Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Furt sau Comert Cinstit
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2
DRAGOS
era invers alex biggrin.gif

"un barbat ar plati 10$ pe un produs de 5$ de care are nevoie; o femeie ar plati 10$ pe unul de 5$ de care n-are nevoie"
20krpm
QUOTE(DRAGOS @ Dec 14 2007, 11:11 AM) *
era invers alex biggrin.gif

"un barbat ar plati 10$ pe un produs de 5$ de care are nevoie; o femeie ar plati 10$ pe unul de 5$ de care n-are nevoie"


era un pic si mai invers, dragos smile.gif "un barbat ar plati 10$ pe un produs de 5$ de care are nevoie; o femeie ar plati 5$ pe unul de 10$ de care n-are nevoie." thumbsup.gif apropoul era cum ca barbatilor nu le pasa cit costa atita vreme cit au nevoie de chestia respectiva, iar femeile cumpara tot felu de chestii doar pentru ca-s on sale.
DRAGOS
mai din cate stiu la ultimul control oftalmologic a iesit ca n-am nevoie de ochelari noi. nu asta am scris si eu 20krpm? unsure.gif
20krpm
aaa... nope. mai incearca o data smile.gif
drabisan
QUOTE(f1anatic @ Dec 13 2007, 03:53 PM) *
QUOTE(vio @ Dec 13 2007, 07:44 AM) *
f1natic are dreptate Ovi .. 80 ron bucata este o bujie denso iridium power ca banui ca dinalea sia comandat ... 32 de euroi sunt cele de serie normale . am cautat si io mai eftin si in europe pe siteuri si la noi si mai jos de 65 Ron nu am gasit


La voi se practica violul intelectual in stil mare.

http://www.vividracing.com/catalog/denso-i...04-p-37012.html

Cum oameni buni sa dai atitia bani pe o singura bujie ? Io inteleg ca sint mai scumpe acolo...dar palaria mea...cumparati-le din State si va costa transportul 10 dolari si le luati la 10 dolari bucata...nu la 30 de euro bucata.

Deci cu atit mai mult. Nu va indemn la furt. Dar va indemn, frati romani de peste Atlantic, ca macar sa va faceti temele si sa nu va mai lasati jecmaniti de catre comerciantii avari.




F1, hai sa vezi in ce hal se fac adunarile in Romanica.
Plecam de la 12$ bucata. Le cumpar din State, gasind un vinzator care le livreaza in Ro. Platesc transportul, sa zicem 10% (desi eu, de cite ori am cumparat am platit transportul cam 20%, dar de dragul matematicii zicem 10%). 12*4+110%=~53$. Oricum se rotunjeste la vama. Aici incepe distractia. Platesc 16% vama si 19%TVA, din valoarea vamuita si rotunjita!!! Rezulta 4 bujii de 12$ la ~73USD. Daca le iei printr-o vinzator...Are si el adaosul lui.
Rezultatele sint evidente, zic eu.
Daca iti vin prin UPS sau DHL mai isi iau si ei vreo 2-3-4euro pentru livrare. DHL-ul, daca vrei sa ti le livreze la job vrea 10E pentru schimbarea adresei de livrare.

Stiu ca voi, cei de afara, o sa rideti. Si rid si eu!

Astea-s calcule cit se poate de reale! Din motive de greata de mall-uri si de alergat zile intregi pentru haine, marimi S sau XS, sint in situatia de a-i cumpara haine sotiei de la Victorias Secrets (sau din cele citeva iesiri din tara). Si, cu toate taxele astea criminale, tot e mai ieftin decit ce gasesc pe aici.
Frumos e cind se poate cumpara din Europa. Cind nu exista taxe vamale si tva.

Dar marea problema e ca nu toti livreaza aici...
drabisan
QUOTE(Dany_s @ Dec 13 2007, 05:30 PM) *
15$/bujia si mi s-a parut enorm. 30 euro e de-a dreptul hilar.


Dar stii de hotelurile din Ro, nu neaparat de cei pe litoral, care au preturi mai mari pentru weekend?
Stiu un hotelier, intr-o zona super-frumoasa, unica, care a fost intrebat de ce tine aceleasi preturi tot anul, fara sa tina cont de weekend? Cind vin turistii sa vada Delta?

Aia cu USA-ul tara tuturor posibilitatilor e fumata de mult prin zona Dimbovitei...Aici exista oportunitati (aka aberatii) mari de tot!
DRAGOS
QUOTE(20krpm @ Dec 14 2007, 08:50 PM) *
aaa... nope. mai incearca o data smile.gif

probabil ca raceala mi-a afectat simtul ratiunii..acu am vazut whistling.gif
20krpm
mi se-ntimpla o chestie asemanatoare cu cea din titlul topicului chiar acum. acu vreo 3 saptamini am cumparat de pe un website, de la o firma, niste materiale (propriu zis palcile laminate pentru podeaua din camera copilului si din inca un dormitor). i-am sunat dupa aia si i-am rugat sa-mi trimita comanda mai devreme decit planificasera... s-au dat peste cap si au reusit sa mi-o trimita rapid de tot. am primit totul, am instalat podelele, treaba facuta. acum o ora si ceva ma suna transportatorul ca are o comanda pentru mine, si ma-ntreaba cind sa mi-o aduca acasa. culmea, tot de la aceeasi firma, care (probabil) mi-a duplicat comanda. i-am spus transportatorului ca am primit comanda, multumesc frumos, si mi-a zis c-o sa se duca sa caute hirtia pe care-am semnat-o, ca probabil au pierdut ei hirtia. aiurea. mi-a dat telefon inca o data sa-mi zica da, ai primit comanda aia, da asta e alta, si e aici la mine-n depozit, a vazut-o cu ochii mei. ziceti si voi, ce sa fac, sa-i zic "adu-o domne incoace, sa terminam odata povestea asta"?... smile.gif ai dracu astia care vind podele fac niste profituri barosane de tot de felu lor, da au fost asa de baieti de treaba cind mi-au trimis chestia aia mai repede, ca mi-a placut de ei. lol. acu ce sa fac, tre sa dau telefoane la unii si la altii sa-i pun sa se-nteleaga intre ei. sa-i conving ca au gresit, si sa-i pun in legatura. (ca idee, valoarea e de $1700 si ceva.)
ozz86651
QUOTE
ar stii de hotelurile din Ro, nu neaparat de cei pe litoral, care au preturi mai mari pentru weekend?


