Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina de transport marfa
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Legionaru'
Un prieten pe care l-am convins sa isi ia Avensis cauta si o masina de transport marfa.
Capacitatea de incarcare sa fie intre 5 si 7 m cubi.
Sa aiba AC obligatoriu.
Skywalker
Ford Transit!! dar numai ala de 125cp+
22nst
toyota hiace?

http://www.toyota.ro/Images/Toyota%20Hiace...m420-493401.pdf

asta ca sa ramana " in familie "

caii putere, nu reprezinta tot timpul performanta masinii smile.gif (hilux are 122 cp si o bate la fundulet pe navara de 177 in offroad - spuse de edy)
Legionaru'
Merge azi la Pitesti sa vada un Hiace!
Insa vrea sa vada si ce alternative are.
claudiu
Fiat ducato...sunt bune, nu am auzit sa se planga cineva de ele...
Colonelu'
Eu am MB Vito de marfa model '98, care are cam 4 mc. In principiu ma descurc cu ea. Problema apare cand vreau sa incarc ceva mai inalt de 1,20 m sau mai lung de 2,20 m.

Din pacate, Hiace nu este disponibila si suprainaltata. Asa ca sfatul meu este sa se orienteze catre ceva care sa fie si inalta, pentru ca nu se stie niciodata ce ai de transportat si ca in momentul ala incepi sa regreti.

Pt ca ocupatia mea principala este vanzarea pieselor de import, pot sa spun ca Ford-ul este o masina la care gasesti uneori piesele destul de greu si la niste preturi destul de mari. E un fel de masina mai exclusivista, cu conceptie americana si de aici o serie de probleme legate de identificare si reparare.
Ca un mic exemplu: Azi a venit un prieten sa il ajut cu un filtru de motorina pentru un Ford Mondeo 2.0 TDCI, din 2004. Dupa ce am cautat pe la toti furnizorii ca sa vad daca au pe stoc si la un pret mai omenesc, in final am gasit o varianta italiana la pretul de 80 lei, fata de min. 150 lei la alti producatori.

Alta varianta ar fi masina conceputa la comun: Fiat Ducato / Citroen Jumper / Peugeot Boxer. In afara de motor + cutie, care difera intre Fiat si PSA, restul pieselor sunt identice.

Sau varianta LT / Sprinter (cu aceeasi remarca la motor+cv), pentru care gasesti iarasi piese destul de ieftine si repede.

In final totul tine de pretul de achizitie al masinii.
Legionaru'
Prietenul meu o foloseste pentru legume si fructe.
Sonny
Deci prietenul tau e pietar, dar are avensis pentru ca asa i-ai recomandat tu dusmanul pietarilor cu passat... Ce sa intelegem de aici? Ca esti ipocrit?
Ovidiu108423
Sonny, cred ca tu compilezi prea mult...si ajungi sa aberezi. Omu' a recomandat Avensis pentru ca are incredere in ea vs Passat. Punct. Meseria posesorului e prea putin relevanta arigato.gif
Colonelu'
QUOTE(Legionaru')
Prietenul meu o foloseste pentru legume si fructe.

In acest caz, neaparat trebuie sa se orienteze catre o masina lunga si suprainaltata, de genul Sprinter/ LT sau Iveco. Motivul este ca el are nevoie in primul rand de volum si apoi de greutate, dar si pentru faptul ca uneori nu poti incarca marfa pe inaltime pentru ca se va deteriora cea de la baza.

Diferenta majora intre cele doua tipuri de auto propuse (am explicat anterior ca Sprinter si LT au aceeasi platforma tehnica si de aceea o vad ca pe o singura masina) este ca Sprinter/LT au caroserie autoportanta, pe cand Iveco are sasiu ca la camioane. Ca si fiabilitate in timp, atuci cand cari greutati mai mari, va fi mai bun Iveco pentru ca nu va face "burta" ca celelalte deoarece toata caroseria se sprijina pe sasiu, care preia toata sarcina si nu se va torsiona cu totul ca in cazul celei autoportante.

In rest, intretinerea si costurile aftermarket sunt aproape egale. Desigur, fanii masinilor germane vor recomanda una din cele doua, dar pot sa va spun ca fiecare are punctele sale forte, dar si minusuri.
nitu67440
Recomand iveco dailly pleca de la 16000 ddp de 12 m%
Legionaru'
QUOTE(Sonny)
Deci prietenul tau e pietar, dar are avensis pentru ca asa i-ai recomandat tu dusmanul pietarilor cu passat... Ce sa intelegem de aici? Ca esti ipocrit?


Cum te suporta Pamantul omule? :puke:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.