Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Se modifica Codul Rutier
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Pages: 1, 2
vio
ca sa megi intre banzi cu 30 la ora in orah si sa te uiti pe geam ... nu cred ca e misiune aia ..da am tupeu pt stiu ce scrie la lege mestere .si stiu ce au ei voie si ce nu . oricum nu aveau ce sa mi gasesca stai linistit . cu atitudini dianastea ca a ta nu ajungem nicaieri sa stii si nu e bine deloc. si daca ma opreai si nu gaseai nimic sa vezi ce reclamatie iti faceam de te caram si in proces si ti ceream si daune . ce mai zici de asta ? stii ca nu au voie sa te mai opreaca pt orice , si daca tu prin a vb cu ei civilizat intzlegi ca ii ofensez cu ceva te inseli .. de aia sunt acolo sa RESPECTE LEGEA EI IN PRIMUL RAND . dar facem offtopic si nu este frumos . beer.gif
vio
1. Soferii vor scoate mai multi bani din buzunar in cazul in care vor opri neregulamentar

2. O alta prevedere spune ca nu se vor mai planta copaci pe marginea drumului, pe trotuare sau in parcari, pentru ca pun in pericol viata soferilor. In plus, accidentele usoare vor fi solutionate de firmele de asigurari si nu de Politia Rutiera, iar soferii carora li se suspenda permisul nu vor mai fi obligati sa sustina inca o data examenul teoretic. Vor da examen pentru recuperarea carnetului acei soferi care au produs un accident de circulatie pentru ca au baut sau pentru ca nu au acordat prioritate de trecere, au depasit pe unde nu e voie, sau au trecut pe rosu la semafor. Aceste greseli nu sunt tolerate pentru ca pun viata celorlalti in pericol.


si subiectele astea par interesante , mai ales cel cu oprirea .
Alex-F1
QUOTE(vio70407 @ Oct 23 2007, 03:00 PM) *
si daca ma opreai si nu gaseai nimic sa vezi ce reclamatie iti faceam de te caram si in proces si ti ceream si daune . ce mai zici de asta ?


Ce sa zic de asta.....e teorie curata, practic n-aveai ce reclamatie sa faci! Oricum, ceva tot gaseam io sa-ti trag o amenda tongue.gif N-aveai vesta reflectorizanta!!! biggrin.gif Este? Acuma precis o sa-mi spui c-o aveai, chiar daca nu e asa.... confused.gif Maistore, tu vorbesti de atitudine???.....dar sa spui ca cel din fata care nu merge cum vrei tu, adica cu limita maxima admisa, este nesimtit si nepasator, asta ce atitudine mai e? Poate eu am un motiv bine intemeiat sa merg asa, iar cu ce drept vii tu si-mi faci asa o caracterizare in totala necunostinta de cauza, a? Concluzia e lesne de tras: si tu, ca si majoritatea soferilor, esti un sofer GRABIT! Unde va grabiti, asta creca multi dintre voi nici nu stiti....pur si simplu va grabiti fiindca asa e la moda, mai ales prin Bucuresti.....si in graba asta va cad victime cei care nu se grabesc la fel de tare ca si voi.....
DRAGOS
QUOTE(Alex-F1 @ Oct 23 2007, 11:40 PM) *
QUOTE(vio70407 @ Oct 23 2007, 03:00 PM) *
si daca ma opreai si nu gaseai nimic sa vezi ce reclamatie iti faceam de te caram si in proces si ti ceream si daune . ce mai zici de asta ?


Ce sa zic de asta.....e teorie curata, practic n-aveai ce reclamatie sa faci! Oricum, ceva tot gaseam io sa-ti trag o amenda tongue.gif N-aveai vesta reflectorizanta!!! biggrin.gif Este? Acuma precis o sa-mi spui c-o aveai, chiar daca nu e asa.... confused.gif


Vesta e obligatorie doar la biciclisti si la autovehicule de peste 3,5T tongue.gif
vio
si in afara orasului , treaba se petreceas in bucuresti asa ca ..... biggrin.gif codu rutier biggrin.gif
T u d o r
Bai, hai ca o dati in ras si aici vorbeam lucruri serioase. biggrin.gif

