Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce sa iau?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Pages: 1, 2
octaviann
...consider ca adi.mitrea e total pe dinafara:odata ca spune ca noi cei de aici de la chevrolet ridicam in slavi aveo si in al doilea rand cand spune ca sunt putini forumisti pe fiat...(dpmdv forumul fiat in special topicul albea e printre cele mai active)
klm
Fiat 500 arata innebunitor de bine wink.gif si pretul bate cu banii pe care ii ai tu.

Cipp
HAHA, Fiat 500... Nimic de zis, o masina reusita ca design, tot respectul, dar imi aduc aminte de ce ziceau cei de la TopGear: daca stai pe scaunul din dreapta fata si intinzi mana stanga spre spate, ai toate sansele, daca ai o inaltime de 1.80, sa atingi cu degetele luneta din spate... In plus, masina pleaca de la 11.500E standard, asa ca, in cazul asta recomand CALDUROS Aveo!
Fiat 500 o consider cea mai de fite masina care s-a fabricat vreodata la banii pe care ii cere. N-o vad decat pe duduia Andresan sau pe diva Lenuta Basesco in asa ceva.
klm
O fi asa, n-o fi asa... nush ca n-am facut drive-test; eu am zis doar ca e frumu si e beton pt o gacica.

puchianu105322
Colega>Cocoty<.M-ai intrebat ,ce nemultumiri am la al meu aveo .Pai la masina nimic de obiectat .Mie insa da .Trebuia sa ma imprumut de bani (si eu nu sunt adeptul ,credite ,imprumuturi ).Si sa cumpar Aveo sedan cu motor de 1,4.Intradevar jentile sunt mici ale mele pe 14 .Dar sunt aveo`uri cu jenti de 15.Eu pe a mea masina am dat 8420e(o fi mult, o fi putin!!?.Bine ,mai putin cu programul rabla (s-a dus batranul vw passat ).Ce sa-ti mai spun ,ai bani?, cantareste bine optiunile .Depinde si de nivelul tau bugetar .Daca il ai mic ,opteaza pentru un disel .Sunt foarte multe masini care asteapta sa le cumperi .Succese si te sfatuiesc sa -ti cumperi masina noua (lasa batrana dacie)
cocoty
QUOTE (Cipp @ Apr 10 2008, 09:05 AM) *
HAHA, Fiat 500... Nimic de zis, o masina reusita ca design, tot respectul, dar imi aduc aminte de ce ziceau cei de la TopGear: daca stai pe scaunul din dreapta fata si intinzi mana stanga spre spate, ai toate sansele, daca ai o inaltime de 1.80, sa atingi cu degetele luneta din spate... In plus, masina pleaca de la 11.500E standard, asa ca, in cazul asta recomand CALDUROS Aveo!
Fiat 500 o consider cea mai de fite masina care s-a fabricat vreodata la banii pe care ii cere. N-o vad decat pe duduia Andresan sau pe diva Lenuta Basesco in asa ceva.


thumbsup.gif smile.gif Daaaaa!mare dreptate ai.In primul rand eu nu caut masina de fitza sau ''masina asta se poarta''.Nu sufara de fazele astea..Consider k masina e cea mai proasta investitie dar din pacate a devenit un rau necesar!Am vb cu cineva si imi scoate aveo la 10.500 full option..mai e pana luni cand o sa iau o decizie intre timp am aflat ca iese fordul(13.378e) mazda 2 (tot pe la 13.000) nu mai tin minte exact.Luni dau verdictul...
Sa auzim de bine!Va multumesc din suflet Sa auzim de bine!toate cele bune
Cipp
Intereseaza-te ce scoruri sunt la revizii!
DRAGOS
Eu zic sa arunci un ochi si la suzuki swift 1,3 full. E 11300 cu dotari muuult peste aveo smile.gif (scaune incalzite/8 airbaguri/cheie inteligenta/climatronic/cd-player mp3 cu 6 boxe si comenzi pe volan)

