Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Se modifica Codul Rutier
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Pages: 1, 2
Skywalker
Cica se va majora viteza in localitate de la 50 la 60kmh iar pe DN-uri la 120kmh fata de 100 cat este actual.
Cipp
Asta va insemna ca o sa se mearga cu 70 in localitati si cu 130-140 afara, fiindca amenda e foarte mica in cazul depasirii noilor limite de viteza! Lumeeeee... sa te tii accidente de acum!
T u d o r
Hmmm, daca nu s-a modificat de ieri... nu ma ajuta. biggrin.gif

Oricum, o idee buna. Sa mergi prin localitati cu 50 km/h e barbarie, mai ales ca la noi drumurile trec in proportie covarsitoare prin comune.
mike.omega
Nu e decat un proiect initiat de Norica Nicolai de la PNL, sper sa fi retinut bine smile.gif
Ce nu pricep eu: Doamna asta ne permite sa mergem pe DN-uri si E-uri cu 120kmph si lasa limita pe autostrada la 130?! confused.gif Pai unde mai e "farmecul" autostrazii??? unsure.gif
Skywalker
Adica, ce vrei sa spui?
Ai respectat vreodata limita de 100 pe DN-uri? si atunci ce te plangi de autostrada ca oricum avem numa 200km de asa ceva in Romania.
mike.omega
Vreau sa spun ca ar trebui sa ridice si limita de viteza pe autostrada, la 150 as zice eu, sa fie amenda mai mica teehee.gif

Si ca idee, in vreo 2-3 ani se va termina A2-ul deci consider ca ar fi necesar smile.gif

PS: eu sa depasesc 100 pe DN-uri?! Depinde cine citeste pe aici whistling.gif In judetul CT deja este legal sa mergi cu 100 pe DN-uri, printr-o hotarare locala, cica sa fluidizeze traficul in perioadata estivala. Nu stiu daca acum in extra-sezon mai e valabil dar mai stii....
Daniel Bogdan
Limita de 120 este pentru drumuri expres, nu pentru drumuri nationale. Drum expres, pe cate stiu eu, inseamna 2 benzi pe sens, cum e DN1 pana la Comarnic, sau pana unde e asa.
guerilla
pe europene si expres oricum se merge tare, dar 60 in oras?!? astia sint dusi la creier? inteleg sa fie 60 in satele alea de 2 case, dar acolo se poate ridica limita local, nu sa faci carmagedon, mai ales ca acum poti face bowling cu pietonii care nu traverseaza pe unde trebe. aiurea, zic eu.
sint de acord cu 120 pe europene, cu 130 pe autostrazi. dar 60 (70) in oras nu.
HalbaSus
QUOTE(guerilla @ Oct 11 2007, 09:27 PM) *
pe europene si expres oricum se merge tare, dar 60 in oras?!? astia sint dusi la creier? inteleg sa fie 60 in satele alea de 2 case, dar acolo se poate ridica limita local, nu sa faci carmagedon, mai ales ca acum poti face bowling cu pietonii care nu traverseaza pe unde trebe. aiurea, zic eu.
sint de acord cu 120 pe europene, cu 130 pe autostrazi. dar 60 (70) in oras nu.


Pai pe vremea lu' ceasca, cand nu existau masini cu discuri pe spate, nu exista ABS/ASR/AFU/EBD/ESP limita era 60 km/h iar acum cand pana si logan-ul are ABS si o proportie de 60-70% din masini au discuri pe spate limita sa fie 50 ? Oricum asta afecteaza mai mult satele... pentru ca in orasele mari poti sa pui limita si 150 ca tot cu 20 km/h o sa mergi biggrin.gif

Eu sincer as elimina limita de viteza de pe autostrazi... daca nemtii pot, noi nu putem ? Nu cred sa creasca numarul accidentelor pentru ca oricum pe autostrazile din romania se circula ca si cum nu ar fi limite... deci nu vad care ar fi problema. In plus am revigora turismul (cu conditia sa avem mai mult de 200 de km de autostrada).
Skywalker
Chiar stau acum sa-mi imaginez autostrazi intre Timisoara - Arad - Deva - Sebes - Sibiu - Fagaras - Brasov - Bucuresti - Constanta - Lugoj - Herculane - Severin - Craiova - etc. Sa stiu ca pot face TM - Buc in 4 ore; TM - CT in 6 ore, deja am orgasm numa' cand ma gandesc. Toate acestea nu se vor intampla in urmatorii 20 de ani asa ca, asta e, basca abundentei!!
guerilla
si chiar daca s-ar intampla. o sa le platesti de doua ori: o data prin rovigneta si a doua oara prin taxa de la ghiseul de pe autostrada. ca la noi la nimeni.
Skywalker
La ce crize de nervi fac pe DN-uri cand am de facut multi KM, crede-ma, as plati pentru TM - BV de exemplu si 50 lei numa sa stiu ca merg constant si fara stres.
Mariustom
@guerilla: cred că de 3 ori. Oare în prețul carburantului nu sunt băgate taxe și accize care tot în buzunarul statului intră ? Și care sunt direcționate, prin bugetul de stat, la constructori ? whistling.gif
AZAZEL
asa am auzit si eu, ca baga limita de viteza 120 km/h pe drumurile europene gen E85, E60, E70.

restul raman asa cum au fost.

oricum 60 km/h in localitate nu mi se pare viteza mare, eu zic ca este potrivita.

chiar mergand cu 70 m/h in localitate, trebuie sa fii prost tare sa nu poti evita un pieton neatent. doar daca pietonul vrea sa se sinucida atunci ai sanse sa dai peste el.