So, am un amendament de facut la posturile lui Vio. La mai multe, ca sa nu citez pe fiecare in parte. smile.gif Vio, vreau sa repet, tu, in momentul in care te enervezi pe unul care merge cu 20 la ora, STII deja ca ala e nesimtit(zi-i cum vrei, 'jmecher', nesimtit, etc), sau doar banuiesti asta? Ma gandesc la un aspect... poate chiar omul ala nu stie drumul, poate cauta o adresa, poate ii e rau si cauta un loc sa opreasca, poate... multe alte posibilitati care sa excluda o intentie de a enerva pe ceilalti.
Eu intai ii acord celui din fata prezumptia de nevinovatie. Tu de ce te gandesti intai la ce e mai rau?
vio
nu deloc asa fac si eu , dar cand vad ca persista si mai se si uita in retrovizor si ranjeste ....

io oricum nu ma dau in vant dupa viteza 50 - 60 in loc si 100 -120 in afara merg eu , dar ma deranjeaza treaba asta , cum unii isi bat joc de altii si pe politzai ii doare decat de aia care merg un pic mai tare ... nush daca pare normal .
DORU
Ia vedeti aici:

http://www.evz.ro/article.php?artid=327909
vio
aia cu DN urile e prea exagerata am mai zis.
T u d o r
Eu zic ca aia cu orasul e cea mai exagerata... la cate accidente pe trecerile de pietoni vezi zilnic... trebuie sa fie inconstienta tanti aia.
vio
cel mai corect este sa faca in functie de strazi si sa puna inicatoare sa stie tot romanu cat este pe acolo nu cum este acum . dau un exemplu pe firu de iesit spre autostrada A1 pe iuliu maniu este limita de 60 km/h pe celalat este 50 km/h dar nimeni nu stie , decat politistu cu radar ... sunt cazuri si cazuri si aici politia trebuie sa isi spuna parerea .
T u d o r
Perfect de acord. Vezi ca dupa "n"-shpe mii de posturi am ajuns la un acord? biggrin.gif Deci sa fie in functie de specificul drumului, nu la gramada.
vio
pai oricum la un consens se ajunge peste tot . . oricum pe drumurile expres care si asa sunt f periculoase ... nu ar mai trebuii facute modificari.
Skywalker
QUOTE(drabisan @ Oct 23 2007, 07:40 PM) *
desi nu ma iau NICIODATA de nimeni cu numar de provincie, chiar daca face manevre aiurea rau!)

Asta in Bucuresti.
Dar manevrele imbecile pe care le fac soferii Bucuresteni in "provincie" cum e?? Nici eu nu ma iau de ei ca-i inteleg sunt in lumea lor si e mai bine sa-i las acolo ca oricum nu pricepe...
varak
Manevrele pe care le fac soferii bucuresteni in "provincie" nu sunt cu nimic mai mult sau mai putin periculoase decat manevrele facute de soferii "provinciali" in bucuresti sau in alta parte. Soferii din bucuresti nu sunt cu nimic mai buni sau mai rai decat altii. Problema e ca nesimtiti sunt in toata tara... si procentual vorbind nu cred ca sunt mai multi in bucuresti.
MotorHead
Sper sa se mareasca limitele de viteza cat mai mult. Aia care fac depasiri aiurea si ajung sub tiruri sau pierd controlul si ajung in copaci la fel vor conduce indiferent de limita de viteza. Cei care au de castigat de pe urma limitarii vitezei sunt politistii, nimeni altcineva.
vio
QUOTE(MotorHead @ Oct 24 2007, 06:58 PM) *
Sper sa se mareasca limitele de viteza cat mai mult. Aia care fac depasiri aiurea si ajung sub tiruri sau pierd controlul si ajung in copaci la fel vor conduce indiferent de limita de viteza. Cei care au de castigat de pe urma limitarii vitezei sunt politistii, nimeni altcineva.

