Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Politia Romana....yeah right
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
krysty
OFF TOPIC la greu!!!
reveniti la subiect sau inchid topicul?!
Alecs
nu vad ce ar mai fi de zis..
HalbaSus
QUOTE
OFF TOPIC la greu!!!
reveniti la subiect sau inchid topicul?!


Care era topicul :?: :bounce: Fumatul la volan sau politia ? sau vorbitul la mobil versus fumat ? Eu consider toate temele interesante deci s-ar putea eventual modifica titlul topicului (mobil vs fumat vs politie)

BTW... si mie mi-a cazut odata scrumul si am ars tapiteria :cry: dar am ars-o tocmai fiindca m-am uitat la drum si nu la tigara... stiu pe unul care pe autostrada isi face tigari de foi FARA SA IA OCHII MACAR O CLIPA DE LA DRUM (adica le face cu o singura mana fara sa se uite) daca esti fumator experimentat si sofer experimentat nu e o problema... problema cu mobilul dupa cum am mai zis nu e dificultatea de a tine mobilul si a conduce (in cazul schimbatoarelor automate e chiar usor) ci faptul ca te poti enerva la telefon si apesi mai tare pedala smile.gif
madalina
Sau te relaxezi asa de tare incat uiti sa mai apesi pe pedala si mergi cu 20-30 km/h pe o strada circulata pe banda a doua, cum fac extrem de multi :evil:
HalbaSus
ah da... uitasem de astia... si pe mine ma streseaza cand vad cate un mertzan sau bemveu cum se taraste cu a 2-a la turatie de relanti si soferul vorbeste flexat la celular... de ce nu-si iau dom'le bluetooth ca si ala "da bine" smile.gif

consider totusi ca fumatul la volan e OK... vorbitul la celular e si el relativ OK atat timp cat nu vorbesti cu soacra/nevasta sau alte persoane enervante... aici e mai mult o chestie de rutina... am vazut taximetristi care tineau telefonul si volanul in pozitii total nefiresti (greu de explicat) dar totusi conduceau normal... depinde cum s-a obisnuit omul...
adrian26969
parerea mea e ca asta e o moda...sa mergi incet si sa iti afisezi masina. depinde in buzau pe strada principala din zona rezidentiala asta se face aporope in fiecare zi. cred ca unii fac peste 50 km pe zi doar cu 40 la ora. bine o mai calca din cand in cand sa mai atraga atentia. si in aceasta categorie intra toate masinile de dacii pana la porsche.
stefan_ieu
Ideea cu fumatul si cu vorbitul la celular e la fel ca necesitatea ABS-ului. Conduc de 9 ani, nu am avut nici o masina cu ABS si niciodata nu mi s-a intamplat sa zic : bai, ce nevoie aveam aici de ABS, daca as fi avut nu as fi patit necazul cutare. Dar tot vreau ca urmatoarea masina sa aiba, desi e mai scumpa cu ABS. Pentru ca e nevoie o singura data..........
Asa si cu fumatul sau vorbitul la celular. Oricine poate spune ca e atent si la drum si ca nu a patit niciodata nimic, dar daca o singura data se intmpla ceva.......
Recunosc, vorbesc la celular cand conduc, dar nu o sa spun niciodata ca legea nu e buna. Daca o sa iau amenda o sa injur, da' o s-o merit.
Parerea mea... care este.
admin
..acum am vazut ca am incalcat regula nr 5 si cum regulile sunt reguli pt toti imi dau kick pana maine :cry:
Happy_Maker
Bravo Stefan! Cel mai complet, corect si pertinet raspuns!
Subscriu!
James Kilowatt
Corect. Regula e regula. Te-a prins, te-ai fript. Insa asta nu inseamna ca sunt de acord de exeplu sa fie puse radare la un metru dupa intrarea intr-un sat.... asta inseamna capcana, nu veghe la siguranta circulatiei....
guerilla
fost in tara cu masina week-end-ul trecut.
radare mobile din ce in ce mai multe :evil:
de radare fixe nu mai vorbim, ca stim cu totii ca sunt din belsug.
am vazut radare mobile ce "opreau" pe drum european :rock:
Kaiten
Am si eu o nelamurire, eu am o skoda octavia 2002 si aseara cand ma intorceam de la mare, pe la Fetesti ma opreste un nene pt. control de rutina.. se uita el si vede ca pe talon n-am ITP-ul (desi masina este in leasing deci teoretic eu nu am cum sa-i fac inspectia tehnica deoarece nu am cartea masinii). Mi-a dat o dovada si amenda (evident) si a zis ca pot sa-mi ridic talonul de la Candiano Popescu (eu stiam ca il ridic de la firma la care am leasingul - Porsche romania) dupa ce fac ITP-ul. Problema ar fi ca pentru a face ITp-ul imi trebuie cartea masinii, si cum masina este inca proprietatea firmei de leasing nu stiu cum as putea intra in posesia ei. Ma poate auta cineva cu un sfat?
madalina
Nu stiu daca aceasta este regula generala sau depinde de fiecare firma de leasing in parte, dar la masina mea am facut ITP-ul impreuna cu un reprezentant al firmei de leasing, stabilind de comun acord o data si o ora.
Zsolt28851
Ce sa mai vorbim bespre politisti. Data trecuta ma opreste un politai. Cica am intrat in radar cu 69. Poate eram peste 50 dar in mod sigur sub 60 kmh. Erau vreo 4 politai acolo. Nu au vrut sa-mi arate caseta. M-au si amenintat ca daca nu semnez declaratia imi dau amenda mai mare. Si bagau texte de genul: "Prea multa scoala te-a tampit". Deci atat despre dragi nostri "protectori".
Echo
Eu ma luam in gura cu ei, pt ca daca nu-ti arata clar ce viteza ai, nu detin nici o dovada, patru politisti sau nu. Nu semnez nimic, oricat m-ar ameninta. Nu produc filmul, sa mearga sa se ...... singuri
cristianc
Om fi noi toti niste infractori dar ne putem feri de abuzuri. Cercetati si aici!
sandman
mama, daca imi faceau mie asa ceva, ma urcam in masina si plecam imediat. si le luam si nr de masina si ii reclamam. sau luam bata din masina....si continuati voi:)
McCATyS
Se poate afla si la ce suma se ridica mica atentie data dlui politist pentru a face uitata sa zicem pentru depasirea vitezei regulamentare in orash / in afara... (in functie de cat ai depashit bineinteles)? Am permisul de aproape un an, nu am fost oprit niciodata si chestia asta ma mira sincer ptr ca nu ma consider chiar :angel13: spre rushinea mea, dar as vrea sa fiu informat just in case :roll: Oricum as fi fost chiar curios... doar daca subiectul nu e tabu ptr. ca :arrow:

