada...dupa ce am aratat si buletinul de la univ.

Mi-am jurat ca fac rost de o seringa cu acid sulfuric si am sa trec pe acolo si dau un jet pe masinile lor si pe geamurile de la office...dar nu s-a materializat.

Noaptea s-a consumat pe la ora 3:30 cind am dus-o pe m'amselle acasa, dupao seisune de fotografii la un bec pe strada ca sa documentez posibile daune la masina (sa-i dau in judecata).
bodescu29824
Pai america e vestu salbatic in comparatie cu Romania civilizata. smile.gif
Dan27
smile.gif fratilor,ma distrati!au trecut cam un an de cand am scris pe site,de atunci am mai primit ceva amenzi(pe care nu am fost prost sa le platesc..sac!)si nu am patit nimic,nu va scriu din inchisoare:)))in primul rand,pt ca pt amenzi neplatite nu se mai face inchisoare!in al doilea rand pt ca nimeni nu are timp in Ro sa te dea in judecata..si 3 pt ca in cel mai rau caz daca pierd,o sa fac ore in folosul comunitatii care 4 cine ma poate obliga sa le fac?smile.gif)))))))))
G e o r g e
:shock: :shock: :shock:

stii ca esti totusi intr-o tara civilizata , nu ? sau care pretinde ca are acest rang .
HalbaSus
La mine in oras toate locurile de parcare (alea putzine) sunt cu taxa, abonamentul costa 270 de mii lei... amenda pt parcare = 100.000 lei... eu de mai bine de un an refuz sa platesc abonament pt un serviciu inexistent (adica fac vreo 4 ture prin centru pana gasesc un loc de parcare... si sa mai platesc pt el ?) si pana acum o singura data mi s-a intamplat sa platesc 2 amenzi in aceasi luna... deci chiar si atunci am facut o economie de 70 de mii...

Si eu abia astept sa contest o amenda... dar nu am ce...

Si apropo de faza cu contestarile in instanta... o cunostinta la care i s-a suspendat permisul pt alcolemie a facut contestatie, instanta a amanat cauza timp de un an (timp in care politia era obligata sa-i elibereze dovezi ca poate circula) iar dupa un an tipul a facut scoala de siguranta rutiera, a renuntat la proces si a luat carnetul smile.gif

QUOTE
..si 3 pt ca in cel mai rau caz daca pierd,o sa fac ore in folosul comunitatii care 4 cine ma poate obliga sa le fac?Smile)))))))))


Munca in folosul comunitatii o sa faci dupa ce nu mai ai nimic in patrimoniu (casa,masina, chiloti,telefon, etc...) prima data va veni executorul judecatoresc sa-ti vanda masina (care o va vinde la licitatie - deci probabil la un pret mai mic decat valoreaza masina), va plati amenzile + penalitatile + 10% comisionul lui, si iti va da restul de bani... bineinteles ca nu vrei asta... asa ca atunci cand va veni domnul executor o sa-i dai tu banii, plus onorariul lui... o solutie ar fi sa vinzi tot ce ai prietenilor (vanzarile intre soti nu sunt valabile in caz ca te tenta sa vinzi totul sotiei)... atunci (in lipsa unui patrimoniu) vei presta munca in folosul comunitatii.

So... faci cum vrei, nu esti obligat sa platesti amenzile dar daca i se nazare la unu sa te dea in judecata ai cam pus-o.
HalbaSus
La mine in oras toate locurile de parcare (alea putzine) sunt cu taxa, abonamentul costa 270 de mii lei... amenda pt parcare = 100.000 lei... eu de mai bine de un an refuz sa platesc abonament pt un serviciu inexistent (adica fac vreo 4 ture prin centru pana gasesc un loc de parcare... si sa mai platesc pt el ?) si pana acum o singura data mi s-a intamplat sa platesc 2 amenzi in aceasi luna... deci chiar si atunci am facut o economie de 70 de mii...

Si eu abia astept sa contest o amenda... dar nu am ce...

