Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cainii vagabonzi, probleme/solutii/pareri
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3, 4
Dany_s
QUOTE (ozz86651 @ Apr 22 2008, 04:28 PM) *
Cu as aplan de afaceri eu nu ti-as da un ban. Medicamente, veterinari? Hrana? Legislatie cu conditiile de oferit? Spatiul minim pe ciine etc? Procese cu organizatiile de protectie a animalelor? Paza impotriva celor care vor veni in fiecare noapte sa elibereze 1001 dalmatieni? Iarna ce faci? Caldura, energie, casa, acoperis?



pai de aia e prea complicat cu tot acest procedeu politically correct

trebuie prinsi, dusi in curtea/depozitul respectiv si omorati rapid, ca sa faca loc unui nou grup a doua zi samd.
ozz86651
Ma rog, civilizatia aduce si dezavantaje smile.gif. Acu 20 de ani ce vrei tu se putea fara probleme, dar atunci putea sa mi se intimple si mie acelasi lucru.
Pina la urma ne-am facut-o cu mina noastra, nenea ala care a facut legea prin care nu ai voie sa omori ciinii vagabonzi e senator roman votat de romani, nu Brigitte Bardot.
Arheopterix
Chestia cu votatul e relativa.
Nu avem vot uninominal ca in State.
adrian_flavius
QUOTE (krondet @ Apr 23 2008, 01:16 PM) *
QUOTE (adrian_flavius @ Apr 21 2008, 11:04 AM) *
...exista metoda mai rapide si mai putin dureroase....


corect - calcam cainii cu masinile. Cine calca mai multi pe interval de timp, primeste o parcare gratis


Krondet, cati caini ai calcat cu masina la viata ta? De curiozitate...

Si, ca sa nu spui ca vorbesc prostii, o sa-ti spun ca eu am avut 2 experiente de genul asta: la prima nu a fost mare lucru, l-am aruncat vreun metru, s-a ridicat imediat si a fugit schelalaind...eram cu Dacia...urmarea a fost usoara: bumper-ul de plastic dreapta fata scos din surub, capacul de la roata dreapta fata spart...am pus o saiba mai mare peste spartura din bumper, am pus surubul la loc, si gata...

A doua: drum judetean, intr-o comuna in apropiere de Pitesti, langa o ferma de porci: un caine invatat sa latre la carutele taranilor s-a repezit sa ma latre si pe mine...numai ca eu mergeam (tot cu Dacia...) cu vreo 90-100 km/h...nu a apucat sa spuna nici ham...l-am luat tot cu partea dreapta, am spart tot bumper-ul pe partea dreapta, l-a prins roata si l-a invartit intre ea si aripa dreapta fata, s-a indoit aripa, s-a rupt o armatura metalica de pe dedesubt, iar devizul la casco a atins, lejer, vreo 5-600 de lei...mi se pare un cost cam mare pentru o javra...

Tu iti dai seama cat te costa sa omori un amarat din asta cu cine stie ce minune de masina? Cred ca bara de la Totosul meu, ca e toata din plastic, costa spre 1000 de euro, cu tot cu manopera...si nu stiu daca merita...
Arheopterix
Eu am calcat accidental o mica gradina zoologica.
Caini si pisici peste 15.
Arici,scorpioni,serpi ,o gasca si un tap.
Acum cca 3 ani ,in Floreasca ,un sobolan mare de tot.
Am mai lovit si un porumbel si o pasare de mare.
Toate in 25 de anii.
krondet
QUOTE (Arheopterix @ Apr 24 2008, 11:40 AM) *
Eu am calcat accidental o mica gradina zoologica.
Caini si pisici peste 15.
Arici,scorpioni,serpi ,o gasca si un tap.
Acum cca 3 ani ,in Floreasca ,un sobolan mare de tot.
Am mai lovit si un porumbel si o pasare de mare.
Toate in 25 de anii.


am la activ o pisica si o gasca (sau ratza)....
cainii, nu-i fugaresc sa-i calc...daca se feresc, e bine, daca nu..ghinionul lor. (pana acum s-au ferit in ultima secunda)
adrian_flavius
QUOTE (Arheopterix @ Apr 24 2008, 01:40 PM) *
Eu am calcat accidental o mica gradina zoologica.
Caini si pisici peste 15.
Arici,scorpioni,serpi ,o gasca si un tap.
Acum cca 3 ani ,in Floreasca ,un sobolan mare de tot.
Am mai lovit si un porumbel si o pasare de mare.
Toate in 25 de anii.