In toata lkumea e asa, nu te anmagi. Acelasi hotel in Las Vegas costa joi 70$/noapte si vineri, simbata 300$.
20krpm
o cunostinta din vegas povestea acu vreo 5 ani, cind in vegas erau inca preturi decente, ca strip club-u de vizavi de cladirea in care lucra si-a schimbat proprietarul, si ca astuia nou i-a venit ideea sa serveasca masa de prinz. asa ca in primele 2 saptamini (give or take) au avut un super lunch special - hamburger, cartofi prajiti, o bere si un lap dance cu $3.99. thumbsup.gif nu stiu de unde crezi tu, drabisan, ca numa in ro preturile variaza dupa cum aduce vintul clientii, ca americanii-s de zece ori mai rau. smile.gif
Bodi
@watcher

QUOTE
Adica daca compania Y facea profit 36mld ii laudai sau ii criticai?


Nici o corporatie nu este morala, altfel ar produce numai pierderi. Dar eu ma intreb pina unde se poate merge cu aceasta imoralitate...unde este limita? Daca mor oameni cred ca am depasit acea limita.
Dar daca Microsoft (cea mai hulita dintre toate) face 36 miliarde profit nu pot sa-i critic. Nu am auzit sa verse petrol in sursa de apa potabila de la Red Hat sau Debian.

QUOTE
pentru ca la noi daca faci bani SIGUR furi. Trebuie sa faci bani dar numai tu, ca NUMAI tu esti cinstit. Si aia care fac mai multi ca tine sigur sunt necurati.


Cei mai bogati oameni din Romania nu sunt tocmai un exemplu de cinste. Astfel in constiinta colectiva a intrat ideea ca nu poti face bani decat pe cai necinstite. De aceea "sarac si cinstit" a avut asa succes. Plus o atenta spalare pe creiere facuta in mass-media. Eu sunt optimist si cred ca in cativa ani Fiscul si Justitia vor judeca daca ai facut sau nu avere in mod cinstit si nu vecinul de scara.

@ozz

QUOTE
Definitia ta de valoarea adaugata e absolut suspecta.


Sa-ti dau niste exemple de companii care produc valoare adaugata: Microsoft, Intel, AMD, Nokia, Oracle, HP, Samsung....adica al treilea val. Marfa principala este informatia.
Nu e foarte moral faptul ca Microsoft are un cvasimonopol pe piata dar este un exemplu de producator de valoare adaugata.
In schimb companiile petroliere nu se califica aici, nici cele miniere, nici Tractorul Brasov, sau combinatul de la Galati. Sigur au anumite proiecte de cercetare, sigur ca e interesant sa extragi petrol din nisip in Canada dar astea sunt chestii marginale.
Extragi o resursa - existenta deocamdata din abundenta, prin metode de multe ori neschimbate de zeci de ani, o transporti si o prelucrezi de asemenea prin metode "stravechi". Deci unde este "valoarea" produsa?

QUOTE
Producatorii de masini iau minereu din pamint cu cheltuieli si eforturi mari, il trasporta la uzina, il fac metal, il prelucreaza si fac masini.


A raspuns Vio la chestia asta.
As vrea sa adaug ca producatorii de masini scot un model nou la fiecare cativa ani. Intre Renault 12 si BMW-ul alimentat cu hidrogen s-a parcurs un drum lung. Exista ceva diferente notabile intre benzina de acum 10 ani si cea de acum?

QUOTE
Asta cu omoritul oamenilor e, pina la proba contrarie, o mica poveste cu aroma politica si senzationalista.


Faptul ca e amintita pe National Geographic si nu la 0TV te contrazice

QUOTE
Pe principiul asta toata Romania e vinovata (ma indoiesc ca nu ai dat mita niciodata intr-un fel sau altul), cind de fapt problema e la ala care cere.Cind te-oi opera de ceva si dai peste un doctor care iti cere mita si tu esti intre viata si moarte, spune-i lui mutu ca tu esti la fel de vinovat ca si el.


Ai ales un exemplu prost pentru ca in cazul asta Shell sau Exxon Mobil sunt pacientii si chiar ca nu sunt pe moarte.
Eu spun ca marile companii (nu numai petroliere) incurajaza coruptia din tari ca Romania...vezi cazul autostrazii Bechtel.
Si pentru asta sunt vinovati. Si, intr-adevar, noi suntem mult mai vinovati ca si ei. Putem vorbi despre o vina colectiva - adica de ce nu am iesit in strada sa protestam, dar din nou, este vorba de vinovati punctuali: cei responsabili de aceste acte de coruptie si nu un intreg popor.