ar putea sa creasca si limita pe autostrada la 140km/h de exemplu.

oricum, daca ne uitam spre vest, astia toti micsoreaza limita de viteza deci, se pare ca stiu ei ce stiu.

in ceea ce priveste taxele, eu as plati si 100 euro pe an sa stiu ca as avea 3000 km de autostrazi pe care sa circul si, cred ca 90 % din romani ar face la fel. soselele din transilvania sunt criminale: pline de camioane care vin sau merg spre vama nadlac sau bors. in transilvania se circula mult mai greu ca in moldova de exemplu. am reusit sa scot mergand bucuresti roman o medie de 103 km/h si, venind de la cluj napoca spre bucuresti , am mers nebuneste depasind si riscandu-mi viata si abia am scos 75 km/h.
Tiberiu61940
QUOTE(AZAZEL @ Oct 12 2007, 02:49 PM) *
am mers nebuneste depasind si riscandu-mi viata si abia am scos 75 km/h.

si a meritat, pentru cit ai economisit? o ora? o ora si jumatate? si cum ai folosit dupa aceea timpul asta, nu cumva a fost o risipa? si atunci ti-ai riscat viata pentru, sa zicem, timpul stat la o bere?
Baby Blues
Chiar ca la noi ca la nimeni! Acum auzeam iar de nu stiu ce autostrazi in faze de proiect pentru care o sa platim taxa de autostrada s.a.m.d. Pai bai nene vorba lui Guerilla: In Austria platesti vinieta, in Ungaria la fel, in Italia platesti autostrada de te rupe dar si tu mergi de rupi. Numai la noi o sa platesti si vignieta si taxa de autostrada. 2: Nu comparati Germania cu Romania unde nesimtirea este maxima. Am fost de curand pe Bucuresti- Pitest. Pai bai nene ma bufnea rasul: majoritatea mergeau pe banda 1 si nu pe 2 . daca s-ar fi tras majoritatea pe 2 atunci chiar s-ar fi defluit circulatia. dar nu si nu , momarlanul vrea sa mearga 1 km pana depaseste pe urmatoarea masina cu toate ca poate altii incearca sa-l depaseasca. M-a distrat un "smenar" cu un Mercedes negru cu geamuri negre care nu vroia sa se dea la o parte . Avea numar de Dolj. La un moment dat am tras dreapta si l-am depasit pt ce deja trecusera vreo 10 min de cand incercam sa-l depasesc cu toate ca nu-i dadusem flash-uri dar se vedea ca nu ma deslipeam de "fundul " lui. Cand a vazut ca-l depasesc pe dreapta a inceput sa accelereze lasand o groaza de fum in spate si a ramas cred foarte dezamagit ca mertzanul l-a lasat balta in fata unei masini mici si albastre.
vio
fara suparare dar banda 1 este cea din dreapta de langa acostament si banda 2 cea din st langa axu drumului .... asta e sport national la noi sa mergi numai pe banda a 2 a .
Baby Blues
QUOTE(vio70407 @ Oct 13 2007, 10:19 AM) *
fara suparare dar banda 1 este cea din dreapta de langa acostament si banda 2 cea din st langa axu drumului .... asta e sport national la noi sa mergi numai pe banda a 2 a .

Se paote , eu nu am stiut niciodata si oricum voi uita repede care este una si care alta. biggrin.gif
AlexTM
QUOTE(AZAZEL @ Oct 12 2007, 02:49 PM) *
am reusit sa scot mergand bucuresti roman o medie de 103 km/h si, venind de la cluj napoca spre bucuresti , am mers nebuneste depasind si riscandu-mi viata si abia am scos 75 km/h.

Esti un pericol public. Si n-ai riscat doar viata ta, ci si a altora.
O medie de 103 pe o distanta de sute de kilometri, pe drumuri cu o banda pe sens???
M A R I A N
QUOTE(AlexTM @ Oct 13 2007, 07:26 AM) *
Esti un pericol public. Si n-ai riscat doar viata ta, ci si a altora.
O medie de 103 pe o distanta de sute de kilometri, pe drumuri cu o banda pe sens???


N-ai inteles ca zbura cu elicopterul? whistling.gif
Alex-F1
QUOTE(Skywalker @ Oct 12 2007, 03:53 AM) *
Sa stiu ca pot face TM - Buc in 4 ore; TM - CT in 6 ore, deja am orgasm numa' cand ma gandesc


Moshu, nevasta stie chestia asta? biggrin.gif In alta ordine de idei, ca de obicei parerile sunt impartite, dar totusi n-ar fi deloc o idee buna marirea limitelor de viteza....adica cei din vest, la civilizatia si drumurile pe care le au, scad aceste limite, iar noi, culmea, la "civilizatia" si drumurile noastre, sa le crestem ???!!! ohmy.gif whoops.gif Logica e, ca de obicei, dincolo de no®i..... yucky.gif Halba, faza cu "pe vremea lu' Ceasca" vazuta din punctul tau de vedere e doar un unghi de-a privi problema si anume unghiul care-ti convine tie mai mult, dar hai sa-ti spun io alt unghi: pe vremea aia nu erau atatea masini, nu erau atatia oameni, nu erau atatia smecheri/figuranti/baieti de bani gata (in zilele de azi orice nimeni e un boss), frica fata de lege/organ era mai mare, oamenii erau mai "la locul lor" ca sa zic asa....intr-un cuvant erau alte vremuri si limita de 60 in localitati era perfecta! Azi in schimb, la cat de mult s-au schimbat la noi (in rau, bineinteles) circulatia rutiera si oamenii, io zic ca 50 km/h in localitati e mai mult decat suficient....in ciuda faptului ca azi suntem muuuult mai grabiti ca acum 20-30 de ani, vrem sa ajungem cat mai repede cu putiinta la destinatie (prin metoda scopul scuza mijloacele) si am vrea sa facem intr-o zi cat facea omul de acum 20-30 de ani intr-o saptamana.....draq stie cum, asa pe nesimtite, totul devine FAST in ziua de azi....pana si mancarea.....oare unde o sa ajungem???? blink.gif
Daniumfcv
QUOTE(Cipp @ Oct 11 2007, 08:23 PM) *
Asta va insemna ca o sa se mearga cu 70 in localitati si cu 130-140 afara, fiindca amenda e foarte mica in cazul depasirii noilor limite de viteza! Lumeeeee... sa te tii accidente de acum!



