Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Avensis 2l sol benzina versus Honda Accord 2.0 SE MT
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3
drabisan
Sper sa nu ajung vreodata in situatia lui Ovidiu, si sper ca nimeni, niciodata, sa nu fie in aceasta situatie! (se exclud de aici cei care depasesc pe linia de tramvai sau pe contrasesn coloana aflata in stationare si cei care se baga in intersectie pe galben desi nu au unde inainta si ramin ca boii sa blocheze traficul)
Dar, daca as fi nevoit sa schimb miine Aveul, tot Ave as lua! Poate m-as risca la piele neaerisita (asta e) si la navigatie (o sa apara si hartile Europei de Est in max 1 an), dar sigur m-as duce spre 2,4 automat. Are 5 viteze, deci decent, si poate m-ar mai linisti cu mersul la ture multe. Ca oricum bafta ca Sorin e greu sa am, ca sa zic ca am luat-o ca era super-masina la super-oferta!
Eu sint din cei care nu vor nici un fel de emotie in depasiri, dar incep sa ma gindesc serios ca trebuie sa nu mai alerg chiar tot timpul, ca nu e sanatos. Asta cind sint cu familia. Ca pentru sufletul meu...stiu eu ce vreau...
S O R I N
Exista un type s in showroom la honda pitesti negru.

Pretul este acelasi. ninja.gif
OCTAN_95
QUOTE(Hoinar @ Nov 22 2007, 05:52 PM) *
QUOTE(Hoinaritza @ Nov 22 2007, 05:47 PM) *
Hoinare... cine a bagat dvd-ul? tu? sau eu? kiss.gif de cine ai ras ca a incercat marea cu degetul? Ai uitat ca ai ras de mine si mi-ai zis ca ai citit manualul (spre rusinea mea eu inca nu l-am citit... am frunzarit pe ici pe colo prin punctele esentiale) de ce dezinformezi oamenii? biggrin.gif



on topic: Ovidiu, inima ta spre unde bate? smile.gif
vreo idee tot tre' sa ai...sau vreo speranta...


Ave-ul meu de 1.8 m-a ajutat ca cel mai bun prieten, m-am atasat din primul moment de aceasta masina (mai avusesem si alte cateva inainte, erau doar ceva care sa ma serveasca).
Colegii din Timisoara stiu ca i-mi doream un lexus, as mai fi ramas cu asta poate inca un an, eee iata ca viata i-ti schimba gandurile.
Acum pe zi ce trece paguba mea se accentueaza, a crescut f mult euro, iar despagubirea se face la cursul din ziua accid wub.gif I-mi doresc ca si fiecare din voi ceva mai bun mai rafinat.
I-mi place Acord, i-mi place Avensis voi mai face un test cu Acord-ul.
Sub nicio forma nu tradez marca Toyota, chiar daca voi face alta alegere.

Hoinare, sa-ti raspund la intrebare.
Bate spre Avensis !!
drabisan
QUOTE(S O R I N @ Nov 22 2007, 07:46 PM) *
Exista un type s in showroom la honda pitesti negru.

Pretul este acelasi. ninja.gif


Nasol de tine, daca o ia vreun manelist?...

Negru+praf de Bucuresti=naspa!
Pas wink.gif
Glumesc! Ma, aia au vreo "spaga" maxima, daca aduc 2 masini, intr-un an, la super-pret!

Daca as avea banii aia acum mi-as incalta iubita cu niste gume (Legionaru le stie, esenta!) si as pleca 1 luna in concediu, intr-o zona calda. De rest v-as lua si pe voi!
La cum se merge in Buc de vreo 2-3 zile, nu-mi sta gindul decit cum sa fiu depaaaarte!
S O R I N
CITAT(drabisan @ Nov 22 2007, 08:29 PM) *
Nasol de tine, daca o ia vreun manelist?...