Watcher
Nu nu si nu, pur si simplu nu ai dreptate, am citit, m-am gandit si nu pot sa diger ce scrii smile.gif

1) Aia scot petrol din pamant si il fac benzina pe care ti-o aduc tie in cartier. Asta e valoare adaugata, ca
a) petrolul nu se gaseste la suprafata
cool.gif petrolul nu se pune in rezervor
c) benzina nu te duci sa o iei de la rafinarie

2) repet, era vorba de o statie DODO, deci FORGET ABOUT THE OIL COMPANY ! Dealerul iti ofera valoarea adaugata ca atunci cand alimentezi cu benzina lanaga casa gasesti si apa, si prezervative si ulei de masina si 24/7

3) Exemplul cu Bechtel e bun in sens invers, nu cum il folosesti tu. Adica: bechtel e o firma care in istoria ei a facutn iste lucrari incredibile, fenomenale, deci STIE si POATE. Faptul ca nu merge in ro provine de la noi nu de la ei. Din moment ce peste tot pot si la noi nu pot, care e concluzia logica?

4)
QUOTE
Nici o corporatie nu este morala, altfel ar produce numai pierderi.

Brrr. Exact ce spuneam, 'profitul este imoral' - very bad thinking. Tu pentru ca muncesti nu trebuie sa primesti salariu? Daca intr-o luna vinzi mai putin dar ai salariu fix, te consideri imoral?
Dar oamenii care te angajeaza pe tine, daca nu fac profit, de ce sa mai faca business? Ei nu trebuie sa traiasca?

5)
QUOTE
Dar daca Microsoft (cea mai hulita dintre toate) face 36 miliarde profit nu pot sa-i critic. Nu am auzit sa verse petrol in sursa de apa potabila de la Red Hat sau Debian.

Da de procesele anti-monopol care erau cat pe ce sa sparga Microsoft in 3 ai auzit? Incalcarea legii concurentei si scoaterea de pe piata a altor companii care produc browsere sau playere este morala si produce valoare adaugata?

6)
QUOTE
Cei mai bogati oameni din Romania nu sunt tocmai un exemplu de cinste.

De prezumtia de nevinovatie ce parere ai? Nu-i asa ca ar trebui renuntat la ea? biggrin.gif
Pana cand nu se dovedeste ca cineva a facut ceva rau, acel cineva nu a facut nimic rau. Deci, care om nu e un exemplu de cinste, ce a facut ilegal?

7)
QUOTE
Plus o atenta spalare pe creiere facuta in mass-media.

DA< BRAVO!!

8)
QUOTE
Eu sunt optimist si cred ca in cativa ani Fiscul si Justitia vor judeca daca ai facut sau nu avere in mod cinstit si nu vecinul de scara.

Si eu sper ca asa sa se intample, chiar te felicit pt aceasta 'scapare' ni argumentatie tongue.gif , dar intai ar trebui ca Justitia sa fie Justitie, sa nu mai avem procurori care adopta solutii ninja.gif necunoscute codului de procedura penala ninja.gif, sa se comunica solutiile si pagubitilor in asa maniera incat sa poata reactiona, nu la o saptamana dupa ce a trecut termenul de apel/recurs, sa nu mai existe arestari sub suspiciunea de X, Y , Z iar dupa un an toate acuzatiile sa fie uitate si intre timp am gasit M, N si O, care, by the way, dupa inca un an sunt respinse de judecatori si trimise pentru refacerea urmaririi...

9)
QUOTE
sa-ti dau niste exemple de companii care produc valoare adaugata: Microsoft, Intel, AMD, Nokia, Oracle, HP, Samsung....adica al treilea val. Marfa principala este informatia.

Dar aia care produc ciocane si cuie? sau cei care produc ciment si caramizi - fara astia am locui in colibe de chirprici - numai informatia e valoare adaugata?
Dar cei care transporta marfa pe cai ferate ? e valoare adaugata ca nu trebuie sa pui cocenii in caruta si sa ii duci tu la cumparator?
Dar cei care produc apa plata, fara de care ar trebui sa ne fierbem mizeria de apa de la robinet?

NUMAI COMPANIILE INFROMATICE PRODUC VALOARE ADAUGATA? - NU !

10)
QUOTE
Extragi o resursa - existenta deocamdata din abundenta, prin metode de multe ori neschimbate de zeci de ani, o transporti si o prelucrezi de asemenea prin metode "stravechi". Deci unde este "valoarea" produsa?

Pai valoarea adaugata nu se refera la 'de fiecare data cand extragi petrol sa o faci ALTFEL, INOVATIV', ci chiar la faptul ca din pamant iti dau energie la masina wink.gif Ce, la macelari le ceri sa sacrifice de fiecare data ALTFEL porcul? Te astepti ca Pepsi sa aiba ALT gust de fiecare data (odata a 5 ani?)

2 la mana pe tema asta: da, s-au schimbat foarte multe in industria asta, chiar si benzina, acum 20 de ani aveai benzina cu plumb, acum nu mai ai, acu 10 ani nu aveai euro 5, acu 3 ani cu aveai euro 5 , etc.

11) @ integrarea verticala: desi NU ESTE asa cum ziceti voi, NU toate companiile petroliere sunt integrate pe verticala, care e problema daca ar fi?
De ce e de criticat asta? Exista mai multe si se lupta intre ele...

12) Care e valoarea adaugata a noului Clio fata de vechiul clio? Raspunde aceleiasi necesitati - de a te deplasa. Daca faptul ca 'arata' altfel e valoare adaugata, de ce ceasurile 'Patek Philippe' nu au valoare daugata peste Casio? Si de ce Benzina OMV alpin nu are valoare adaugata peste fosta 95 cu plumb?