daca ai nevoie de spatiu aveo este ok, dar daca nu spatiul e cel mai important lucru, swiftul il bate la orice alt capitol smile.gif
cocoty
QUOTE (puchianu105322 @ Apr 10 2008, 10:08 AM) *
Colega>Cocoty<.M-ai intrebat ,ce nemultumiri am la al meu aveo .Pai la masina nimic de obiectat .Mie insa da .Trebuia sa ma imprumut de bani (si eu nu sunt adeptul ,credite ,imprumuturi ).Si sa cumpar Aveo sedan cu motor de 1,4.Intradevar jentile sunt mici ale mele pe 14 .Dar sunt aveo`uri cu jenti de 15.Eu pe a mea masina am dat 8420e(o fi mult, o fi putin!!?.Bine ,mai putin cu programul rabla (s-a dus batranul vw passat ).Ce sa-ti mai spun ,ai bani?, cantareste bine optiunile .Depinde si de nivelul tau bugetar .Daca il ai mic ,opteaza pentru un disel .Sunt foarte multe masini care asteapta sa le cumperi .Succese si te sfatuiesc sa -ti cumperi masina noua (lasa batrana dacie)

Da am banii in cont ..Am 11.000e si mai am inca 300e pt taxa de prima imatriculare + taxe numere si tot ce trebuie.Cum am zis si mai sus o sa iau hotararea duminica seara.Multumesc mult si sper sa iau ceva care sa merite...Toate cele bune!
klm
CITAT(cocoty @ Apr 10 2008, 10:30 PM) *
eu nu caut masina de fitza sau ''masina asta se poarta''.Nu sufara de fazele astea..Consider k masina e cea mai proasta investitie dar din pacate a devenit un rau necesar!

Daca intr-adevar gandesti asa atunci ia-ti ceva SH pana in 2-3000E si o tii 2 ani, dupa 2 ani alta masina si uite asa cu 11k E iti schimbi minim 4 masini in 8 ani (si oricum la 2k E in 3 ani nu pierzi mai mult de 500 E) decat sa iti iei una pe care s-o schimbi in max 3-4 ani.
Cipp
Si daca mai adaugi la banii astia si taxa de prima inmatriculare, s-ar putea sa iesi chiar mai bine decat crezi confused.gif Ia-ti ce crezi ca poti sa intretii!
octaviann
coco de unde esti?
ma joritatea trec prin greutati de decizie cand au de luat o masina noua...mai ales cand au banuti munciti din greu
octaviann
...e de dorit sa ai o masina care ishi pastreaza valoarea in timp...

cred ca skoda...se vinde bine si dupa cativa ani
cocoty
Din Bucuresti sunt.Sunt constienta ca daca iau masina noua pierd f multi bani dar macar imi platesc confortul cu garantia si stiu ca 3 ani stau linistita si mare castig nu prea as vrea la ea pt ca vreau sa io las mamei..asa ca nu stiu cand o sa vand eu masina.Si da sunt banii munciti ca daca nu ar fii nu m-as mai framanta atat de costuri de intretinere fiabilitate promotii si tot asa....toate bune!Inca nu m-am hotarat.Dau de stire ce iau... rolleyes.gif
octaviann
nu ai zis nimik de fabia...
nu ai prins nici o promotie la o fabia mica cu motor de 1.4?..mi se pare buna pt bucuresti
cocoty
verymad.gif Nimic nu am gasit la Scoda..Sunt o ghinionista!
octaviann
..sigur ti-o scoate la 12000 euro cu dotari..mai ales ca ele cam au ceva dotari cum si la chevrolet de ex cam toate au aer conditionat si servo...