Nu au aia atata minte sa ia asemenea masina.... drive.gif
vio
apropo de off topic cu mp3 ... mp3 se aude ca un mare hazna plina ..... biggrin.gif io sesizez si daca e facut la 320 kb la limita max de fidelitate... e ceva acolo care deranjeaza si difuzoru si urechea ... Hoinar este softist asa
ca in materie se soft cd uri , dvd uri si alte prostii in domeniul asta vb cum trebuie biggrin.gif .. ca altfel ... biggrin.gifsmile.gif)
Hoinar
QUOTE(vio @ Nov 22 2007, 11:09 PM) *
apropo de off topic cu mp3 ... mp3 se aude ca un mare hazna plina ..... biggrin.gif io sesizez si daca e facut la 320 kb la limita max de fidelitate... e ceva acolo care deranjeaza si difuzoru si urechea ... Hoinar este softist asa
ca in materie se soft cd uri , dvd uri si alte prostii in domeniul asta vb cum trebuie biggrin.gif .. ca altfel ... biggrin.gifsmile.gif)


dragul meu prieten, teoria o stiu sau o aflu, da' practic tot nu "aud" diferenta...urechea mea nu e chiar atat de fina.

Ovidiu, iti doresc sa gasesti cea mai buna solutie pentru tine.
Sa-ti dea norocul un Lexus de care vrei tu, sa-ti stearga din suparare!
Dan52141
QUOTE(Hoinar @ Nov 23 2007, 12:05 AM) *
QUOTE(vio @ Nov 22 2007, 11:09 PM) *
apropo de off topic cu mp3 ... mp3 se aude ca un mare hazna plina ..... biggrin.gif io sesizez si daca e facut la 320 kb la limita max de fidelitate... e ceva acolo care deranjeaza si difuzoru si urechea ... Hoinar este softist asa
ca in materie se soft cd uri , dvd uri si alte prostii in domeniul asta vb cum trebuie biggrin.gif .. ca altfel ... biggrin.gifsmile.gif)


dragul meu prieten, teoria o stiu sau o aflu, da' practic tot nu "aud" diferenta...urechea mea nu e chiar atat de fina.

Ovidiu, iti doresc sa gasesti cea mai buna solutie pentru tine.
Sa-ti dea norocul un Lexus de care vrei tu, sa-ti stearga din suparare!


Nici eu nu am sesizat vre-o diferenta intre instalatia mea audio de pe corolla care are CD si cea cu mp3 de pe a unui amic cu Avensis si cred ca 99.99 % din oameni nu au cum sa sesizeze vre-o diferenta, eu zic ca trebuie sa fii prea carcotas sau o persoana care are o ureche muzicala foarte cultivata ...
cipicaduh
QUOTE(vio @ Nov 21 2007, 10:02 PM) *
deci.... iar se compara mere cu pere .. are careva suspensii sport pe Ave?? io cred ca un ave cu suspensii sport da lectii la Accord cu suspensii sport ........ si din ex proprie crede ma ca pe un drum valurit si cu mult denivelari una sport sta mai nasol ca una setata mai comfort .

Comparat mere cu pere?! De unde pana unde?! Interesant,ca remarca asta i-ai spus-o si colegului SORIN.
Nu, Vio, nu am facut compotul pe care il insinuezi tu. Suspeniile sport reprezinta O DOTARE a masinii Honda Accord, asa cum MP3 este o dotare a Avensisului,spre exemplu. Ca sa iti limpezesti ideile,aici facem un versus la doua masini din aceasi clasa,cu aceasi motorizare si cam la acelasi pret. Daca ai fi fost atent,descopereai asta si din titlul acestui post. Am fi comparat mere cu pere daca discutam un versus gen Avensis-Honda Jazz,de exemplu. Sau aici te deranjeaza ca la banii unui Avensis 2,0 poti lua un Accord cu suspensii sport,cauciucuri de 225,magazie CD-uri, suport lombar(are si Avensis,dar abia la varianta de varf,care mai inseamna ceva bani in plus!),partial piele si-cel mai important!-o directie hidraulica extrem de precisa si o stabilitate exceptioanala pe sosea?
Daca ar fi sa aleg acum,as alege fara sa clipesc Honda Accord SE. Spunea cineva de service slab la Honda.. La Iasi lucrurile stau OK,existand un parteneriat intre Toyota si Honda,service-ul facandu-se in aceasi locatie pentru ambele firme.
Legionaru'
QUOTE(cipicaduh @ Nov 23 2007, 04:40 PM) *
si-cel mai important!-o directie hidraulica extrem de precisa si o stabilitate exceptioanala pe sosea?