13) Petrolul e DIN CE IN CE MAI PUTIN si din ce in ce mai GREU de exploatat - asta inseamna investitii si valoare adaugata - pentru ca altfe e nisip sau apa acolo. nu benzina. Tehnologiile de exploatare evolueaza de la an la an - iarasi argumentul nu e valabil.
f1anatic
Bagam la combat ? Ca io nu am pro'leme ,morale sa pun benzina aia in rezervor, dar am probleme morale cu certatul in topicul asta...cu nu e inca la Combat ?
Watcher
Pai cred ca nu ne certam, doar ne contrazicem wink.gif
Bodi
@ f1anatic

Cand terminam argumentele se poate muta la "Combat". Dar fiind perioada sarbatorilor sper sa nu ramanem fara argumente thumbsup.gif.

@watcher Sa le luam pe rand.

1)
QUOTE
Aia scot petrol din pamant si il fac benzina

Exact. Poate m-am exprimat si eu putin gresit. Adica "Oil company X" produce valoare adaugata mult mai mica decat "computer company Y". Deci ar fi normal ca profitul Sony sa fie mult mai mare ca cel al Mobil.
Intel cumpara de pe piata libera materie prima si produce procesoare care integreaza cateva de miliarde de tranzistori de ordinul nanometrilor.
Microsoft cumpara cateva zeci de mii de creiere si produce un sistem de operare.
"Oil company X" extrage, transporta si rafineaza petrolul
Nu sesizezi nici o diferenta intre produse?

2) Am inteles ideea, dar "prostia si domnia se platesc". Daca nu esti in stare sa scrii un pret cum trebuie te incadrezi la categoria "prostie" si platesti.
3)
QUOTE
Exemplul cu Bechtel e bun in sens invers

Nu neaga nimeni capacitatea Bechtel. Dar nu poti spune ca ei sunt niste ingerasi in timp ce toata vina o are proasta de Romania.
4) Nu ai citit bine. Profitul este bun, este motorul progresului. Pentru a ajunge la profit se fac unele compromisuri. Eu ma intrebam pana unde aceste compromisuri sunt acceptabile.
5) Microsoft nu a omorat pe nimeni. Asta e capitalismul. In Europa vad ca se recomanda Linux pentru diversele organisme ale UE.
Revenim la punctul 4. Cat de multe putem accepta in numele profitului?
6)
QUOTE
De prezumtia de nevinovatie ce parere ai? Nu-i asa ca ar trebui renuntat la ea?

Am dreptul la opinie. De exemplu Dl. Iliescu nu va fi niciodata condamnat in Romania (in timpul vietii). Dar am dreptul sa-l consider vinovat pentru anumite chestii ca si opinie personala. Sper ca ma intelegi.
7) Doamne ajuta, iata ca putem fi de acord cu ceva:)
8) Nu a fost o scapare. In rest ai dreptate.
9)
QUOTE
Dar aia care produc ciocane si cuie?

Produc o valoare adaugata mica. La fel ca si cei care produc benzina.
Nu vei intalni producator de cuie cu o marja de profit comparabila cu cea a unei companii petroliere. Repet nu e imoral sa faci profit, conteaza doar cum faci respectivul profit.
10)
QUOTE
Pai valoarea adaugata nu se refera la 'de fiecare data cand extragi petrol sa o faci ALTFEL, INOVATIV',

Exact. Extrag petrol si il transform in benzina. Aceasta transformare reprezinta "valoarea adaugata".
Evolutia benzinei a fost fortata din exterior (a se citi reglementari guvernamentale) si nu de piata. Vezi efectele cpmpetitiei Intel vs AMD in pretul si dezvoltarea procesoarelor.
11) no comment.
Personal nu cred ca piata regleaza pretul benzinei de exemplu, in aceeasi masura in care regleaza pretul cuielor.
12) raspunsul este la punctul 1). Din punctul meu de vedere intre valoarea adaugata produsa de Renault si cea produsa de OMW este o mare diferenta. Poate ma insel, dar nu cred.
13) inca nu este chiar atat de putin. Marea majoritate se extrage prin procedee traditionale.



Watcher
Buun, hai k incepem sa ne intelegem smile.gif sau vom putea ajunge la niste puncte de vedere diferite dar pe care celalalt(i) sa le inghita smile.gif

Cu cazul dlui Iliescu sunt si eu de acord cu ce zici tu, pe de alta parte, sunt convins ca ti-ai dat seama la ce cazuri ma refer si mi-au mancat nervii la tv smile.gif. Ideea e ca in justitie e mai bine sa ai fals negative (adica unii vinovati sa scape) decat fals pozitive (unii nevinovati sa fie condamnati). Si de aceea se mai intampla cazuri ca dl Iliescu (ma rog, din alte motive se intampla, dar sa nu deschidem cutia pandorei )

Hai sa mai zic intai de cele la care suntem de acord: clar, la punctul 2 si de fapt subiectul threadului - ai dreptate, asa e, e normal.

Revenind la problema la care (inca) nu ne intelegem :
QUOTE
Intel cumpara de pe piata libera materie prima si produce procesoare care integreaza cateva de miliarde de tranzistori de ordinul nanometrilor. Microsoft cumpara cateva zeci de mii de creiere si produce un sistem de operare.
"Oil company X" extrage, transporta si rafineaza petrolul. Nu sesizezi nici o diferenta intre produse?



