Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Camera video-DVD sau HDD?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Pages: 1, 2
AZAZEL
pt camere video cu memory card versus cele cu hard disk am gasit ceva info pe cnet.

cele cu memory card:
ADVANTAGES
Allows for very compact camcorders
Easy searching and random access to video segments
Most durable recording format
Both video and still images are recorded on disc (instead of on a cassette and a memory card)
DISADVANTAGES
Relatively short recording times
Video is highly compressed

hard disk:
ADVANTAGES
Relatively compact camcorder designs
Easy searching and random access to video segments
Longest recording times
DISADVANTAGES
Need for separate hard drive or DVD burning for archiving
Though manufacturers incorporate shock protection, hard disks aren't as durable as solid-state media


ce nu prea inteleg eu ar fi dezavantajul general de "Video is highly compressed" pt memory card. din cauza acestui fapt, calitatea imaginilor inregistrate ar putea fi afectata? de ce la memory card nivelul de compresie este ridicat si la hdd nu? nu cred ca are legatura cu faptul ca un memory flash are maxim 32 giga iar o camera cu hdd se invarte in general pe la 60-120giga.

apoi pt HDD "Need for separate hard drive or DVD burning for archiving ". acelasi lucru nu este valabil si in cazul camerelor video cu memory flash? mie mi se pareca da.

opinii?
HalbaSus
Eu mi-am luat recent (in pregatirea pentru euroring) o camera minidv + card. Adica pot filma si pe minidv si pe card. Calitatea de pe card este... de youtube. Foarte slaba. Deci raspunsul la una din intrebarile tale este: DA, se pierde din calitate.
AZAZEL
halba, ce model de camera e?
cod
Eu am un panasonic HDC-HS9 care filmeaza 1080p atat pe HDD cat si pe card. Problema cu filmatul pe card este ca trebuie sa fie un card foarte rapid si in consecinta scump pentru a stoca stream-ul video la calitate maxima. In caz contrar inregistrarea se opreste dupa cateva secunde.

Ca si indicatie despre cat ocupa un fim HD: la calitate maxima HDD-ul de 60GB ma tine cam 7 ore. Spatiul ocupat variaza in functie de producator si de algoritmul de compresie folosit. Mie 7 ore mi se par suficiente in cele mai multe situatii.

Problema este la randare, procesare si stocare. Ai nevoie de un procesor destul de puternic (sau un device dedicat) pentru randare. Pentru stocare, eu mi-am luat un HDD extern de 1TB. Iar editare video... fac doar mici chestii simplute pe computerul meu.
AZAZEL
cred ca imi voi lua pana la urma o camera video ce inregistreaza exclusiv pe card.

sony nu are nimic aparut in 2009 si de asta sunt cam ramasi in urma din punctul asta de vedere deoarece tehnologia evolueaza rapid si camera lor de anul trecut ( http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores...552921665466947 ) este total out of date. la camerele cu inregistrare pe card, panasonic si canon sunt capul de afis al anului 2009 pt ca au niste produse aparute acum o luna doua. ma oprisem asupra acestui produs:
http://panasonic.net/avc/camcorder/hd/glob...ucts/hdc-tm300/
vine standard cu un card de 32 de giga ce pare ca are o rata de transfer a informatiei de 30 de mega/sec (maximul tehnologic al anului 2009) si mai are un slot de inca 32 de giga ceea ce este mult prea suficient pt un concediu de 10 zile.
vreau cu inregistrare pe card deoarece camera este mai compacta, mai usoara si cu o fiabilitate teoretica mai mare in comparatie cu cea pe hard si cu siguranta reprezinta tehnologia urmatorilor 3-5 ani.
inca nu sunt convins cu calitatea imaginilor inregistrate la camerele cu card.

camera o voi lua undeva la inceputul lunii iulie si poate pana atunci vor scoate si cei de la sony ceva pt a avea posibilitati de comparatie si mai mari.
HalbaSus
QUOTE (AZAZEL @ Apr 14 2009, 10:07 AM) *
halba, ce model de camera e?