Stabilitate mai buna decat la Avensis, da, dar nu exceptionala!

Atunci de BMW ce mai zicem? A, am uitat, Honda e peste BMW! thumbsup.gif
drabisan
QUOTE(cipicaduh @ Nov 23 2007, 04:40 PM) *
Comparat mere cu pere?!



Cipi, este extremist!
Suspensiile sport au benficiile si bubele lor! Sint dure, dar tin masina foarte bine. Nu intra in "ruliu" ca unele moi. Dar, similar, suspensiile moi isi fac treaba din punctul de vedere al confortului pasagerilor. E o alegere pe care o da gustul fiecaruia. Daca ai luat Avensis pentru sport, ai cam gresit. Are valente, dar ii lipsesc suspensiile! Sint orientate strict pentru confort!
Si are directia sensibila, de acord. Se pare ca 2.0-ul meu ar avea-o hidraulica, dar pe drumurile noastre am si eu probleme! In sensul ca joaca volanul. Dar asta pe drumuri absolut distruse, denivelate sub orice limita!
Dar si directia are partea ei foarte buna, pe drum normal, la orice viteza, e extrem de corecta si de usoara!
Accord-ul are alta orientare, e mai sportiva!

Am mai spus-o si o repet! Nu am mari probleme cu spatele si, recunosc, nu am reusit sa reglez scanul de la Avensis din prima. Dar, cind l-am reglat...perfect a ramas. Am mers 1400km, cu pauze de pipi si benzina, si nu simt nevoia ajustarii lombare! Pina la urma nici un scaun nu o sa placa perfect tuturor!

E chiar chestie de gust, conformatie fizica, placere etc.

Nu cred ca e cazul sa fi asa de extremist! Daca simti atita discomfort in Avensis, vinde-o, stringe bani si ia-ti altceva!

Dar sa stii ca exista si oameni care nu ar schimba masina asta. E chiar o masina adevarata cit cuprinde, cel putin pentru mine!
S O R I N
Eu am suspensii sport. Clar sport.Scrie negru pe alb la dotari : SUSPENSII SPORT.

Venind de pe avensis ma gandeam ca o sa mi rupa fundul,avand si jante de 17 si talonul mai mic la anvelope.

Dar la modul cel mai sincer nu este asa.Intradevar este mai dura ,dar in nici un caz sa te omoare.

Acest lucru il pot spune si Legionarul si Constantin pt ca s au plimbat cu masina mea si au vazut ce si cum.

M am plimbat cu 307 ,modelul pana n face lift si acolo sa vezi suspensii de ti miscau plamanii in tine la orice denivelare...



P.S. Legionare sigur bmw nu se compara cu honda.... laugh.gif
cipicaduh
QUOTE(drabisan @ Nov 23 2007, 06:23 PM) *
Cipi, este extremist!
Suspensiile sport au benficiile si bubele lor! Sint dure, dar tin masina foarte bine. Nu intra in "ruliu" ca unele moi. Dar, similar, suspensiile moi isi fac treaba din punctul de vedere al confortului pasagerilor. E o alegere pe care o da gustul fiecaruia. Daca ai luat Avensis pentru sport, ai cam gresit. Are valente, dar ii lipsesc suspensiile! Sint orientate strict pentru confort!
Si are directia sensibila, de acord. Se pare ca 2.0-ul meu ar avea-o hidraulica, dar pe drumurile noastre am si eu probleme! In sensul ca joaca volanul. Dar asta pe drumuri absolut distruse, denivelate sub orice limita!
Dar si directia are partea ei foarte buna, pe drum normal, la orice viteza, e extrem de corecta si de usoara!
Accord-ul are alta orientare, e mai sportiva!

Am mai spus-o si o repet! Nu am mari probleme cu spatele si, recunosc, nu am reusit sa reglez scanul de la Avensis din prima. Dar, cind l-am reglat...perfect a ramas. Am mers 1400km, cu pauze de pipi si benzina, si nu simt nevoia ajustarii lombare! Pina la urma nici un scaun nu o sa placa perfect tuturor!

