Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Proces cu Statul Roman-Taxa de inmatriculare-solicit avocat
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
Alex-F1
Tudore, esti sigur ca ai putea renunta la tot ce ofera o masina moderna si te-ai putea intoarce la o vechitura cum e asta ultima? Fie ea si Mertan, fie ea oricat de bine intretinuta (chiar si cu zero km daca ar fi), dar parca tot nu m-as mai intoarce inapoi....e mult prea mare diferenta! Ar fi ca si cum toata viata ai fi avut numa gagici una si una, cu ani buni mai tinere ca tine, iar cand e sa te insori, iti iei una fleshcaita si cu 20 de ani mai in varsta ca tine....pararea mea .... si off topic .... whistling.gif
T u d o r
Alex, in afara de AC, care e intr-adevar esential, la ce n-as putea renunta din ce are masina mea si nu are aia? auto-headlights... moft, auto wipers...moft, ABS - corect - util, RCD - se rezolva. In rest, sa zic ca as cam renunta la multe pentru o masina ca aia. smile.gif Deh... pasiunea, prietene, ce naiba sa-i faci? Cand vad o masina de-asta, ma podideshte plansul... Sau un Jag contemporan cu Mertzanul despre care vorbim.... Uite aici: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=9

Nu te uita la pret, e irelevant... tongue.gif
Seri
Dar la siguranta pasiva esti dispus sa renunti? Un asemenea Mercedes nu are nici o sansa intr-un impact frontal cu un Fiat 500!
T u d o r
Hmmm... corect pusa problema. smile.gif Si totusi, pentru o masina de-asta m-as risca. Pana la urma, daca traiesti dupa manual.... parca nu traiesti, nu? Pasiunile sunt facute pentru a incerca sa ni le indeplinim, nu?
Baby Blues
Chiar daca ar fi sa dau si eu in judecata statul roman, taxa pe care am platit-o la inmatricularea Micutei , n-o s-o iau inapoi deoarece masina este noua, iar pentru masinile noi nu sunt discriminari. Numai la masinile second s-a facut prostia. Am pierdut 500 de euro! confused.gif
Hoinar
QUOTE(stefan_adrian @ Dec 15 2007, 03:38 PM) *
Chiar daca ar fi sa dau si eu in judecata statul roman, taxa pe care am platit-o la inmatricularea Micutei , n-o s-o iau inapoi deoarece masina este noua, iar pentru masinile noi nu sunt discriminari. Numai la masinile second s-a facut prostia. Am pierdut 500 de euro! confused.gif


Si in alte tari ale UE se plateste o asemenea taxa de prima inmatriculare pt masinile noi?
Baby Blues
QUOTE(Hoinar @ Dec 15 2007, 09:38 PM) *
QUOTE(stefan_adrian @ Dec 15 2007, 03:38 PM) *
Chiar daca ar fi sa dau si eu in judecata statul roman, taxa pe care am platit-o la inmatricularea Micutei , n-o s-o iau inapoi deoarece masina este noua, iar pentru masinile noi nu sunt discriminari. Numai la masinile second s-a facut prostia. Am pierdut 500 de euro! confused.gif


Si in alte tari ale UE se plateste o asemenea taxa de prima inmatriculare pt masinile noi?

Deci ideea este nu ca masina este secon ci aceia ca doar cele din U.E au taxa. Eu daca cumpar masina second din Romania nu pltesc taxa.
emanoeladrian
MARTI , e zi mare ! vine sentinta ! hai sa vedem daca avem sau nu incredere in justitia din Romania !??.
Oricum eu merg mai departe,si asa sunt aproape cu slujba de Brussels !! rolleyes.gif !.
Cornel001
http://www.adevarul.ro/articole/cere-in-in...riculare/338292

Președintele Judecătoriei Botoșani, Liliana Poelincă, a acționat în judecată statul român cerând restituirea taxei de primă înmatriculare, informează Rompres.

ca sa vezi. deci daca un magistrat a facut demersul asta o fi stiind ce o fi stiind.

Ai avut succes ?
A K U
Hai, emanoeladrian, nu ne mai tine incordati, ce-ai facut? Ce-a zis coana justitica?
emanoeladrian
Salutare la toti pasionatii de masini de aici , scuze ca nu v-am tinut la curent cu demersul meu dar am fost ocupat in ultima vreme (mi-am luat JEEP, second hd. fireste) eu fiind mai mult plecat din tara.
Deci acum cateva zile,avocatul m-a anuntat ca sentinta a fost amanata cu 1 saptamana pana pe 22 ianuarie 08, asa ca mai aveti putintica rabdare si voi !.
emanoeladrian
Apropo!, am dat aici.in Monchengladbach de un SH BMW 520, 90 mii km originali,benzina, fara accident, 5500 Euro negociati, m-am dus sa-l vad si am ramas uimit cat de bine e conservata masina, eu unul raman fan S/H !!!.
emanoeladrian
Proces respins ca neintemeiat,mergem mai departe cu recursul pana la CEDO!. Si mai vine inca unul pentru cealalta masina care e pe drum !.
emanoeladrian
Vesti bune...AM CASTIGAT!! .Judecatoria sector 5 mi-a dat dreptate impotriva statului Roman,Min.de Finante,sentinta DEFINITIVA !.Imi iau inapoi cei 126 milioane+cheltuielile de judecata.Am asteptat aproape 2 ani dar a meritat !.
Mariustom
BRAVO, Felicitări thumbsup.gif

ninja.gif
22nst
Bravo, inca un roman a invins statul smile.gif
StefanVVTi
@22nst: ai zis-o p-asta de parca la nastere, fiecarui roman i se stabileste target-ul vietii: "Invinge statul roman!" 36182451.gif36182451.gif
FAR EASTERN
Inca un exemplu despre cum se dau legile in Romania, cum se aplica si cum functioneaza justitia(care cica de data asta a functionat).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.