QUOTE(guerilla @ Oct 11 2007, 09:27 PM) *
pe europene si expres oricum se merge tare, dar 60 in oras?!? astia sint dusi la creier? inteleg sa fie 60 in satele alea de 2 case, dar acolo se poate ridica limita local, nu sa faci carmagedon, mai ales ca acum poti face bowling cu pietonii care nu traverseaza pe unde trebe. aiurea, zic eu.
sint de acord cu 120 pe europene, cu 130 pe autostrazi. dar 60 (70) in oras nu.




Cred ca ei doi au sintetizat cel mai bine ce doream eu sa zic .. cu mentiunea ca si 120 pe drumuri expres mi se pare cam mult..Sunt anumite sectoare de astfel de drumuri relativ inguste si la 120 .. chiar ai nevoie de spatiu.. sau ti se pare ca se micsoreaza... pai nene .. sa iti vina din fata un TIR cu 140.. ca astia oricum nu respecta ei nimic.. si sa adoarma sa dea in tine ??

Cat de partea cu orasul.. nu stiu ce orase aveti voi insa.. per total nu consider ca 69 km/h este o viteza proprice pentru a evita un accident.Logic ca fiecare va zice ca am eu grija si politia conteaza pe asta insa?! ce ne facem cu nebunii care primesc astfel mana libera , oarecum ?

Cum s-a exprimat si guerilla .. de ce nu faci limita de viteza locala prin aceste sate si comune ?? In foarte multe deja este de la 50 la 70 sau 80 .. si se merge foarte bine..Acum sa fim seriosi .. oricat de repede s-ar merge , lumea mereu va vrea si mai repede.Pai dragii mei.. sunteti la curent ca anual mor 6000 de oameni pe strazile din Romania ? Sa incercam sa atingem 10 000 ? sau care e jocul aici?


Numai bine,
mike.omega
Dupa mine problema n-ar fi sa mergi cu 60 in oras, ci sa te opresti de urgenta de la 60 la 0 la o trecere de pietoni! Aici intervine problema noastra cea de toate zilele, parcul auto invechit + inconstientii fara frane verymad.gif
vio
QUOTE(mike.omega @ Oct 23 2007, 07:57 AM) *
Dupa mine problema n-ar fi sa mergi cu 60 in oras, ci sa te opresti de urgenta de la 60 la 0 la o trecere de pietoni! Aici intervine problema noastra cea de toate zilele, parcul auto invechit + inconstientii fara frane verymad.gif



si pietonii care trec cum ii taie capu' o data ii vezi ca merg pe trotuar si brusc fac la st sau la dr pe trecere fara sa se asigure ... marea problema este educatia pietonilor , dupa cum scrie la Codu asta rutier , pietonii trebuie sa traverseze strada asigurandu se ca nu incurca traficu .. dar cum la noi pe pieton in doare undeva de mashini si CAP DE CRETA e pus pe shpaga inca se aplica legea din 1969 sau cat era ... cum poti sa lasi un paragraf in lege care suna asa : ....reduceti viteza pana la limita evitarii oricarui pericol ..... care e limita asta ??!!! de ex pt unu poate fi 30 la ora pt unu 60 la ora .... amandoua viteze sunt regulamentare . pana cand nu o sa fie o viteza explicita sau indicator la trecere nu se face treaba . si in sate este cam aceiashi treaba.


cea mai buna metoda este sa mareasca vitezele , dar sa interzica detectoarele de radar sa le scoate in afar legii , te-a prins cu el sa ti faca dosar penal direct pt e ca si cum e o tentaiva de omor din culpa ...
Alex-F1
Problema noastra cea de toate zilele este intelegerea faptului ca VITEZA UCIDE!!!! Cine crede ca marirea vitezelor de deplasare va duce la scaderea accidentelor, traieste pe alta planeta! Io chiar nu inteleg ce-o fi in capul celor care fac asemenea propuneri! angry.gif Cat despre "inconstientii fara frane"....sa fim realisti acuma.....nu cred ca sunt chiar asa multi cum pare.....e o chestie aici: cand eram noi soferi de "vechituri", noi ziceam ca-s bune, dar acuma, cand noi conducem masini mai noi/bune, repede ne aruncam sa zicem ca altii au rable fara frane!!! ninja.gif Exact de asta are nevoie traficul rutier de la noi in momentul de fata: de marirea vitezelor....asta ne doare pe noi acuma, in rest stam bine si f. bine, totul e rezolvat la toate capitolele, doar asta ne lipseste, viteze mai mari!!! yucky.gif Da, ar fi acceptabile viteze mai mari daca nu s-ar circula ca-n codru (si aici ma refer la orice mijloc de locomotie, inclusiv pietoni), daca drumurile ar fi fara gropi, daca infrastructura stradala ar fi corespunzatoare, daca gradul de educatie al soferilor ar fi mai ridicat, daca absolut toate autovehiculele ar avea verificarea tehnica facuta la sange si pe bune....daca, daca si iar' daca....dar cum aceste "daca" la noi nu sunt indeplinite (si nici macar nu se intrevad in viitorul apropiat), io zica ca 50 cu 100 cum e acum e mai mult decat suficient! Am zis! tongue.gif
T u d o r
Eu cred ca marirea vitezelor de deplasare in localitati si pe drumurile principale are ca si motivatie urmatorul rationament: se incearca ridicarea stachetei pentru toti, in ideea ca cei care in loc de 50 merg cu 80 sa coboare la 69. biggrin.gif Idem pentru vitezele in afara. Precizez ca NU sunt de acord cu asta! E o idiotenie, explicatiile le-au dat cei care au scris mai sus. smile.gif
G e o r g e
sa faca autostrazi in pana mea si sa ne lase cu toate tampeniile de radare.