E chiar chestie de gust, conformatie fizica, placere etc.

Nu cred ca e cazul sa fi asa de extremist! Daca simti atita discomfort in Avensis, vinde-o, stringe bani si ia-ti altceva!

Dar sa stii ca exista si oameni care nu ar schimba masina asta. E chiar o masina adevarata cit cuprinde, cel putin pentru mine!

Drabisan,jos palaria! Un raspuns foarte plin de bun simt!
Imi pare rau ca am fost cam acid, dar eu trag nadejde ca nu sunt extremist (de tot!). whistling.gif . Am dorit,printre altele, sa-i dau si replica lui Vio,care a spus in vreo 2 randuri ca datorita faptului ca Accordul SE are suspensii sport, in versusul cu Avensis comparam mere cu pere. Iar la sensibilitatea directiei Avensisului 1,8 (cazul meu!), ingrijoratoare doar in cazul drumurilor absolut distruse, nu iti dau dreptate. Daca tu ai directie hidraulica, abia aici comparam mere cu pere! teehee.gif . Autostrazile si drumurile exceptionale nu prea se inghesuie in zona Iasului,doar drumul Iasi -Bacau fiind unul de referinta. Eu am mers pe mai multe drumuri valurite si cu oarecare denivelari(departe insa de a fi prea tare distruse) si am avut suficiente emotii din cauza balansului masinii si a directiei care joaca,in mod special. Am fost si pe cateva drumuri de tara cu teren mai accidentat si masina se clatina ca un vas pe mare agitata! M-au cam luat de urechi pasagerii din spate! Din acest motiv sustin cu mare inversunare directia precisa si suspensiile sport ale Acordului SE. Cred insa ca am fost nitel cam prea patimas,fapt pentru care imi cer smerit iertare.
guerilla
QUOTE(cipicaduh @ Nov 23 2007, 11:39 PM) *
Cred insa ca am fost nitel cam prea patimas,fapt pentru care imi cer smerit iertare.

depinde de sistemu de referinta biggrin.gif pentru mine n-ai fost asa patimas pe cat crezi laugh.gif am vazut unii atat de samponati ca ziceai ca au actiuni la ..... nu zic marca tongue.gif
si daca nu exista pasiune, ce naiba am mai cauta aici.
pana la urma ce se alege? avensis sau accord? ca sa stiu cu cine tin si eu laugh.gif laugh.gif
drabisan
Atunci ar trebui sa mergi pe drumuri nasoale, nu neaparat distruse, cum o suspensie tare. Si abia atunci o sa poti "aprecia" ce inseamna suspensia tare!
Eu, personal, mi-am criticat directia pentru un singur segment de drum: venind pe Pandruri spre Academia Militara. Acolo se sta mult la stop si drumul e mai valurit ca un ocean! Acolo, daca accelerez mai tare, directia incepe sa-mi faca distractii. Pentru orice altceva...respectele de la Zaraza wink.gif pentru Avensis!

Iti doresc sa vezi in ce hal se simte A1 intr-o masina sport, pur-singe, gen Mustang! Cind iti clantanesc dintii in gura...E drept ca aia e o masina crescuta "peste balta", dar noi nu avem drumuri pentru suspensii sport!
Legionaru'
Eu presimt ca va fi Avensis! rolleyes.gif
vio
tot la mere cu pere raman io biggrin.gif ,, vb acolo de Accord nu Accord Type S si comparatia se faceam cam intre astea doua ... wink.gif io am citit bine ... cine nu e citit bine mana sus??? hai la tabla ..smile.gif
cipicaduh
QUOTE(vio @ Nov 25 2007, 06:36 PM) *
tot la mere cu pere raman io biggrin.gif ,, vb acolo de Accord nu Accord Type S si comparatia se faceam cam intre astea doua ... wink.gif io am citit bine ... cine nu e citit bine mana sus??? hai la tabla ..smile.gif

