IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

zgomot ciudat la motor 1.9.TDI 101cp

This topic is about zgomot ciudat la motor 1.9.TDI 101cp, the author, raven1382, wrote about: Salut, sunt nou pe forum...am vazut ca va cam pricepeti....am si eu o problema si caut raspunsuri la aceasta...pe langa greierasi spate dreapta, unul ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> zgomot ciudat la motor 1.9.TDI 101cp
raven1382
post Mar 12 2008, 05:27 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 12-March 08
Member No.: 116.635



Salut, sunt nou pe forum...am vazut ca va cam pricepeti....am si eu o problema si caut raspunsuri la aceasta...pe langa greierasi spate dreapta, unul in bord asemenator cu o lamela de plastic ce loveste bordul pe drumuri mai neasfaltate...a aparut un sunet la motor in pauza de schimbare a vitezelor(asemanator cu o elice de ventilator)- in momentul in care accelerez la 2500-2800 de ture si decelerez pentru a schimba treapta de viteza se aude un sunet de elice de ventilator la motor- de precizat ca clima este oprita.... am fost cu ea la service si mi-au spus ca e un sunet obisnuit la skoda octavia tour 1.9tdi...si e din cauza conductei cu aer ce traverseaza tot motorul de la stanga la dreapta....cica in momentul in care accelerez motorul este supraalimentat cu aer si la decelerare se creeaza o diferenta de presiune ...si de aici sunetul respectiv...eu personal, si din cele citite... cred ca sunt baliverne.....are 8000 de km si pana acum nu s-a auzit absolut nimic....

Are cineva idee despre ce ar putea fi vorba, cu sunetul respectiv???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Mar 13 2008, 01:45 PM
Post #2


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Bine ai venit pe forum !

Prima intrebare: unde ai fost pt diagnosticul masinii tale, la ce service?

A 2-a intrebare: ai incercat sa asculti o masina identica si cu acelasi motor sa vezi daca sunt intr-adevar diferente?

Daca esti din Buc, te pot ajuta.


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionutul
post Apr 17 2008, 07:47 PM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 9
Joined: 18-December 07
From: Tulcea
Member No.: 115.840



Cumva se aude si cand motorul merge mai mult timp la relanti pe liber?Incearca sa-l asculti de afara.wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:34 PM