daca am avea autostrazi as putea merge si eu linistit cu 130 ... consum bun , timp de deplasare bun ... ce m-ar mai interesa sa merg ca apucatu' ca acum ...

pe autostrada ar fi o diferenta de 10-15 minute ca merg cu 130 sau 180 , dar in moemntul de fata diferenta este de pana la o ora daca mergi legal sau mai rapid un pic ...

idioti !
varak
Sincer nu stiu daca sa fiu de acord cu marirea vitezei. Ideea e ca viteza maxima admisa e una si viteza la care alegi sa mergi poate fi alta (ca referire la drumurile asa zise europene unde nu prea e indicat sa mergi cu 120). In cazul in care drumul nu permite ar trebui sa adaptezi viteza la conditiile de drum (oricat de aiurea suna). Daca se maresc vitezele ai putea insa sa mergi pe drumuri bune (cum e bucuresti-targoviste, mai mult autostrada decat DN) cu viteza mai mare, si la fel in satele lungi, unde sunt 2 benzi pe sens si viteza maxima 50.
Nu cred ca la nivelul Bucurestiului se va schimba ceva daca se mareste viteza legala. Oricum mai mult stai decat mergi, iar pe unde mergi mai tare (60-70) sunt bulevardele late.
vio
cine zica ca e de acord cu viteze de 40 sau 50 de km in loc de 2-3 sute de metrii exagereza ... 40 in localitatie mult prea putin .60 este o viteza rezonabila .cat despre 120 pe DEx si DN uri probabil ca vor fi ceva restrictii in sensul decat unde sunt 2 benzi sau alte reglemantari ..

o alta idee ce trebuie aplicata la sange este impunerea vitezelor minime si amendarea celor care nu o folosesc dar ca sa ii usture , sa nu mai gasesti pe te miri cine ca merge cu 60 - 70 - 80 pe dn si i ldoare undeva ce ceilalti ca el asa vrea sa mearga usor si prudent, nimic mai fals... el poate provoca si mai multe accidente si ingreuneaza traficu enorm .. orice viteze sar schimba eu oricum la stilu meu ... nu ma afecteaza prea tare . cum ziceati si voi mai sus , 'primejdia este de la miejii aia rai' ....
Tiberiu61940
In loc sa luam gropile la rind cu 50, o sa fie 60... maaare smecherie...
Alex-F1
QUOTE(vio70407 @ Oct 23 2007, 05:14 AM) *
o alta idee ce trebuie aplicata la sange este impunerea vitezelor minime si amendarea celor care nu o folosesc dar ca sa ii usture , sa nu mai gasesti pe te miri cine ca merge cu 60 - 70 - 80 pe dn si i ldoare undeva ce ceilalti ca el asa vrea sa mearga usor si prudent, nimic mai fals... el poate provoca si mai multe accidente si ingreuneaza traficu enorm


Iaca am trait s-o aud si pe asta.....sa-i amendezi (si inca la sange) pe cei ce circula prudent, iar pe cei care fac racing sa-i lasi sa zburde in voie.....asta-i chiar culmea!!! Explica-mi si mie Vio cum "poate provoca si mai multe accidente" respectivul sofer, ca io unu chiar nu-mi dau seama!!! Deci dupa tine cei care merg mai incet fac mai multe accidente decat vitezomanii....excelent.....deci faza cu "viteza ucide" ar trebui schimbata atunci in "viteza mica ucide" sau cum???!!! Pana una alta io zic ca n-au murit (din cauza lor) multi soferi care rulau cu viteze mici, in schimb vitezomani....tu ce zici....au murit mai multi? Pe mine nu ma incurca cu nimic unu care merge mai incet....poate unii au un motiv bine intemeiat pt. asta....de ex. pur si simplu li-e frica sa mearga mai repede....si atunci ce sa faci cu ei, sa le interzici dreptul de-a mai circula cu masina? Nu uita ca drepturile lor sunt EGALE cu ale tale, deci ii depasesti frumos (eventual cu gestul/injuratura de rigoare daca chiar nu te poti abtine) si iti vezi de drum mai departe!!! Of, ce draci ma apuca cand aud cum unii oameni n-au loc pe strazi de altii.....hey, inca este loc pt. toata lumea....inca.....
vio
exista si acum in codul rutier prevederea asta , daca mergi cu sub 10 la ora sub cat trebuie si nu esti incepator iti iei amenda ..