Si masinile nu au patit nimic? Eu am mai vazut cazul unul BMW seria 5 care a luat un porumbel in grila de la radiator in plin, pe autostrada, la viteza de peste 200 la ora...si in vreo cativa km a tras pe dreapta, ca avea radiatorul pardaf...a trebuit sa-l schimbe cu totul...iar masina a adus-o pe platforma...
Arheopterix
Am avut pagube.
Un caine ,destul de mic,mi-a spart spoilerul si indoit aripa fata la o Dacia Libera.
Alt caine a indoit aripa la un Nissan Cherry.
Rata a fost lovita cu un 300D Cobra.NU au fost pagube.
Tapul a fost lovit cu un minivan de la Chrysler (1987) bara serioasa cromata.0 pagube.
Multi caini si pisici,i-am lovit cu masini militare sau cu VW Broasca.Nu au fost pagube.
Serpii,pisicile si celelate lighioane nu au produs pagube.
Arheopterix
Maidanez de Pipera.
Nu e gluma.
Cainele e chiar pierdut sau abandonat.
Il vad pe camp de cateva luni.
krondet
QUOTE (Arheopterix @ May 14 2008, 08:31 PM) *
Maidanez de Pipera.
Nu e gluma.
Cainele e chiar pierdut sau abandonat.
Il vad pe camp de cateva luni.


seamana cu un chow-chow confused.gif
Oana
in mod sigur este chow chow... cred ca a suferit ceva stapanul cand l-a pierdut
Arheopterix
E un Chow Chow veritabil.
Cu toate ca e cu blana murdara,plina de scaieti si sigur paraziti,arata maiestos si frumos.
E singurul care nu i-mi alearga masina cand trec pe acolo.
Nu are zgarda (cat se poate vedea prim blana).
Limba e mov ca la carte....
Un prietn a dat pe asa un pui 750 $ acum 7-8 ani.
E f posibil sa fi fost abandonat de vre-un "Piperist" burghezit,care a cumparat un caine,dar si-a dat seama ca e greu de intretinut.
T u d o r
Pana sa maresc poza, am crezut ca e un leu. rolleyes.gif Da, e un Chow chow.
krondet
Hm...toti ne vaitam de cainii maidanezi, ca ar fi o pacoste...dar despre cainii "de casa"?
Acei caini de apartament care sunt dati afara de animalul de stapan (sa-si faca nevoile), apoi stau in fata usii cateva ore si latra/agreseaza pe toti cei care trec prin zona.
pensionari uitati de copii, care-si iau un caine sa nu fie singuri....familii cu copii care-si iau pechinez ca sa nu-si sperie odraslele cu vreun doberman sau monstru de cocker.... nuke.gif
Exista legea privind cainii agresivi/periculosi - doberman, ciobanesc germn, ciobanesc mioritic....dar pechinezii, shi altele asemenea sunt uitate (desi sunt mult mai agresive decat acele rase...mari)
cum poate fi redusa galagia acestor...dihanii?
T u d o r
Io stiu?! Cu un sut bine tintit, orice pechinez ar putea ajunge sa tulbure linistea intr-un cartier vecin... teehee.gif
Arheopterix
Presupun ca o sa apara si la noi legislatie europeana in domeniu.
Sunt state unde anumite rase sunt interzise.
E interzis sa tii in apartament cainii de dimensiuni mari.
Se plateste impozit in functie de rasa/gabarit si oras/afara oras.
Otto73
QUOTE (Arheopterix @ May 14 2008, 11:45 PM) *
E un Chow Chow veritabil.


Daca as fi in RO pe bune ca l-as lua. thumbsup.gif
Arheopterix
Tot acolo e.
Ma chinui de multa vreme sa ii gasesc o casa.
Culmea e ca oamenii prefera maidanezii unui caine cu pedigree.