Acuma daca ai avut inspiratia sa pui problema asa nu mai pot sa zic nimic 'decat ba da vad diferenta ai dreptate' smile.gif DAR biggrin.gif totusi nu ma las, caci problema nu e aici ci mai departe:
QUOTE
Deci ar fi normal ca profitul Sony sa fie mult mai mare ca cel al Mobil.[...]Produc o valoare adaugata mica. La fel ca si cei care produc benzina.Nu vei intalni producator de cuie cu o marja de profit comparabila cu cea a unei companii petroliere.[...]Din punctul meu de vedere intre valoarea adaugata produsa de Renault si cea produsa de OMW este o mare diferenta.


Corectiile pe care leam de facut sunt:
a) ... de aceea Computer Company Y ar trebui sa aiba MARJELE mai mari decat Oil Company X si nu PROFITUL wink.gif
cool.gif cu aceasta corectie in cap avem usor si explicatia de ce este PROFITUL mai mare la OIL COMPANY: datorita cererii. La nivel global dar si la nivel individual cererea pt petrol este mai mare decat pentru calculatoare ( o firma isi cumpara calculatoare la 3 ani dar pune benzina zilnic, avioanele, trenurile, vapoarele folosesc petrol, incalzirea folosesste si petrol) - in plus sunt si mai putini producatori => larger turnover => chiar daca marjele sunt mai mici, profitul e mai mare. Din volum nu din valoarea adaugata.

Uite aici si dovada marjelor:
Marje pt Microsoft si industria Software - 76% gross si 23% net
versus
Marje pentru Exxon si ramura Marilor Producatori Petrolieri Integrati - 31% Gross cu 14% Net.
In schimb Microsoft desi este IMENS ca software vinde de 54 miliarde in timp ce Exxon vinde de aproape 8 ori mai mult. Adobe, care are marje mai bune ca MSFT vinde doar de 3 mld, Oracle de 19.
Uite, exxon vinde de 20 de ori mai mult ca Oracle dar face profit doar de 10 ori mai mare.
Walmart vinde de 120 de ori cat Adobe si face profit de 19 ori mai mare.
Deci treaba cu 'valoarea adaugata' se respecta. Problema cu domeniul petrolier si altele este CEREREA MARE, de aici se face profitul nu din marje, din crime, etc wink.gif

PS:
Nu am luat pe Sony deoarece Sony este bagat in multe industrii si in majoritatea concurenta e foarte foarte mare iar ei neavand nici un mare avantaj competitiv nu au o situatie buna.
ozz86651
QUOTE
Nici o corporatie nu este morala, altfel ar produce numai pierderi.


Insasi faptul ca tu consideri ca bogatia si profitul sint imorale ma duce la concluzia ca discutia nu are rost. Pur si simplu plecam de la premize diferite. Argumentele pot fi numai logice. Logica are succes numai in cazul in care avem acelesi valori de 1 si 0, adevar si fals, bun si rau. Ceea ce nu e cazul.

Cit despre asta cu al treilea val si valoarea adevarata, as vrea sa te vad pe tine traind numai din intelectual property. Poate doar in second life. Ideea in al treilea val nu e ca industriile "inferioare" sa dispara ci ca ele sa fie mutate departe de nasul nostru (deh, pute) si sa produca ieftin intr-un fel de semi sclavie in timp ce creatorul de IP occidental sta la aer curat si licreaza din fotoliu la laptop. Aici nu vezi probleme de moralitate?

QUOTE
Microsoft cumpara cateva zeci de mii de creiere si produce un sistem de operare.


Si de ce e chestia asta mai buna neaparat?
Cit despre intel, el produce in mare parte acelasi lucru ca si microsft: fisiere de calculator. Iar Sony in cea mai mare parte cumpara piese de la altii si le asmableaza intr-o cutie. Unde e marea valoare adaugata asa enorma?
Intrebarea mea e fara ce nu poti trai: fara calculator sau fara benzina?
Acu nu zic ca companiile petroliere sint niste ingeri, dar nu vad asa mare diferenta fata de orice alta companie care face un profit facind un lucru oarecare. Sa ajungem sa furam pe principiul ca face prea mult profit e gresit si gata. Sa furam ca "avem nevoie" sau ca "se poate" macar nu are justificari false si pseudo morale in spate.

QUOTE
Revenim la punctul 4. Cat de multe putem accepta in numele profitului?


Putem accepta tot ce este legal. Faptul ca in unele tari se accepta si ce e ilegal (sau ca n-au legi decente) e alta treaba. Cum iti asterni asa dormi... la urma urmei sint sigur ca nu vrei impunerea valorilor vestice in Nigeria (ca in Irak de exemplu), asa ca ce te bagi tu in tara lor? Poate valorile lor de bine si rau sint complet diferite.
Tu vezi efectul nu cauza. In momentul in care pui in stirv pe cimp, vor aparea corbii. Curata stirvul si nu mai da vina pe corbi. Cind ai un sistem unde pentru furt nu faci puscarie, nu iti lasi usa descuiata.

QUOTE
u vei intalni producator de cuie cu o marja de profit comparabila cu cea a unei companii petroliere.