cum adica ??? ia gandeste ca mergi pe un drum cu o sg banda mergi cu 100 cat e normal si gasesti pe unu care merge cu 70 asa mai accelereaza la 80 iar o lasa si din fatza vin mashini cat sa nu poti depasii ..... ce faci ??? nu ti vin spume pe ala ??? nu incerci sa il depasesti ??? dar nu mi zice ca o sa stai in curu lui zeci de km ca nu te cred . cu prima ocazie o sa incerci sa il depasesti ...

sau depasirile alea celebre pe autostrada sau pe banda a 2 a depasestu unu care merge cu 70- 80 pe unu care merge cu 60 fara sa se uite macar ... lasa ca pun aia frana ma doare undeva ... asta e siguranta circulatie , si ma mira ca nu conosti codu rutier.... vezi si asta e un pericol .... asa este si in tzrile civilizate mergi sub viteza tio iei la fel ca si la viteza excesiva .... ar fi o idee minunata
guerilla
si eu sint pentru amendarea celor ce merg cu mult mai incet decat limita legala. as pune un 20km/h in minus, ca fiind acceptabil. dar apoi as pune amenzile conforme cu cele de depasire a vitezei.
adica pe expres, limita e de 110 si tu mergi cu 80, deci 30km/h in minus - atunci iei amenda ca si cel care merge cu +30, adica 150. daca va merge insa cu 90 atunci e ok. asta este chiar o masura care ajuta la fluidizare. nu il tine masina??? sa o duca la remat. e obosit? sa se duca sa se culce pt ca altfel omoara nevinovati. nu stie sa conduca? sa ia transportul in comun. bineinteles, se va tine cont de incepatori si de conditiile meteo. dar m-am saturat sa intre toti soferii de duminica in depasire cu 70la ora ca sa depaseasca un alt super sofer ce merge cu 60. pe autostrada!!!! eu nu vad alta solutie. autostrazi vom avea in secolul viitor la modul in care se misca ei. solutia asta e mult mai rapida si cost effective.

LE. asta cu fiecare are dreptul sa mearga cum poate este o chestie socialista. fiecare are dreptul sa mearga astfel incat sa nu dauneze celorlalti participanti la trafic. asa ar trebui enuntata problema.
T u d o r
Vio, n-ai dreptate, colega. Fiecare merge cum poate, el sau masina lui. smile.gif Cazul celui cu 70 care accelereaza cand sa-l depasesti intra sub incidenta codului rutier, dar nu pentru viteza, ci pentru ca atunci cand esti depasit trebuie sa nu maresti viteza si sa mergi cat mai spre marginea drumului. Si stau in spatele lui si zeci de km, pana apuc momentul sa-l depasesc in siguranta. Spume nu fac, ca m-am obisnuit. biggrin.gif
Chestia cu aia de pe autostrada e tipica pentru bunul nostru simt. Din ambele puncte de vedere. Din pacate, la noi e obisnuit sa nu te uiti in spate la cine vine, nu numai pe autostrada. Daca nu eram atent, la depasirile duble zburam de cateva ori in sant, ca boul din fata mea, pe care tocmai il depaseam, s-a trezit brusc si fara sa semnalizeze sa depaseasca si el. Astea sunt mult mai grave decat sa-ti iasa in fata (relativ) pe autostrada. Eu obisnuiesc sa dau cate un flash scurt de fiecare data cand depasesc mai multe masini insiruite pe autostrada, nu de jmecher ci pentru siguranta. Cu toate astea, s-a mai intamplat sa-i doara la oo. biggrin.gif

LE: am postat imediat dupa Guerilla si nu era replica la postul lui. Acum vine replica biggrin.gif

So, mai fratilor, deci sa stea toti naibii acasa si sa nu va mai deranjeze cu rablele lor si cu mersul lor de soferi de duminica, nu? Hai, ce dreaq... nu pot sa cred ca pui problema asa, Guerilla. Eu conduc repede, uneori prea repede (according to my wife biggrin.gif), dar nu am nimic cu cei care merg corect sau mai incet decat corect. Fiecare merge cum vrea el, e treaba mea sa-l depasesc, atata timp cat nu face ca cei despre care vorbea Vio. Daca nu pot sa-l depasesc, stau in spatele lui cat e nevoie.
Tin perfect minte un caz, cu un strain (neamt), care mergea in drumul spre mare cu 50 FIX la ora intr-o localitate din Dobrogea, nu mai tin minte care. Si in spatele lui, un card de romani cu claxoane, faruri, etc, cred ca i-au umplut aluia camara de carne frageda. Omul mergea cum stia el... smile.gif Si noi la fel.
vio
QUOTE( T u d o r @ Oct 23 2007, 05:05 PM) *
Vio, n-ai dreptate, colega. Fiecare merge cum poate, el sau masina lui. smile.gif Cazul celui cu 70 care accelereaza cand sa-l depasesti intra sub incidenta codului rutier, dar nu pentru viteza, ci pentru ca atunci cand esti depasit trebuie sa nu maresti viteza si sa mergi cat mai spre marginea drumului.