uite eu de ex am luat masina in leasing( un aveo 1.4 platinum..) si cu totul ies la 10600 euro(avans maxim si pe trei ani) ; iti e frica de leasing?
daca ai da numai o parte din bani..si restul i-ai depune in banca..cred ca ai putea sa castigi putina dobanda cat sa acoperi si din casco..


apropo daca o iei cu banul jos ii mai faci casco?
e ft important asta..de stiut...si de stabilit pt tine
Mihai_28
Salut ! Astazi am devenit membru al acestui forum asa ca imi cer scuze daca voi parea ignorant, nu am avut timp sa citesc f multe postari. Saptamana viitoare vreau si eu sa-mi cumpar o masina noua, iar dilema mea e daca sa-mi iau Logan Preference Plus sau Aveo 1.4 versiunea Plus.
Ideea e ca nu pot sa merg cu masina decat in Week-end (mi-e imposibil sa merg cu masina la servici pe distanta Sos Giurgiului-Piata Charles de Gaulle, imi ia 1:30 ore sau mai mult) dar am nevoie de masina in wekk-end ca sa ma mai invart de colo-colo si in rest de Pasti si de Craciun sa merg in Moldova + 1 data pe an la mare.
Imi place foarte mult Aveo. Credeti totusi ca se justifica banii in cazul meu avand in vedere cat de mult voi merge cu ea ?


Merci !
adyy_83
OFFTOPIC: Am avut un cont pe site-ul asta cu mult timp in urma dar am uitat userul, parola si adresa de email (am o banuiala ca era adresa de mail platita de la vechiul provider de acces internet) asa ca mi-am facut un nou cont azi.

ONTOPIC:
Draga Mihai_28 sunt fericitul posesor al unui Aveo 1,2 Plus de aproape o luna si jumatate si 1800Km. Ca si tine am avut (pentru foarte scurta vreme) dilema Logan sau Aveo. Analizand obiectiv Loganul pare varianta castigatoare deoarece are mai mult spatiu decat Aveo are un pret mai mic si conform Euro-NCAP este mai sigur. Subiectiv insa mi se pare foarte urat Loganul la exterior si Aveo chiar imi place. Inainte sa-l cumpar am mers cu amandoua (adevarat nu le-am condus) si interiorul Loganului m-a dezamagit adica nu mi-a placut de nici o culoare asa ca am ales repede.

Sfatul meu: daca gandesti economic ia Loganul, daca vrei insa o masina care sa iti placa si sa te simti bine in ea (tu ai zis ca iti place foarte mult Aveo) ia Chevrolet-ul. Vezi ca versiunea Aveo Plus 1,4 nu exsita tongue.gif, versiunea Plus vine doar cu motorul de 1,2 si 72 de caluti si o am eu.
puchianu105322
Colega>klm<.Ai dreptate si tu ,cu achizitionarea unei masini second hand .Dar asta este o loterie ,daca ai noroc gasesti o masina buna daca nu ,asta e .Am un prieten a cumparat un golf 2.0 gti cu 3500e.Frumoasa rau ,si saracu(preten )dupa o luna de zile a inceput sa pice toate .Bobina inductie ,buji ,baterie ,discuri ,placute si multe altele .A m-ai bagat 500-1000e in ea ,si acum sa hotarat sa o vanda .Acum trebuie sa ne gandim ca ,,,colega Cocoty este o doamna .
Ce sa zic >cocoty<cu mai multi bani poti sa ei masini beton.Am mers cu pejoul 207 1,6 disel ,al unei prietene de familie si este super faina, pentru o doamna .Din pacate bani astia sunt marea problema a romanilor.Problema care a spus-o si colegul anterior .Cumpara masina in care ai placerea ce-a mai mare de a o conduce .
cocoty
M-am hotarat si am ramas sa iau aveo 1.4 94cp var platinum.Si da fac casco nu ies de la reprezentanta fara casco pe ea...Va multumesc pentru atentia acordata si sa auzim numai de bine!toate cele bune kiss.gif
t99959
brv.eu sunt super mutumit de masina.joi am prelungit si eu casco a facut anu(ce iti recomand eu sa iti faci casco la o firma cu care lucreaza service,taicameu cand l-a lovit unu a treb sa stea sa plateasca asigurarea daunele si nu i-au dat masina pana nu a platit.o luna jumate),casco anu 2 1750 ron la generali,pt au contract cu radacini.aceasi versiune o am si eu cu c.v. manuala.
nu mai bine>multi km fara probleme>
puchianu105322
Felicitari ,>cocoty<,pentru intrarea in randul multor chevroletisti(s-au cum se scrie ?)
Pune si niste poze cu masina .Sa ne m-ai delectam si noi.Si primele impresii binenteles .
Mihai_28
Nu stiu ce sa mai zic...eram foarte incantat de design-ul si dotarile lui Aveo - de ce sa nu recunosc, si de pret - dar am citit niste postari pe alte forumuri si comentau aia ca e sicriu pe roti (vis-a-vis de NCAP). Pai ce facem daca avem doar 10-11 mii eur, luam Logan , Fiat Albeea sau Chevrolet Cum vi se pare Fiat Albea ?
cocoty
Maine ma duc sa o ridic.Si seara va spun primele impresii.. drive.gif
NGZ
Pai cum asa repede ? E chiar nedrept ! Eu am asteptat vreo doua luni.