Apropo de aceasta rasa;
Un cunoscut din germania,mi-a povestit cum niste vecini mancand in un restaurant in China,au vazut un Chow fugind din bucatarie cu bucatarul dupa el.
L-au "rascumparat" si e acum bine merci in Hanovra.

A...la-u numit Gluck=noroc.
krondet
QUOTE ( T u d o r @ Jul 13 2008, 06:08 PM) *
Io stiu?! Cu un sut bine tintit, orice pechinez ar putea ajunge sa tulbure linistea intr-un cartier vecin... teehee.gif


zau ca mi-e mila de caine, ca are un stapin animal ninja.gif
Arheopterix
In comunele din zona Snagov,parintii nu mai indraznesc sa trimita copii cu vacile la pascut.
Haite de cainii ataca cirezile si copiii.
Cine stie,poate asa o sa stea acasa si o sa invete.
Arheopterix
Azi am vazut pe blvd Aerogarii un Cielo albastru pe care scria :"Politia de animale" sector 1.
Si ceva gen "Ptr siguranta dvs".
O fi un pas inainte.
T u d o r
Probabil ca au chitantier si-i amendeaza. biggrin.gif Ca un Cielo nu prea aduce cu o masina de hingheri. Sau s-o fi infiintat vreun RSPCA si prin Bucuresti si nu stim...
Arheopterix
Vorba ta,
Poate amendeaza maidanezii,sau pe cetatenii care ii agreseaza pe cei din urma din legitima aparare.
FAR EASTERN
Se pare ca cineva din Galati nu a mai suportat. De cateva zile a inceput sa "dea salam cu otrava la tot orasu'". Stire difuzata de primatv la ora 18:00.
krondet
QUOTE (FAR EASTERN @ Aug 8 2008, 05:54 PM) *
Se pare ca cineva din Galati nu a mai suportat. De cateva zile a inceput sa "dea salam cu otrava la tot orasu'". Stire difuzata de primatv la ora 18:00.




daca-mi spui prin ce zone a dat cu salamu...sa ma duc sa-l chem si pe la mine ninja.gif
A K U
Cainii vagabonzi "de oras", ca sa zic asa, mai sunt cum mai sunt, da' ce te faci cu aia care ies din lanul de porumb cand tu mergi cu 120 km/h? Hai sa va povestesc in cateva cuvinte o patanie de-a mea. Sambata, 2 august a.c., 6:20 a.m. Pe drumul dintre Cislau si Nehoiu, undeva prin Halta Setu. Depasesc un Logan cu numere de Braila pe o linie dreapta. In masina, un cuplu la vreo 50 de ani, el la volan. Viteza mea: undeva la 90 km/h. Dupa depasire, la vreo 200 de metri, vad un catel alb de talie mica pe mijlocul soselei si altul 'decedat' pe marginea drumului, pe partea stanga. Am claxonat, redus pana pe la vreo 30-40 km/h, l-am ocolit (nici macar n-a avut intentia sa se dea la o parte) si dupa 2 secunde mi-am aruncat ochii in oglinda retrovizoare ca sa vad cu groaza cum soferului Loganului pe care tocmai il depasisem a virat brusc dreapta pentru a evita cainele (aflat tot pe mijlocul soselei), l-a atins cu partea stanga a masinii si apoi s-a infipt direct intr-un copac foarte gros de pe marginea drumului. Am urmarit in direct faza in oglinda retrovizoare, scotand exclamatii de o speriasem si pe nevasta-mea care credea ca am lovit eu ceva. Copacul fusese "luat" exact pe jumatatea capotei si ajunsese pana aproape de parbriz, asta ca sa va faceti o mica idee de forta impactului. Au fost numai socati si cu cateva contuzii minore, pe femeie am scos-o eu din masina. Am asteptat pana a venit ambulanta si tocmai cand plecam venea si politia. Cainele? Nu a fost de gasit, o taiase probabil in padure dupa ce nu mai apucase sa-si miroasa 'prietenul' mort. Nu incercati sa evitati prin stanga/dreapta un caine aflat pe sosea! Frana si, daca nu se poate, asta e, mai bine schimbati o bara decat...Doamne fereste!
adi.mitrea
Din păcate ce spui tu e foarte adevărat și se întâmplă des.