Vio,scumpule,auzii ca ai fost prin dulcele targ al Iesilor?
Titlul suna topicului asa:"Avensis 2l sol benzina versus Honda Accord 2.0 SE MT"!!!! Sa stii ca Accord SE MT inseamna "Accord Second Edition Manual Transmition",iar acest tip are in dotare suspensii sport,cauciucuri de 225,...si toate cele enumerate. Nu doar Type S are acest gen de suspensii. Deci Vio,poti sa iti pui cenusa in cap ca nu e vorba nici de mere, nci de pere,iar la facutul temelor nu sunt eu restant!
vio
nu ai intzeles smile.gif) tot mere cu pere se compara smile.gif) ......am fost de nush cate ori in Iashington ... deja am facut mai multi km decat imi propusesem anu asta ...

adica Suspensie fata 2 brate oscilante-arc elicoidal
Suspensie spate multibrat-arc elicoidal
Amortizor fata telescopic- gas+ulei
Amortizor spate telescopic- gas+ulei



asta inseamna sport ??? !!!!!!! io nu am gasit unde scrie sport alb pe negru cum a zis SORIN , deshi a lui e sport ...asa io am avut un tico cu amortizoare pe gas deci era suspensie sport ??? io zic ca difera arcurile la cele doua modele .... ca au aceleashi amortizoare e oki ...


da ca sa iti zic de ce sunt mere cu pere ...... nu poti compara o mashina setata su facuta pt comfort cu una setata si facuta pt mers sportiv ... nici nu intra in discutie asa ceva ... e ca si cum ai compara Yaris cu Yaris TS ... ca sa ramanem in familie aici ........ ca sa iti spui parerea separat este oki dar ca sa faci comparatii nu se poate .... e ca si cum ai canta cu un ton mai jos fatza de normal
cipicaduh
QUOTE(vio @ Nov 25 2007, 09:21 PM) *
nu ai intzeles smile.gif) tot mere cu pere se compara smile.gif) ......am fost de nush cate ori in Iashington ... deja am facut mai multi km decat imi propusesem anu asta ...

adica Suspensie fata 2 brate oscilante-arc elicoidal
Suspensie spate multibrat-arc elicoidal
Amortizor fata telescopic- gas+ulei
Amortizor spate telescopic- gas+ulei



asta inseamna sport ??? !!!!!!! io nu am gasit unde scrie sport alb pe negru cum a zis SORIN , deshi a lui e sport ...asa io am avut un tico cu amortizoare pe gas deci era suspensie sport ??? io zic ca difera arcurile la cele doua modele .... ca au aceleashi amortizoare e oki ...


da ca sa iti zic de ce sunt mere cu pere ...... nu poti compara o mashina setata su facuta pt comfort cu una setata si facuta pt mers sportiv ... nici nu intra in discutie asa ceva ... e ca si cum ai compara Yaris cu Yaris TS ... ca sa ramanem in familie aici ........ ca sa iti spui parerea separat este oki dar ca sa faci comparatii nu se poate .... e ca si cum ai canta cu un ton mai jos fatza de normal

Vio,iar te-am prins neatent la lectii! rolleyes.gif . Accord Second Edition are ca dotare "Pachet special edition",care cuprinde si suspensii sport!!!Suna la dealeri si te vei convinge,sau roaga-l pe SORIN sa te edifice. Chestia cu merele si perele la tine vad ca e foarte batuta in cuie. Parerea mea este ca ai o imagine ciudata despre ce inseamna un versus intre masini. Eu consider ca un versus este nepotrivit cand compari masini din clase diferite,la niveluri diferite de pret. Aici,da,comparam mere cu pere. Compari mere cu pere cand vorbesti de Yaris si Yaris TS pentru ca diferenta de pret e mare si motorizarile sunt foarte diferite! Dar sa renegi un versus intre 2 masini la aceasi clasa,la preturi aproape identice si cu aceeasi motorizare mi se pare cel putin ciudat si pagubos.
Pai,cum sa faca alegerea saracul om daca tu ii dai in cap ca versusul asta e facut de aiurea ? Are 21.000 eur la banca,vrea o masina din clasa medie si s-a orientat spre 2 dintre cele mai bune de pe piata-poate cele mai bune-si tu ce il sfatuiesti? "Nu lua in calcul Accordul,nene,ca are suspensii sport si nu e voie! Si ce daca se lipeste mai bine de sosea si are o directie precisa,daca e japoneza pur sange si aleasa de nemti (prin JDPower) pe locul I la clasa medie,alungand Avensisul pe III?".
OCTAN_95
Am apucat sa "incalec" acordul pe care l-am propus discutiei.