Eu am o ieftinatura de sony DCR-HC44, am considerat ca nu merita sa dau prea multi bani pe camera video avand in vedere ca mai am un sony handy-cam pe vhs, luat acum vreo 10 ani, pe care am dat o galagie de bani si pe care l-am folosit... well... nu tin minte sa am vreo caseta facuta cu el... l-am mai incercat pe ici pe colo dar nu pot sa zic ca am vreun rezultat care sa merite vizionat.
Ah, si umila mea parere este ca daca tehnologia pe hdd a reusit sa ajunga la nivelul calitativ al VHS-urilor sau minidv-urilor, dvd-urile si mai ales cardurile sunt cu mult in spate. Acum sunt constient ca zi de zi apar carduri mai noi, mai mari, mai rapide, dar eu as zice ca sunt inca mult in urma.
AZAZEL
tehnologia DVD nici nu cred ca mai este dezvoltata. cred ca toti producatorii au inceput sa o abandoneze.
AZAZEL
inainte de sarbatorile de iarna imi iau camera asta video:
http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores...552921665891057
AZAZEL
cine ma ajuta si pe mine un pic ?
vreau sa deschideti filmuletele din atasament si sa-mi spuneti daca se vad niste linii orizontale la miscarea camerei video.
pe lcd-ul camerei nu apar aceste linii.
ma gandesc ca poate e placa video "expirata".

poate face cineva treaba asta cu un computer mai sanatos. daca aceste linii orizontale apar pe fiecare computer e de naspa pt ca sunt f vizibile la absolut fiecare obiect in miscare indiferent cat de lent se misca acesta

multumesc.
Diesel
Sunt pe laptop-ul parintilor, cu Vista64, cpu Intel T3200, video integrat GM4500HD si Windows Media Player 11. Imaginea se vede foarte bine, cu cateva defecte de interlacing, abia sesizabile, cel mai probabil cauzate de camera video.

Cred ca e o problema software la tine, nu tine de placa video. Pot sa incerc sa capturez niste imagini daca vrei.
AZAZEL
QUOTE (Diesel @ Dec 28 2009, 08:34 PM) *
cu cateva defecte de interlacing,


??? unsure.gif


QUOTE (Diesel @ Dec 28 2009, 08:34 PM) *
Cred ca e o problema software la tine...

cam de ce tip?


QUOTE (Diesel @ Dec 28 2009, 08:34 PM) *
Pot sa incerc sa capturez niste imagini daca vrei.


ok.
Diesel
Interlacing/Deinterlacing... te invit sa te documentezi biggrin.gif
http://en.wikipedia.org/wiki/Interlacing#Interline_twitter
http://en.wikipedia.org/wiki/Deinterlacing

Am trecut de la porcaria de WMP11 la Media Player Classic - Home Cinema, player care are optiunea de "save image".

In decoderul de mpeg2 al lui MPC-HC am trecut prin toate optiunile de deinterlacing si am facut cate o poza a frame-ului 160 din clipul 15, pozele atasate sunt teoretic in ordine alfabetica: blend, bob, field shift, wave. Imi e un pic dificil sa explic de ce pozele au aspect-ratio diferit fata de film, e o explicatie tehnica ce nu isi are rostul. Putem considera ca field shift este dezactivarea deinterlacing-ului. Auto e intre bob si blend.

Problema de software este intre driverul placii video, codecul mpeg2 si player-ul pe care il folosesti. Ai putea sa detaliezi un pic.
vio
imprimarea digitala pe suport magnetic este cea mai buna alegere (vb de minicasete) restu sunt mofturi parerea mea care am avut parte de cam tot folosit orice fel de suport fie pt filmat , imprimare muzica studio sau de ascultat. ca si la magnetofon, nici un cd nu o sa egaleze fidelitatea unui magnetofon, si ca si la aparatele foto . filmu bate cam orice digital.
AZAZEL
eu de dungulitele alea orizontale spuneam, dungulite care sunt f sesizabile in jurul mainii la penultima si ultima poza.
este posibil sa scap de ele ? ca daca fiecare filmulet pe care il voi face se va vedea asa, ma impusc.

imediat ma uit sa vad si ce softuri am pe comp. oricum trebuie sa reinstalez sistemul de operare si tot ce am pe el pt ca este plin de virusi.
Diesel
Scapi de ele intr-o anumita masura folosind un player cu optiuni bune de deinterlacing sau daca planuiesti sa treci filmele in alt format (avi/xvid/mpeg4) scapi de problema atunci.