Niște amici de-ai mei din copilărie au murit din cauza unui câine (e adevărat că și ei aveau mullt peste viteza legală) și de accidente, mai mici sau mai mari, petrecute din cauza unor animale, am tot auzit.

Acuma... mi-e clar că bietul câine nu are nicio vină. Nu are judecată. Nu e nici vina șoferilor care-i lovesc (sau cel puțin nu întotdeauna).

Un lucru e cert... În vara asta am văzut pe șoselele patriei câini și pisici morți pe asfalt câți nu am văzut toată viața. Mă gândesc oare cum percepe un copil treaba asta, oare cum "lucrează" în psihicul lui acele secvențe cu creieri pe asfalt? Dacă pe mine mă afectează și uneori am coșmaruri noaptea, nu vreau să mă gândesc cum este afectat un copil.

Cel mai șocant a fost să văd pe la Cormarnic, în februarie, un câine abia lovit de TIR, pe mijlocul drumului. Avea capul zdrobit și împrăștiat pe asfalt, însă picioarele din spate rămăseseră țapene (deci cât a mai rămas din câine era în picioare), iar coada se mișca foarte rapid în stânga și în dreapta (exact cum face un câine când se bucură). Nu știu biologic / fizic cum se poate asta, dar imaginea e șocantă!

Până acum n-am omorât și lovit niciun animal dinăsta mai mare. Am ucis în schimb câteva vrăbii. Astea parcă sunt proaste. Mergi prin comune, ele stau pe marginea drumului, și exact când trece mașina zboară, la nivelul solului, pe partea cealaltă. De când am constat asta, claxonez când văd vrăbii pe margine. Binențeles că unii șoferi mă înjură, la fel și localnicii...
Mariustom
De reflectat pt iubitorii câinilor vagabonzi:

http://www.220.ro/video-news/Ghici-Ce-I-Du...e/?rel=ziarecom

Să vă întreb dacă doriți ca în locul femeii respective să fie soțul/soția sau copii voștri ???
ninja.gif
T u d o r
Naspa!

Da Doamne sa o vad pe Brigitte Bardot sau pe alta iubitoare de animale salbaticite in situatia aia. Sau poate pe cineva care ar fi putut sa ia o decizie in sensul starpirii cainilor vagabonzi?! Un primar, ceva? Deschidem un poll pe tema asta "Cine ati vrea sa fie in situatia fetei din film?" smile.gif
James Kilowatt
Pe mine recent era sa ma haleasca o dihanie de caine care nu era deloc vagabond. Unu' din ala interzis.
krondet
QUOTE (James Kilowatt @ May 29 2010, 10:33 PM) *
Pe mine recent era sa ma haleasca o dihanie de caine care nu era deloc vagabond. Unu' din ala interzis.


ieri a muscat-o pe mama soacra-mi geek.gif propria-i potaie, din curte, hranita de baba zi de zi....se pare ca "dragostea de caine" este o metafora, in contradictie cu interesul superior al animalului
Baby Blues
Si eu am lovit la viata mea o mica gradina zoologica. Cu doua dintre lighioane am avut si pagube. Astfel, Opel Astra vs iepure, la viteza de 130 (Opel-ul) + 50-60 (iepurele) a rezultat bara cazuta la masina si decesul subit al urecheatului fara posibilitate de gatire la cuptor cu vin, datorita daunelor totale.
La viteza de 90 de km/h, Loganul a suferit pagube si mai mari la intalnirea cu-n urecheat, respectiv bara distrusa, radiator spart, ,etc, Concluzia mea a fost ca iepurii au capul cel mai tare (fara sa par morbid) deoarece acelasi Logan la o intalnire cu-n maidanez (marisor) n-a pierdut decat placuta de inmatriculare.
Cu Dacia 1310 am luat cativa caini care s-au comportat bine (cainii) , deoarece au intrat pe dedesubt si probabil n-au patit nimic deoarece au fugit schelalaind.
In ceeea ce priveste zburatoarele, cred ca puteam popula o voliera de dimensiuni considerabile. Pagube n-am suferit de la zburatoare dar cativa porumbei m-au cam speriat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.