aha uite cine se mai prinde si de dedesubturile maririi de viteza biggrin.gif
t99959
in bucuresti as prefera sa nu se mareasca limita de viteza,si asa numai in weekend si poate pe la amiaza poti pe unele strazi sa depasesti limita de viteza,in rest visezi la limita de viteza.Dar pe drumuri nastionale(ex dn1 )unde sunt localitatiele alea lungi si treb sa mergi cu 59(legal) ar fi mai bine cu putin mai mult 69.in rest limitele sunt k.(cred ca a,m prins un radar pe bucuresti-pitesti,140(cu mamaliga in geam) astept sa vina)...
Baby Blues
QUOTE(varak @ Oct 24 2007, 04:13 PM) *
Manevrele pe care le fac soferii bucuresteni in "provincie" nu sunt cu nimic mai mult sau mai putin periculoase decat manevrele facute de soferii "provinciali" in bucuresti sau in alta parte. Soferii din bucuresti nu sunt cu nimic mai buni sau mai rai decat altii. Problema e ca nesimtiti sunt in toata tara... si procentual vorbind nu cred ca sunt mai multi in bucuresti.

Da-m voie sa te contrazic! Am prieteni foarte multi bucuresteni , dar parca procentul inclina catre cei nesimtiti. De ce oare? din cauza stresului, din cauza poluarii? Nu stiu! Parca se metamorfozeaza cand se suie la volan.
T u d o r
Inclin sa ii inteleg, Stefan Adrian. Stiu ca poate mai mult de jumatate sunt de o nesimtire crasa, dar conditiile de trafic din Bucuresti l-ar face si pe un sfant sa injure ca la usa cortului. Te deformeaza, realmente. De asemenea, aceeasi explicatie o am si pentru soferii din Pitesti, la ce trafic e la ei in orele de varf.... Dupa ce vor da drumul la centura (Sorin zicea ca prin nov ar fi gata), o sa fie o placere sa traversezi Pitestiul, iar soferii vor fi cu siguranta mai corecti si mai eleganti. Din pacate, solutia pentru Bucuresti nu se intrevede.
M A R I A N
Dupa 7000 km de condus timp de 3 saptamani prin Europa (pana la Londra) mi-am facut o opinie in legatura cu limitele de viteza.
Un trafic perfect si fara cozi (pe cat posibil) tine nu atat de faptul ca autostrada are 30 de benzi pe sens (exagerez, evident), cat de disciplina soferilor si de interventia rapida si eficienta a celor care controleaza traficul (prin atentionari pe panouri electronice, schimbari in temporizarea semafoarelor etc.).
Credeti ca am traversat Germania intr-o fractiune de secunda mergand cu 800 km/h pe autobahn-urile lor no speed limit? Nicidecum! Acolo am intalnit cel mai obositor si stresant trafic din cate am vazut! Nu am putut folosit deloc cruise controlul pentru ca mergeam cam asa:blana cu acceleratia la fund, frana brusca si iar blana...apoi in preajma marilor orase se oprea circulatia si se mergea cu 5 km/h...A fost foarte obositor...Pe de alta parte, in Austria, Ungaria, Belgia, UK se merge perfect cu limitari ale vitezei de 120 sau 13o pe autostrazi pentru ca toata lumea este disciplinata si in general nu se depaseste viteza maxima cu mai mult de 10 km/h.
La noi in tara nu se va merge niciodata bine pentru ca suntem cei mai indisciplinati din Europa. La noi fiecare vrea sa intreaca pe cel din fata lui si sa arate ca masina lui e mai tare decat a celuilalt.
Baby Blues
Marian cred ca ai dreptate. foarte importanta disciplina, interventia in trafic pt. disciplinizare si o infrastructurq decenta. Noi nu avem nimic. biggrin.gif
James Kilowatt
Situatia de acum din Germania nu e tocmai cea normala. Angela s-a pus pe reparat podurile si autostrazile.... toate odata biggrin.gif Din motivul asta au ceva probleme de trafic.
In plus, nemtii mi se par formidabil de disciplinati si probabil din motivul asta au accidente mai putine decat altii cu limite mai stricte sau infrastructura chiar mai buna (Franta sau Belgia de ex). Unde nu-i limita merg cu cat ii duc motoarele; unde-i limita 100 inseamna ca e periculos si toata lumea o respecta. Accidentele apar cand unul merge cu 100 si unul cu 200, sau merge cu 130 indiferent de situatie...
Seri
Iar la ei indicatorul "Drum cu denivelari" are caracter temporar. Este montat doar pana se remediaza problema. La noi acest indicator are carcter permanent, va fi in acelasi loc si peste 15 ani, daca nu il fura cineva intre timp!
T u d o r
Dovada vie sta pe autostrada Bucuresti-Pitesti, sunt acolo niste semne de limitare de viteza ramase din vara, de cand pe portiunea aia se circula pe un singur sens. Daca pun baietii acolo un radar, ii iau si pe cei cu Lastun. smile.gif
vio
e un proiect de cod dat pt PDL isiti si de catre PDL isti ... sa moara in chinuri toti. mai ales ala de e shef la politie, un imbecil. lu ala i as retrage lui si la tot neamu lui dreptu de a avea carnet de conducere si sa fie politist vreunu din ei, lipsa de creier e mult prea vizibila in judecata lor...
DORU
Vio draga, nu te aprinzi prea tare ? ninja.gif
James Kilowatt
QUOTE (Mariustom @ Feb 21 2012, 12:50 PM) *
Posibile noi modificări la Codul Rutier