Foarte multe elemente pozitive.
- motorul, excelent, suficient de puternic, deosebita placere sa schimbi vitezele la 5000-6000, silentios.
- cutie de viteze diferita de cea a avensisului, mai placuta
- masina putin mai rigida, se lipeste de sosea, se comporta excelent in viraje (dealerul m-a lasat si chiar mi-a spus, sa nu fiu bland cu masina).
Mi-am ales eu un traseu, altul decat cel care il fac ei de obicei, un drum virajat, cu zone de linie dreapta suficient de lungi, drum pe care il cunosteam f bine.
Acestei masini nici nu poate fi vorba sa-i stea in fata TDi-urile.

- zona de pilotaj, comenzi, etc, la locul lor, scaunele poate un pic mai tari, greu de spus acum dupa acesti putini km facuti.
- afisajele?, chestie de obisnuinta, placute acestea
- anvelopele cu balonaj mai mic decat la avensis, aici de 225/45/17, la ave-ul meu 205/55/17 simteam para denivelarile mai atre, asta si din cauza suspensiei.
- in interior, spatiul alocat pasagerilor din spate este mai mic, dar sub nicio forma insuficient

Per total masina i-mi place, este pste avensisul meu de 1.8, fara discutie aceasta.
Cei care au ocazia ar fi bine sa profite, nu va va parea rau.

Acum doresc sa testez si un avensis de 2l, am si discutat cu cei de la reprezentanta, deocamdata nu au masina.

Alegerea sunt convins ca nu va fi usor de luat.
OCTAN_95
Comparati si voi acuma aspectul exterior, alura masinilor
22nst
accord... arata mai bine, are forma mai sportiva...

dar nu prea imi place consola centrala, cu exceptia variantei executiv smile.gif
S O R I N
Nu pot raspunde la acea intrebare.

Nu ma lasa sufletul.

Si una si cealalta se poate ? whistling.gif
vio
avensisul este mai aerodinamica ... sunt exact acelashi forme si la una si la alta decat ca una e taiata mai ascutzit si una mai rotund
T u d o r
Din cate stiu eu, Accord are cx 0,26, iar Avensis 0,28. Deci mai aerodinamica e Accord, de altfel e una dintre cele mai aerodinamice maisni din clasa ei. Cand a aparut, era CEA mai aerodinamica, dar intre timp e posibil sa fi fost intrecuta de alta. smile.gif
vio
CITAT( T u d o r @ Nov 29 2007, 08:34 AM) *
Din cate stiu eu, Accord are cx 0,26, iar Avensis 0,28. Deci mai aerodinamica e Accord, de altfel e una dintre cele mai aerodinamice maisni din clasa ei. Cand a aparut, era CEA mai aerodinamica, dar intre timp e posibil sa fi fost intrecuta de alta. smile.gif



stii ca degeaba are coef asta mai mic daca nu curge aeru pe unde si cum trebuie biggrin.gif , daca curge si curge degeaba la un coef mic .. tre sa il stii sa il si folosesti wink.gif ceea ce vad ca la honda se traduce intr-un sprint mai lent 0 - 100 , 9.3 fatza de 9,6- 9,8 ... astea am gasit date dif pt accord .
pmhoria
Pt mine alegerea ar fi destul de usoara... hm (oare???)
In fine, daca as vrea o berlina cu tente sportive...Acord cu ochii inchisi
Daca as vrea o berlina cu caracter familial as alege Avensis.
E simplu, nu? tongue.gif
Watcher
Parerea mea e ca nu conteaza cum arata de afara, deoarece tu stai INAUNTRU wink.gif
Si nu vorbim de masini 'de fitze' sa folosesti masina sa impresionezi gagicile la terasa smile.gif - ar fi mult mai utila o mazda MX5 pentru asta (ca sa ramanem la japoneze)
OCTAN_95
In specificatia Honda exista si un
"Sistem de protectie pietoni"
lamuriti-ma si pe mine despre ce este vorba.
Colonelu'
QUOTE(Watcher @ Nov 29 2007, 10:24 AM) *
Parerea mea e ca nu conteaza cum arata de afara, deoarece tu stai INAUNTRU wink.gif
Si nu vorbim de masini 'de fitze' sa folosesti masina sa impresionezi gagicile la terasa smile.gif - ar fi mult mai utila o mazda MX5 pentru asta (ca sa ramanem la japoneze)