daca nu poti merge cu minimum impus tu ca sofer sau mashina parerea mea e ca nu ai ce cauta pe drum, exact ce a zis si Guerrilla ... mai ales pe autostrazi sau pe DN uri care si asa sunt f aglomerate in unele zone ... ia du te in ghermania si mergi asa aiurea ia afara

nu vb de mersu in localitate aici .... biggrin.gif in localitate trebuie respectata viteza ..,
guerilla
tudor, n-am spus niciodata ca am ceva impotriva celor ce merg legal.
in codul rutier scrie clar ca nu ai voie sa mergi cu mai putin de 10km/h fata de limita (cu niste exceptii).
in localitate sa mergi cu 50la ora, chiar cu 40 mi se pare foarte decent. la fel 90 pe expres. hai si 80 in unele cazuri. dar sa mergi in oras cu 30 la ora ca tu ai de admirat femei sau sa mergi cu 60 la ora pe expres e deja prea mult.
T u d o r
Chestia cu mersul cu 20-30 la ora, cu maneaua la maxim si claxonand fetite nu tine de codul rutier. biggrin.gif Ci de codul bunelor maniere. Nu la ei m-am referit, ci la oameni care conduc mai rar, nu fac greseli, dar sunt nesiguri... ii simti, ii stii, nu? Eu da, la fel si femeile (nu dati cu paru', nu fac discriminari), din aceleasi motive, anume condusul rar si putin. Nu ma deranjeaza ca merg mai incet, atata timp cat ma respecta si pe mine, nu se apuca sa-i dea in goarna pe linia dreapta pe care eu urma sa-i depasesc. Asta, pentru ca la prima curba sa dea-n frane si sa te incetineasca la limita. smile.gif Eu conduc destul de curat, fara sa ma laud, franez extrem de rar la curbe, adica merg constant (repede). Am intalnit cazuri multiple de soferi cu piese grele, BMW, Audi, etc, care pe linia dreapta urcau lejer (datorita masinii) la 14-160, ca mai apoi sa-i incalec la curbe, de fatalai ce erau. Eu cu astia am ceva. biggrin.gif Si pe astia ii simti... nu Guerilla si Vio? Sunt convins ca stiti despre ce gen de "adevarati" vorbesc. PE mine astia ma deranjeaza infinit mai tare decat bietii incepatori, femei, pameni potoliti, soferi de duminica... oameni care macar au bun simt (majoritatea) si nu te impiedica sa-i depasesti cand ai ocazia, desi e evident ca mergi mai repede decat ei.

Intr-un cuvant, ma deranjeaza mult mai mult nesimtirea decat prostia. biggrin.gif Prostie fiind un termen prea dur pentru a defini nepriceperea...
vio
eh .... vezi ca ne am intzeles biggrin.gif asta doresc si io , sa se taxeze prostia biggrin.gif si in sus si in jos de ambele partzi ... biggrin.gif si asta cu atat mai bine pt ca oamenii or sa priceapa si ei si or sa conduca corect cat de cat , zic eu .

intr-un an zic eu ai tot timpu sa invetzi sa mergi . daca e un caz , si sunt multe , ca si au luat carnet si nu au condus sa isi puna lamaia in geam si sa mearga dar ca incepatori totushi ...
Alex-F1
Asta cu facutul spume in spatele unuia care merge cu 10-15 km/h (in oras) si 20-30 km/h (in afara) mai putin decat LIMITA MAXIMA este o reactie tipic romaneasca!!! Atunci macar sa nu ne mai miram ca suntem unde suntem ca si grad de civilizatie rutiera! Io nu cred ca in tarile civilizate unul care il ajunge din urma pe un "slow driver" gandeste cum gandeste un roman in aceeasi situatie....adica sunt convins ca il va depasi cu prima ocazie SI GATA....fara claxoane, blitzuri, gesturi, figuri, nervi, injuraturi si alte faze mioritice.....nici macar nu cred ca-si pune problema de ce mergea respectivul asa incet! Romanul in schimb trebe sa fie mai cu motz....cum adica indrazneste rahatul din fata lui cu o rabla de masina sa-i incurce socotelile unui sofer adevarat, care stie din scutece cu ce se mananca deplasarea civilizata pe drumurile publice! Aici intervine RESPECTUL domnilor, respectul fata de ceilalti participanti la trafic, care la noi din pacate tinde spre ZERO!!! Ca sa nu mai zic de graba asta molipsitoare, daunatoare, crescanda si lipsa de rabdare, care a ajuns pana intr-acolo incat, daca nu pleci de la semafor in clipa cand s-a stins culoarea rosie, ai cele mai mari sanse din lume sa-ti iei portia de claxoane din spate.....deci trebe sa ne comportam ca la curse: stam in viteza intai, motorul turat si ochii pe semafor ca pe butelie!!! yucky.gif

Cred ca unii (f. multi din pacate) mai au muuuult pana sa spuna ca mine sau ca Tudor ca stam in spatele celui lent pana putem sa-l depasim si cu asta basta! Nervi? De ce? Doar ne-am obisnuit, suntem soferi greu incercati prin simplul fapt ca sofam in Romania, ce mai conteaza o depasire in plus? Referitor la exemplul lui Tudor cu neamtul si turma din spatele lui, oare care a respectat legea acolo, a? Iata inca o dovada ca la noi cel care respecta legea e vazut ca un fraier si trebuie indemnat s-o incalce, ca doar legile sunt facute ca sa fie incalcate, este? Io pana acum n-am vazut/auzit de vreo amenda pt. viteza prea mica....cunoaste careva un caz concret? De n ori am trecut pe langa radare in TM cu 30-40 km/h numa de-al draku fiindca stiam ca e radar acolo si nu m-a oprit niciodata....atata le trebuia!!!
vio
mestere .... io nu am zis de flash , calxon si alte cele ... nu mi sta in fire sa fac asa , dar omu ala incurca rau de tot iti spun eu ... se vede ce nu ai mers f mult pe drumuri lungi .. si nu compara nici un oras cu bucurestiu unde intre 2 semafoare de circa 500 m faci si 40 min ... nervi , spume si alte cele nici nu mai exista deja .. TOCMAI CA ALA CARE MERGE INCET NU ARE RESPECT PT CEILALTI PARTICIPANTI NU INVERS , IL DOARE UNDEVA DE CEILALTI SI TREBUIE SANCTIONAT . daca nu ai observat la romani decat cu bata poti sa implementezi ceva .. stii ce cozi se formeaza in spatele oamenilor astia ???? ce blocaje se fac daca in drum se mai afla si o intersectie incare habar nu are sa intre ???