Camera inregistreaza 576i, adica 576 de linii interlaced. La un frame inregistreaza liniile pare si la urmatorul liniile impare. Nu e sfarsitul lumii, e nevoie doar de un pic de atentie cand procesezi inregistrarile. Apropos, suportul de stocare nu conteaza in problema asta.
22nst
Se vede bine la mine nu apar liniile alea.
Ce camera video este?
drabisan
Eu as face un singur lucru: dezinstalat ce codec-uri ai instalate, pus k-lite codec pack FARA codecurile haali.
Filmele tale se vad ok la mine.
AZAZEL
QUOTE (22nst @ Dec 28 2009, 10:35 PM) *
Ce camera video este?

asta este:
http://www.sony.ro/product/cam-high-defini...ick/hdr-cx505ve


intr-adevar pe computerul de la munca nu am astfel de probleme sau parca sunt mult mai putin sesizabile.

in fine, am dat computerul pt a-i fi reinstalat sistemul de operare +altele.
Diesel
Drabisan, sfatul meu este exact invers. Cele mai bune softuri pentru vazut filme/dvd-uri sunt MPC, ffdshow si Haali Media Splitter pt .mkv/h.264/x.264

Azazel, as vrea sa vad vreo 30sec de filmare in High Definition, AVCHD 1920 x 1080 cu camera ta smile.gif
mike.omega
Are cineva idee de un soft (simplu....) cu care sa mai pot taia din filmuletele facute?! M-a lovit filmarea traficului din masina turned.gif
HalbaSus
Windows Movie Maker ? (vezi ca il ai instalat deja... adica vine odata cu windozu)
drabisan
De taiat e bun orice soft free de gasit pe web. Toate stiu asta foarte bine! Sau softul camerei video. Sau direct din camera video.
Eu m-am lovit "violent" de un soft de combinat filme! Acolo e durere maxima. Adica aveam enshpe filme mici 1080p scoase din camera, taiate cu softul de la Sony sau direct din camera.
Si la combinare mi s-a rupt filmul. Am incercat Sony Vegas, nu mai stiu ce de la Adobe...si-mi dadea cu virgula. Faceau recomprimare video fiecarui frame. Si murea laptopul o noapte intreaga la munci grele. Asta in conditiile in care eu nu voiam sa schimb rezolutia sau sa schimb sunetul sau sa adaug un minim de efecte. Voiam sa combin clipuri home-made (Mike, Halba - prostii facute de copil, daca nu faceti deja filme d'astea, probabil veti face). Dpdv tehnic era nevoie de o reindexare a I frame-urilor si a frame-urilor secventiale (vorbesc de filme MPEG). Dar acum 2 ani nici amicii care mincau bani din video nu aveam ceva simplu, sa mearga strict pe combinare. Intr-o buna zi ma suna unul din amici si-mi spune ca a aparut ce caut eu. E free, se cheama TSMuxer si combina 4G de m2ts-uri in aproape 10 minute, pe japita de Dell de o am acasa. Sta masinuta in 100%, dar 10 minute.

Repet, utilizarea e strict pentru combinat niste filme. Cine isi doreste efecte intre scene sau capitole in rezultatul final sau alte alea are nevoie mandatoriu sa decomprime/recomprime fiecare frame in parte. Si pentru aia trebuie avion, nu laptop ieftin, cum am eu.
mike.omega
Am luat o versiune de Speed Video Splitter, de pe net, sa vedem ce o faca, momentan se gandeste biggrin.gif

Edit: pana la urma am luat TSMuxer de pe net si in 5 min. am terminat de taiat tot ce aveam nevoie smile.gif Acum astept sa uploadeze youtubu azi....
mike.omega
Hehe, primul video urcat pe net biggrin.gif click aici smile.gif
T u d o r
Are ceva buba la sunet. biggrin.gif
mike.omega
Mda, stiu! Toate cele 4 filmulete sufera de aceeasi treaba. Data viitoare o sa incerc cu muzica din masina oprita, poate se mai rezolva ceva. Ah da! si trebuie sa fac ordine in portbagaj tongue.gif
Diesel
Buey.. ne faci camera de ras. Doar 480p? trebuia minim 720p sa fie calitate mancati-as biggrin.gif
Pacanitul ala ma enerveaza si pe mine, nu stiu ce sa ii fac. Cand am filmat eu a aparut un pic mai rar.

PS: uite asta da trafic, la marginea orasului, sa moara si Bucurestenii de ciuda, 3km (masurati pe goagal earth) in 8min. Viteza medie de 22kmh.
Edit: ooops, tre sa ma uit si la restul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.