Adica e mai "prietenos" la impactul botului masinii cu cel care a indraznit sa-i sara in cale. rolleyes.gif
OCTAN_95
QUOTE(Colonelu' @ Dec 1 2007, 10:07 AM) *
QUOTE(Watcher @ Nov 29 2007, 10:24 AM) *
Parerea mea e ca nu conteaza cum arata de afara, deoarece tu stai INAUNTRU ;)
Si nu vorbim de masini 'de fitze' sa folosesti masina sa impresionezi gagicile la terasa smile.gif - ar fi mult mai utila o mazda MX5 pentru asta (ca sa ramanem la japoneze)

Adica e mai "prietenos" la impactul botului masinii cu cel care a indraznit sa-i sara in cale. rolleyes.gif


Deci nu vrea sa ma lamureasca nimeni ce e cu acel sistem de protectie pietoni???

S O R I N, numa in tine am nadejde, pls !!!
_Constantin_
Ovidiu ... nu stiu la ce te referi ... poate e o eroare de la tine ....
OCTAN_95
QUOTE(_Constantin_ @ Dec 3 2007, 09:05 PM) *
Ovidiu ... nu stiu la ce te referi ... poate e o eroare de la tine ....


asta e un prt scr vedeti si voi ce apare sub postarea lui Constantin asta apare pe fiecare topic
S O R I N
Am citit cartea de 2 ori si nu am gasit acea specificatie.

Oricum maine (marti) o sa ma interesez la honda si sper sa aflu sa te poti lamurii. thumbsup.gif
Hoinar
QUOTE(Ovidiudinutm @ Dec 3 2007, 09:24 PM) *
QUOTE(_Constantin_ @ Dec 3 2007, 09:05 PM) *
Ovidiu ... nu stiu la ce te referi ... poate e o eroare de la tine ....


asta e un prt scr vedeti si voi ce apare sub postarea lui Constantin asta apare pe fiecare topic


Ovidiu...aci ai explicatia: http://www.masini.ro/forum/content/Admin-w...oateti-reclama/
smile.gif.
OCTAN_95
QUOTE(Hoinar @ Dec 4 2007, 01:16 AM) *
QUOTE(Ovidiudinutm @ Dec 3 2007, 09:24 PM) *
QUOTE(_Constantin_ @ Dec 3 2007, 09:05 PM) *
Ovidiu ... nu stiu la ce te referi ... poate e o eroare de la tine ....


asta e un prt scr vedeti si voi ce apare sub postarea lui Constantin asta apare pe fiecare topic


Ovidiu...aci ai explicatia: http://www.masini.ro/forum/content/Admin-w...oateti-reclama/
smile.gif.


Multumesc, asta e, ne impacam cu ce avem.
S O R I N
Am vorbit.

Nu stiu nici ei concret.... pinch.gif
drabisan
QUOTE(Ovidiudinutm @ Dec 4 2007, 07:25 AM) *
QUOTE(Hoinar @ Dec 4 2007, 01:16 AM) *
QUOTE(Ovidiudinutm @ Dec 3 2007, 09:24 PM) *
QUOTE(_Constantin_ @ Dec 3 2007, 09:05 PM) *
Ovidiu ... nu stiu la ce te referi ... poate e o eroare de la tine ....


asta e un prt scr vedeti si voi ce apare sub postarea lui Constantin asta apare pe fiecare topic


Ovidiu...aci ai explicatia: http://www.masini.ro/forum/content/Admin-w...oateti-reclama/
smile.gif .


Multumesc, asta e, ne impacam cu ce avem.



