Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfaturi premergatoare achizitie Focus
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Pages: 1, 2
Cornel001
Pai daca n-ai altceva mai bun de facut...
Cipp
Eu nu stiu daca voua va place faceliftul focusului, dar eu unul l-am vazut de aproape si mi se pare ca aduce a balena care sta sa inghita pestisorii din ocean. Mi-am adus aminte de Pinocchio biggrin.gif
ToRnada
CITAT(Cornel001 @ Apr 7 2008, 09:48 AM) *
Faceti si voi din tantar armasar. Azi dimineata dupa ploaie geamurile erau destul de vizibile. Problema aparea mai mult cand se depunea condens. Mie mi s-a intamplat destul de rar. Da cand trebuia sa le curatati de zapada, cum e ma , nu sunt proaste ?


BINE CA AI TU VIZIBILITATE 100%...
Si cu zapada .....ce cum ...explica-te "ma" ninja.gif
Paul105855
QUOTE (Cornel001 @ Apr 7 2008, 04:48 AM) *
Faceti si voi din tantar armasar.


Good point, Cornel. Faptul ca se face atata tam-tam pe tema geamurilor laterale murdare ma duce la concluzia ca Focus-ul e de fapt o masina fara probleme serioase. Parca imi amintesc de un posesor de Matiz care, pe un alt forum, facea misto de Focus ca nu are tapiserie pe fetele interioare ale usilor. Pai chiar asa, ce conteaza ca masina are poate cea mai buna stabilitate in clasa sa, ca la un moment dat era cea mai sigura dintre compacte, ca pana a aparut Ceed-ul avea cel mai mare ampatament, ca are portbagaj adevarat nu bancuri proaste? Daca n-are tapiserie pe usi...Sau daca se murdaresc geamurile...Conduc si eu o asemenea masina de mai bine de jumatate de an si nu pot spune ca m-a incomodat vreodata aspectul asta. Si asta nu in sensul ca le ignor, sau ca nu ma asigur stanga-dreapta, ci pur si simplu n-a fost cazul sa cobor si sa sterg geamurile.

Bineinteles ca ar fi de dorit o masina la care totul functioneaza perfect, fara nici un defect de design, si sa coste 14000 euro sau chiar mai putin. Va las insa pe voi s-o cautati. Pana atunci eu ma bucur de Focus-ul meu...cu geamuri murdare.
ToRnada
CITAT(Paul105855 @ Apr 9 2008, 09:18 AM) *
CITAT(Cornel001 @ Apr 7 2008, 04:48 AM) *
Faceti si voi din tantar armasar.


Pai chiar asa, ce conteaza ca masina are poate cea mai buna stabilitate in clasa sa, ca la un moment dat era cea mai sigura dintre compacte, ca pana a aparut Ceed-ul avea cel mai mare ampatament,

Bineinteles ca ar fi de dorit o masina la care totul functioneaza perfect, fara nici un defect de design, si sa coste 14000 euro sau chiar mai putin. Va las insa pe voi s-o cautati. Pana atunci eu ma bucur de Focus-ul meu...cu geamuri murdare.


ceed-ul are ampatamentul mai mare cu 1 cm, whistling.gif ,,,,,,mare brandza..cred ca s-au chinuit sa le iasa mai mare ca sa bata la ochi titulatura de "cel mai mare ampatament" ninja.gif

Si eu ma bucur de 6 luni de noul meu focus, dar ma cam deranzeaja faza cu geamurile...sper sa gasesc o modalitate de a scapa de aceasta problema thumbsup.gif
cristo
QUOTE (Paul105855 @ Apr 9 2008, 09:18 AM) *
QUOTE (Cornel001 @ Apr 7 2008, 04:48 AM) *
Faceti si voi din tantar armasar.