eu zic ca vorbim discutii deja. orice anolamie trebuie pedepsita , numai asa se va invatza sa se meraga bine in romania .

eu am avut si un meci cu un echipaj de politie pe tema asta tocmai ca mergeau ei incet si le am atras atentia sa mearga cum trebuie nu sa incurce circulatia . bineintzles ca ei sunt nesimtiti si cam asa sunt si majoritatea soferilor cefalopozi cu tetiera inclusa .
AlexTM
Atita vreme cit nu exista limita de viteza MINIMA (indicatorul acela, disc albastru scris cu alb) omul poate sa mearga cu ce viteaza (mica) vrea. Unii poate au motive, in sensul ca sunt incepatori, stresati, motorul e stricat, cauta ceva pe marginea drumului, etc, etc.
Altii doar din megalomanie. Anyway, nesimtirea nu e prevazuta ca atare in codul rutier.
In rest, sunt de acord cu antescriitorul Tudor, sa nu mai repet, c-a scris destul. Si Alex-F1
vio
se vede ca nu avetzi habar de ce scrie in codul actual ..... pacat astea sunt pericole pe sosea in plus ...
AlexTM
Recunosc cu mina pe inima ca nu stiu ce e in codul actual.
Ce scrie ? (fara misto)
drabisan
Alex, am doua exemple impotriva a ce afirmi tu:
1. Eram in Ungaria in nu mai tin minte ce oras aproape de granita. Leaderul coloanei - o Vectra care mergea cu MAXIM 20km/h. In spatele ei 8-9 masini printre care si eu. Masina din fata mea, cu numar de Ungaria claxona Vectra. La fel si altii din coloana artifical creata. Eu nu, pur si simplu incercam sa ma relaxez la gindul la traficul din Ro. Face Vectra dreapta si vad, surprize!, numar de Romania. Nesimtitul, sau nesimtita, bloca tot traficul pentru ca nu avea habar pe unde sa mearga, dar, in mod evident, ce avea el/ea de facut era mult mai important decit ce aveau ceilalti. Inutil sa mentionez ca era doar drum cu o banda pe sens, iar traficul din sensul opus facea imposibila orice depasire.

2. De cite ori nu te-ai intilnit pe autostrazile noastre mirifice cu bazbuzuci care merg cu o viteza, oricare mai mica de 130, dar pe banda 2-a???? Inclusiv meseriasi care vorbesc la telefon si reduc viteza, dar fara sa treaca pe banda 1? Ca de Dacii

Dintr-un anume punct de vedere ai dreptate: prea multi dintre soferi sint tot timpul cu nervii la maxim si cu toleranta la minim. (Recunosc si eu sint printre ei, desi nu ma iau NICIODATA de nimeni cu numar de provincie, chiar daca face manevre aiurea rau!) Si asta e rau! Dar faptul ca nesimtirea si "i don't fucking"-erismul vis-a-vis de ceilalti sint cultivate si duse si afara de catre compatriotii nostrii - asta ne afecteaza pe toti! Prea multi dintre noi dau dovada de un egoism dus la extrem! Nu sintem vreo rasa superioara comparativ cu nimeni! Trebuie sa invatam sa-i respectam pe ceilalti!

Visez, ca de obicei...
vio
beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif bine punctat drabisan .
AlexTM
Pai si eu sunt de acord cu tine. Nesimtirea e nesimtire si punct. Dar, din pacate, nu e taxata in codul rutier (vechiul)
Adica nu scrie "soferii care conduc nesimtit (de exemplu in cele 2 cazuri ale tale) vor plati o amenda de ... si x puncte"

Aaa, ca am spus "poate cauta ceva"? Mi se mai intimpla si mie, dar am bunul simt sa trag pe dreapta daca vine unul in spatele meu.
Insa, repet, pot fi si motive intemeiate pentru care conduci incet. Deci e greu de separat astea in codul rutier.
vio
ba scrie din pacate nu scrie nesimtit ci ceva de genu pun in pericol circulatia si siguranta rutiera ... si se refera si la mersu incet si la cel agresiv . politisti aplica decat a doua varianta din pacate .
T u d o r
QUOTE(vio70407 @ Oct 23 2007, 07:53 PM) *
ba scrie din pacate nu scrie nesimtit ci ceva de genu pun in pericol circulatia si siguranta rutiera ... si se refera si la mersu incet si la cel agresiv . politisti aplica decat a doua varianta din pacate .


Pai da, dar in afara de pericolul de a da tu in ceva cord-atac, ce alt pericol mai vezi in faptul ca unul merge prea incet? Siguranta e la cele mai inalte culmi in cazul in care de abia te tarasti pe sosea, viteza prea mare e buba aici, nu? Ca nu mai rezista unul si face o depasire riscanta?! Hmmm, nu inteleg, dar aici eu zic sa nu confundam cauza cu efectul. smile.gif Altceva sincer nu-mi vine in cap, totusi sper ca e de inteles ce am spus.
In consecinta, nu sunt de acord cu marirea vitezei limita prin lege, nici pe portiunile expres si mai ales nici in localitati. Cazurile speciale trebuiesc tratate ca atare, cu limite superioare celor legale, stabilite pe anumite tronsoane, dar nu legiferate la gramada. Nimeni nu moare daca mergi prea incet, in schimb e mult mai probabil sa se intample un necaz daca mergi prea tare.
vio
deci tu incurajezi mersu cu 60 - 80 in locuri unde tre sa mergi cu 100 si galmele in trafic...