Tipul asta nou, Reclama, in curind ajunge cel mai mare postator de pe forum. Ca are o perseverenta...
AMP
Ovidiu,citind ca te gandesti la o Honda....ma simteam asa....de parca as fi pierdut un prieten drag...si imi venea sa intru aici si sa scriu cu majuscule Avensis....Noroc ca mi-am revenit in simtiri la timp si ma gandesc ca ceea ce tie iti place si care iti confera cea mai mare satisfactie din toate punctele de vedere si siguranta....probabil ca aceea va fi alegerea ta.Dupa cum ai descris test drive-ul cu Honda io-nteleg ca esti foarte entuziasmat.Pe cand ai programarea la test cu Avensisul?


PS.M-a amuzat chestia cu protectie la pietoni....imi imginam niste airbaguri uriase iesind din bara de protectie,la impactul cu pietonul... tongue.gif
OCTAN_95
QUOTE(AMP @ Dec 4 2007, 03:34 PM) *
Ovidiu,citind ca te gandesti la o Honda....ma simteam asa....de parca as fi pierdut un prieten drag...si imi venea sa intru aici si sa scriu cu majuscule Avensis....Noroc ca mi-am revenit in simtiri la timp si ma gandesc ca ceea ce tie iti place si care iti confera cea mai mare satisfactie din toate punctele de vedere si siguranta....probabil ca aceea va fi alegerea ta.Dupa cum ai descris test drive-ul cu Honda io-nteleg ca esti foarte entuziasmat.Pe cand ai programarea la test cu Avensisul?


PS.M-a amuzat chestia cu protectie la pietoni....imi imginam niste airbaguri uriase iesind din bara de protectie,la impactul cu pietonul... tongue.gif


Gata, din punctul meu de vedere, versus-ul s-a incheiat.
Am hotarat !!!
Va fi Honda Accord 2.0 Special Edition MT, zarururile sunt aruncate.
Am semnat pentru aceasta masina, nu fara parere de rau, dar aceasta hotarare am luat-o si cu concursul celor de la Toyoya Timisoara, (termen de livrare incert, dar peste 2 luni pentru varianta aleasa), Honda va livra masina in 10 zile (dupa spusele lor)

Problema cu "dauna" vechi masini inca nu este incheiata.
Nu mai doream sa stau fara masina si defapt finalul ar fi fost acelasi.

P.S. Multumesc AMP, ori cum nu am sa evadez, ne vom mai vedea.
Hoinar
Ovidiu, felicitari.
Sper ca noua masina sa-ti aduca cel putin la fel de multe satisfactii ca aia de pana acum.

Sa bem in cinstea ta! smile.gif drunk.gif
OCTAN_95
QUOTE(Hoinar @ Dec 4 2007, 06:25 PM) *
Ovidiu, felicitari.
Sper ca noua masina sa-ti aduca cel putin la fel de multe satisfactii ca aia de pana acum.

Sa bem in cinstea ta! smile.gif drunk.gif


Ne vedem la intalnire beer.gif
22nst
felicitari... sa o stapanesti sanatos... asteptam pozele peste 10 zile smile.gif ce culoare este?
vio
Ati vazut-o pe asta ? Eu zic sa nu mai cautati cauciucuri de iarna. Mai bine le luati cu tot cu masina ca e si oferta la Fiat smile.gif
_Constantin_
Felicitari Ovidiu, sa fie intr-un ceas bun ...
pmhoria
Felicitari si s-o folosesti cu si mai multa placere!!!!!
Bafta si drumuri cat mai bune.
AMP
Ovidiu,sa stapanesti sanatos Honda! thumbsup.gif Sa fie intr-un ceas bun!


Si pentru ca-i lucru nou-nout....tre' udat,pai nu?Asa ca fa de-un dansul ploii...sa se ude ...hihihihi teehee.gif
OCTAN_95
Va multumesc tuturor. arigato.gif

Voi reveni la momentul potrivit si cu imagini, astept cu nerabdare momentul.
Mariustom
Felicitări Ovidiu, și câți mai mulți km fără probleme thumbsup.gif

Referitor la acea reclamă, am scris aici
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.