Eu cred ca n-ai idee ce e aia marja de profit. Intradevar in ultima vreme marja de profit a companiilor a mai crescut ca si pretul a crescut, dar ciferel nu sint fantastice. Tie nu-ti place cifra in valoare absoluta, dar aia se obtine din valori mari tranzactionate... Da cit costa o rafinarie sau un naufragiu de petrolier, o conducta, taxe etc te-ai gindit?
20krpm
QUOTE(Bodi @ Dec 18 2007, 04:52 AM) *
Cei mai bogati oameni din Romania nu sunt tocmai un exemplu de cinste. Astfel in constiinta colectiva a intrat ideea ca nu poti face bani decat pe cai necinstite. De aceea "sarac si cinstit" a avut asa succes. Plus o atenta spalare pe creiere facuta in mass-media. Eu sunt optimist si cred ca in cativa ani Fiscul si Justitia vor judeca daca ai facut sau nu avere in mod cinstit si nu vecinul de scara.


chestia aia cu "vrem sa fim un popor sarac dar cinstit" a fost cea mai mare gogomanie pe care am auzit-o vreodata. atunci mi-am dat seama ca nu vreau sa traiesc intr-o tara in care presedintele alm carui tzel este - si o spune la scena deschisa - sa fim saraci. "nu putem sa fim bogati dar cinstiti, domnu iliescu?..."

"are bani, *deci* e clar ca nu e cinstit", zici tu. pai io azi toata ziua am fost cinstit, domne, pe cuvint daca am vreun shfantz in portmoneu. tre sa ma opresc la banca in drum spre casa, sa ma necinstesc la loc. tu crezi ca fiscul si justitia or sa judece si-or sa-ti schimbe gindul asta iliesc? ia incearca si singur - demonstreaza-ti tie insuti ca tiriac, becali si cu (... nah, c-am uitat cum il cheama) sint necinstiti. cotrobaie prin documentele lor, intelege afacerile pe care le-au facut, cu cartea legii in mina ailalta, si zi "aha, aici a calcat strimb". pina nu faci asta, si esti doar ecoul afirmatiilor "e bogat deci e ceva necurat", nu esti altceva decit un biet vecin de scara.
ozz86651
De Tiriac nu stiu da aialalti 2 sint vinovati. Sint vinovati legal? Probabil nu, nu cu dovezi beyond any doubt. Vreau sa-i vad neaparat in puscarie? NU! Nu atita timp cit nu sint dovezi. Vreau sa-i vad in puscarie numai daca se pot respecta in proces toate principiile unei justitii normale, adica cu dovezi serioase samd.

Ce ma termina pe mine la toata discutia asta e lipsa sensului ei. OK, petrolistii fac si lucruri imorale/ilegale etc (sint sigur ca fac). Fac cu totii? Nu stiu. Intrebarea mea este cum ajut eu daca fur o cisterna cu motorina? Care e legatura asta perversa intre lucrurile pe care le fac ei si cisterna mea? Ajut nigerienii ca fur o cisterna? Il fac pe ala raspunzator sa sufere? Chiar daca am puterea sa falimentez compania, pe cine ajut? De cind se anuleaza o fapta rea cu alta fapta rea? Nu cumva de fapt ma ajut numai pe mine si mai ma simt si cu pieptul umflat ca le-am aratat eu exploatatorilor?
Bodi
@ Watcher

Ma bucur ca am ajuns la cateva puncte comune thumbsup.gif
Inteleg ce vrei sa spui in argumentatia ta. Dpdv economic ai dreptate.
Dar imi mentin punctul de vedere asupra moralitatii pentru ca stiu ce se intampla in anumite tari. Sa nu uitam ca exportul de democratie tot de la petrol porneste. Ma ingrijoreaza faptul ca vice-presedintele SUA vine din zona industriei petroliere. Au prea multa putere aceste companii tocmai pe considerentul ca fara ele nu se poate...

@ 20krpm

Eu nu zic nimic. Incercam doar sa inteleg/explic un mod de a gandi.
Din punctul meu de vedere trebuie sa fii "bogat si cinstit", iar masura cinstei trebuie sa fie data de institutiile statului - care trebuie sa fie capabile sa inteleaga subtilitatile afacerilor respective si nu de opinia publica - a se citi vecinul de scara.
Ce as putea sa adaug este ca, daca spre exemplu, cineva cumpara o rafinarie mult sub valoarea pietei, la cateva luni i se sterg de catre Guvern datoriile respectivei rafinarii - adica mai pe romaneste le plateste fraierul de contribuabil, iar dupa ceva timp vinde afacerea cu cateva miliarde de euro, eu pot sa-mi formez o opinie. Sau daca altcineva schimba cu armata niste teren agricol pe care il are in posesie cu teren de 1000Euro mp in zona Baneasa, iarasi pot sa-mi fac o opinie. Dreptul la opinie este garantat de Constitutie. Pot sa ma insel, dar e dreptul meu.

@ozz

QUOTE
Insasi faptul ca tu consideri ca bogatia si profitul sint imorale ma duce la concluzia ca discutia nu are rost. Pur si simplu plecam de la premize diferite.


poti sa-mi explici si mie de unde ai tras concluzia ca eu consider asa ceva?

QUOTE
Cit despre asta cu al treilea val si valoarea adevarata, as vrea sa te vad pe tine traind numai din intelectual property. Poate doar in second life. Ideea in al treilea val nu e ca industriile "inferioare" sa dispara ci ca ele sa fie mutate departe de nasul nostru (deh, pute) si sa produca ieftin intr-un fel de semi sclavie in timp ce creatorul de IP occidental sta la aer curat si licreaza din fotoliu la laptop. Aici nu vezi probleme de moralitate?


te contrazici in argumentatie.
Ideea cu al treilea val este ca unele tari sau corporatii vor fi mai puternice decat alte tari sau corporatii in functie de informatia detinuta si nu de resurse ca pana acum. Un exemplu concludent este Japonia.
Nu era deci vorba ca industriile "inferioare" sa dispara sau sa se mute la periferie ci numai de o diminuare a "puterii si influentei" unor astfel de companii.
Relocarea industriilor se face pe criterii de maximizare a profitului si nu pe criterii de miros. Daca ma acuzi ca sunt un dusman al profitului de ce ma intrebi pe mine daca vad probleme de moralitate aici? De ce nu esti de acord cu masurile astea care-i fac pe actionari fericiti si pe occidentali someri?