'omule' intzelega ca esxista si lege si sanctiuni pt cei care merg incet , sa se aplice si legea aia pt ca nimeni nu e dator sa suprte nesimtirea si nepasarea altuia , pe mine ma enerveaza asta ca daca pe mine ma opreste si imi dsa amenda pt 1 km/h in plus , 1KM/H lor nu le zice nimic , nici macar avertizare ca doar e lega ma frate pt totzi . asa hai sa fac 60 peste tot ........cel mai bine barem sti o treaba ....

. asa hai sa ne luam o raba si sa mergem cu 40 la ora ... si sa facem si ceatza nu ??? ca avem tot dreptu fiecare sa mergem cu ce vrem .

REVENIM:

de la 40 la 50 sau de la 50 - 60 in localitatzi este oki marirea dar pe drumurile expres nu chiar as cobori la 90 de la 100 , dupa mine sunt cele mai periculoase tipuri de drumuri mai ales pt tzara noastra ... si nici pe DN cu o sg banda nu as marii viteza pt ca e destul de inghesuit la un impact frontal e cam previzibil ce se va intampla .... sad.gif 40 de km in plus conteaza enorm
Alex-F1
QUOTE(drabisan @ Oct 23 2007, 12:40 PM) *
Alex, am doua exemple impotriva a ce afirmi tu:
1. Eram in Ungaria in nu mai tin minte ce oras aproape de granita. Leaderul coloanei - o Vectra care mergea cu MAXIM 20km/h. In spatele ei 8-9 masini printre care si eu. Masina din fata mea, cu numar de Ungaria claxona Vectra. La fel si altii din coloana artifical creata. Eu nu, pur si simplu incercam sa ma relaxez la gindul la traficul din Ro. Face Vectra dreapta si vad, surprize!, numar de Romania. Nesimtitul, sau nesimtita, bloca tot traficul pentru ca nu avea habar pe unde sa mearga, dar, in mod evident, ce avea el/ea de facut era mult mai important decit ce aveau ceilalti. Inutil sa mentionez ca era doar drum cu o banda pe sens, iar traficul din sensul opus facea imposibila orice depasire.

2. De cite ori nu te-ai intilnit pe autostrazile noastre mirifice cu bazbuzuci care merg cu o viteza, oricare mai mica de 130, dar pe banda 2-a???? Inclusiv meseriasi care vorbesc la telefon si reduc viteza, dar fara sa treaca pe banda 1?


Pai tu cu exemple din Ungaria imi vii mie? Am fost chiar luna asta in concediu in Ungaria, Austria, Germania (si retur, bineinteles) si tin sa te anunt ca intre Ungaria si Romania nu-i nu-stiu-ce diferenta....in Austria e deja alta treaba, iar totul culimineaza cu Germania, unde io am facut multe faze similare cu povestea ta cu Vectra din Ungaria (ma rog, nu mergeam chiar cu MAXIM 20 km/h), dar n-am auzit nici un claxon din spate in 10 zile de circulat prin Stuttgart (de fapt n-am auzit NICIUNDE in Germania vreun claxon, parca aia n-ar avea claxoane la masini)!!! Deci nu ma mira deloc claxoanele ungurilor.....daca faza se petrecea in Germania, sunt convins ca altfel stateau lucrurile.....intre unguri si nemti e o diferenta enorma! La unguri semnalizam sa schimb banda....ce vorbesti, nici vorba sa ma lase careva.....in schimb in Germania ABSOLUT INTOTDEAUNA am fost lasat si chiar franau cei ce ma lasau.....cum vedeau semnalul, instantaneu franeaza ca sa te poti baga....RESPECT MAXIM .... suntem cu ani lumina in urma.... deci ungurii nu-s chiar un model de civilizatie rutiera!!! Poate soferul Vectrei cauta vreo adresa, era dezorientat, nu toti se orienteaza asa bine intr-un oras strain...pot fi multe motive, dar cei necivilizati din spate stiu un singur lucru: sa se enerveze, sa claxoneze si sa-i dea o lectie de comportament rutier soferului care a indraznit sa le incetineasca domniilor lor ritmul, in loc sa incerce (fiecare cat il duce capul) sa inteleaga ca cel din fata nu merge asa incet fiindca asa i s-a nazarit lui, ci o avea omu vreun motiv! Cat despre punctul 2, tipic romanesc: "fuck the rest"....respectul fata de ceilalti e practic inexistent!!!

Da ai avut ceva sange Vio sa te legi de politai....v-ati oprit si le-ai spus-o clar cu cuvinte sau doar din mers prin semne? Pai nici in patrulare nu au voie sa mearga cu viteza redusa? Intreb si io, ca asta nu stiu.... Oricum, creca io daca eram in locul unuia dintre ei, te trageam pe dreapta si te puricam pana iti gaseam ceva si-ti trageam o amenda, numa asa pt. tupeul iesit din comun!!! Si io am vazut de nenumarate ori masini de politie mergand la pas, dar nu mi-a venit vreodata ideea sa-i iau la intrebari ca de ce merg asa incet....si nici nu credeam {pana acum} ca se poate asa ceva.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.