Good point, Cornel. Faptul ca se face atata tam-tam pe tema geamurilor laterale murdare ma duce la concluzia ca Focus-ul e de fapt o masina fara probleme serioase. Parca imi amintesc de un posesor de Matiz care, pe un alt forum, facea misto de Focus ca nu are tapiserie pe fetele interioare ale usilor. Pai chiar asa, ce conteaza ca masina are poate cea mai buna stabilitate in clasa sa, ca la un moment dat era cea mai sigura dintre compacte, ca pana a aparut Ceed-ul avea cel mai mare ampatament, ca are portbagaj adevarat nu bancuri proaste? Daca n-are tapiserie pe usi...Sau daca se murdaresc geamurile...Conduc si eu o asemenea masina de mai bine de jumatate de an si nu pot spune ca m-a incomodat vreodata aspectul asta. Si asta nu in sensul ca le ignor, sau ca nu ma asigur stanga-dreapta, ci pur si simplu n-a fost cazul sa cobor si sa sterg geamurile.

Bineinteles ca ar fi de dorit o masina la care totul functioneaza perfect, fara nici un defect de design, si sa coste 14000 euro sau chiar mai putin. Va las insa pe voi s-o cautati. Pana atunci eu ma bucur de Focus-ul meu...cu geamuri murdare.



Am spus ca nu am timp sa mentionez toate defectele . Mai sunt si altele, dar nu le pot da caracter general. E bine ca esti multumit. Eu sunt foarte pretentios atunci cand imi cumpar o masina noua. Atata tot.
Poate om mai vorbi pe forumul asta dupa un an. N-ai inteles ce vreau sa spun . Nu poti sa faci un motor perfect si sa ploua in masina. NU se poate asa ceva. Poate sa fie Mercedes sau ce-oi vrea tu. Mai bine schimb pompa de combustibil si am confort. Sunt lucruri care se pot repara si care se pot schimba. IN cazul asta nu se pot numi probleme. Problemele sunt cele care nu se pot rezolva, cum sunt problemele de elemente de caroserie, in cazul de fata este vorba de usi. Daca se poate rezolva aceasta problema, atunci Focus este o masina reusita. Daca nu este un jeg de masina. Sunt un posesor de jeg. Daca s-ar rezolva schimband usa , as fi multumit, dar usa noua pe care as pune-o ar fi la fel. Intelegi ce vreau sa spun. FARA REZOLVARE. Dar tu nu esti pretentios. Esti un om fericit. Chiar ma bucur pentru tine
Paul105855
Cristo, te inseli. Sunt chiar foarte pretentios dar pun altfel problema. Daca tu preferi confortul in detrimentul fiabilitatii, ei bine la mine e invers. Siguranta si fiabilitatea au fost criteriile pe care le-am urmarit cu predilectie in alegerea masinii. Pana acum pot spune ca masina s-a ridicat la inaltimea asteptarilor. Ce-o urma...nu pot spune. Daca o sa ma dezamageasca o sa am timp sa regret atunci. Ar fi culmea sa ma declar acum nemultumit pentru problemele ce vor apare peste un an sau doi sau cinci.

Sincer imi pare rau de problema pe care o ai referitor la apa in habitaclu. Insa din cate m-am documentat sunt foarte putini care au mai avut un asemenea necaz. Pot spune ca sunteti exceptia care confirma regula - anume ca in Focus nu ploua. Oricum, nu cred ca e ceva ce nu se poate remedia. Dar sa stii probeleme dintr-astea s-au mai auzit si pe la Skoda, ca tot zici ca VW e finisat perfect. Nu ca ar fi o scuza pentru cei de la Ford. Cat despre geamurile laterale, sunt de acord - e un neajuns al masinii provenit din faza de proiectare a masinii. Asta este. N-am stiut cand am cumparat masina de aceasta problema, dar daca ar fi sa aleg in cunostiinta de cauza acum, ei bine as trece peste acest aspect pentru ca masina ale alte calitati care o fac sa merite sa fie cumparata. E o chestiune ce tine de prioritatile fiecaruia si daca unul alege altfel nu inseamna neaparat ca e ignorant.
cristo
Citat Paul105855 : "Cristo, te inseli. Sunt chiar foarte pretentios dar pun altfel problema. Daca tu preferi confortul in detrimentul fiabilitatii, ei bine la mine e invers. "