Ultima oara cand am incercat sa postez intrebarea SC Electrica SA m-a premiat si mi-a ars sursa :smt022: Pe bune! cand sa dau click pe "Trimite"...

Securitatea is everywhere se pare... :salute:

Multumesc anticipat !
Zsolt28851
Intrebarea este: merita sa-ti bagi piciorul prin tribunale pt 300.000? Sa-ti faci atitea probleme pentru niste idioti tarani? Le-am zis cateva acolo pe loc dupa ce m-au enervat, dar poate data viitoare voi proceda altfel :boxing:
Kaiten
McCATyS eu cred ca "darul" conteaza in primul rand de ce "fapta" ai comis, dar si intr-o masura hotaratoare de ce masina ai. Daca conduci o dacie mai cazuta asa, poti sa scapi cu mult mai putin decat dc conduci vreo barca de mertzan.. dar dc conduci mertzanu de o amenda de 500 de mii nu mai poti tu:P oricum in cazul unei simple contraventii spaga e mai mica de jumatatea amenzii ca altfel nu ai mai avea de ce sa "oferi" in cazu suspendarii permisului sau a retinerii talonului sau in cazu altor fapte (alcool) treaba se complica.
Si am si eu o intrebare: dc te pun sa sufli in fiola teoretic ar trebui sa desfaca in fata ta un "mustiuc" (bucata de plastic pe care pui gura sa sufli), nu? Dupa cate stiam eu alea sunt de unica folosinta.
madalina
Atunci cand mi-a fost lovita masina si am mers la politie, a trebuit sa suflu in fiola, iar chestia aia de plastic a fostdesigilata in fata mea, iar dupa ce am terminat de suflat a fost aruncata.
Kaiten
Mai demult mi s-a furat oglinda de la masina (numai geamul, nu si suportul) chiar in parcare la carrefour orhideea la 2 randuri de baraca paznicului (intrarea cea mai apropiata de IDM). Avand in vedere proasta inspiratie de moment am fost la sectia de politie de unde locuiesc eu (S4), sectie pe care nu v-as recomanda-o in nici un caz. In final, dupa multe drumuri mi-a fost eliberata autorizatia de reparatie dupa aproximativ 2-3 saptamani. Daca aveti probleme de genu si aveti casco, nu ezitati.. trageti un ciocan in oglinda si ziceti ca v-a fost lovita in parcare.. chiar nu merita bataia de cap.. la accidente usoare va da autorizatia pe loc.
Kaiten
Gaborii care m-au oprit pe mine (la Fetesti) n-au inlocuit plasticul ala.Am vrut sa ma iau in gura cu ei pe tema asta dar nu apucasera sa scrie amenda pe procesu verbal si m-am gandit ca n-ar fi o idee prea inteleapta.
cristianc
Mihai ai un avatar de groaza..Ce reprezinta. M. Schumacher in viziunea Renault-BMW-Mercedes tongue.gif

Sustineti-va punctul corect de vedere atunci cand exista in fata politistului.
Un proces verbal poate fi completat si in caz de avertisment!
Un proces verbal incorect poate fi contestat si nu este chiar asa mare problema la tribunal. Nu este ca in procesele comerciale. Este o singura sedinta si se decide anularea sau nu a procesului verbal!

PS: Tot ce este mai sus nu e valabil pentru filozofia:
"Dau spaga si toata lumea este multumita!"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.