http://www.ziare.com/stiri/politie/permisu...-carnet-1151953




Se interzic detectoarele de radar? blink.gif

http://www.youtube.com/watch?v=85RytxTZC1A
vio
Doru , stiu mult pre bine cine si de ce vrea sa modifice codul asa ...

JK inca e in stadiu de proiect de lege ... poate sa interzik . se pot masca detectoarele, mai ales ca sunt nedetectabile .si mai e colegu oricum. plus daca se interzic imi iau scaner pe frecv politiei si am rez treaba . pac pac ...
kactuser
QUOTE (Cipp @ Oct 11 2007, 06:23 PM) *
Asta va insemna ca o sa se mearga cu 70 in localitati si cu 130-140 afara, fiindca amenda e foarte mica in cazul depasirii noilor limite de viteza! Lumeeeee... sa te tii accidente de acum!

Nu cred ca accidentele se intampla din cauza acestor viteze , care din pct meu de vedere nu sunt actualizate pt secolul in care traim , eu zic ca aceastea au alte cauze printre care lipsa de experienta , drumurile proaste , inconstianta unor soferi si chiar a unor pietoni etc
RUE
QUOTE (vio @ Feb 22 2012, 09:56 PM) *
Doru , stiu mult pre bine cine si de ce vrea sa modifice codul asa ...

JK inca e in stadiu de proiect de lege ... poate sa interzik . se pot masca detectoarele, mai ales ca sunt nedetectabile .si mai e colegu oricum. plus daca se interzic imi iau scaner pe frecv politiei si am rez treaba . pac pac ...



cred ca f curand se va renunta complet la UUS si va fi doar TETRA, asa ca poti sa ti iei ce scaner vrei pt ca dai banii degeaba.
alibabavl64
QUOTE (RUE @ Mar 21 2012, 09:10 PM) *
[...]


cred ca f curand se va renunta complet la UUS si va fi doar TETRA, asa ca poti sa ti iei ce scaner vrei pt ca dai banii degeaba.


TETRA pt politie, asa ca poate dispar si mesajele lor UUS dezinformatoare.

La ce ma refer? La faptul ca si ei stau uneori pe frecventa statiilor CB si cind tu intrebi "colegii, e vreun radar?" politistul iti raspunde "baga mare, colegu', pina in austria nu mai e nimic".
Si asa pici in "plasa" lor..
RUE
pai probabil ca nu o sa dispara cazul mentionat de tine. nu i impiedica nimic sa aiba un CB in masina.
am auzit si eu de practica asta dar doar auzit.
sincer... desi uneori ma roade sa merg cu 68 prin localitati (primul nivel de amenda doar) totusi prefer viteza legala decat sa ma rog de un agent care pt noi e de neam prost si ne amendeaza.
ma bucura ca mai nou pe traseele mele a aparut asfaltul in ultimul an, centurile etc...
yeotamara97
On your first trip to LA el paso kitchen remodeling contractors
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.