Sa te uiti la chederul de sub geam dupa un an, sa treaca o vara peste masina (asta ca vorbesti de fiabilitate) . Daca iti place sa fluture plasticele dupa ea, dar sa ai un motor bun , e ca lumea. Puteai sa iti iei o Lada ... nu stiu cum ii zice, din aia de teren. E beton masina, nici nu costa atat, dar confort : ciuciu.
Vrei sa spui ca VW nu e fiabil ? Eu n-am vazut nimic atarnand dupa el, vreun plastic, sau altceva.
Da-mi definitia fiabilitatii.

Citat Paul105855 : "Siguranta si fiabilitatea au fost criteriile pe care le-am urmarit cu predilectie in alegerea masinii. "

Daca asta ai urmarit, cum ai ajuns la concluzia ca ai facut alegerea perfecta ? INseamna ca te pricepi foarte bine. Schimba-mi parerea. Sa inteleg ca VW si Peugeot nu sunt fiabile ? Vreau sa iti spun ca am un Peugeot 307 - 2.0HDI de vanzare. A facut 120.000 km si nu i-am schimbat decat capetele de bara (dar la drumurile noastre e normal) si kitul de ambreiaj (la 95.000 , dar din vina nevesti-mii, pt ca are piciorul lipit de ambreiaj, la semafoare sta numai cu piciorul acolo si in viteza 1) . Am avut un Renault Megane model 2001, pe care l-am vandut la 120.000 si singurele lucruri pe care le-am schimbat au fost: un tampon motor si doua bucsi la bara antiruliu. Deci crede-ma ca sunt si alea fiabile si nu au avut defectiuni "marunte" de genul asta. Am fost plecat cu ele cate 2.000 km, pana in Olanda si nu am avut probleme de vizibilitate. Acolo cam ploua si m-ar fi deranjat foarte tare. Deci sunt mai mult decat fiabile.
Cat vrei sa tii Fordul ? Il vinzi la 50.000 km ?

Citat Paul105855 : "Pana acum pot spune ca masina s-a ridicat la inaltimea asteptarilor. "

Nu pot sa stiu exact care e inaltimea asteptarilor tale. Cam cat de inalte sunt asteptarile tale, ca poate avem alt sistem de valori si vorbim degeaba. Vreau sa iti spun ca am avut si Dacia si Oltcit si nu am avut probleme din astea. Deci eu am vazut multe masini in curtea mea pana acum, de-aia pot sa compar la modul cel mai critic. Dar poate asteptarile mele au fost prea mari pentr masina asta, ca nu e nici Peugeot , nici Renault, nici Dacia si nici Oltcit. Ma astepta, sa fie ceva mult superior ...


Citat Paul105855 : "Ce-o urma...nu pot spune. Daca o sa ma dezamageasca o sa am timp sa regret atunci. Ar fi culmea sa ma declar acum nemultumit pentru problemele ce vor apare peste un an sau doi sau cinci."

Inteleg ca nu te intereseaza defectiunile de peste 4-5 ani. Eu am tinut masinile cam 3 ani , pana au facut 120.000 km. I-am facut fara probleme. Cu asta am fost de 5-6 ori in service. Si nu sunt singurul.
Ca sa intelegi despre ce vorbesc ; activitatea mea de baza este de comerciant de piese auto straine si zilnic fac statistici. Lucrez cu oameni din service-uri, din toate service-urile.

Citat Paul105855 : "Sincer imi pare rau de problema pe care o ai referitor la apa in habitaclu. "

Sa imi spui, daca atunci cand deschizi usile din spate pe timp de ploaie, se scutura picaturi de ploaie de bancheta din spate si in cat timp ti se pateaza . La toate e asa. Sa fii un pic mai atent. Adica sa deschizi usile din spate ca sa te convingi ... pe ploaie. La nici o marca si nici un model nu am vazut treaba asta. La toate e asa, nu la foarte putine. TOATE, defect de poiectare.