QUOTE
Cum iti asterni asa dormi... la urma urmei sint sigur ca nu vrei impunerea valorilor vestice in Nigeria (ca in Irak de exemplu), asa ca ce te bagi tu in tara lor? Poate valorile lor de bine si rau sint complet diferite.


Just for the record. Nigeria este o tanara democratie (al 2-lea presedinte democratic ales dupa ce primul si-a epuizat cele 2 mandate constitutionale), organizata pe model federal dupa SUA. Deci tu, eu si o mare parte a lor impartim aceleasi valori vestice.
Numai ca ei sunt 50% analfabeti, slab educati in general, nu au acelasi acces ca si noi la informatie si prin urmare sunt mai usor de pacalit. Adauga lacomia nativa a conducatorilor si obtii a treia cea ma corupta tara din lume.
Apoi vin eu compania X inregistrata in tara cea mai mare exportatoare de democratie din lume mituiesc niste functionari si omor niste oameni in Nigeria ca sa-mi asigur accesul la resurse. Toata lumea tace. Acum dupa logica ta de vina sunt EU pentru ca cumpar benzina.
Democratizarea Irakului tot de la petrol a pornit.

QUOTE
Da cit costa o rafinarie


la noi is aproape gratis. numai prieteni iti trebuie.

QUOTE
Intrebarea mea este cum ajut eu daca fur o cisterna cu motorina?


Cum fur daca platesc exact cat scrie acolo ca trebuie sa platesc?
Pe noi la scoala ne-a invatat ca trebuie "sa masori de zece ori inainte de a taia o data". Ce vina am eu ca patronul respectivei benzinarii a angajat un retard?

QUOTE
Chiar daca am puterea sa falimentez compania, pe cine ajut? ... Nu cumva de fapt ma ajut numai pe mine si mai ma simt si cu pieptul umflat ca le-am aratat eu exploatatorilor?


Eu doar am semnalat un fapt...
Nu falimentez eu o companie...se falimenteaza singuri. In curand vor zbura cu totii din Africa si locul lor va fi luat de chinezi. Rusia este deja inchisa, raman arabii...o vreme.
20krpm
QUOTE(Bodi @ Dec 20 2007, 12:30 AM) *
Din punctul meu de vedere trebuie sa fii "bogat si cinstit", iar masura cinstei trebuie sa fie data de institutiile statului - care trebuie sa fie capabile sa inteleaga subtilitatile afacerilor respective si nu de opinia publica - a se citi vecinul de scara.
Ce as putea sa adaug este ca, daca spre exemplu, cineva cumpara o rafinarie mult sub valoarea pietei, la cateva luni i se sterg de catre Guvern datoriile respectivei rafinarii - adica mai pe romaneste le plateste fraierul de contribuabil, iar dupa ceva timp vinde afacerea cu cateva miliarde de euro, eu pot sa-mi formez o opinie. Sau daca altcineva schimba cu armata niste teren agricol pe care il are in posesie cu teren de 1000Euro mp in zona Baneasa, iarasi pot sa-mi fac o opinie.


io cred ca tu incurci personajele. cineva cumpara o rafinarie pe bani de buzunar de la CINEVA. ca prost o fi sa n-o cumpere la banii aia. cineva schimba in total profit niste terenuri cu CINEVA. ca prost sa fie sa zica nu. daca in loc sa fie ale (nu stiu cui erau), rafinaria era a lu shell, si terenul al lu coldwell banker, cum ii considerai pe aia ce s-au imbogatit din afacere? dashtepti, ieste? ca doar se imbogateau pe spinarea capitalistilor.
Bodi
adica hai sa fur eu ca daca nu o fura altu' !!!
foarte tare
20krpm
oh... acuma m-am prins care e ideea pe care o sustii. la tine "a cumpara" e totuna cu "a fura". supranumite, amindoua, "a procura". smile.gif
Bodi
nu te-ai prins. keep trying...

Daca cineva face o tranzactie cu statul prin care statul primeste o gramada de rahat in schimbul unui munte de aur este dreptul meu sa suspectez ceva necurat. Atat si nimic mai mult. Sper ca acum ai inteles.
ozz86651
Dupa 5 zile de vacanta am citit ultimele mesaje cu creierul odihnit si am descoperit cu amuzament ca atit eu cit si Bodi ne cam contrazicem singuri. 20krpm e cam consistent in argumentatie.
Contrazicerea vine din faptul ca eu ziceam ca e inacceptabil pentru un individ sa "insele" pe baza unui pret gresit dar ca e oarecum scuzabil in anumite conditii pentru o corporatie sa o faca, pe cind Bodi zice fix pe dos. Ramin insa la ideea mea, pentru ca corporatie nu e tot aia cu individ. Individul opereaza in societatea umana in timp ce coroporatia e impersonala si opereaza in "mediul de afaceri" care are alte legi. De altfel si reversul e valabil: nu e ok sa omori un individ dar e absolut ok sa "omori" (falimentezi) o coroporatie desi asta poate distruge viata mult mai multor indivizi. Cu alte cuvinte "mediul de afaceri" are legi mult mai pemisibile si ca atare suprevietuirea e mult mai grea decit in societatea umana un cam toti cei care se nasc mor de moarte buna.

