Help - Search - Members - Calendar
Full Version: zgomot ciudat la motor 1.9.TDI 101cp
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 1
raven1382
Salut, sunt nou pe forum...am vazut ca va cam pricepeti....am si eu o problema si caut raspunsuri la aceasta...pe langa greierasi spate dreapta, unul in bord asemenator cu o lamela de plastic ce loveste bordul pe drumuri mai neasfaltate...a aparut un sunet la motor in pauza de schimbare a vitezelor(asemanator cu o elice de ventilator)- in momentul in care accelerez la 2500-2800 de ture si decelerez pentru a schimba treapta de viteza se aude un sunet de elice de ventilator la motor- de precizat ca clima este oprita.... am fost cu ea la service si mi-au spus ca e un sunet obisnuit la skoda octavia tour 1.9tdi...si e din cauza conductei cu aer ce traverseaza tot motorul de la stanga la dreapta....cica in momentul in care accelerez motorul este supraalimentat cu aer si la decelerare se creeaza o diferenta de presiune ...si de aici sunetul respectiv...eu personal, si din cele citite... cred ca sunt baliverne.....are 8000 de km si pana acum nu s-a auzit absolut nimic....

Are cineva idee despre ce ar putea fi vorba, cu sunetul respectiv???
DORU
Bine ai venit pe forum !

Prima intrebare: unde ai fost pt diagnosticul masinii tale, la ce service?

A 2-a intrebare: ai incercat sa asculti o masina identica si cu acelasi motor sa vezi daca sunt intr-adevar diferente?

Daca esti din Buc, te pot ajuta.
ionutul
Cumva se aude si cand motorul merge mai mult timp la relanti pe liber?Incearca sa-l asculti de afara.wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.