Citat Paul105855 : "Insa din cate m-am documentat sunt foarte putini care au mai avut un asemenea necaz."

Foarte putiiiiini ?!!! Pai nu e normal. La alte marici nimeni nu are problema asta !!! Deci ai mai dat si de altii carora le ploua in masinaaa ? Si Masina aia nu e Dacia ?!! Ha, ha . Acum imi dau seama de sistemul tau de valori.

Citat Paul105855 : "Pot spune ca sunteti exceptia care confirma regula - anume ca in Focus nu ploua. Oricum, nu cred ca e ceva ce nu se poate remedia. Dar sa stii probeleme dintr-astea s-au mai auzit si pe la Skoda, ca tot zici ca VW e finisat perfect. Nu ca ar fi o scuza pentru cei de la Ford. Cat despre geamurile laterale, sunt de acord - e un neajuns al masinii provenit din faza de proiectare a masinii. Asta este. N-am stiut cand am cumparat masina de aceasta problema, dar daca ar fi sa aleg in cunostiinta de cauza acum, ei bine as trece peste acest aspect pentru ca masina ale alte calitati care o fac sa merite sa fie cumparata. E o chestiune ce tine de prioritatile fiecaruia si daca unul alege altfel nu inseamna neaparat ca e ignorant.[/quote]"

Nu am sustinut ca cei care au pareri diferite decat mine sunt ignoranti, dar sustin ca avem alt sistem de valori. Aici cred ca nu gresesc.
Legat de Skoda si VW, sa te uiti la profilul chederului de ghidaj sa vezi ca este vorba despre altceva, deci nu ploua in ele.
Paul105855
Ok Cristo, am de gand sa pun punct polemicii cu tine. In fond si la urma urmei cred ca fiecare dintre noi am reusit sa ne spunem parerea personala si sa raspundem la subiectul topicului. Eu am sustinut ca Focus-ul e o masina "cinstita" la banii care i-am dat si deocamdata nu regret alegerea iar tu din cate inteleg faci parte din categoria dezamagitilor. Nu trebuie sa ne impunem punctul de vedere, cred ca esti de acord cu mine, nu putem sa obligam pe cineva sa cumpere/sa nu cumpere masina. Probabil ca persoana care citeste acest topic vrea niste opinii de la posesori, ei bine le are. Din amandoua taberele. As putea sa-ti dau niste link-uri la alte forumuri/topicuri cu probleme grave la unele masini pe care tu le consideri fiabile, dar n-am s-o fac. Asta pentru ca am deveni off-topic - exista sectiunea "Versus" pentru asa ceva. Hai sa nu facem ghiveci. Aici nu vorbim de Lada Niva, VW, Peugeot, Megane1, Dacia, Oltcit, sisteme de valori, etc.

Best wishes.
ToRnada
concluzie:
masina buna cu o mare problema....PLOAIA
masina nu e proiectata sa circule pe ploaie daca au facut in asa fel incat geamul sa se departeze de cheder wallbash.gif
nu mai spun de lipsa scutului ptr. motor

mai bine pastram si DACIA...pentru timp ploios!!! ninja.gif
cristo
OK de acord cu amandoi "antevorbitorii" mei.
O sa mai intru din cand in cand, totusi, ca sa va mai arat cate ceva (o sa fac niste poze - am promis, dar o sa mai dureze)
Bafta
RUE
am citit despre focus aici pe forum si observ ca au consumuri maricele pe benzina.
poate e o masina mai grea ca altele care la 1.6 benzina nu sar de 10% si la drum pot sa aiba si sub 6%.
inclinam spre un sh mai recent de la focus dar ma mai gandesc cand vad problemele si criticile.
sa iau unul mai vechi nu mi vine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.