S-o stapanesti sanatoasa si asteptam impresii.
puchianu105322
Si eu am asteptat chiar trei luni .Colega >Mihai 28,daca ai fi fost atent sa vezi la ce a fost depunctat aveo ,poate iti schimbi impresia .La nivelul de vanzari inregistrat in Europa,eu unul nu cred ca a fost corect(testul ncap).Si oricum daca e sa mori ,mori si intrun Volvo .Cocoty pozeeee thumbsup.gif
puchianu105322
Apropo de fiat Albea .Am ales Aveo deoarece este facut (cel putin pana acum)in Coreea .Si masinile lor au fost fiabile ,tico,matiz ,cielo etc.Si nu am ales Albea deoarece este facut in Turcia .Bancheta nu se rabateaza fractional (cand merg la ski ,rabatez partea mica unde tin skiurile si am m-ai castigat un loc .Si cel putin Albea nu are bijuteria de casetofon cu mp3 de la Aveo .Plus ca era mai scump Fiatul .
OvidiuH
QUOTE (puchianu105322 @ Apr 15 2008, 06:13 PM) *
Si nu am ales Albea deoarece este facut in Turcia.

Nu e mare argument ăsta. Contează standardele de calitate ale producătorului și mult mai puțin locul de producție.
cocoty
Am ridicat masina de la ora 4 ma tot plimb prin oras ca nebuna...sunt multumita totul este bine pus,nu scartie toate bune.Doar ce ma enerveaza foarte tare este cotiera parasolaru aerisirile si inca cateva maruntisuri dar in rest masina e super.Culoare rosu superb sau cel putin asa cred ca se numeste.Am ridicat-o asa de repede pentru ca vorbisem de mult cu cel de la reprezentanta si mi-a spus ca o sa o pastreze o saptamana daca nu reveneam intr-o saptamana cica trebuia sa astept(acum nu stiu care e faza...eu v-am zis parerea personala)Pun poze maine seara cel tarziu pentru ca azi chiar nu am avut cand sa ii fac poze..Dar ce poze sa ii fac?Habar nu am cum trebuie sa fac pozele unsure.gif sa auzim de bine! drive.gif
puchianu105322
Felicitari Colegut`o .Cat mai multi km .Sa te bucuri de ea si ea de tine.Tu ai cotiera montata pe scaun ?Rabateaz`o s-au pune cotiera centrala .Ca a mea .Cum postezi pozele (apesi rasfoire de unde ai pozele ,dai upload,si add reply).Asteptam pozeee
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.