QUOTE
adica hai sa fur eu ca daca nu o fura altu' !!!


Pai ideea asta nu te-a jenat prea tare cind era vorba de statia de benzina. Sau stai putin, acolo era altfel: el a procurat prin metode pe care EU le consider imorale (nu ca ar fi neaparat, dar am dreptul la o opinie), deci e ok ca EU sa fur de la el. E, poate altii considera ca e imoral sa te nasti cu fundul pe o mare de petrol in timp ce altii se nasc pe insula stincoasa si friguroasa. Morala asta e foarte flexibila si si-o face fiecare cum ii place, majoritatea in interesul propriu.

QUOTE
poti sa-mi explici si mie de unde ai tras concluzia ca eu consider asa ceva?


Ie-te aici:

QUOTE
Nici o corporatie nu este morala, altfel ar produce numai pierderi.


Moralitate<> profit, moralitate=pierderi.

QUOTE
In curand vor zbura cu totii din Africa si locul lor va fi luat de chinezi. Rusia este deja inchisa, raman arabii...o vreme.


Ma rog, discutabil, dar, daca ai dreptate (si nu cred ca ai), esti naiv daca iti inchipui ca chinezii au macar 1% din scrupulele tale privind afacerile... exact asta e motivul pentru care chinezii acapareaza africa in defavoarea vesticilor: ii doare la basca de politica, embargouri, democratie, drepturile omului, masacre si cum a obtinut X si Y puterea. Business is business. Ca sa nu mai spun de fostul urss unde toti banii din petrol sint/devin ai dicatorului local si ai familiei (sau al vreunui catelus de-al lui, vezi Putin).
E interesant ca aplauzi un curs al evenimentelor care este fix impotriva rationamentului tau dar il intareste pe al meu.

QUOTE
mituiesc niste functionari si omor niste oameni in Nigeria


Pe ce te bazezi? Pe un articol dintr-o revista? Nu ti-e frica de brainwashing? De bine de rau compania aia are un guvern in spate si niste comisii de investigatii, impreuna cu mii de onegeuri, presa libera, wtachdogs etc care, cel putin din cind in cind, iau atitudine. Vezi cazul Siemenes de exemplu (stiu ca aia sint europeni, dar sint in aceeasi galeata - de altfel shell si bp si altii sint europeni - , in afara de cazul in care crezi sincer ca americanii sint rai si europenii buni).

PS: sintem de acord in privinta afacerilor desfasurate in Romania, deci un punct comun tot avem smile.gif. Numai ca eu vad ca principal vinovat (macar 80%) pe cel care primeste mita.
James Kilowatt
Apropo de topicul asta:

un restaurant in Londra a "desfiintat" temporar nota de plata. Mananci ce vrei si platesti cat ai tu chef (daca nu vrei, nu platesti de loc). Miscarea s-a dovedit foarte rentabila, s-a facut publicitate enorma, si chiar si in perioada "de sacrificiu" in care se putea manca pe gratis, foarte multi oameni au lasat mai mult decat ar fi costat nota de fapt. In perioada respectiva restaurantul a castigat cam 20% in plus. smile.gif
Diesel
pentru ca sunt putini francofoni pe forum, ma avant si spun ca asta se poate intampla in tara care a inventat bunele maniere smile.gif
FAR EASTERN
La noi dai faliment intro luna, maxim.
mike.omega
Pentru ca noi am fost obisnuiti (prost!) ca trebuie sa ni se dea si daca nu ni se da, trebuie sa fie moca!
Rebel
Iti garantez ca si in NordAmerica ar da faliment. Cand se vor pune in miscare vacile si porcii de aici sa te fereasca...
Si cand apare cate o vaca de-asta, atunci toti temerarii care au purces in directia opusa doamnei Mu trebuie sa o ia inapoi caci nu mai incape nimeni pe culoar...
Fii convins ca daca lasi la latitudinea constiintei lui, cu siguranta va alege optiunea "free". Cuvantul free este magic. Am realizat in timp ca cel mai feroce city animal si cautator de "free stuff" este americanul. In Europa nu am vazut atata lipsa de demnitate ca la astia.





FAR EASTERN
Asta imi aduce aminte de mortii lasati in urma dupa o turma de "cumparatori", cand se deschide sezonul de reduceri, sau un nou hypermarket sau mart, cum le zice acolo....
James Kilowatt
La TF1 (tvr1 in versiunea franceza) au dat un reportaj despre pomanagii de lux ai Parisului. In Paris exista foarte multe specii de amarati, de la drogatii "clasici" la oameni care lucreaza legal si totusi nu-si pot permite sa plateasca o chirie. Una din speciile astea se infiltreaza pe blat la tot felul de receptii, baluri organizate de partide politice, firme farmaceutice, etc ca sa se poata indopa gratis. Au fraze pregatite sa treaca de gardieni, si tehnici sa fure si sa duca si acasa. Multi dintre organizatori stiu ca exista specia asta, insa uneori ii mai lasa sa treaca ca sa dea culoare baieramului.... E haios cand ii auzi spunand ca ei fac asta ca sa se socializeze, nu pentru mancare, asta dupa ce si-au umplut buzunarele secrete de la smoking cu sandvisuri si prajituri sa duca si acasa ca sa reziste pana weekendul urmator cand urmeaza alt baieram... apropo de pomanagii si demnitate smile.gif Astia macar stiu sa joace teatru, sunt spontani si dezinvolti, e greu se te prinzi ca pe sub costum au izmenele rupte-n c.r...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.