Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Preturi revizii IGNIS
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
Pages: 1, 2
Sorin104552

Daca era doar crapat...
Era securit, s-a facut graunte.
Oricum nu mergeam incolo pina nu aveam certitudinea ca il au pe stoc.
Asa mi s-a parut mai simplu; putea sa iasa bine.
Discutia e, oricum, tardiva.
O zi buna,
S.
QUOTE (ntire2002 @ Aug 25 2008, 10:18 AM) *
da' n-am inteles, nu puteai sa rabzi si tu pana la szeged sa-ti schimbe aia geamu'?!?
pe langa ca era mai ieftin cred ca-l si puneau ca lumea.....

in plus, mai nou la vama nu se uita nici dracu la tine, nu cred ca vedeau ca e crapat...(puteai sa tragi o bucata de autocolant negru peste el si nici nu-si dadeau aia seama ca dedesubt e crapat.... whistling.gif )

linx
Ei, dragii mosului, si se facu de revizia de 1an/15.000km. Fusem oaspetele celor de la Doly srl Iasi. Ce bucate ne prezentara?
1buc filtru ulei 21 lei
1buc filtru aer 36,5 lei
4 litri Mobil 1- 0W40 216 lei
4 (patru) !!!ore manopera 273 lei (a fost doar una)
TVA 97 lei
TOTAL 600 lei.
Cam lung ospatul, nu-i asa? Unde mai pui ca lipseste si filtrul de polen. Acu' nu stiu daca nu l-au pus ungurii ori cei din Oradea s-au jucat de-a
albinuta harnica si l-au pensetat, cert e ca nu-i. Trebe cumparat.
Si-am incalecat pe-o sa si.......
karimi000
A facut cine va revizia de 75.000 km la un ignis??? cam cat v-a costat si ce anume consumabile ati schimbat?

A facut cineva revizia la vreo reprezentanta suzuki autorizata din Ungaria cum ar fi Carmo Suzuki din Mateszalka si daca da, sa ne dea cateva amanunte, poate ne abonam si noi pe acolo, mai ales cei care suntem din vestul tarii, ca ne-am saturat de jecmaneala asa numitilor "meseriasi" din service-uri.
oootavi
QUOTE (Sorin104552 @ Jan 31 2008, 06:19 PM) *
Ignis Diesel, revizie 20.000 km, TM Sara, 498 RON.Schimbat filtre motorina, ulei, aer, schimbat ulei -Castrol SLX Professional 4W50 - 4l(cam 3,5, de fapt), completat lichid parbriz.
O zi buna,
S.



Salut eu am facut revizia de un an/12500Km.la tunari-centura bucurestiului unde am avut coventia cu vanzatorul ca prima revizie este gratuita dar tot am platit 180 ron pentru filtru de polen si un bec de la onglinda retrovizoare(din interior) dar schimbatul uleului;filtrele de ulei;aer au fost gratuite (manopera/consumabile)
toate cele bune....
Florin50070
180 ron pentru un filtru de polen si un bec ?? foarte mult. filtrul nu e mai scump de 50 de lei
Hoinar
QUOTE (Florin50070 @ Nov 26 2008, 06:03 PM) *
180 ron pentru un filtru de polen si un bec ?? foarte mult. filtrul nu e mai scump de 50 de lei


Cam asta e pretul la reprezentanta pt filtrele de polen...Si eu am dat la fel pt Auris...
Daca iei de la alte firme, intr-adevar is pe la 50-60 de lei...
Mircea109037
QUOTE (Florin50070 @ Nov 26 2008, 06:03 PM) *
180 ron pentru un filtru de polen si un bec ?? foarte mult. filtrul nu e mai scump de 50 de lei


E vorba de filtrul de habitaclu care, desi cand iti vand masina iti zic ca il ai, de fapt nu il ai si la prima revizie ti-l monteaza si te incaseaza cu peste 150 de ron. Asta e un filtru care se schimba la 20 de km.
karimi000
Am fost pentru o revizie de 75.000 km la Carmo Suzuki in Mateszalka. Intrucat stau in SM am considerat ca e mai bine sa o fac acolo. Informatii utile:
-a costat 22.000 forinti revizia adica aprox 320 lei;
-in pretul asta a intrat schimbul de ulei cu Shell Helix 5w 40, filtru de ulei, filtru de aer, completare antigel 0,5 l si manopera (inclusiv verificare suspensii si placute frana care nu au necesitat schimbate).
-tot din Mateszalka am reusit sa cumpa cu 34.000 forinti (aprox 510 lei inclusiv manopera) doua cauciucuri fata 185 60 R15 Goodyear Ultragrip 7+ intrucat in SM nu am gasit nici unde pe stoc cauciucuri cu talonul asta. Se pare ca e o dimensiune mai rara si nu se prea tin pe stoc.
Pentru mine a meritat excursia. Cel putin la partea de manopera sunt mult mai profesionisti iar in cepriveste piesele acestea sunt GENUINE PARTS SUZUKI adica originale si le desfac din cutie in fata ta.
tractorulM
Noi le facem acum reviziile la B&S si costa de te rupe cam 700-900 lei fara placute de frana,am fost la altii cu uleiul meu si a costat la fel de mult (700 fara ulei)la unii care sunt si de Daewoo pe sos Pantelimon,avem masinile in garantie si nu putem sa fecm decat la service autorizat sa nu pierdem garantia.Am vazut ca ii pune ulei Mobil 5w40,cei drept:merge si bine,am venit de la Timisoara pe o ninsoare crunta si am mers doar cu a 2 a si a 3 a si fregvent nu schimb decat la 5500-6000 de ture vitezele si duce,pot sa zic ca merge foarte bine cu uleiul asta,dar e scump,e des la 10.000 km revizia.
Asta e.
xplicit
Iata ca veni vremea sa fac si eu o revizie la suzy a mea.