Si apropo de faza cu contestarile in instanta... o cunostinta la care i s-a suspendat permisul pt alcolemie a facut contestatie, instanta a amanat cauza timp de un an (timp in care politia era obligata sa-i elibereze dovezi ca poate circula) iar dupa un an tipul a facut scoala de siguranta rutiera, a renuntat la proces si a luat carnetul smile.gif

QUOTE
..si 3 pt ca in cel mai rau caz daca pierd,o sa fac ore in folosul comunitatii care 4 cine ma poate obliga sa le fac?Smile)))))))))


Munca in folosul comunitatii o sa faci dupa ce nu mai ai nimic in patrimoniu (casa,masina, chiloti,telefon, etc...) prima data va veni executorul judecatoresc sa-ti vanda masina (care o va vinde la licitatie - deci probabil la un pret mai mic decat valoreaza masina), va plati amenzile + penalitatile + 10% comisionul lui, si iti va da restul de bani... bineinteles ca nu vrei asta... asa ca atunci cand va veni domnul executor o sa-i dai tu banii, plus onorariul lui... o solutie ar fi sa vinzi tot ce ai prietenilor (vanzarile intre soti nu sunt valabile in caz ca te tenta sa vinzi totul sotiei)... atunci (in lipsa unui patrimoniu) vei presta munca in folosul comunitatii.

So... faci cum vrei, nu esti obligat sa platesti amenzile dar daca i se nazare la unu sa te dea in judecata ai cam pus-o.
stefan_ieu
270.000 e super bine. In Bucuresti un abonament la Parking Dalli e vreo 2.000.000 sau mai mult (nu mai sunt la curent cu preturile). Astia sunt chiar cretini.
Dan27
asa o fi cu munca in folosul comunitatii,dar oricum nu am nimic pe numele meu,nici macar masina care e a firmei mele,asa ca smile.gif))
cat despre cat de civilizata e tara asta hai sa nu vorbim ca numai ma enervez!
HalbaSus
si amenda daca parchezi ilegal cat e ? smile.gif ca nu stiu cine e nebun sa dea 2 bulioane pe un loc care nici macar nu e garantat (sau in pretul asta intra cumva si bodyguardul care spala masina ? smile.gif))
stefan_ieu
Nici macar nu se asigura paza autoturismului. Pe bilet scrie clar : PD nu e raspunzator de obiectele furate din automobil.
Amenda ar trebui sa fie aceiasi in orice oras ca e data prin lege. Nu stiu cat e pentru ca n-am avut ocazia sa aflu :cheers:
Luka
Concluzia mea: daca refuzi sa semnezi procesul verbal, iar baietii nu ti-l trimit cu confirmare de primire intr-o luna.....se prescrie
Cam asta am inteles din Ord.2/2001
Luka
QUOTE(Lucian35608)
Concluzia mea: daca refuzi sa semnezi procesul verbal, iar baietii nu ti-l trimit cu confirmare de primire intr-o luna.....se prescrie
Cam asta am inteles din Ord.2/2001


Bineinteles ca trageam concluzii la posturile un pic mai vechi:))
In alta ordine de idei, are cineva idee cum e cu rovinieta aia de trebuie platita pt 2005? Pentru ce mai e si asta? E taxa de drum cumva ca stiam ca taxa asta e oricum inclusa in benzina? Daca asa o fi ii bag pe toti in beeeeeep:)...m-am saturat sa platesc de 10 ori aceleasi taxe idioate si dupa aia sa fiu cu ochii numai pe 'asfalt' pentru a ma feri de gropi si sa uit cum e sa conduci intr-adevar....Refuz sa platesc.....M-am saturat :evil:
Watcher
Intorcandu-ne la contestarea amenzilor: eu am un prieten care zice ca a treut pe galben sipolitistul zice ca a trecut pe rosu. S-a dus la tribunal si rezultatul a fost ca s-a mentinut hotararea 'organului'. Spun astea pentru ca ma mira cazurile in care zice dl Bodescu ca se anuleaza la tribunal. Din ce am vzut la procesul respectiv mi se parea ca nu se anuleaza nimic de-adevaratelea (imi imaginez ca numai daca dai spaga la judecator)...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.