La bord arata 97800 km.

Revizia am facut-o la ADCIEL Zarnesti si am fost foarte multumit de serviciile lor ( bosch car service autorizat)

Pentru ca sa va faceti o idee:
filtru ulei- 15,96 lei
filtru polen- 30,65 lei
mobile 1 5w30 ESP- 221,33 LEI (4litri)
filtru aer- 45,95 lei
Revizie periodica (manopera) - 120 lei
Total de plata: 433,88 lei
Precizez ca te lasa sa stai langa masina in timp ce iti rezolva ei pe acolo pe dedesupt,le desface in fata ta (materialele) si lucreaza repede. In plus de asta mi-au facut gratis si cartea tehnica a masinii.



Initial am vrut sa merg la dealerul suzuki la arinovis insa nu sunt multumit deloc de ei asa ca am renuntat la idee.

Singura nemultumire care o am este ca baietii de acolo nu au gasit filtru de benzina, si au presupus ca nu exista.
O intrebare pentru cunoscatorii in ale mecanicii: are ignis filtru de benzina? SI DACA DA UNDE E EL SITUAT?

MULTUMESC ANTICIPAT.
cobra20
in legatura cu filtrul de benzina si pe mine ma intereseaza
Florin50070
Filtrul e in rezervor. La km care i-ai zis doar atat ai schimbat? pentru ca in cartea tehnica scrie ca la 90000 se schimba mai multe.
xplicit
QUOTE (Florin50070 @ Jan 11 2009, 09:48 AM) *
Filtrul e in rezervor. La km care i-ai zis doar atat ai schimbat? pentru ca in cartea tehnica scrie ca la 90000 se schimba mai multe.

merci de schema...dar cum se poate schimba filtru? dai jos rezervorul? dar daca ai benzina in rezervor?
cam nasol...


pai restul de piese au fost schimbate la 90k...au facut verificari baietii,ce au gasit o bucsa spate fisurata care prin vara o sa ma lase.atat.

toate cele bune.
Sorin104552
Salut,
Revizie 50.000 km Ignis Diesel, la Sara Motors.
Total 612 RON. Au schimbat:
- F. aer = 43.2
- F. comb. = 108.28
- F. ulei = 29.68
- F. polen = 60.6
- Ulei 4 l = 108.24 (Castrol SLX 5W40)
- Sol. parbriz = 4.72
- Manopera = 160
Totul a mers f repede, nimic deosebit.
Masina face acusica 2 ani, nici o problema.
O zi buna,
S.
Andrei Suzuki
Eu mai am putin si trebuie sa fac revizia de 60luni/70k km (in realitate masina are pana in 60k dar se apropie anu de cand am facut ultima revizie).
Cam la ce scor ar trebui sa ma astept si cam ce se schimba?Inafara de filtru de aer ca am da-la conic.
xplicit
QUOTE (Andrei Suzuki @ Jan 18 2009, 07:34 PM) *
Inafara de filtru de aer ca am da-la conic.


adica sport? cre k...
Andrei Suzuki
Da,orecum admisie directa home made.Evident acu vreo 3 ani pt Ignis nu gaseam nimic,asa ca a trebuit sa umblu in stanga si in dreapta sa imi faca cineva o teava cu suport pt debitmetru.
danker62
Astazi am facut si eu ITP-u, masina are aproape 2 ani, ce sa zic, noxele OK, frane OK, articulatii + Restul OK, in concluzie a luat verificarea din prima, fara nici o problema, cel care facea revizia ma intrebat daca are carte tehnica cu reviziile la zi, oricum nu parea mirat, mi-a marturisit ca japonezele asa sunt rolleyes.gif

Pret 100 Roni la AUTOMEC Pantelimon
xplicit
QUOTE (danker62 @ Jan 22 2009, 08:05 AM) *
Astazi am facut si eu ITP-u, masina are aproape 2 ani, ce sa zic, noxele OK, frane OK, articulatii + Restul OK, in concluzie a luat verificarea din prima, fara nici o problema, cel care facea revizia ma intrebat daca are carte tehnica cu reviziile la zi, oricum nu parea mirat, mi-a marturisit ca japonezele asa sunt rolleyes.gif

Pret 100 Roni la AUTOMEC Pantelimon

foarte tare! deci nu tre sa dai spaga!
danker62
-Nu a trebuit sa dau, mai ales ca eram mai interesat sa gaseasca daca este ceva defect, oricum mult mai important decat faptul ca nu am dat spaga sau ca totul a mers extrem de repede, a fost faptul ca nu a gasit nimic la masinutza. rolleyes.gif
Sorin104552

Salutare,
Revizie 60.000 km Ignis Diesel, la Sara Motors.
Total 778RON, motivand ca s-au scumpit piesele. Au schimbat:
- F. aer = 43.2
- F. comb. = 103.93
- F. ulei = 29.68
- F. polen = 127.39
- Ulei 4 l = 127.87 (Mobil1 5W40)
- Manopera = 220
Totul a mers f repede, nimic deosebit.
Ar trebui schimbate cauciucurile, sint cam uzate.
O zi buna,
S.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.